Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2007., 08:37   #61
Nekoliko sam puta slušao i čitao nešto vezano uz temu BiH.
Naime nikada mi nije bila jasna jedna stvar koja bi riješila probleme.
Tri naroda= tri entiteta. Tako jasno, avima dobro.
Mislim da je zapad ipak namjenio da federacija Bih pripadne Hrvatkoj, tj mislim da će se po onoj Franjinoj maramici dijeliti Bosna.
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Old 24.08.2007., 08:45   #62
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]

Ovo je totalna glupost. RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, kakve Hrvatske! Zar Hrvatske sa kojom smo ratovali skoro celu večnost? Nema šanse, to bi bilo i protiv naše časti i vere. Srbi nikada nisu pali na takvo što, tradicija nam je da čuvamo svoje ime, a ne da ga prodamo. Živim u Banja Luci i svi pravi Srbi govore kao i uvek ekavicom i vole Srbiju, a ne Hrvatsku. A to što se neki pojedinci zanimaju za tuđu kulturu nije uopće opasno, to postoji svugde i uvek je postojalo, i ja se zanimam za tuđe kulture, ali mi ne pada nikada na pamet da pređem na drugu veru ili naciju, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

A vidiš, tu temu koju si objavio piše Vjesnik- a Vjesnik je Hrvatski on-line. To sve govori.
Legollas is offline  
Old 24.08.2007., 10:06   #63
RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

da li je ovo upuceno Kvacici?
vancouverian is offline  
Old 24.08.2007., 19:14   #64
Quote:
Legollas kaže: Pogledaj post
Ovo je totalna glupost. RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, kakve Hrvatske! Zar Hrvatske sa kojom smo ratovali skoro celu večnost? Nema šanse, to bi bilo i protiv naše časti i vere. Srbi nikada nisu pali na takvo što, tradicija nam je da čuvamo svoje ime, a ne da ga prodamo. Živim u Banja Luci i svi pravi Srbi govore kao i uvek ekavicom i vole Srbiju, a ne Hrvatsku. A to što se neki pojedinci zanimaju za tuđu kulturu nije uopće opasno, to postoji svugde i uvek je postojalo, i ja se zanimam za tuđe kulture, ali mi ne pada nikada na pamet da pređem na drugu veru ili naciju, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

A vidiš, tu temu koju si objavio piše Vjesnik- a Vjesnik je Hrvatski on-line. To sve govori.
Pa u ovim okolnostima sigurno neće, ali kroz 2-3 generacije, ako se poklope još neke okolnosti, bez Brčkog i koridora, zapadni dio RS je ranjiv.
Možda to jednom prepoznaju kao svoj interes, daleko Srbija, blizu muslimani, blizu i Hrvati, što je manje zlo?
Kexx is offline  
Old 24.08.2007., 19:16   #65
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Pa u ovim okolnostima sigurno neće, ali kroz 2-3 generacije, ako se poklope još neke okolnosti, bez Brčkog i koridora, zapadni dio RS je ranjiv.
Možda to jednom prepoznaju kao svoj interes, daleko Srbija, blizu muslimani, blizu i Hrvati, što je manje zlo?
od ta da "manja" zla najlakše je da naši "prošire" koridor kod brćkog
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 24.08.2007., 19:28   #66
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ti si neozbiljan sugovornik.
mislim i tvrdim upravo to. sva "privreda" gradova uz granicu BiH i Hrvatske POTPUNO ovisi o sopingasima iz Hrvatske. nema tu nicega drugog.
Ako ti misliš da se privreda (godpodarsvo) neke regije mjeri količinom prodatih cigareta i litara goriva komšiluku peko reke save, onda je jasno ko je naivan.

