Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2009., 11:29   #1
M70 jurišna puška

Zanima me što više podataka o ovoj jurišnoj pušci, vaša iskustva s njom, njezina pouzdanost, kvaliteta, novčana vrijednost, sve njene inačice i razlike među njima. Pogotovo me zanima verzija M70ab2.

http://www.zastava-arms.co.rs/srpski/vojni.htm

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Hunter_la5.JPG
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 17:59   #2
precizna,pouzdana ali teška za održavanje,pogotovo cijev.Dosta brzo zahrđa ali i dalje puca .Jedno vrime imao AK 47 i skoro da ga se nije moralo čistit a onda dobio m70ab2 i non stop čišćenje.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 08:35   #3
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
precizna,pouzdana ali teška za održavanje,pogotovo cijev.Dosta brzo zahrđa ali i dalje puca .Jedno vrime imao AK 47 i skoro da ga se nije moralo čistit a onda dobio m70ab2 i non stop čišćenje.
a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM
__________________
klon od nicka prije znanog kao Sajo
Zagorjedee-lite is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 19:07   #4
Quote:
Zagorjedee-lite kaže: Pogledaj post
a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 21:16   #5
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)
zato kaj m70 nije nis posebno,dapace losiji kaj se materijala tice spram akm za klasu a precjenjen je ko i hrpa toga iz arsenala bivse jna jer je to bila politika i provođena je propaganda takvih razmjera da i 18 godina nakon juge ljudi jos puse tu spiku
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 21:57   #6
Dužio je dvaput u vojsci, oba puta dobio putpuno novu, tako da nisam osobno mogao usporediti propadanje tijekom eksploatacije, ali znam da je zaštita bila loša: jedna prospavana noć u šumi, ujutro sam našao u cijevi grudicu hrđe, koja je vjerojatno bila kap vlage, dio poklopca zatvarača, na koji sam se spavajući naslonio, bio potpuno "ruzinav", tako da sam nakon pustog čišćenja skroz skinuo onaj crni, brunirani sloj, ostao goli metal. A definitivno mi se nije moglo prigovoriti da je ne održavam, jer sam je non-stop čistio.
Inače iskustva OK, pouzdana, sam koncept dosta jednostavan i zahvalan, ako je nije netko prije sj***o, dosta precizna za daljine za koje je namjenjena, na gađanjima pojedinačno sam bio u vrhu, rafalno kriminalan.
Pošto sam nizak rastom, bila je k'o salivena na meni. Nikada je nisam držao kao oni glumci po video snimkama za okvir jer tada ne kontroliraš ni paljbu ni ništa drugo, fore sa slijepljenim okvirima su bile dobre samo za slikanje.

Uglavnom, kao izmišljena za lijenčine i ekipu skupljenu u dom.pukovnije: jednostavna, velikih tolerancija pri izradi da proguta svakakve gluposti i smeće, kada zapucaš preplaši one na drugoj strani, dakle sve što treba jedna puška masovno korištena u DR (kada ne znaš za bolje).
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 22:07   #7
jednostavno precijenjena....
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 00:00   #8
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
jednostavno precijenjena....
potpisujem
o njoj se pisu hvalospjevi a zapravo jedino kaj joj priznajem je mogučnost ispaljivanja tromblona(iako i to nije prevazno).
od originalnih ruskih ak je bila lošija prvenstveno zbog lose zastite i bila je nesto teza. imala je sve mane kalasnjikova(prvenstveno nepreciznija od zapadnih pusaka i lose rijesena kocnica i regulator rezima paljbe) a nista posebno bolje od ostalih modela kalasnjikova
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:18   #9
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
o njoj se pisu hvalospjevi a zapravo jedino kaj joj priznajem je mogučnost ispaljivanja tromblona(iako i to nije prevazno).
koliko sam imao čuti(i pročitati) M70 i nije baš najbolje prilagođena za ispaljivanje tromblonskih mina.
Pošto su tlakovi pri ispaljivanju mine puno veći nego pri ispaljivanju "običnog" FM metka, dolazi do "proširenja" cijevi.
Povećava se kalibar, što ima katastrofalne posljedice po preciznost.

