Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 21:13   #41
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
......pa i samo dijete može imati neki stav; moje primjerice ne voli u vrtić, nije društveno, itd. - boli me činjenica da nemam izbora - ...
Izbor uvijek imaš, a svaki izbor ima i svoje rizike. Izbor školovanja ovakvog djeteta u izolaciji koje, kako navodiš, "nije društveno" i "ne voli vrtić" ne čini mi se baš uputno i pametno. To mi prije izgleda kao dodatno otežavanje razvoja socijalizacijskih vještina dotičnog djeteta. Naime, ako dijete već ima nekih teškoća u prihvaćanju društva vršnjaka, onda bi ga takav izbor vjerojatno samo dodatno usporavao u razvoju, te bi mu učinila "medvjeđu uslugu". Ako bi takva mogućnost, eventualno, mogla biti prihvatljiva za neko dijete koje je napredno u stjecanju socijalizacijskih vještina, ne znači da je to uputno za svako dijete, pogotovo ne za ono koje slabo usvaja socijalizacijske vještine.

Zadnje uređivanje putnica : 16.10.2008. at 23:34. Reason: q
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 07:17   #42
OK, ja zivim u zemlji (USA) gjde je skolovanje svedeno na sve moguce opcije pa jedna od njih je "homeschooling". Moja naj prijateljica,majka dvoje djece(8 i 11) koja je inace sveucilisni profesor je odlucila svoju djecu sama skolovati. Ja joj se iskreno divim,nikada se ne bi mogla na tako nesto odluciti iz cistog straha da ja to ne bi mogla. Uzasna zrtva,financijska, vremenska,ali koliko vidim po njima i puno veselja. Ovdje ima jako puno potpore u materijalima i ostalih roditelja koji su se odlucili na istu soluciju, tAko da se roditelji udruzuju i pomazu jedni drugima. Onda ima primjera ljudi koji placaju tutore i oni im skoluju djecu. Djeca se ne testiraju sve do zavrsetka srednje skole. Socijalizacija nije jedino moguca u skoli, ova djeca su vise nego socijalizirana, idu na hrpu aktivnosti,mala je jako perspektivna balerina, ucestvuju u izvanskolskim aktivnostima sa ostalom skolskom djecom, cesto se roditelji udruzuju pa skoluju djecu zajedno,svak ubaci svoju ekspertizu. U svakom slucaju mislim da bi trebalo dati roditeljima vise prava u odlucivanju kako ce im se djeca skolovati. Na kraju krajeva kako su se skolovala djeca prije sto godina. E,da imam i primjera obitelji koje zive na brodu(ogromnoj jedrilici) i putuju svijetom, djecu skoluju sami. ISto tako imam primjer djece(vojnih lica) koji se sele svakih par godina i djeca su cesto sve samo ne socijalizirana i puna frustracija.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 07:46   #43
kod nas se mogu školovati doma jedino jedino djeca sa posebnim potrebama, gdje doma dolazi učitelj iz škole..
ja nisam za ovaj vid školovanja, jer mislim da dijete sijedajući u školsku klupu sa nekolicinom svojih vršnjaka, uči život, uči funkcijionirati u grupi, izboriti se za sebe, uostLom vidi kako uče druga dijeca, a mislim da ako i uspiješ upisati dijete da osnovnu školu pohođa doma mislim da se si trebaš postaviti pitanje srednjeg školovanja,ili faksa ako će dijete ići, dobro sada ćete reći postoji dopisna srednja škola pa je srednju moguće obaviti izvan institucije, mislim da se će dijete kad tad naći u grupi ljudi ili kako već dijece, i pitanje je ako nikada nije naučilo funkcijonirati u grupi kako će se snaći i možda u kasnijoj dobi to bude puno veći stres, nego ga danas upisati u redovan prvi razred...
neznam koliko dijete ima godina, i kada je upisan u vrtić i s kime doma boravi, izjava-dijete nije društveno mi je malo čudna, jer sva su djeca u nekoj mjeri društvena i većina dijece nakon navršene treće godine traže društvo,možda dijete ima neki problem koji nezna kako riješiti u grupi u vrtiću, neznam jer mi smo zapravo društvena bića i mislim da ja barem osobno nebi bila sretna sa izborom školovanja dijeteta doma
BUBAMARA22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 07:54   #44
vidiš ustvari kakav je to apsurd da ustvari mi ljudi nikad nismo zadovoljni jer onaj kojemu se nudi školovanje dijeteta u kući to odbija i bori se da ga smjesti u redovan razred sa vršnjacima, a onaj tko nema pavo upravo to želi,
mojem djetetu je ponuđena škola u kući, zbog predrasude škole, jer ona je u kolicama dijete koje je mentalno i motorički zdravo,(zbog cijepiva u kolicima)društvena i onda školovanje u kući ni pod razno...škola nudila prvo to dok je nisu vidjeli, ona danas sijedi u redovnom trećem razredu, odlična učenica, voli djecu, školu ...
BUBAMARA22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 08:10   #45
nemam djece ali da pitam samo pokretačicu teme...OK školovanje kao školovanje, ali kako misliš onda integrirati dijete u društvo ( u njezine vršnjake)???
Zar ne misliš da će se osjećati na neki način osakaćeno i uskraćeno za stvari koje puno znače djetetu kao što su veliki odmor, tjelesni, marenda (sa curama) za prve leksikone, prve tajne tko se kome sviđa, zatim prvi rođendani koji su tako bitni djetetu od 8 godina??

