Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2005., 17:58   #1
Opća anestezija i oralna kirurgija [umnjaci]

Sve se više bliži dan kada ću morati čupati umnjake van, a kako se on bliži, tako mi je i jasno da to neće biti pod lokalnom, nego općom anestezijom.

Imam sva četiri komada, po rengenu kojeg sam napravio se vidi da su se već malo probili, a ja to nisam niti osjetio, znači da nije boljelo. Iako, zadnjih par tjedana tu i tamo ima laku bol oko uha, jer mi gornji lijevi umnjak dosta nagnuto tuče u sedmicu, pa će on vjerojatno prvi letjeti van.

Kako sam do sad čuo strašne glomazne priče o umnjacima, vađenju istih, a kako sam doživio monstruoznu bol vađenja šestice s granulomom , shvatio sam da mi je pametnije ići na opću anesteziju, pa me zanimaju iskustva onih koji su išli na nju. Koje su opasnosti (kažu da je veći koeficijent rizika, no nigdje nisam točno našao o čem je riječ) i prednosti opće?

Koliko traje oporavak, kakav je, dobivaju li se antibiotici nakon operacije (ja znam da sam ih morao uzimati nakon čupanja šestice, ali to je valjda zato jer je imala granulom) i nastupa li šivanje samo ako je umnjak bio u mesu pa razrezan i izvađen ili se šiva i kada je umnjak vani pa ga se izvadi?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 01.08.2005., 19:12   #2
Za vađenje sva četiri umnjaka više je nego preporučljiva opća anestezija.
S jedne strane maksilofacijalac ima komoditet pa može "rezuckati" natenane dok dakako s druge strane bolesnik sve to blaženo prespava.
Štoviše mislim da se svuda danas po defoltu radi to u općoj anesteziji ukoliko baš ne postoji kontraindikacija za to.

Kao i prije svakog zahvata koji uključuje opću anesteziju moraš napraviti rutinske laboratorijske pretrage, krvnu grupu, eventualno internistički pregled i EKG te anesteziološki prijeoperacijski pregled. Ukoliko imaš neku kroničnu bolest vjerojatno kontrolni pregled kod odgovarajućeg specijalista ne bi škodio prije operativnog zahvata.

Eventualne komplikacije a vezane uz anesteziju kod MFK operacija ovog tipa relativno su rijetke naročito ukoliko je čovjek u anesteziju "ušao" zdrav.
No niti najmanji operativni zahvat nije 100% siguran, komplikacije su uvijek moguće.

No, tijekom cijele operacije rad srca, krvni tlak i kvaliteta ventilacije pomno se kontroliraju i po potrebi se odmah reagira.
Sam zahvat se radi uz endotrahealnu intubaciju ali ne kroz usta što je najčešće nego kroz nos - nazotrahealno.
Stoga nakon zahvata možeš osjetiti bolnost u nosu ili imati laganu epistaksu. Bolnost možeš neko vrijeme osjećati i u grlu uslijed postavljenog tubusa.
Odmah nakon operacije dok još nisi "sav svoj" ali zadovoljavajuće dišeš, tubus se vadi.

Povračanje, mučnina, pospanost, ošamućenost, vrtoglavica....su otprilike stvari koje se mogu očekivati postanestezijski nakon svake operacije pa tako i ove.

Sigurno se nakon zahvata osjeća i bol ali kako sam negdje već pisao postoperativnu bol moguće je vrlo dobro kontrolirati ali nažalost ne i kod nas gdje je sve uglavnom shematizirano i gdje se počesto dobije odgovor da "nakon operacije mora boljeti".

Antibiotici se svakako dobivaju jer je ipak riječ o usnoj šupljini gdje obitava gomila bakterija. Obično čak i dvije vrste - klindamicin i efloran recimo za početak ili za koju se već kombinaciju doco odluči.