A ta pojava se događa već nakon 10-20 ispaljenih mina.

Druga stvar - ispaljivanje tromblona je rješeno katastrofalno.
Opasnije za strijelca negoli za gađanog
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 01:01   #10
Dužio ju(doduše njezinu izvedenicu M-72 AB2) i u bivšoj vojsci i največi dio u DR-u i napucao se iz nje za 3 života,što bojeve,što manevarske municije...
I nisam imao primjedbi-čist solidna i relativno precizna puškica..
Nije fensi špensi kao neke moderne,ali za naš mentalitet i kulturu (ne) čiščenja i (ne)održavanja oružja je bila za 5 u doba nedavnog rata i ne manje važno,municije za nju je bilo na svakom koraku i na jrdnoj i drugoj strani...
Što se tiče tromblona iz nje sam pucao samo trenutne tromblone (za kumulativne je bolji PAP ili M-48) i jednom sam ispucao( iz obične M-70 sa drvenim kundakom) svijetleči tromblon i tada je pukao remnik..
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 03:11   #11
Ima ona i noćni ciljnik.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 03:42   #12
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 12:49   #13
Što mislite kolika joj je vrijednost u kunama sada?

P.S. postoji li ikakva razlika između B1 i AB2 osim kundaka?

Isto tako, barem po pričama ljudi iz domoviskog rata, definitivno je bolja od "rumunjke" AKM (ako se nevaram)

P.P.S. isprika moderatoru što sam otvorio 2 iste teme, razlog tome je taj što mi je forum nešto štekao zadnjih dana, gotovo pa nisam ni mogao ući u njega
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 16:40   #14
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Što mislite kolika joj je vrijednost u kunama sada?
Bolje formuliraj pitanje u zatvorskom vremenu, ili se dobrovoljno javi u vojsku.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:16   #15
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Bolje formuliraj pitanje u zatvorskom vremenu, ili se dobrovoljno javi u vojsku.
Ma samo sam mislio na cijenu radi usporedbe s VHS-om kojoj je cijena 10000kn, barem su tako rekli na tv-u
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 17:18   #16
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Što mislite kolika joj je vrijednost u kunama sada?

P.S. postoji li ikakva razlika između B1 i AB2 osim kundaka?

Isto tako, barem po pričama ljudi iz domoviskog rata, definitivno je bolja od "rumunjke" AKM (ako se nevaram)

P.P.S. isprika moderatoru što sam otvorio 2 iste teme, razlog tome je taj što mi je forum nešto štekao zadnjih dana, gotovo pa nisam ni mogao ući u njega
Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura
lisica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 20:26   #17
Quote:
lisica82 kaže: Pogledaj post
Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 10:25   #18
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??
M70 AB2 puca 600 metaka u minuti, barem nas je tako učio "drug desetar" iz JNA.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 01:06   #19
Ja sam u DR imao M70B1, i imao sam problema sa korozijom cijevi. 2 tjedna nisam ni metka opalio (ali zato jesam podosta iz PAT-a 20 mm ), došli oružari, pregledali nam cijevi - moja katastrofa!!! Počeli me j...ti da koliko sam ja to pucao bez čišćenja...I nikako im objasniti da nisam ni metka okinuo!!
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 19:52   #20
Imali smo par tromblonskih kumulativnih (to je bilo glavno PT "oruđe" na mom cestovnom pravcu), koje su stajale na jednom stražarskom mjestu (možeš mislit obrane), a 90% ekipe je imalo obični metak u cijevi i nikada nije čulo za tromblonski, i nije se obaziralo na upozorenja...nije znalo gdje je osigurač.... a bestrzajac je imao položaj cca 1,5km iza nas...Srećom se samo puškaralo, pa se to brzo dovelo u red...
Odoh off
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.