p.s. izvinjavam se što kasnim sa odgovorom bia san u pržunu.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 24.08.2007., 19:32   #67
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
od ta da "manja" zla najlakše je da naši "prošire" koridor kod brćkog
Pa i to.
Ali to ovisi o tome tko će imat bolje sponzore u MZ. Tko to ima, može čuda napraviti na ovom prostoru. Ako vam slučajno budu nenaklonjeni, znaš ono, "vatikansko- njemačka- masonska zavera", onda nema koridora, ali ima nekih željnih vaše kože, e onda će se očajnički tražit saveznik.
Kexx is offline  
Old 24.08.2007., 19:50   #68
Kao pravi Srbin iz Banja Luke on govori ekavicu.Dje si ti isao u skolu Hebo te bog !!! Pa u zapadnoj Srbiji potez Loznica -Valjevo--Cacak-Uzice Prijepolje ljudi govore ijekavicu ili mjesaju ekavicu i ijekavicu i nije nikakav problem da budu Srbi.Nemoj se sramotiti.Ijekavica je isti srpska( i ne samo srpska) kao i ekavica.I sta onda. Nista.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 25.08.2007. at 00:11. Reason: Bez nepotrebnih klasifikacija.
vladislav is offline  
Old 24.08.2007., 20:12   #69
Quote:
Nekoobicnoime kaže: Pogledaj post
Hrvati, faktor koji ce da uvodi stabilnost, ni vise ni manje nego trebaju da prvo iza njih stane NATO i EU, pa onda da se desi svjetski sukob, i onda ce konacno biti priznati kao iskonski europski prosvjetitelji zapadne orijentacije time sto ce im mocni NATO udijeliti veliku cast uvodjenja reda u susjedne nemirne krajeve pune barbara (ilitiga deder ginite za nas) dok mocne NATO snage stoje iza njih. Velika potvrda hrvatskih hiljadugodisnjih dostignuca i stremljenja i na papiru - tako da hrvatski narod vise nikad ne bi sumnjao u svoje iskonske kapacitete.
Bili bi mi 95. uveli reda sve do Drine, a malo i preko, ali ne možeš protiv američkog zrakoplovstva. To zanemaruju samo budale.

A što o čemu misle 15 godina stare nacije, nas nije briga.

Quote:
Nekoobicnoime kaže: Pogledaj post
Covjece Bozji, ajd pogledaj proliferaciju nuklearne tehnologije prije 50 godina, pa je pogledaj danas, pa projektiraj istu za 50 godina, pa mi fino reci cemu silne armade i NATO i EU kada je jedan kreten sa dovoljno tehnologije, recimo nekom prljavom bombom, u stanju da pritiskom na dugme Zagreb, Beograd ili Sarajevo pretvori u fantom gradove nenaseljive iducih par stotina godina. Ako kretenima to jos uvijek nije siroko dostupno danas, ajmo razmislit kako ce da bude za 50tak godina.
To može dogoditi jednom, možda dva, možda i tri puta. A onda će vas se doslovno izbrisati sa lica planete Zemlje.
__________________
O ISLAMU » pogled sa zapada
APOI is offline  
Received Infraction
Old 24.08.2007., 21:50   #70
O moždanim stanicama?
To baš i nema neke veze sa Ciganima.
tzv. serba?
Ni to nema veze s Ciganima.

Mislim da ti je ipak tepao.

Jesu li Cigani neka navijačka skupina u Srbiji? Možda je na to mislio.

Kod tebe je ipak prevladala predrasuda o Ciganima, pa si zato to okvalificirao kao uvredu.
Kexx is offline  
Received Infraction
Old 24.08.2007., 21:52   #71
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
O moždanim stanicama?
To baš i nema neke veze sa Ciganima.
tzv. serba?
Ni to nema veze s Ciganima.

Mislim da ti je ipak tepao.

Jesu li Cigani neka navijačka skupina u Srbiji? Možda je na to mislio.

Kod tebe je ipak prevladala predrasuda o Ciganima, pa si zato to okvalificirao kao uvredu.
Ti kao da si pohadjao Gebelsovu skolu -- Sto puta ponovljena laz, postaje istina...

