Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2004., 03:03   #1
Unhappy Da li su vas roditelji tukli dok ste bili mali ili da li vi tucete svoju dijecu?

Tuca dijece to je nesto sto ja iz dna duse mrzim!!!

Mene kao dijete mozda bi se moglo ovako reci mene su tukli do moje 17 godine. Dobijala sam batina bila ja kriva, moj brat koji je 9 godina mladi, dijeca iz ulice, ili rodice i rodaci. Nikada se nisu upitali ko je kriv samo uberi sibu sama i to sto tanju, ubijaju me sa sibom od glave do pete dok nepukne, onda otvore ormar da izaberem kais, pa mlate sa njim dok se neupiskim u gacice i na pod. Onda moram da idem po krpu i da cistim to i iduci sat vremena da sijedim upisana u cosku. To je bila tuca moje mame, moj tata on je druga prica.

On me je tukao sa drvima dok mi nersakrvari leda i noge to je napravio kad sam imala 8godina nisam mogla raditi sport mijesec dana uciteljica je htijela da ga prijavi a ja sam je molila da necini to jer bi onda dobila duplo. Tada su mi noge od kukova do koljena bile u masnicama duzine 10cm i otvorene rane po 2cm krv lijeva, a batine sam dobile jer je moja rodica istresla teglu domaci krstavaca medu drva. Taj covijek udara rukom gdije stigne, kaisom, sibom, sto god mu se nade pri ruci, uhvati me za vrat i drzi zabijenu u zidu noge mi vise u zraku dok mi oci nepocrvene i vene mi na licu neiskoce, udarao me sakama u glavu dok ne panem u nesvijest, a to bi bilo od jedne sake, jos je trenirao box pa mozes misliti. Zadnji put me sakom zavalio kada sam imala 15 godina zato sto je slusao lazi neke dijece i njima vijerovao pa kad su me dijeca vidjela njemu su rekli da nisam ja kriva i on se onda izvinjava a ja bila u nesvijesti sat vremena. Sa 17 godina me isamarao i davio ono zabijena uzazid a njegova ruka meni oko vrata, a razlog je zato sto nisam mogla jesti.

Tata dok tuce nesmije se cuti ni dah, a za suze dobijem extra. Plakati mogu poslije.

Grozni su bili a nisu ni danas bolji, samo me ispravljau nikada nisu zadovoljni ja sam zensko i zato sam nula!!!Moj brat je mladi 9 godina navela sam to iznad, taj je samo jednom dobio preko guzice pljusku od mame i onda su se smijali, eto kako je to.

Ja sam rekla moje dijete nece znati sto znaci rijec batina. Ja i dan danas imam nocne more od tih njihovi tuca.

Neznam sto mislite na sve to dali ste kada dobili batine, ili ih dali nekome. Ja samo znam da sam dobijala kao neki zatvorenik koji je bio nenormalna ubojica a eto.

U ovoj drzavi ima abuse na bacanje, ali ako vidis nesto imas pravo da prijavis kao i u Austriji. A sto vrijedi, moj tata bi mene izmlatio extra za tu prijavu.

Koje lijepo sijecanje i dijetinjstvo vecinu svog zivota sam provela u masnicama i suzama osim kada sam bila kod bake, tada sam bila u raju!
 