"Bed lak" recimo na MFK odjelu u mojoj ustanovi je što tamo bježe od intravenskog davanja svega ko vrag od tamjana tako da nakon par dana čovjek ima dupe tvrdo ko daska od muskularnih injekcija antibiotika, analgetika.... ....nema nikakvog razloga, ako čovjek ima venski put da lijek koji se može dati intravenski, daje bockanjem intramuskularno.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 01.08.2005., 19:43   #3
Quote:
trebor kaže:
Za vađenje sva četiri umnjaka više je nego preporučljiva opća anestezija.
S jedne strane maksilofacijalac ima komoditet pa može "rezuckati" natenane dok dakako s druge strane bolesnik sve to blaženo prespava.
Štoviše mislim da se svuda danas po defoltu radi to u općoj anesteziji ukoliko baš ne postoji kontraindikacija za to.
Mislim da neću vaditi sva četiri istovremeno

Quote:
trebor kaže:
No, tijekom cijele operacije rad srca, krvni tlak i kvaliteta ventilacije pomno se kontroliraju i po potrebi se odmah reagira.
Sam zahvat se radi uz endotrahealnu intubaciju ali ne kroz usta što je najčešće nego kroz nos - nazotrahealno.
Stoga nakon zahvata možeš osjetiti bolnost u nosu ili imati laganu epistaksu. Bolnost možeš neko vrijeme osjećati i u grlu uslijed postavljenog tubusa.
Odmah nakon operacije dok još nisi "sav svoj" ali zadovoljavajuće dišeš, tubus se vadi.

Povračanje, mučnina, pospanost, ošamućenost, vrtoglavica....su otprilike stvari koje se mogu očekivati postanestezijski nakon svake operacije pa tako i ove.

Sigurno se nakon zahvata osjeća i bol ali kako sam negdje već pisao postoperativnu bol moguće je vrlo dobro kontrolirati ali nažalost ne i kod nas gdje je sve uglavnom shematizirano i gdje se počesto dobije odgovor da "nakon operacije mora boljeti".
Morat ćeš mi malo pojasniti ovo. Endotrahealnu intubacija i nazotrahealno su pojmovi koje ne razumijem. Dobivat ću neke cijevi kroz nos do grla?

Ja sam mislio da je opća anestezija samo da daju plin koji te ubaci u duboki san i traje određeno vrijeme, a ne neke cijevi .
Koji se plin uopće rabi za opću anesteziju (ovo me jako zanima jer onda mogu naći znanstvene radove na tu temu, a ne gnjaviti ljude po forumu)?
A što se tiče boli, smije se uzimati voltaren ili nešto slično nakon operacije da umanji bolove?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 01.08.2005., 23:26   #4
Quote:
Mislim da neću vaditi sva četiri istovremeno
Ak imaš problema s umnjacima i ak ćeš se već anestezirati razmisli tj. posavjetuj se s maksilofacijalcem o mogućnosti da se povade sva četiri. Bez veze se ić anestezirati za svaki umnjak iznova.
Quote:
Morat ćeš mi malo pojasniti ovo. Endotrahealnu intubacija i nazotrahealno su pojmovi koje ne razumijem. Dobivat ću neke cijevi kroz nos do grla?
U velikoj većini slučajeva opća anestezija se radi uz postavljanje endotrahealnog tubusa u dušnik. Tubus može ići preko usta ( orotrahealna intubacija ) ili preko nosa ( nazotrahealna intubacija ). Kako se radi o zahvatu u ustima izbor je definitivno nazotrahealna intubacija jer tako tubus ne smeta operateru koji "ore" po ustima a niti anesteziologu koji tubus i dišni put ima potpuno pod kontrolom.
Tubus je fleksibilna ajmo reći PVC cijev, u stvari evo slično ovome....