Mozda kod tebe... Laku noc!
milance11 is offline  
Received Infraction
Old 26.08.2007., 02:48   #72
Quote:
Legollas kaže: Pogledaj post
Ovo je totalna glupost. RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, kakve Hrvatske! Zar Hrvatske sa kojom smo ratovali skoro celu večnost? Nema šanse, to bi bilo i protiv naše časti i vere. Srbi nikada nisu pali na takvo što, tradicija nam je da čuvamo svoje ime, a ne da ga prodamo. Živim u Banja Luci i svi pravi Srbi govore kao i uvek ekavicom i vole Srbiju, a ne Hrvatsku. A to što se neki pojedinci zanimaju za tuđu kulturu nije uopće opasno, to postoji svugde i uvek je postojalo, i ja se zanimam za tuđe kulture, ali mi ne pada nikada na pamet da pređem na drugu veru ili naciju, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

A vidiš, tu temu koju si objavio piše Vjesnik- a Vjesnik je Hrvatski on-line. To sve govori.
Bez vrijedjanja,ali samo iskompleksirani Srbi u Bih pricaju ekvaicom!Normalni Srbi pricaju srpskim jezikom,ijekavicom!A ove tvrdje da je sve vise kroatizama na podrucju zapadne RS,su sasvim tacne!Jako često se cuje riječ npr.tipa ovisi i ovisnost,ponekad se cuje i npr.zaledje a ne ofsajd,ljudi gleadajuHRT,a HRT radi svoje,svjesno i li ne!
__________________
"Sunce hvala ti što si izašlo za mene"
PHneutralan is offline  
Old 26.08.2007., 04:55   #73
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]
Pa što gledaju hrvatske televizije? Inaće u MKD,CG,SRB i BIH je kabelska masovna pojava, u RH jedva da toga i ima, i malo koga uopće zanima što se događa na Balkanu. Muslimanska politika je protiv HR kanala u BIH, ali u anketama ljudi su za ne zato što im je do ravnopravnosti Hrvata nego zbog zabave, žele gledati što više programa na jeziku koji razumiju.
HR123 is offline  
Old 26.08.2007., 05:03   #74
Quote:
balkanac kaže: Pogledaj post
Inace, mislim da je veliki dio srba u RS i dalje djelomicno simpatizira Hrvatsku. Nacelno, rat je ucinio svoje, tako da u RS u narucje nece ici ni Srbiji, kamoli Hrvatskoj, svejedno hrvatska je vec sada, a moze biti samo jos pozeljniji ekonomski partner u RS. (zato uostalom otvaranje kancelarije RS u zagrebu).
Najbolje rješenje za vas je da budete samostalna država, jer ako se ujedinite sa Srbijom i kojim slućajem vam padne napamet da bi se željeli osamostaliti to će ići kao sa RH 1991. Vidiš da se jedva i CG izvukla. Ekavica bi zamjenila ijekavicu, imali bi RTS kao državnu tv.
HR123 is offline  
Old 26.08.2007., 05:10   #75
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Bosanska krajina je bila naslonjena na djelove hrvatske koje su uvijek nastanjivali srbi
Kordun, Banija, Lika i zaspan Slavonija tako da su oni u prvom konataktu sa hrvatskom samo imaju(imali su) preko srba u hrvatsko

