Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2012., 16:16   #41
Daj Lorde, pametniji si od tog. Ne radi se o savladavanju gradiva već o tome jesi li vjernik sa svim sakramentima ili nisi, jer što ćeš uopće na vjeronauku inače. Ako je škola vjerska, ako svaki program ima obavezan vjeronauk, a kurikulum prepun aktivnosti povezanih s vjerom onda je analogija i te kako u redu.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 19:32   #42
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U tome da ti je analogija za Trash.

Kakve predispozicije za uspješno svladavanje nastavnog programa jamči posjedovanje krdnog lista?
je li ovo tipfeler ili...?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 19:37   #43
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Daj Lorde, pametniji si od tog. Ne radi se o savladavanju gradiva već o tome jesi li vjernik sa svim sakramentima ili nisi, jer što ćeš uopće na vjeronauku inače. Ako je škola vjerska, ako svaki program ima obavezan vjeronauk, a kurikulum prepun aktivnosti povezanih s vjerom onda je analogija i te kako u redu.
Poznajem ateisticu koja studira teologiju. Htjela je zavrsiti faks i to joj se ucinilo laganim.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 20:05   #44
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Paaaa... vjerojatno predispozicije za vjeronauk ili još pokoji sličan predmet koji imaju.
Nije stvar u obrazovnom, već u odgojnom dijelu. Vjerovatno u drugim školama ne očekuješ molitvene skupine, ne očekuješ da se dan škole i slični blagdani slave misom, ne ideš na susrete katoličke mladeži, nisu ti volonterske akcije vezane uz crkvu, ne počinješ nastavu molitvom i sl.

U ovoj školi jest tako, škola je svjetonazorski vrlo opredjeljena i nije nerazumno dati prednost pri upisu djeci koja mogu potpuno sudjelovati u svemu što škola nudi. Na kraju krajeva, jagma za upis pokazuje da je postojanje takve škole pun pogodak, a koliko mi je poznato vrlo se teško upasti ako nemaš vrhunske ocjene.

Zadnje uređivanje mestar : 26.05.2012. at 20:26.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 20:36   #45
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Možda jednom kad broj zainteresiranih padne. Ovako se lakše organizirati jer je dio aktivnosti u školi striktno vezan uz katoličku vjeru (molitva na početku dana, zajedničke mise, neke karitativne djelatnosti...).
Tako nesto mozda i nije za djecu od plastelina...
(vezano uz post br. 7)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 21:41   #46
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Poznajem ateisticu koja studira teologiju. Htjela je zavrsiti faks i to joj se ucinilo laganim.
i ? šta kaže? jel lagano?

ON:
ja sam završila privatnu katoličku gimnaziju, za krsni list se sad više ne sjećam (vjerovatno su ga tražili), ali se sjećam da su tražili preporuku župnika.
E, sad- koliko je to zbilja bio uvjet, ne znam- jer sa mnom je bilo kolega protestanata i ateista, i eto, bili su upisani.
a daleko od toga da nisu imali koga upisati, navala na tu školu je zaista prevelika.
ali, i svi oni su , bez obzira na svoju vjersku opredjeljenost- morali pohađati vjeronauk i biti uključeni u sve aktivnosti koje su često bile usko vezane uz crkvu.
Nitko se nije bunio, ali i da je, i ja bih si postavila pitanje zašto je uopće išao upisivati tu školu kad je trebao znati kakva je to škola.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 21:53   #47
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i ? šta kaže? jel lagano?

.
Zapravo ne znam sto kaze ona, ali ljudi koji joj pomazu vele da ona to ne moze shvatiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 22:05   #48
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Poznajem ateisticu koja studira teologiju. Htjela je zavrsiti faks i to joj se ucinilo laganim.
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Zapravo ne znam sto kaze ona, ali ljudi koji joj pomazu vele da ona to ne moze shvatiti.
Cini se da bez obzira koliko nesto mozda lagano bilo (ili se tako cinilo) nije to bas tako jednostavno ...ako taj netko to lagano ne razumije i ne moze shvatit.
Nesto nerazumljivije i teze bi mozda puno lakse shvatila...i bilo bi joj - lakse.
Dakle, nekako je bedasto studirati ono sto je kao lagano..bilo bi dobro naci ono sto je zanimljivo/privlacno, samim tim postaje i laganije..
Nekako mi je ideja da ateist upisuje katolicku skolu sama po sebi cudna...bas zbog
Quote:
Vjerovatno u drugim školama ne očekuješ molitvene skupine, ne očekuješ da se dan škole i slični blagdani slave misom, ne ideš na susrete katoličke mladeži, nisu ti volonterske akcije vezane uz crkvu, ne počinješ nastavu molitvom i sl.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 01:14   #49
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Druga razina je da mi je nejasno zašto bi netko kome smetaju oni koji traže krsni list za upis u srednju školu poželio ići u školu koju "drže" oni koji traže krsni list za upis u srednju školu.
Poželjela sam ići u klasičnu gimnaziju. Ispostavilo se da za jedinu koja mi je geografski dostupna ne zadovoljavam upisne kriterije jer nisam krštena. Naravno da je te sekunde klasična gimnazija otpala kao opcija.

Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Inače, nije neobično u Evropi da su privatne katoličke i protestantske škole financirane od strane države.
Volim to "u Europi", jako je precizno.