No sve se to postavlja kad se čovjek uspava odnosno uklanja čim je disanje zadovoljavajuće nakon operacije.
Quote:
Ja sam mislio da je opća anestezija samo da daju plin koji te ubaci u duboki san i traje određeno vrijeme, a ne neke cijevi .
Za uspavljivanje ( uvod u anesteziju ) ima i "plina" al se češće koriste intravenske ljekarije. Bez obzira na izbor osnovno je u tehnikama opće anestezije imati kvalitetno osiguran dišni put a 100%-tna sigurnost se postiže samo endotrahealnom intubacijom. Može u nekim situacijama i bez tubusa dakako al za to moraju biti četvore oči otvorene i vrlo oprezan da se čovjek ne zaguši vlastitim jezikom ili sadržajem želudca ili sukrvicom ukoliko se radi o operaciji koju ti navodiš a posebno da jednostavno ne prestane disati pod utjecajem anestetika.
"Cijev" dakle itekako glavu čuva, a i "plin" + kisik dobivaš preko nje.
Quote:
Koji se plin uopće rabi za opću anesteziju
Prije Halotan, sada Forane i Sevorane te stari dobri dušični oksidul ( N2O ).
Quote:
A što se tiče boli, smije se uzimati voltaren ili nešto slično nakon operacije da umanji bolove?
Analgeziju nećeš moći uzimati na svoju ruku u bolnici. A i voltaren je "pljuga" u ranom postoperacijskom razdoblju. Najčešće se rabi Analgin, Tramal ili recimo od narkoanalgetika Dolantin ponegdje još i Fortral.
Ali nije problem analgetik nego "pain menađment" kod nas, gdje je sve shematizirano i uopće analgezija kod nas nije individualno prilagođena.
Štoviše, izuzimajući JIL-ove velika većina odjela i izbjegava rabiti narkoanalgetike bezveze strahujući da će pretjerati s lijekom i bolesniku kompromitirati disanje.
O nekakvoj kontinuiranoj analgeziji ili PCA pumpama na ogromnoj večini naših odjela možemo samo sanjati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 02.08.2005., 01:30   #5
Quote:
trebor kaže:
U velikoj većini slučajeva opća anestezija se radi uz postavljanje endotrahealnog tubusa u dušnik. Tubus može ići preko usta ( orotrahealna intubacija ) ili preko nosa ( nazotrahealna intubacija ). Kako se radi o zahvatu u ustima izbor je definitivno nazotrahealna intubacija jer tako tubus ne smeta operateru koji "ore" po ustima a niti anesteziologu koji tubus i dišni put ima potpuno pod kontrolom.
Tubus je fleksibilna ajmo reći PVC cijev, u stvari evo slično ovome....


Ok, ne znam koliko je to u stvarnoj veličini, ali mi se čini nekako predebelo da bi moglo proći kroz nos

Quote:
trebor kaže:
No sve se to postavlja kad se čovjek uspava odnosno uklanja čim je disanje zadovoljavajuće nakon operacije.
To je stanje potpune svjesnosti (budnosti) ili?


Quote:
trebor kaže:
Može u nekim situacijama i bez tubusa dakako al za to moraju biti četvore oči otvorene i vrlo oprezan da se čovjek ne zaguši vlastitim jezikom ili sadržajem želudca ili sukrvicom ukoliko se radi o operaciji koju ti navodiš a posebno da jednostavno ne prestane disati pod utjecajem anestetika.
"Cijev" dakle itekako glavu čuva, a i "plin" + kisik dobivaš preko nje.

Prije Halotan, sada Forane i Sevorane te stari dobri dušični oksidul ( N2O ).
Znači to znači visoki koeficijent rizika
Hvala, našao sam neke podatke o plinovima. I nisam znao je anestezija intravenska. Zašto se još koriste ti plinovi kada je pacijent već u stanju dubokog sna zbog intravenskih ljekarija?

Quote:
trebor kaže:
Analgeziju nećeš moći uzimati na svoju ruku u bolnici. A i voltaren je "pljuga" u ranom postoperacijskom razdoblju. Najčešće se rabi Analgin, Tramal ili recimo od narkoanalgetika Dolantin ponegdje još i Fortral.
Ali nije problem analgetik nego "pain menađment" kod nas, gdje je sve shematizirano i uopće analgezija kod nas nije individualno prilagođena.
Štoviše, izuzimajući JIL-ove velika većina odjela i izbjegava rabiti narkoanalgetike bezveze strahujući da će pretjerati s lijekom i bolesniku kompromitirati disanje.
O nekakvoj kontinuiranoj analgeziji ili PCA pumpama na ogromnoj večini naših odjela možemo samo sanjati.
Voltaren je "pljuga"?
Shit, sve mi se čini da će ova operacija biti iznimno neugodno iskustvo. Pogotovo zbog pain managementa nakon operacije.