Old 21.01.2004., 07:05   #2
ma to je strasno.nemam rijeci.cestitam ti na odrzavanju duhovne snage.
oni su definitivno bolesni ljudi.izabrali su samo jedno dijete da na njemu(tebi) iskale bijes i svoje komplekse i probleme.i da si se rodila kao djecak,postoji mogucnost da bi izabrali jedno,navodno losije.to je relativno cesto,koliko sam razumjela do sad(maltretiranje samo jednog djeteta).u djetinjstvu to doda ulje na vatru,jer nastanu tenzije izmedu brace i sestara.poslije se to zna izravnati,kad odrastu i uvide do koje mjere je to bilo nenormalno ponasanje.
ja nisam imala nikakvih takvih iskustava.otac se cak nikad nije ni izderao na mene.on je bio tih i strog,i ja nikad nisam ni okusala srecu pred njim trazeci nevolje.bar ne namjerno.a sjecam se mnogih situacija u kojima bih se na njihovom mjestu ja iznervirala posteno.doduse sestre su me "ss"trinski maltretirale.
nadalje,ja se sjecam samo jedne djevojcice iz skole koja je tvrdila da je otac istuce.ne sumnjam u njene rijeci,no masnice mi nikad nismo vidjeli.jos jedna djevojka kojoj je majka umrla kad joj je bilo 9 god,je bila maltretirana i od strane brata i oca,koji je frustraciju zivotom i gubitom voljene zene iskalio na omiljenom djetetu( ).mislim da su maltretiranja kakva si ti dozivjela ipak dovoljno rijetka da bi se mogla smatrati potpuno neopravdanim i neprihvatljivim,i u nasoj sredini iz vremena tvog odrastanja.
fizicko kaznjavanje djece je potpuno pogresno,ima posljedice,a uz to i nema ni efekta.jedan od prijatelja mog sina dobije po guzi za neposlusnost(navodno oni to ne rade sa emocijama,kao da su ljuti,nego kao posljedicu njegovog loseg djela-ma produk americke tradicije i stil dobson).nisam primijetila nikakvu razliku izmedu mog sina i tog djecaka u poslusnosti.u stvari,ta mama je sama primijetila da mog sina uzasavaju i on pada u trans za mnogo manje kazne,i da imaju rezultata,dok je njen valjda stvorio naviku i odbrambeni sistem time sto im ide uz dlaku namjerno kad mu obecaju sjedenje u kazni i batine.tako bar dobije zeljenu paznju.na rodendanu njenog sina,moj nije pravio nikakve probleme.mislim,on uvijek testira i proba koliko i sta moze,ali kad je situacija tako znacajna i iscekivana,ponasa se bolje,jer se osjeca nagradenim.na rodendanu mog,njen je proveo mnogo vremena pod kaznom.htio je da otvori poklone,i ja sam mu i dozvolila.pa moj ce ih svakako zadrzati,a nije ni primjecivao da nije otvorio sve sam.neka se djeca zajedno raduju.njoj takvo njegovo ponasanje smeta,i sto je ona bila ljuca to je on bio "gori" (u njenim ocima-iskreno,nikome drugome to dijete nije zagrebalo oci).njen stav ima korijene u tome sto su njeni roditelji konzervativni i koristili su takve metode.dakle posljedice se vuku generacijama,dok neko ne odluci da izraste iz vlastite koze,prekine zacarani krug i ponudi svojoj djeci djetinjstvo sa manje stresa i vise razumijevanja.
ako ikako mozes da si priustis,ja bih ti preporucila terapiju.niposto ne mislim da ces ti nastaviti liniju fizickog maltretiranja.naprotiv,ti si ocito jedna od onih koji nece dozvoliti da njihova djeca pate kao sto su oni patili.ali mislim da bi ti terapija dobro dosla da se oslobodis proslosti i da laksa zakoracis u buducnost.
ima jedna knjiga americkog autora,David Pelzera,A Child Called "It" se zove,koja govori o njegovom odrastanju uz agresivnu majku.doduse ona je pravi umobolnik.i on,dave,ima neobicnu snagu duha,i to ga je odrzalo na zivotu,iako ni poslije nije bio bez problema.cesto maltretirana djeca kasnije izaberu lose supruznike.na njima se ta nesigurnost ocitava,i lake su zrtve ljudima koji vole imati kontrolu nad drugima.posljedice mogu biti strasne za djecu.
ti si imala srece da imas zdrav duh.mnoga djeca bjeze iz takvih sredina u kriminal,maloljetnicke trudnoce,promiskuitet,bande,pa i samoubistva.sad ,malo batina mozda nece imati takve rezultate,ali daje pogresnu poruku da se greske ispravljaju fizickim razracunavanjem i kaznama.takode daje jasnu poruku da je u redu uportebljavati silu protiv slabijeg od sebe.
istini za volju jednom sam svog sincica pucnula.ugrizao me za unutrasnji dio bedra kad mu je bilo oko godinu i po.nisam razmisljala-to je bila instiktivna reakcija,i u stvari je imala efekta,jer zubici vise nisu radili nikad.poslije sam cula da postoji i takav metod gdje se to koristi izuzetno rijetko,i kao oblik sok terapije za dijete(spoznaja da ne moze sve po njegovom,cak i sila,a ostali ce biti miroljubivi).ne znam.
jako mi je zao sto si imala takvo djetinjstvo.nadam se da ces prozivjeti mnogo srecnih dana dajuci svome djetetu vise od zivota.
moram da idem pa necu provjeravati greske-ponekad covjek kaze gluposti u nepaznji.oprostite ako sto takvo nadete)
IlBo is offline  
Old 21.01.2004., 08:32   #3
Kažu da djeca kad odrastu budu ili isti svoji roditelji ili njihove suprotnosti.
Mene su moji roditelji i baka tukli (otac večinom) ali ja svoju djecu nisam nikada udarila. Postoje razne metode kažnjavanja djece bez fizičkog i verbalnog kažnjavanja. Ispočetka je to teško jer su klinci mali i ne shvaćaju značenje takve kazne ali vremenom se i roditelj dosjeti raznih načina a i djete shvaća da je na taj način kažnjeno.
Npr. kada ne dođu u dogovoreno vrijeme doma, onoliko koliko su zakasnili skratim im slijedeći izlazak. Ako im je soba neuredna (tako da se u nju ne može ući) ne mogu van dok je ne pospreme. Ako ne napišu zadaću uskratim im dogovoreni dio džeparaca i sl. Možda je to teži način kažnjavanja djece jer zahtjeva inventivnost i vođenje evidencije prijestupa i kazni ali puno mi je efiaksniji i draži (ne mogu zamisliti da fizički povrijedim dijete)
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 09:47   #4
Moj dobi po guzi kad je jako jako neposlusan i nakon 13 puta opozorenja i dobronamjernog objasnjavanja.