Mislim da ćeš joj uzeti jedan dio djetinjstva koji će joj faliti u odrastanju... i moglo bi ti zamjeriti zbog toga kada odraste

govorim to u svoje ime jer ja sam sa 10 godina života imala tešku saobraćajku i 4 godine bila po bolnicama i nisma mogla u školu... Moji roditelji su mi platili privatno učiteljice a škola je izašla ususret da dođem i polažem razlike predmeta (da ne gubim godinu).

Ja u tom peridou u glavi imam 'rupu'...sjećam se neke babe sa globusom u ruci koja je dolazila doma i učila me zemljopis i tako druga povijest itd itd.

Ne sjećam se ničega iz tog perioda života, ali ničega.... što bi mi ostalo u glavi da bi me asociralo na moju ranu mladost, na moje prve simpatije (jer ih nisma ni imala jer nisam išla u školu), na prve rođendane...

I da mi fali....kad sma sad malo razmislila...da fali mi
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 11:29   #46
Netko je naprijed lijepo napisao da svaka od te 2 opcije ima pluseve i minuse... Tematika je složena kao i svaka druga - ako upitate svoje dijete bi li ponekad ostalo doma radije nego išlo u školu, odgovor bi sigurno bio potvrdan. I nama odraslima je većinu vremena privlačnija ideja o poslu doma, ali ... nakon duljeg uživanja doma poželimo povratak natrag na radno mjesto gdje su ljudi, društvo, itd. Nakon nekog vremena svega nam je dosta, ponajviše tih ljudi, društva... Da ne duljim, u HR nije zakonski moguće obrazovati dijete doma, tako da nema više dileme... Ali da je moguće, vagala bih, ne bih jednostavno otpisala TU opciju na prvu loptu...
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 12:28   #47
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Netko je naprijed lijepo napisao da svaka od te 2 opcije ima pluseve i minuse... Tematika je složena kao i svaka druga - ako upitate svoje dijete bi li ponekad ostalo doma radije nego išlo u školu, odgovor bi sigurno bio potvrdan. I nama odraslima je većinu vremena privlačnija ideja o poslu doma, ali ... nakon duljeg uživanja doma poželimo povratak natrag na radno mjesto gdje su ljudi, društvo, itd. Nakon nekog vremena svega nam je dosta, ponajviše tih ljudi, društva... Da ne duljim, u HR nije zakonski moguće obrazovati dijete doma, tako da nema više dileme... Ali da je moguće, vagala bih, ne bih jednostavno otpisala TU opciju na prvu loptu...
lara35 je lijepo napisala svoj primjer kao osobe koja je to morala probati, a ja ću ti napisati kao osoba koja je nekoliko puta poželjela za sebe.

prije škole sam išla u vrtić, ali me nikad nisu puštali ispred zgrade jer smo živjeli u centru, okolo su bili poslovni prostori, robne kuće, ribarnica, a djece nigdje, i više je vrebalo opasnosti nego zabave.