Imaš li neku preporuku gdje obaviti tu operaciju?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 02.08.2005., 15:32   #6
Quote:
Ok, ne znam koliko je to u stvarnoj veličini, ali mi se čini nekako predebelo da bi moglo proći kroz nos
Ne bi vjerovao kakva je nos "rupetina". Iako na svakom tubusu postoji oznaka dal može nazotrahealno ili ne, ja još nisam sreo tubusa koji nije mogao uletjeti kroz nos ( ne računam ako je prisutna kakva patologija unutar nosne šupljine ). Malo gela ili spreja i ulazi svaki.
Quote:
To je stanje potpune svjesnosti (budnosti) ili?
Ne mora biti. Štoviše uglavnom ni nije. Čovjek je još dobrano ošamućen kad izlazi iz anestezije tako da se uglavnom ljudi ni ne sjećaju kako su i kad ekstubirani.
Quote:
I nisam znao je anestezija intravenska. Zašto se još koriste ti plinovi kada je pacijent već u stanju dubokog sna zbog intravenskih ljekarija?
Opća anestezija može biti inhalacijska ili intravenska. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke.

Inhalacijska anestezija je najčešći primjenjivani način. Njezine prednosti su brzo postizanje željene dubine anestezije, lagano održavanje i kontrola, te brzo buđenje iz anestezije.
Neki od nedostataka su recimo: blagi podražaj dišnih putova, prolazna bol u grlu i podražaj na kašljanje, te ozljede zubiju, usnica i jezika (kao posljedica postavljanja cijevi ( tubusa ) u dušnik), povraćanje i udisanje želučanog sadržaja što rezultira teškom upalom pluća (važnost strogog pridržavanja uputa o ne uzimanju hrane i tekućine prije anestezije !), mučnina i povraćanje nakon anestezije....

Prednost opće intravenske anestezije je jednostavan i elegantan način primjene, te brzo uspavljivanje.

Najčešće se koristi za uspavljivanje pacijenta prije inhalacijske anestezije, kako bi na taj način izbjegli moguće neugodnosti udisanja anestetičkih plinova.
Kao samostalna anesteziološka tehnika često se koristi kod kratkotrajnih zahvata nakon kojih pacijenti brzo mogu ići kući (manje operacije, dijagnostičke pretrage, namještanje kostiju prije gipsanja i sl.).

Glavni nedostatak ove metode je slaba mogućnost kontrole anestetika, jer jednom kad se anestetik da u venu njegova sudbina ovisi o sposobnosti organizma da ga razgradi i izbaci van.
Ja bih još dodao da je i cijena iv anestetika značajna u cijeloj priči mada koliko ja to pratim intravenska anestezija bez inhalacijskih anesteika postaje sve popularnija u ( bogatom ) svijetu.

Enivej, o izboru vrste anestezije odlučuje anesteziolog. Glavne smjernice pomoću kojih se anesteziolog odlučuje o vrsti anestezije jesu: bolest, lokalizacija, vrsta i trajanje operacijskog zahvata, tvoje prethodno zdravstveno stanje, lijekovi koje eventualno trošiš, te na poslijetku ( ali jako rijetko ) tvoj izbor anestezije ukoliko je moguće.
Quote:
Shit, sve mi se čini da će ova operacija biti iznimno neugodno iskustvo. Pogotovo zbog pain managementa nakon operacije.
Ne mora biti. Može sve proči potpuno prihvatljivo što se boli tiče. Ne se strašiti prije reda da ne bi bilo..
Quote:
Imaš li neku preporuku gdje obaviti tu operaciju?
Nemam ništa posebno za preporučiti. Radi se o relativno lakšem zahvatu koji svaki maksilofacijalni kirurg može bez problema uraditi. Bilo gdje to radio siguran sam da će biti OK. Mogu ti jedino preporučiti da preoperativno o svojim nedoumicama razgovaraš s anesteziologom kao ovdje sa mnom na forumu.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 02.08.2005., 16:53   #7
ne želim te plašiti, ali meni su vadili sve 4 osmice pod općom anestezijom i nakon toga me je boljelo tjedan dana najgorom mogućom boli, tako razarajuću bol nisam nikad ranije iskusila. analgin je pomogao samo malo

e da, operacija je bila u bolnici u dubravi
wasted is offline  
Old 02.08.2005., 17:20   #8
Quote:
wasted kaže:
ne želim te plašiti, ali meni su vadili sve 4 osmice pod općom anestezijom i nakon toga me je boljelo tjedan dana najgorom mogućom boli, tako razarajuću bol nisam nikad ranije iskusila. analgin je pomogao samo malo

e da, operacija je bila u bolnici u dubravi
Uopće si ne mogu zamisliti tu bol.

