Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 21:28   #121
Quote:
Bonnie Ann kaže: Pogledaj post
Ja ne razumijem kako u knjizi URA prikazati račun za dani predujam, tj. račun sa njegovim stornom...


Npr. račun za dani predujam za zakup koji iznosi 10.000 (plus pdv 2.500) i to unosim kao normalnu URU pod nekim brojem. Recimo 16.

U istom razdoblju dobijem račun za zakup za 5.000 (plus pdv 1.250) na kojem je prikazan i obračun po računu za primljeni predujam i obračun pdv-a po računu za primljeni predujam.
I to unosim u URU pod rednim brojem 17.
Sad mi je u knjizi URA poduplan pretporez (kao uostalom i osnovica) jer sam po predujmu već stavila u pretporez 2.500 za odbiti.
Kako da sad prikažem tih 5.000 osnovice i 1.250 pdv-a u minusu. Pod kojim brojem da unesem u minus...
I u sljedećem razdoblju kad dobijem ostatak računa kojim se stornira cijeli predujam - kako da prikažem u URI?
Ako unosiš račun za predujam, i onda dobiješ račun koji ne pokriva u cjelosti predujam ako sam dobro shvatila...

Kad dobiješ račun uneseš ga u cjelosti, i po istom računu u minusu unosiš predujam zatvoren po računu jer ga imaš knjiženo.

Npr.

Predujam 1/1/1 => 10.000 + 2.500 PDV

Račun 1/1/1 => 5.000 + 1.250 PDV
Predujam 1/1/1 => -5.000 + -1.250 PDV.

Znači na računu ti piše za uplatu 0,00 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 19:59   #122
Da, na računu piše 0 za uplatu.
Ali mi nije jasno kako to unijeti u knjizi URA

Dakle prvo račun za predujam pod rednim brojem ure 1.
Zatim račun (koji ne pokriva u cjelosti predujam) pod rednim brojem ure 2.

I zatim taj isti račun u minusu - pod kojim rednim brojem ure?
Ne mogu dvije ure (dva broja) zauzeti jednim računom...nisam shvatila
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 21:21   #123
Quote:
Bonnie Ann kaže: Pogledaj post
Da, na računu piše 0 za uplatu.
Ali mi nije jasno kako to unijeti u knjizi URA

Dakle prvo račun za predujam pod rednim brojem ure 1.
Zatim račun (koji ne pokriva u cjelosti predujam) pod rednim brojem ure 2.

I zatim taj isti račun u minusu - pod kojim rednim brojem ure?
Ne mogu dvije ure (dva broja) zauzeti jednim računom...nisam shvatila
Pa jedan red ti je taj račun (u plusu), a drugi red ti je storno dijela predujma.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 21:51   #124
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Pa jedan red ti je taj račun (u plusu), a drugi red ti je storno dijela predujma.
Aha, predujam u minusu (tj. dio).
To bi bilo izvedivo, hvala.
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 16:53   #125
Pozdrav svima,
Možete li početniku u knjigovodstvu pomoći oko knjiženja računa za predujam?
Što se tiče računovodstvenog dijela tu je sve jasno, to radim godinama.
Zanima me kako se konkretno kontira predujam na izvodu, te kako se kontira račun za predujam za robu i na koncu račun kod isporuke robe. Računovodstveno je konačni račun jedan dokument, zanima me je li i knjigovodstveno i kako.
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 14:06   #126
Quote:
ajerdna kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Možete li početniku u knjigovodstvu pomoći oko knjiženja računa za predujam?
Što se tiče računovodstvenog dijela tu je sve jasno, to radim godinama.
Zanima me kako se konkretno kontira predujam na izvodu, te kako se kontira račun za predujam za robu i na koncu račun kod isporuke robe. Računovodstveno je konačni račun jedan dokument, zanima me je li i knjigovodstveno i kako.
uplata 2200/1000