Ne dobi jako, ali to da je dobio mu je kazna vise zbog sramote jer mu skinem gace pa ih mora onda sam oblacit I onda bude sve OK nakon 1 minute. A da smo se prije toga natezali satima.

Nisam pobornik batina, ali u odredjenoj mjeri mislim da su u odgoju potrebne. Odobravam jedino "batine po guzi" iskljucivo radi SIMBOLIKE, ne vise od 3 lagana ali peckava udarca rukom.

Pa makar se vi ne slozili s mojim misljenjem.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 09:48   #5
Quote:
duda kaže:
Kažu da djeca kad odrastu budu ili isti svoji roditelji ili njihove suprotnosti.
Postoje razne metode kažnjavanja djece bez fizičkog i verbalnog kažnjavanja.
Ispočetka je to teško jer su klinci mali i ne shvaćaju značenje takve kazne ali vremenom se i roditelj dosjeti raznih načina a i djete shvaća da je na taj način kažnjeno.
(
slažem se s ovim, potrebno je truda uložiti, ništa ne pada s neba. Moje dijete ima skoro pet godina i još je nikada nisam udarila. obično razgovaramo, pošpotam je, dobije neku kaznu i puno joj pričam i objašnjavam.
svako je dijete drugačije, ne želim uopćavati, ali batinama se ne postiže ništa. djeca samo pate, i uništava im se samopouzdanje, postaju još gora i sve se vrti u krug.
bojim se da roditelji koji stalno posižu za batinama kao kaznom samo liječe neke svoje frustracije, iskaljuju svoj bijes i nemoć.

A, ona priča s početka, ono je gore od najužasnijeh horor filma, kako si preživjela, ne znam, nadam se samo da si ostala zdrava! iskreno ti želim svu sreću u životu jer ovo što si proživjela nekako ti se mora nadoknaditi!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 09:50   #6
Quote:
AgentScully kaže:


Ne dobi jako, ali to da je dobio mu je kazna vise zbog sramote jer mu skinem gace pa ih mora onda sam oblacit
Meni ovo liči na ponižavanje, a to djetetu (ne znam koliko je star) vjeruj mi, ostaje kao najgori ožiljak u duši! Razmisli malo o tomu sljedeći put!
I, nemoj se ljutit, ali ovaj smajlić nakon te rečenice... nemam riječi!?
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 09:52   #7
Pa ne dobi na cesti, da bi bio javno ponizen, niti dobije svaki dan nekoliko puta. Kazem, to je mjera koja slijedi kad stvarno pretjera i kada nista prije ne pomogne. I ne za svaku glupost. Samo za ozbiljne stvari, npr kad je neposlusan za nesto sta bi mu moglo ugrozit zdravlje ili zivot.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 09:58   #8
Ne radim ja nis posebno drugacije od drugih roditelja, dapace, cak sam i popustljivija od vecine onih koje poznajem. Samo je stvar u tome sta ja PRIZNAM da moj mali tu i tamo ipak dobije po guzi, a vecina se skriva iza nekog paravana "dobrih roditelja", koji ni u ludilu nebi udarili djete. A da pritom mozda djetete neznajuci psihicki maltretiraju.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 10:01   #9
Veliki Agentici za iskrenost...jer kad smo prije dosta vremena imali slichan topik, bilo je puno puno roditelja koji su koristili istu metodu...sad ih se svaki put sve manje javi. A znam sigurno da to i dalje chine.