Jel ti to govoriš o Srbima katoičke vjeroispovjesti,
da tebe parafraziram takva prezimena "ić" su obično srbi koji su primili katoličanstvo
Na područje oko Drvara Srbi ili možda pravoslavni Vlasi su se naselili prije 350 godina, a to nije oduvjek. Inaće stalno se žalite na Turke a puno dobra su vam napravili. Da nije bilo Turaka u BIH bi Srba bilo samo oko Trebinja a u RH broj bi bio otprilike koliko ima i Slovenaca. Turci su vas tu naselili, i austrijanci prije 300-450 godina.
A što se tiće prezimena Hrvati imaju prezimena od 13. st a Srbi od 16.
HR123 is offline  
Old 26.08.2007., 05:18   #76
Quote:
lavagna kaže: Pogledaj post
ovdje se baš možeš nasmijat...a ko je igdje rekel da mi želimo pripojenu herceg bosnu
,nit bi ljudi tam to htjeli,a bome nit ljudi u HR ne bi bilo za tak nekaj,na referendumu to nebu prošlo
Zbog ovakvih nam se događaju Blaiburzi, Tito, Jugoslavije, 1991. Zbog takvih se Srbija širi na Hrvatska povijesna područja a Hrvatska ih sve više gubi dok jednog dana ne bude ozakonjena ova današnja granica gdje nam je Srbija 90 km od Zagreba. A nikada Srbiju u povjesti nije bila ne do Prijedora , nego niti do Bos. Broda.
HR123 is offline  
Old 26.08.2007., 05:26   #77
Quote:
lavagna kaže: Pogledaj post
je,posebno je najbolje kad nemaš teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi onda nisi Hrvat ,kaj god al ono ti je stvarno smiješno da je prirodno i očekivano,da mi je sam znat od kam si to izkopal
A kako bi bilo da malo misliš svojom glavom? Želiš li opet rat? Kakve teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi. PA nije BIH Slovenija, Austrija, Mađarska. BIH je okupirani hrvatski teritorij, jel to tebi jasno? Da je opstala Krajina za 100 godina bi tvoj neki unuk s takvim prenešenim razmišljanjem rekao da je Krajina tuđi teritorij. Jel tebi poznato da je današnja BIH bila hrvatska kraljevina koja je okupirana 1463. Pitaš li se zašto muslimani slave pad Bosne po Turke? Evo nedavno su imali neki cirkus na stadionu u Sarajevu sličan onome s kostima cara Lazara po RH 1989 kada su šetali srpski popovi baš po liniji Virovitica- Karlovac - Karlobag. Ajde misli malo glavom, ne prihvačaj sve što ti mediji govore nego malo o svemu razmisli, da ti mediji kažu da se teba objesiti to bi ti valjda i napravio.
HR123 is offline  
Old 28.08.2007., 19:31   #78
Quote:
HR123 kaže: Pogledaj post
A kako bi bilo da malo misliš svojom glavom? Želiš li opet rat? Kakve teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi. PA nije BIH Slovenija, Austrija, Mađarska. BIH je okupirani hrvatski teritorij, jel to tebi jasno? Da je opstala Krajina za 100 godina bi tvoj neki unuk s takvim prenešenim razmišljanjem rekao da je Krajina tuđi teritorij. Jel tebi poznato da je današnja BIH bila hrvatska kraljevina koja je okupirana 1463. Pitaš li se zašto muslimani slave pad Bosne po Turke? Evo nedavno su imali neki cirkus na stadionu u Sarajevu sličan onome s kostima cara Lazara po RH 1989 kada su šetali srpski popovi baš po liniji Virovitica- Karlovac - Karlobag. Ajde misli malo glavom, ne prihvačaj sve što ti mediji govore nego malo o svemu razmisli, da ti mediji kažu da se teba objesiti to bi ti valjda i napravio.
HR123... Ma sve je to zavera pravoslavnog sveta i austrijanaca i Ugara protiv neakog ali borbenog Hrvatskog naroda!
milance11 is offline  
Old 26.04.2008., 14:48   #79
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]
Ako prije ne dođe u ruke Sarajeva možda se vrate povijesne granice!
Tony_umag is offline  
Old 26.04.2008., 14:53   #80
Quote:
Tony_umag kaže: Pogledaj post
Ako prije ne dođe u ruke Sarajeva možda se vrate povijesne granice!
Toliko o dobrim namerama...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.