rn.za predujam D/-2200/
D/1400
D/1250

račun za isporuku D/2200//P/2200
D/-1250
D/4...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 16:35   #127
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
uplata 2200/1000

rn.za predujam D/-2200/
D/1400
D/1250

račun za isporuku D/2200//P/2200
D/-1250
D/4...
Zaboravila sam spomenuti, trebam knjižiti primljeni predujam.
Dakle, ovo tvoje knjiženje je korektno sa strane konta 1200, 2250, 1400 i 7500.
Međutim, čini mi se da nije napravljen storno računa za predujam, jer mi se kompletan promet i porez ponovo evidentira u obrascu PDV-a u mjesecu u kojem je isporučena roba i izdan račun.

Ja sam knjižila ovako:

Izvod: 1000/1200

rn. za predujam:
1200 -P
2250 P
2400 P

rn
1200 P
1200 D
7500 P
2250 -P
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 09:22   #128
Knjiženja su ok. Sve ostalo ovisi o mogućnostima tvog programa. Ja provlačim račun kroz tri modula generiranjem tako da ga kontiram već u prvom, na isti način kao i ti. Pri ulasku u modul ura/ira (tamo je obračun pdv-a i obrazac) konačni račun u rubrike iznos računa, pdv 25% i osnovica 25% ulazi već umanjen za predujam, ispod toga se ponavljaju kontiranja koja sam prethodno postavila i takva odlaze u financijsko. Sve je na svom mjestu, pdv obrasci ispravni. Znači, u iri ćeš ili stornirati predujam ili unijeti iznos koji je umanjen za predujam. Bez toga ne možeš imati ispravan obračun pdv-a.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:46   #129
Nisam se nikad bavila knjigovodstvom niti sam ga učila, tako da mi je koncept prilično nedokučiv :-(
Ovo vodim kroz module Financijsko i PDV, nemam povezano s prodajom jer bih u perspektivi (koja je sve kraća svakim danom) radila sve skupa sa skladištem u jednom Open ERP-u. Zasad se zbog obračuna PDV-a snalazim s ovim programom.
Ono što me sad muči je jesam li ovo trebala drukčije knjižiti (iako mi se čini elegantno) da bih mogla lakše napraviti storno računa, jer sad stvarno ne znam kako bih to napravila.
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:06   #130
Vrlo jednostavno je kada dobiješ predujam (novci na računu)

Odmah moraš raditi i račun za predujam
Kada izvršiš uslugu koja je dogovorena sa predujmom radiš račun za uslugu i račun storno predujma

Nikakva komplikacija samo je bitno da račun za predujam bude isi mjesec kada si primila novce, a storno računa za predujam kada je izvršena uslug

tako da u jednom mjesecu platiš a drugi put radis knjiženja sa stornom i onda taj dio nema neki efekat na pdv obrazac
Aleksandraracun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:52   #131
Quote:
Aleksandraracun kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno je kada dobiješ predujam (novci na računu)

Odmah moraš raditi i račun za predujam
Kada izvršiš uslugu koja je dogovorena sa predujmom radiš račun za uslugu i račun storno predujma

Nikakva komplikacija samo je bitno da račun za predujam bude isi mjesec kada si primila novce, a storno računa za predujam kada je izvršena uslug

tako da u jednom mjesecu platiš a drugi put radis knjiženja sa stornom i onda taj dio nema neki efekat na pdv obrazac
Meni je jasan računovodstveni dio, to radim godinama. Knjigovodstvo i kontiranje su mi u magli
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 16:36   #132
Quote:
ajerdna kaže: Pogledaj post
Meni je jasan računovodstveni dio, to radim godinama. Knjigovodstvo i kontiranje su mi u magli
pa recimo ovako kako ja radim