Ne znam da li sva djeca imaju zauvijek posljedice od toga shto su im roditelji koristili fizichku kaznu, stvarno ne mogu to sa sigurnoshcu tvrditi...ali sam izrichito protiv toga. IZRICHITO!!!

Nitko ne mozhe upotrijebiti svoju silu nad slabijom osobom, ne postoji razlog.

A fizichke opasnosti po dijete izvolite ukloniti.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 10:03   #10
Quote:
AgentScully kaže:
Ne dobi jako, ali to da je dobio mu je kazna vise zbog sramote jer mu skinem gace pa ih mora onda sam oblacit I onda bude sve OK nakon 1 minute. A da smo se prije toga natezali satima.

Nisam pobornik batina, ali u odredjenoj mjeri mislim da su u odgoju potrebne. Odobravam jedino "batine po guzi" iskljucivo radi SIMBOLIKE, ne vise od 3 lagana ali peckava udarca rukom.
Bez obzira da li dobije jako ili ne na taj način mu pokazuješ da je manje vrijedan od tebe (da uopće ne govorim o skidanju gačica kod kažnjavanja i o njegovom sramu, to jednostavno za njegovo samopouzdanje ne može biti dobro)
To je tebi brži i lakši način da ga kontroliraš ali to ne znači da je bolji. Bar bi čovjek za svoje vlastito djete morao naći vremena za uvjeravanje. Radije ću se s njim verbalno natezati satima nego ga udariti.
Ne odobravm nasilje prema nikome i uz nikakav izgovor. Nasilje samo rađa nasilje. Nemoj se začuditi ako jednom kad odraste i bude jaći od tebe kao argument da bi te uvjerio u nešto upotrijebi šake na tebi Naučila si ga da tako postigne ono što želi jer si ti to kod njega postizala na taj način.
Svatko odgaja svoju djecu kako zna i umije ali mora biti spreman i živjeti s posljedicama takvog odgoja.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 10:04   #11
sanny, ovo shto si proshla je grozno...zhao mi je shto ti nitko nije mogao pomoci

Razmishljash li o tome da posjetish psihologa?
magic is offline  
Old 21.01.2004., 10:05   #12
Quote:
duda kaže:
Nasilje samo rađa nasilje. Nemoj se začuditi ako jednom kad odraste i bude jaći od tebe kao argument da bi te uvjerio u nešto upotrijebi šake na tebi
Ili na svojoj zheni ili na svojoj djeci
magic is offline  
Old 21.01.2004., 10:05   #13
If you stay it will be trouble, and if you go it will be double..lalalalaa nemoj se ljutiti, palo mi je na pamet....
gidu10 is offline  
Old 21.01.2004., 10:09   #14
Da, smijeshno za popizdit
magic is offline  
Old 21.01.2004., 10:49   #15
Quote:
duda kaže:
Bez obzira da li dobije jako ili ne na taj način mu pokazuješ da je manje vrijedan od tebe (da uopće ne govorim o skidanju gačica kod kažnjavanja i o njegovom sramu, to jednostavno za njegovo samopouzdanje ne može biti dobro)
To je tebi brži i lakši način da ga kontroliraš ali to ne znači da je bolji. Bar bi čovjek za svoje vlastito djete morao naći vremena za uvjeravanje. Radije ću se s njim verbalno natezati satima nego ga udariti.
Ne odobravm nasilje prema nikome i uz nikakav izgovor. Nasilje samo rađa nasilje. Nemoj se začuditi ako jednom kad odraste i bude jaći od tebe kao argument da bi te uvjerio u nešto upotrijebi šake na tebi Naučila si ga da tako postigne ono što želi jer si ti to kod njega postizala na taj način.
Svatko odgaja svoju djecu kako zna i umije ali mora biti spreman i živjeti s posljedicama takvog odgoja.
Na ovo cu odgovoriti citirajuc samu sebe iz jednog od prethodnih postova, kao dokaz da ne citate pazljivo i da jedva cekate na te moje odgojne mjere odgovoriti drvljem i kamenjem, kao sta sam uostalom i ocekivala

Quote:
Moj dobi po guzi kad je jako jako neposlusan i nakon 13 puta opozorenja i dobronamjernog objasnjavanja.
I mislim da nemoram posebno napomenuti da sam ocekivala takve reakcije od vas i da je ovaj moj prilog temi jutros bio svojevrsna provokacija sa moje strane (da napomenem, nisam nista od napisanog "izmislila").
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 11:01   #16
Ja se slazem s Agent. Kakvo ponizenje bi dijete dobilo ako ga udari par puta po guzi? Pa i ja sam kao dijete znala dobiti po guzici jer sam bila zlocesta, pa sam to shvacala kao kaznu jer sam nesto krivo napravila, a ne kao ponizenje. I slijedeci puta mi nije palo na pamet da npr. bacam snite kruha kroz prozor.