kad sam krenula u prvi osnovne, nikog nisam znala (došli smo u novi kvart). nisam se ni znala družiti, lastik [gumi-gumi] me nije zanimao, barbice me nikad nisu zanimale, nikad prije nisam igrala ni kukala ni vatala. onda smo se opet preselili, novi grad. drukčiji naglasak, naočale, bolje čitam i računam od svih, nemam modernu odjeću->sve predispozicije za ne postati popularan.
nalazim par prijateljica, u trećem dolazi opet nova učiteljica, koja je meni grozna i odvratna, mrzi moja dodatna pitanja, a ja mrzim nju.

da me netko tada pitao bi li se ostala školovati doma, i da mene uči moj pametni tata koji zna odgovore na sva pitanja i voli kopati po enciklopedijama, ostala bih iste sekunde. ne moraš se svađati s glupom učiteljicom, nitko ti se neće rugati zbog cvika i naglaska, ne moraš razmišljati tko će ti što reći i dobaciti, ne moraš izmišljati gdje si kupio torbu ili novu majicu (zamislite tada užasa priznati da je s tržnice )

bojala sam se nazvati nekog iz razreda na telefon kad me ne bi bilo u školi da ih pitam što su radili, najradije bih da mi mama to obavi, kme, kme... i hvala bogu da su me moji tjerali da izlazim u park, da ipak nazovem nekog, da se družim... jer sad stvarno mogu reći da odavna nemam problema sa socijalizacijom (u srednjoj, a pogotovo na fakultetu si okružen ipak ljudima sličnijim sebi), zapravo društveni život mi je pretrpan

a što bi bilo da sam ostala doma? ostala bih isti poluautist, u slobodno vrijeme čitala enciklopedije i nakon škole išla ravno doma. da, možda to nekom nije loše, ali ne možemo se čitav život družiti s roditeljima nit nas oni uvijek mogu vući za sobom. čovjek je društveno biće. ti kažeš da tvoje dijete nije društveno, to, osim ako ima aspergerov sindrom ili autizam, ne može biti točno. vjerojatno ga jednostavno zanimaju druge stvari nego drugu djecu, ili je prenapredan za svoje vršnjake.

sa mnom je u razred išao jedan dječak koji je bio boležljiv, jedinac, roditelji ga kasno dobili... svaki odmor mu je dolazila mama i baka dati mu jesti (do kraja osnovne), svaki odmor bi proveo s njima (njegova mama se isto bojala da ne postane meta bullyja)... da, nitko ga nikad nije istukao, ni gnjavio... ali on sada nema ni jednog jedinog prijatelja, ne zna jaje skuhati sam, i ostao je čuđenje u svijetu

i da, kad već navodiš SAD kao primjer, tamo država (ili bar neke savezne države) svakom plaća(ju) 2,5 sata dnevno prekindergarten (to je s 4 godine), čak i djeci nezaposlenih roditelja. što misliš, čemu to služi nego socijalizaciji?

@bubamara: u mojoj osnovnoj je bila djevojčica koja je bila, mislim, paraplegičarka, i normalno je pohađala nastavu, čak je imala i prilagođeni tjelesni

@rita: za djecu pomoraca, vojnika, filmskih zvijezda - u redu. ali inače - bespotrebna žrtva i kompliciranje. međutim, za "nedruštveno" dijete je najgore što možeš učiniti - školovati ga doma. ako se dijete navikne da su nastavnici kreteni i da ekipa iz razreda nije savršena, manje će mu biti iznenađenje sa šefovima i kolegama