primljen predujam
1000/12000

račun za predujam
12000/2400, 2250

račun izvršena usluga
12000/2400,7500

storno računa za predujam
- 1200/-2400 -2250

Pa ne znam koji program koristiš ali programi u kojima sam ja radila automatski ponude kontiranje ovako, pogotovo kad je račun u pitanju
__________________
Sve što je lijepo ima neku zvrčku, ili je ilegalno, ili je nemoralno, ili goji
Aleksandraracun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 22:20   #133
Opet ja s brzinskim pitanjima (jednom ću sve ovo proučiti, majke mi )... tvrtka iz BiH bi uplatila predujam za usluge animacije. kako treba izgledati taj račun? stavljamo li pdv ili ne?
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 09:53   #134
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
Opet ja s brzinskim pitanjima (jednom ću sve ovo proučiti, majke mi )... tvrtka iz BiH bi uplatila predujam za usluge animacije. kako treba izgledati taj račun? stavljamo li pdv ili ne?
Mislim da ipak da. Al moras provjeriti kako je stanje kod njih.
__________________
Program za obracun PDV-a
SlaFko10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 14:29   #135
molila bih pomoć o plaćanju predujmovima.
zanima me dal mora postojati odluka kojom je određeno do kojeg iznosa se može plaćati predujmom? također me zanima koja je razlika između plaćanja po predračunu i plaćanja po ponudi?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 23:34   #136
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
molila bih pomoć o plaćanju predujmovima.
zanima me dal mora postojati odluka kojom je određeno do kojeg iznosa se može plaćati predujmom? također me zanima koja je razlika između plaćanja po predračunu i plaćanja po ponudi?
Nema razlike.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 21:24   #137
Molim vas ako ima netko pametniji od mene da mi objasni članak 159. st. 4. Zakona o PDV-u:

Porezni obveznik nije obvezan izdati račun za primljeni predujam ako je izdao račun za obavljenu isporuku dobara ili usluga do roka za podnošenje prijave PDV-a za razdoblje oporezivanja u kojem je primio predujam.

Znači li navedeno da ako sam primila predujam 28.03.2016., a isporuku robe obavila 02.04.2016. da u tom slučaju nisan obvezna izdati račun za predujam (jer sam ispostavila račun za isporuku robe do podnošenja prijave PDV-a za 03. mjesec)?

Također iako nisam obvezna izdati račun meni obveza PDV-a nastaje u 3. mjesecu jer sam tad naplatila, no što je sa pravom na odbitak pretporeza mog kupca, kako mu nisam dužna izdati račun kako će on ostvariti pravo na odbitak??

Jao jao
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 21:44   #138
Primljeni predujam i racun moraju biti u istom mjesecu.
U tvom primjeru ne bi bila obavezna izdati racun za predujam ukoliko obavis uslugu i izdas "konacni" racun do 31.3.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 09:28   #139
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Molim vas ako ima netko pametniji od mene da mi objasni članak 159. st. 4. Zakona o PDV-u:

Porezni obveznik nije obvezan izdati račun za primljeni predujam ako je izdao račun za obavljenu isporuku dobara ili usluga do roka za podnošenje prijave PDV-a za razdoblje oporezivanja u kojem je primio predujam.

Znači li navedeno da ako sam primila predujam 28.03.2016., a isporuku robe obavila 02.04.2016. da u tom slučaju nisan obvezna izdati račun za predujam (jer sam ispostavila račun za isporuku robe do podnošenja prijave PDV-a za 03. mjesec)?

Također iako nisam obvezna izdati račun meni obveza PDV-a nastaje u 3. mjesecu jer sam tad naplatila, no što je sa pravom na odbitak pretporeza mog kupca, kako mu nisam dužna izdati račun kako će on ostvariti pravo na odbitak??

Jao jao
Račun za primljeni predujam mora biti s 3. mjesecom.
Na osnovu njega ti plaćaš, a kupac odbija pretporez.

Račun izdaješ s 4. mjesecom i na njemu mora biti vidljiv iznos uplaćenog predujma i obračunatog poreza.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.