Naravno da batine ne pomazu prevec, ali ak' nece poslusati i nakon 20 puta, je, mora se nekak' nauciti.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 21.01.2004., 11:02   #17
Sve OK, kao što ja imam pravo reći da ne podržavam nikakvo nasilje i ti imaš pravo reći da primjenjuješ isto u odgoju svoga djeteta kada misliš da je potrebno.
Pročitala sam ja pažljivo tvoj post i baš sam na taj dio mislila kada sam rekla da treba imati strpljenja s djecom i da najbrži put nije i najbolji. Ako si mu nešto već 13 puta rekla, zar ti je tako teško ponoviti još 13 puta ako treba i ako nije shvatio
Ali lakše je tada udariti, možda mu se od udarca prosvjetli i odmah shvati ono što mu nisi uspjela objasniti
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 11:04   #18
Quote:
AgentScully kaže:

...a vecina se skriva iza nekog paravana "dobrih roditelja", koji ni u ludilu nebi udarili djete. A da pritom mozda djetete neznajuci psihicki maltretiraju.
Ma mozes se misliti kak' oni nikada ne lupe po guzi. Jedno je teorija, a drugo praksa. Lako je na suho teoretizirati, a drugo je kad imas klinca 6 godina koji ti namjerno drzi hranu u ustima sat vremena i nece progutati. I nece poslusati, pa da se i an trepavice postavis.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 21.01.2004., 11:15   #19
Quote:
FFE kaže:
Ma mozes se misliti kak' oni nikada ne lupe po guzi. Jedno je teorija, a drugo praksa. Lako je na suho teoretizirati, a drugo je kad imas klinca 6 godina koji ti namjerno drzi hranu u ustima sat vremena i nece progutati. I nece poslusati, pa da se i an trepavice postavis.
E, pa ja vidiš imam istih iskustava u vezi hrane, i nije pomoglo vikanje, prijetnja, slanje u sobu za kaznu. Palo mi je na pamet i da je udarim, priznajem, ali nisam, okrenula sam se na drugu stranu duboko disala nekoliko minuta i ostavila je da sama odluči što će... Naravno, nije pojela.
S tim se natežem već godinama, i jedina sam koja se ludo brine oko tog njenog hranjenja. A ima već pet godina.
Posavjetovala sam se s tri liječnika, jer sam bila uvjerena da znam najbolje za svoje dijete i da je ne mogu pustiti gladnu, i svi su mi rekli uglavnom istu stvar: ako dijete nije bolesno i nema tegoba, pustite ga da samo odluči hoće li jesti ili neće. Vjeruj mi, trebalo mi je konjskih živaca da je gledam gladnu, ali nakon nekog vremena počela me sama tražiti jelo. A sad pojede i neke stvari koje nije sama izabrala, pa čak i PROBA njoj nepoznatu hranu.
Znam da to ovdje nije tema, samo sam htjela opisati svoje iskustvo sa situacijom kada sam i sama htjela potegnuti za batinama jer sam bila isfrustrirana - nisam mogla utjecati na svoje dijete!!! Tada sam naučila nešto i o sebi i o svom odnosu prema djetetu. Batine i ružne riječi ne pomažu, mnogo je bolje djetetu pokazati povjerenje da će, na pozitivnom primjeru, naučiti kako se pozitivno ponašati. E, to je najteže.
I, ne osuđujem nikoga tko pljesne dijete po guzici, ako ostane samo na tomu. Bojim se samo, onih kod kojih to preraste u ozbiljnije batine kasnije jer je djetetu pljeskanje po guzici prestalo išta značiti, ono, više ne boli!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 21.01.2004., 11:17   #20
Ovako...sad ga pljusnete nakon 13 opomena, poslije cete nakon deset, a kad budete nervozni odmah.

Shto se tiche hrane, tu ionako nish ne pomazhe, osim svjesnosti da dijete nece umrijet od gladi.
magic is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.