Znam kako otprilike boli vađenje šestice s granulomom i to je, po mojoj skali, gotovo-pa-nevjerojatna-bol, ali ta bol se dosta ublažila nakon što mi je isčupan zub. Istinabog, 2 dana nisam mogao jesti normalno, ali to nije bila jaka bol naspram onoj koju sam doživio kada mi je piljen korijen po korijen, pa vađen s granulomom

Tako da uopće nemam sposobnost zamišljanja kako nešto čega nema može boljeti . Jedan od razloga zašto sam toliko za opću je i koeficijent boli. Da mi je šestica vađena pod općom i da sam onda probuđen, vjerojatno ne bih ni osjetio da mi fali jedan zub. Pa sam pokušao taj osjećaj generalizirati na umnjak.

Vadila si sva četiri odjednom? Au Jesu svi "proklijali" ili su još bili u fazi probijanja ili možda u mesu? Koliko sam shvatio (a koliko sam želio shvatiti... ), meni će rezuckati meso i tek ga onda vaditi, jer nije skroz izišao, a raste pod kutom da tuče u sedmicu.

Morfij?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 02.08.2005., 17:26   #9
i meni su rekli da bih trebala vadit umnjake, al mislim da cu pricekati bar jos nekih 30-tak godina...ako nista drugo, daj si izvaditi par pokvarenih kutnjaka, pa ce se vec zubi pomaknuti i napraviti mjesta umnjacima...ti jos rastes, ne?
Natch is offline  
Old 02.08.2005., 17:29   #10
Quote:
Natch kaže:
i meni su rekli da bih trebala vadit umnjake, al mislim da cu pricekati bar jos nekih 30-tak godina...ako nista drugo, daj si izvaditi par pokvarenih kutnjaka, pa ce se vec zubi pomaknuti i napraviti mjesta umnjacima...ti jos rastes, ne?
Ma da, naravno, da počupam pol čeljusti

Osim ovih umnjaka još vadim sve četvorke kako bih imao mjesta u čeljusti
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 02.08.2005., 17:49   #11
gle spajk, ako bas morac ici to izvadit, jednostavno se psihicki pripremi na to i autosugestijom si sredi da izgubis sto manje krvi...pij dosta rakije prije i poslije operacije, nabavi antibiotike i brzo ce proc, ti si jak decko
Natch is offline  
Old 02.08.2005., 19:07   #12
Quote:
*_spike kaže:
Uopće si ne mogu zamisliti tu bol.
Ma nije niš' strašno. Neki čak prežive Ja sam 2 umnjaka vadio bez opće anestezije. Izgledao 5 dana kao da sam bio na boks meču preko 15 rundi, al' onda je bilo OK. Ah da, prvo vrijeme je teško jesti, jedva razdvojiš čeljusti od boli, tak' da ćeš usput i skinut koju kilu
Secundo is offline  
Old 02.08.2005., 19:13   #13
jeste vi sigurni da se radi o opcoj anesteziji - to je prilichno radikalan zahvat za zube

ja sam vadila umnjake (sva 4) plus josh jedan zub i dali su mi lokalnu ali su mi dali i valijum da zaspem

tako da nisam bila pod opchom anestezijom ali sam spavala za vrijeme postupka

mislim da se tako obichno radi jer je rizik puno manji nego kad se daje opcha anestezija

i da - naravno da boli - ali poshto je anestezija lokalna, kad se nakon valijuma probudish ne boli josh neko vrijeme (osjetish kako ti je vilica utrnula od lokalne)- a onda ti daju antibiotike i tablete za bolove i mozhe se durat

bitno je samo ne piti nishta slamkom i redovito ispirati rane mlakom slanom vodom

sretno
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Old 02.08.2005., 19:24   #14
Quote:
margarita kaže:
ja sam vadila umnjake (sva 4) plus josh jedan zub i dali su mi lokalnu ali su mi dali i valijum da zaspem
Valium?
Jesi sigurna? Baš ovaj Valium? Ja nekako sumnjam (iako, nisam stručnjak, tko zna, možda se i daje)

Quote:
Diazepam is used for the short-term relief of symptoms related to anxiety disorders. Diazepam is also used for the treatment of agitation, tremors, delirium, seizures, and hallucinations as a result of alcohol withdrawal. Diazepam is also used for relief of muscle spasms in certain neurological diseases. Diazepam is used to abort active seizures and can be combined with other drugs in treating severe recurrent seizures.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 02.08.2005., 19:29   #15
u mome gradu nema shanse da normalnim putem dobijesh totalnu za vadjenje umnjaka.