Zadnje uređivanje sun.shine : 17.10.2008. at 13:09.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:02   #48
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
ako se dijete navikne da su nastavnici kreteni i da ekipa iz razreda nije savršena, manje će mu biti iznenađenje sa šefovima i kolegama
Hvala na iscrpnom, zanimljivom i nadasve informativnom tekstu/odgovoru
Iz njega se vidi da je OŠ/realnost ipak - ... a zapravo ne znam što bih rekla na ovom mjestu... Stvarno ne znam što bih kao diskutant mogla dodati ovoj jako dobroj analizi... U mom slučaju radi se o tome da mi je klinac izgleda to što ste naveli (malčice ispred vršnjaka, pa bolje komunicira s odraslima) ...Tako da me je frka da bi mogao biti u razredu 'po strani'... A znamo što onda slijedi... No, optimist sam - nigdar ni bilo da ni nekak bilo... uklopit će se, na neki način...
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 23:03   #49
sUNSHINE slazem se sa dosta stvari ali ovo za 2,5 sati ili dana placenih u USA za preK, zaboravi,to nikada nisam cula.Ovdje je to jako skupo preko 50$ dnevno i dosta ljudi ne salje djecu u PK. Ovo za naprednu djecu je ovdje super rijeseno jer ta djeca mogu pohadjat recimo matematiku sa visim razredom,znaci kad njegov razred uci 2+2 a njemu to super dosadno on ode u visi razred i radi s njima matematiku.Isto tako i druge predmete. Evo mene recimo smeta sto ce moja mala morat ici u prvi razred sa 7 godina a i ovako je super napredna u svemu. JEdnostavno nemam izbora, rodila se 10 dana pre kasno i mora ici u 1. razred sa godinu dana mladjim klincima od sebe. Jedina mi je opcija d aje upoisem u privantu skolu koja ne podljeze tim drzavnim pravilima ili da je sama skolujem doma,sto na kraju krajeva i radimo od kada se rode,zar ne? Socijalizacija, sta ces bolje od ucestvovanje u izvanskolskim aktivnostima kojih ovdje ima malo vise nego sto sam ja imala z asvog odrastanja. Pocinju se bavit sportovima od malih nogu, ide na gimnastiku,plivnaje,u citaonicu,muziku i zamisli svugdje su u drustvu svojih vrsnjaka. Poslje svi odu u park i udri. Ja ne vidim nista lose u homeschoolingu ako se radi na dobar nacin i iz pravih razloga. Ovo da je dijete asocijalno i zato ne ide u skolu je po meni slab razlog, dapace takvo dijete treba ici u skolu. Za moje dijete koje sa godinu pol vice svakom hej ja sam Ana,kako se ti zoves i svi umru od smijeha i cudjenja, njoj fakat mislim da nikad nece biti tkao nuzna socijalizacija u smislu provodjenja 7 sati u skoli svaki dan.
E, da ovdje su sad pokrenuli i programe skolovanja preko interneta i za osnovnu skolu,srednju a fakultete vec imaju dosta dugo.Isto tak postoje centri za toutoring, sto se kod nas recimo zvalo instrukcije(dodje teta sa globusom i pomaze ti kod kuce) i djeca idu u taj centar poslje skole i tamo im pomazu oko predmeta koji su im slabiji i sl.
Tako da se sve moze samo je pitanje izbora sto je meni u principu naj vaznije u cijeloj ovoj prici.Imat izbor skola i nacina skolovanja a ujedno i potporu drustva u svemu tome.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 23:50   #50
Evo iz prve ruke, moja susjeda uči djecu doma. Doselili su iz Engleske prije par godina i od kad su tu djeca uče doma. U par navrata sam ju pitala na koji način misli da će ta djeca naučiti jezik, pogotovo gramatiku. Ona smatra da će to pokupiti u hodu. Planiraju živjeti ovdje. Iskreno smatram da je to bolesno. Pa pobogu na koji način će se ta djeca socijalizirati u ovoj državi
micikamikic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 23:52   #51
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
sUNSHINE slazem se sa dosta stvari ali ovo za 2,5 sati ili dana placenih u USA za preK, zaboravi,to nikada nisam cula.Ovdje je to jako skupo preko 50$ dnevno i dosta ljudi ne salje djecu u PK. Ovo za naprednu djecu je ovdje super rijeseno jer ta djeca mogu pohadjat recimo matematiku sa visim razredom,znaci kad njegov razred uci 2+2 a njemu to super dosadno on ode u visi razred i radi s njima matematiku.Isto tako i druge predmete. Evo mene recimo smeta sto ce moja mala morat ici u prvi razred sa 7 godina a i ovako je super napredna u svemu. JEdnostavno nemam izbora, rodila se 10 dana pre kasno i mora ici u 1. razred sa godinu dana mladjim klincima od sebe. Jedina mi je opcija d aje upoisem u privantu skolu koja ne podljeze tim drzavnim pravilima ili da je sama skolujem doma,sto na kraju krajeva i radimo od kada se rode,zar ne? Socijalizacija, sta ces bolje od ucestvovanje u izvanskolskim aktivnostima kojih ovdje ima malo vise nego sto sam ja imala z asvog odrastanja. Pocinju se bavit sportovima od malih nogu, ide na gimnastiku,plivnaje,u citaonicu,muziku i zamisli svugdje su u drustvu svojih vrsnjaka. Poslje svi odu u park i udri. Ja ne vidim nista lose u homeschoolingu ako se radi na dobar nacin i iz pravih razloga. Ovo da je dijete asocijalno i zato ne ide u skolu je po meni slab razlog, dapace takvo dijete treba ici u skolu. Za moje dijete koje sa godinu pol vice svakom hej ja sam Ana,kako se ti zoves i svi umru od smijeha i cudjenja, njoj fakat mislim da nikad nece biti tkao nuzna socijalizacija u smislu provodjenja 7 sati u skoli svaki dan.
E, da ovdje su sad pokrenuli i programe skolovanja preko interneta i za osnovnu skolu,srednju a fakultete vec imaju dosta dugo.Isto tak postoje centri za toutoring, sto se kod nas recimo zvalo instrukcije(dodje teta sa globusom i pomaze ti kod kuce) i djeca idu u taj centar poslje skole i tamo im pomazu oko predmeta koji su im slabiji i sl.
Tako da se sve moze samo je pitanje izbora sto je meni u principu naj vaznije u cijeloj ovoj prici.Imat izbor skola i nacina skolovanja a ujedno i potporu drustva u svemu tome.


