Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2007., 23:42   #1
Vjerujete li u vještice??

Ovako inače ne vjerujem u ono što ne vidim (osim U BOGA), ali zadnje vrijeme stalno slušam neke čudne priče od osoba koje sumnjam da bi mi lagale ili preuveličavale stvar!!

Ako ste za, otvaramo novu raspravu na ovu temu...
Melani@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:02   #2
Ne!

To je za mene nesto sto je Crkva smislila da bi se lakse rijesila onih ljudi koji su im "smetali", pogotovo zene, jer zene nekada davno nisu imali pravo glasa te su bile manje vrijedne od muskaraca, kada bi zena nesto ucinila bilo "znanstveno", duhovno ili nesto proglasili bi je vjesticom i spalili...
OT: Svakako vjerovat u Boga i u Crkvu nije isto, za mene Crkva je sekta koja koci sveukupni napredak covjecanstva (nhf za velike vjernike Crkve, ali to je samo moje misljenje)
__________________
| [GCAF009] Random Angels - Escapist | [GCAF010] Mario L - Local Heat| [GCAF011] Draco - Terok Nor
expozed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:07   #3
uf opširna tema...al ukratko...ne, ne postoje u klasičnom smislu, kao stare žene koje noću jašu metlu i u šumi opće s đavlom, a danju čaraju i bacaju čini na ljude koji im se zamjere...
ali itekako postoje (u puno manjoj mjeri nego prije) kao kulturni konstrukt...što ću malo detaljnije pojasniti kroz par dana...
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:09   #4
bilo bi dobro definirati vješticu.
ako se misli na ženu koja se bavi "tim stvarima", onda je očito da postoje. vidio sam ih po woo woo trgovinama. teška šminka, nakit, velike frizure

ako mislimo na ženu koja uspijeva u svojim čisto magijskim namjerama, onda ne. ne da ne vjerujem, nego znam da ne postoje, jer je magija glupost, osim ako nije kao perzistentni izluđujući nocebo koji nekome zagorčava život.


i da, "neznam" se piše odvojeno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:20   #5
vjerujem, ja i vidio
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:21   #6
Pa naravno da ne mislim u onom klasičnom smislu metla, bradavica na nosu....

;islim u smislu da li vjerujete da postoje žene koje se mogu nazvati vješticama tako što "začaraju" ili bace urok na nakoga??

Da li je moguće da je netko umro jer je na njega bačena velika i teška kletva, urok????
Melani@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:26   #7
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
vjerujem, ja i vidio
Osjetio ??
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:29   #8
Quote:
Melani@ kaže: Pogledaj post
Pa naravno da ne mislim u onom klasičnom smislu metla, bradavica na nosu....

;islim u smislu da li vjerujete da postoje žene koje se mogu nazvati vješticama tako što "začaraju" ili bace urok na nakoga??

Da li je moguće da je netko umro jer je na njega bačena velika i teška kletva, urok????
onda ne, objasnio sam zašto.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:31   #9
vidio i ja.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:33   #10
vjerujem da postoje žene koje vjeruju da su vještice i da imaju moć svašta raditi ljudima koji vjeruju da vještice imaju moć nešto im napraviti.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:53   #11
Quote:
expozed kaže: Pogledaj post
Ne!