Ponegdje su i privatni vrtići i privatne škole financirani javnim sredstvima, ali Hrvatska nije to "ponegdje" pa su neki privatni vrtići 3000 mjesečno a školarina u Šešeljevoj gimnaziji je 33600 godišnje. Zašto je onda katolička škola financirana javnim sredstvima, po kojem ključu? I kako je moguće da je uvjet za upis u jedinu klasičnu gimnaziju (i to javnim sredstvima financiranu!) u nekim županijama - religijska pripadnost? Uvjet za upis u, na primjer, Srpsku pravoslavnu gimnaziju nije krsni list. Koliko vidim, OŠ Lauder - Hugo Kon otvorena je za javnost.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 08:05   #50
je, onda bi se trebali sami financirati...ovako koristi(KC) zakonski vakuum od zadnje presude(da ustavni sud nije nadlezan) i lovu iz drzavnog proracuna...doci ce i to na svoje...kad se pipa jedom zatvori...onda ce biti kriteriji poput krsnog lista , ne bitni..a akademski ce odjednom postati josh bitniji...i oni kriterji novcharke..kako to i inache biva.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 08:37   #51
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ponegdje su i privatni vrtići i privatne škole financirani javnim sredstvima, ali Hrvatska nije to "ponegdje" pa su neki privatni vrtići 3000 mjesečno
privatni vrtići su financirani iz gradskog proračuna, barem u zagrebu, ali mislim da i u drugim gradovima čak i više
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Nica : 28.05.2012. at 14:44. Reason: Q
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 08:41   #52
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ponegdje su i privatni vrtići i privatne škole financirani javnim sredstvima
Moji klinci su u Rijeci išli u privatni vrtić koji je sasvim uredno bio sufinanciran od strane grada.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:10   #53
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Volim to "u Europi", jako je precizno.
Pa gledaj, nemam ni vremena ni volje za druge pretraživati i googlati. Ja informacije pokupim od ljudi po skupovima jer sam vezan za KC, a preko meni bliskih ljudi sam prilično involviran i u školstvo. Katoličke škole su u svijetu kao segment druge po veličini, odmah iza državnih škola. Načini sufinanciranja, provođenja programa i sl. ovisi od države do države, ali uvijek je sufinancirano. Naš model je sličan Austrijskom, gdje nastavnike i materijal za predavanje plaća državni proračun, a gradnju i održavanje zgrade i okoliša plaća vlasnik (u konkretnom slučaju Salezijanci). Da li se to nekome sviđa ili ne je vjerovatno više tema za politiku, nego ovdje, ali Hrvatska ni po čemu ne odudara.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:36   #54
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
...kad se pipa jedom zatvori...
... naći će se drugi modalitet financiranja. Nisam od onih koji bi religijske poreze doživjeli tragično. Dapače, veliki sam pobornik, naravno pod uvjetom da se to provede principijelno i za druge segmente društva.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:47   #55
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Nisam od onih koji bi religijske poreze doživjeli tragično. Dapače, veliki sam pobornik, naravno pod uvjetom da se to provede principijelno i za druge segmente društva.
Let me guess, "drugi segmenti društva" su nevladine udruge?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 10:02   #56
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Let me guess, "drugi segmenti društva" su nevladine udruge?
Između ostalog. I sportski klubovi, reprezentacije, ustanove kulture i znanosti, obrazovanje osim osnovnoškolskog, zdravstvo. Uzmi mi minimalni porez, a ostalo prepusti meni da raspodjelim kako i kome želim (ako želim). Eto, to bi bio principijelni pristup. Sve ostalo su svjetonazorske varijacije u kojima se ide džonom na religijski svjetonazor.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 10:13   #57
ako ce ih placati iskljucivo i samo vjernici razlichitih denominacija i vjeroispovjesti, sami i po svojoj savjesti..nemam probelma sa tim...

ali ako se zeli institucionalizirati kroz "drzavu" da ih ona ubire , naplacuje i salje racune...
i opcenito bi shvatila takav potez tragicno i bezumno.

da imam problem sa tim...

imam problem sa inzistrianjem da institucija uvjetuje krsni list, a prima novac od svih.To se zove Licimjerje. oportuno i bezobrazno.


Kler jedino i iskljucivo njeguje vjernost jednoj instituciji, a ta se ne nalazi u RH.(cast iznimkama)
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 10:44   #58
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Moji klinci su u Rijeci išli u privatni vrtić koji je sasvim uredno bio sufinanciran od strane grada.
Djeca moje frendice išla su u privatni vrtić koji košta 3000 mjesečno.

Tko financira Salezijansku gimnaziju?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 10:57   #59
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Djeca moje frendice išla su u privatni vrtić koji košta 3000 mjesečno.
Vrtići su u domeni lokalnih uprava. Dosta varira po HR.


Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Tko financira Salezijansku gimnaziju?
Ne znam sve detalje, ali gore sam već napisao, koliko mi je poznato u HR je slično kao u Austriji, kadar i nastavna sredstva (krede, fotokopirni papir i sl.) plaća se iz proračuna, a izgradnju i održavanje zgrade i okoliša plaća vlasnik škole. S obzirom da su državna sredstva vrlo mala, recimo osnovna škola u koju idu moja djeca, čini mi se oko 800 učenika, dvije smjene, dobiva mjesečno 2k kuna, ne znam što možeš s time napraviti , pretpostavljam da je slično i sa srednjim školama, onda se dosta pokriva i donacijama.

Zadnje uređivanje mestar : 28.05.2012. at 11:56.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 11:02   #60
Ako lokalnoj zajednici u određenim kvartovima nedostaje mjesta u vrtićima može se donijeti odluka o sufinanciranju nekih privatnih pa im cijena postaje kao i u javnim. To je ZG napravio.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.