hm, mislim da sam to za prekindergarden čitala za new york ili new jersey... ja sam krenula u školu sa 6 i bila najmlađa u razredu pa sam svejedno umirala od dosade, ali i ovdje se nađe rješenja, išla sam na dodatnu matematiku, astronomiju (to su zajedno imale sve generacije), talijanski, i druge gluparije koje su me zanimale

ne znam odakle je hirondelle, ali ako je iz zagreba, u krugu od 15 minuta ima sigurno bar 3-4 škole pa se da izabrati ona bolja, s više aktivnosti, s boljim stručnim timom, itd., na kraju krajeva ja sam se u gimnaziji odselila 350km dalje zbog bolje škole

a ovo online školovanje, mislim da je to više za one na aljasci i tako nekim izoliranim područjima, ili za zaposlene studente itd.

sad ne znam oda
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 00:11   #52
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Konačno,osnovna škola i dva razreda srednje škole su kod nas obavezna.
otkad ovo?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 00:44   #53
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
otkad ovo?
Mislim, od ove školske godine. (Ako ne i od prošle...)
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 00:51   #54
Angry

Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Mislim, od ove školske godine. (Ako ne i od prošle...)
Ajde, molim te, to nađi u Zakonu kojeg sam linkala na prvoj stranici ove teme, koji je jučer skinut sa stranica MZOŠ-a.

Kakve Božje koristi od dva razreda srednje škole!? Ako bude obavezno, bit će obavezna cijela srednja škola.