To je za mene nesto sto je Crkva smislila da bi se lakse rijesila onih ljudi koji su im "smetali", pogotovo zene, jer zene nekada davno nisu imali pravo glasa te su bile manje vrijedne od muskaraca, kada bi zena nesto ucinila bilo "znanstveno", duhovno ili nesto proglasili bi je vjesticom i spalili...
OT: Svakako vjerovat u Boga i u Crkvu nije isto, za mene Crkva je sekta koja koci sveukupni napredak covjecanstva (nhf za velike vjernike Crkve, ali to je samo moje misljenje)
koncept vještice postoji i u velikom broju nekršćanskih naroda...čak bih rekao da je svaki narod imao svoju verziju (i viziju) vještica...
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:21   #12
sad ne, al sam vjerovala kad sam bila mala... i čak sam sanjala da me progone vještice, a da ja ne mogu trčat.
__________________
grass don't grow on a busy street
adios_ayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 02:23   #13
naravno da postoje.
i naravno da to nije na onaj način na koji su nas uvjeravali
zavisi koliko možemo otvoriti um i prihvatiti "neobjašnjivo"
__________________
the lightning´s something she adore...
issida is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 12:03   #14
Glasao sam sa DA. Vještice su ženski čarobnjaci tj. čarobnice.
Koriste energije majke zemlje (Lunarno solarni kultovi, kultovi majke Zemlje) i bave se prirodom, od medicine do proricanja.
Fingerpost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:39   #15
Quote:
Melani@ kaže: Pogledaj post
Ovako inače ne vjerujem u ono što ne vidim (osim U BOGA), ali zadnje vrijeme stalno slušam neke čudne priče od osoba koje sumnjam da bi mi lagale ili preuveličavale stvar!!

Ako ste za, otvaramo novu raspravu na ovu temu...
Vjerujes li u letece tanjure?
I zanima me, vjerujes li u novi svjetski poredak?
__________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.Bahirava-Deva
JivanMukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 21:16   #16
Ne vjerujem da postoje ljudi (bilo žene bilo muškarci) koji imaju tu vrstu moći na koju se ovdje očito cilja.
Ne vjerujem baš u nadnaravne pojave, ljudi su često praznovjerni i lakovjerni
Ja se pouzdajem jedino u zdrav razum.
__________________
Zar su tvoja uvjerenja tako slaba da ne mogu opstati uz moja?
Drakulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 22:26   #17
Vještice u smislu...?
Mnoge žene se bave magijom, svjesno ili nesvjesno
Kao i muškarci

A postoji i ona Wicca religija (ili sekta, nisam s time upoznata)
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 11:43   #18
Mnogi za vještice nisu čuli u realnom smislu ili ih povezuju sa nečim mračnim i zlim. Sa urocima, bolestima, ružnim ženama vračarama, demonima. Magija se često smatra zlom, i ljudi je doživljavaju kao takvu zbog pretpostavke da ako nešto nije od Boga, zlo je. Međutim, magija nije ništa od navedenog. Ona je sve suprotno od toga. Magija je sposobnost poput slikanja, često narodna doktrina, čista, prirodna, stanje duha, spiritualna i umirujuća, liječi i usrećuje.

Magija je sposobnost koja nam je urođena, uvelike je povezana sa prirodom i promjenama u prirodi, sa ljudskom psihom i moćima koje posjedujemo, ali smo ih spremili pod tepih kad je crkva odlučila reći da je prirodna doktrina i pomoć vidarica zla i demonska (da bi se položaj žene u srednjem vijeku uništio do temelja). Da li ste ikad pokušali razumjeti što magija jest? Ako niste ne možete o tome govoriti s predrasudom. Govoriti o nečemu što ne razumijete.

Mogu samo reći da su vještice i magovi ljudi poput svih drugih, smiju se, raduju, plaču, ogorčeni su, idu na posao, podižu obitelji....
Samo su ti ljudi ovladali drevnim tehnikama koje u njihov život unose preljepe stvari, pomažu nadvladati svakodnevne probleme. Meni je magija u život unjela posao snova, ljubav, i mogućnost da pomažem drugima što me ispunjava. Nemam loših dana, imam dobre dane i one još bolje... Zašto takvu sposobnost odbaciti? Zašto je proglasiti zlom, djelom đavla? Jer je crkva tako rekla jednom davno? Magija nema ništa zajedničko sa vragom. Crkva se zalaže za postojanje vraga. Pa dajmo onda crkvi svoje.

Magija je umjeće i sposobnost....
plavasjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 14:51   #19
Quote:
plavasjenka kaže: Pogledaj post
.....

Magija je umjeće i sposobnost....
u suštini je zapravo ono kaj karakterizira religiju.
jel savijaš kašike? ozbiljno te pitam.
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 14:57   #20
mrrr?????
plavasjenka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.