znam osobe koje su imale srashtene dijelove korijena u kost i shtojaznamshtosvene od komplikacija i zahvati su im izvedeni u lokalnoj anesteziji. a trajali su i nekoliko sati. a trazhili su totalnu, al im je objashnjeno da je besmisleno snositi rizik anestezije za takve zahvate.


i nije bio novac u pitanju.
magic is offline  
Old 02.08.2005., 20:19   #16
Quote:
*_spike kaže:
Valium?
Jesi sigurna? Baš ovaj Valium? Ja nekako sumnjam (iako, nisam stručnjak, tko zna, možda se i daje)
ma ne znam koji - znam da je bilo za spavanje - a ne opcha anestezija

opchu ti mora dati anesteziolog i morash biti pod stalnim nadzorom

ovo ti da sestra i onda zubar da lokalnu i ti odplovish u svijet snova

meni rekoshe da je bio Valium - a sad koji je nemam pojma
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Old 02.08.2005., 21:00   #17
Evo još par preporuka...

1. Umnjake uvijek vadite u bolnici i to na odjelima čeljusne kirurgije. Zubare i nekakve "poliklinike" bolje je zaobići. Razlog je jednostavan - vaša sigurnost. Zubari kod nas nikako nisu za te stvari kompetentni.

2. Ne ustručavajte se tražiti opću anesteziju. Najveći problem oko provođenja anestezije nije rizik ( koji postoji ali je doista minimalan ) nego unutarbolnička organizacija službe gdje prvenstveno mislim da će nerijetko MFK kirurg ići raditi nešto u lokalu bez anesteziološke službe jer mu je tako brže ili mu se ne da čekati anesteziologa sat-dva. A to što će bolesnik krepat od bolova, jebi ga, ni prvi ni zadnji...

3. Vrlo je riskantno kljukanje diazepamom ili bilo kakvim sedativom ili anksiolitikom i onda "kopanje" po ustima bez anesteziološke službe. Disanje tako vrlo lako može biti kompromitirano - što lijekom koji te ošamuti što slinom, sukrvicom i krvlju koji se nakupljaju u ustima.
To je posao "ispod žita" i sasvim je 150% sigurno da taj neki kirurg to sebi ili nekom svome nikako ne bi priuštio.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 02.08.2005., 21:35   #18
sluchaj o kojm sam pisala poslan je u bolnicu na cheljusnu. nije ga rjeshavao stomatolog.
magic is offline  
Old 03.08.2005., 12:19   #19
meni su kroz životni vijek izvadili 7 zuba. a neparan je broj zato što nemam jedne jedinice ali donje

a šta se tiče vađenja osmica, zubi su mi bili skroz unutra u mesu, i ukoso upirali u sedmice. rekli su mi da postoji opasnost da se napravi cista ako se zubi ne izvade.

znači, morali su me rezat, tak da sam imala šavove

ma sigurno je bila opća anestezija; dobila sam je intravenozno

i trebala sam kasnije usta ispirati hidrogen peroksidom niskopostotnim doduše.
wasted is offline  
Old 03.08.2005., 14:01   #20
Quote:
wasted kaže:
meni su kroz životni vijek izvadili 7 zuba. a neparan je broj zato što nemam jedne jedinice ali donje

a šta se tiče vađenja osmica, zubi su mi bili skroz unutra u mesu, i ukoso upirali u sedmice. rekli su mi da postoji opasnost da se napravi cista ako se zubi ne izvade.

znači, morali su me rezat, tak da sam imala šavove

ma sigurno je bila opća anestezija; dobila sam je intravenozno

i trebala sam kasnije usta ispirati hidrogen peroksidom niskopostotnim doduše.
Ispiranje vodikovim peroksidom nije ništa neobično. Mi smo to radili na faxu u labu kada je netko nespretno pipetirao bakterije, pa su mu uletjele u usnu šupljinu

Opiši malo tok svoje operacije. Kako su te uspavali, sjećaš li se vađenja tubusa, koliko je trajala operacije, kako si se probudila, jesu li te zadržali u bolnici ili odmah ideš doma?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.