Načela obrazovanja na razini osnovnog i srednjeg obrazovanja su:
1. osnovno školovanje je obvezno za sve učenike u Republici Hrvatskoj,
2. odgoj i obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi temelji se na jednakosti obrazovnih
šansi za sve učenike prema njihovim sposobnostima,
3. odgoj i obrazovanje u školskoj ustanovi temelji se na visokoj kvaliteti obrazovanja i
usavršavanja svih neposrednih nositelja odgojno-obrazovne djelatnosti – učitelja,
nastavnika, stručnih suradnika, ravnatelja te ostalih radnika,
4. rad u školskoj ustanovi temelji se na vrednovanju svih sastavnica odgojno-obrazovnog
i školskog rada i samovrednovanju neposrednih i posrednih nositelja odgojno-
obrazovne djelatnosti u školi, radi postizanja najkvalitetnijeg nacionalnog
obrazovnog i pedagoškog standarda,
5. odgojno-obrazovna djelatnost u školskoj ustanovi temelji se na autonomiji planiranja
i organizacije te slobodi pedagoškog i metodičkog rada prema smjernicama
hrvatskog nacionalnoga obrazovnog standarda, a u skladu s nacionalnim kurikulumom,
nastavnim planovima i programima i državnim pedagoškim standardima,
6. stjecanje osnovnog obrazovanja temelj je za vertikalnu i horizontalnu prohodnost
u sustavu odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj,
7. obrazovanje u školskoj ustanovi temelji se na decentralizaciji u smislu povećanja
ovlaštenja i odgovornosti na lokalnoj i područnoj (regionalnoj) razini,
8. odgojno-obrazovna djelatnost u školskoj ustanovi temelji se na partnerstvu svih
odgojno-obrazovnih čimbenika na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 09:45   #55
Ustav Republike Hrvatske :

Članak 65.

Osnovno je školovanje obvezatno i besplatno.

Svakomu je dostupno, pod jednakim uvjetima, srednjo­škol­sko i visokoškolsko obrazovanje u skladu s njegovim sposobnostima.

Obiteljski zakon

Članak 96.

(1) Roditelji su dužni brinuti se o redovitom obveznom školovanju djeteta.

(2) Roditelji su dužni brinuti se prema svojim mogućnostima i o daljnjem obrazovanju djeteta.

i aktualni zakon

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0819.htm
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 09:50   #56
Quote:
micikamikic kaže: Pogledaj post
Evo iz prve ruke, moja susjeda uči djecu doma. Doselili su iz Engleske prije par godina i od kad su tu djeca uče doma. U par navrata sam ju pitala na koji način misli da će ta djeca naučiti jezik, pogotovo gramatiku. Ona smatra da će to pokupiti u hodu. Planiraju živjeti ovdje. Iskreno smatram da je to bolesno. Pa pobogu na koji način će se ta djeca socijalizirati u ovoj državi
oni nisu državljani RH već stranci, na njih se aktualni zakoni ne odnose...ali hoće jer se svi zakoni moraju prilagoditi naslijeđu i smjernicama EU unije te osnovni parametar u izmjeni i direktivama EU unije je ukidanje državljanstva tj izjednačenja stranaca sa državljanima RH

ali pustimo sad papirologiju i zakonodavstvo..ta majka nije sbvjesna koje će štete napraviti svojoj djecvi...gramatika u hodu...imamo jednu od najsloženijih gramatika pogotovo u usporedbi sa engleskim jezikom koji je tako jednostavan a naš tako složen.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 06:58   #57
KOliko ja kuzim pise da je osnovno skolovanje obavezno i da su roditelji duzni dat djetetu to skolovanje, ne pise na kakav nacin Na kraju krajeva mozes otvorit svoju privatnu skolu u kuci,ne?
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 14:19   #58
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
KOliko ja kuzim pise da je osnovno skolovanje obavezno i da su roditelji duzni dat djetetu to skolovanje, ne pise na kakav nacin Na kraju krajeva mozes otvorit svoju privatnu skolu u kuci,ne?
a je teško čitat.piše detaljno na kakav način. piše da je školovanje doma moguće samo za bolesnu djecu, i kopirala sam taj dio zakona u 20. postu.

a tvoja privatna škola nije isto što i školovanje doma, i mislim da se nitko neće upuštati u taj poduzetnički pothvat samo zbog svog djeteta
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 17:04   #59
Ne želim da se netko osjeti uvrijeđenim, ali nekako mi se čini i malo arogantno smatrati da djete doma može dobiti jednako kvalitetno i široko obrazovanje kao što ga dobija u obrazovnoj ustanovi gdje je napravljen kompletan obrazovni plan (koji, ruku na srce, ima svojih mana, ali ipak...) i gdje cijeli tim pedagoških i prosvjetnih radnika radi na tome...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 12:54   #60
bitna je mogucnost izbora.
i da, apsolutno smatram da ima roditelja koji svojoj djeci mogu omoguciti kvalitetnije obrazovanje nego sto nudi sustav, bilo poucavanjem, bilo placanjem privatne pouke.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:30.