Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 13:44   #1
Oružane snage susjednih država

Pošto je prijašnja tema zatvorena, otvorimo novu. Zamolio bih da se suzdržimo od političkih rasprava, posebno onih tipa "moj tata je veći od tvog", povijesnih rasprava, a posebno od vrijeđanja po bilo kojoj osnovi.

Dakle, Slovenija, Mađarska, Srbija, BiH, Crna Gora, dodajmo tu i Kosovo i Makedoniju, iako nisu baš susjedne... Mislim da za Italiju ima zasebna tema, ali možemo i o njima...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 10.06.2017., 13:49   #2
Dakle, po pisanju beogradskih Večernjih novosti, Rusija bi Srbiji trebala vrlo skoro, do sredine srpnja, isporučiti 6 komada MiG-29.

"AVIONI, RAKETE, HANGAR...

DOGOVOR Beograda i Moskve oko "migova" procenjen je na 185 miliona evra. Osim isporuke šest ispravnih i operativnih letelica, u "paketu" su rakete i set delova, rezervni motori, alat i drugi prateći sklopovi dovoljni za narednih 15 godina. Aranžman podrazumeva i izgradnju posebnog hangara i podizanje pokrivke uz aerodromsku pistu. Vojska Srbije sada ima četiri aviona "mig 29", tri jednoseda i jedan dvosed."

http://www.dnevnik.ba/vijesti/putin-...ji-sest-migova

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna...u-Stizu-migovi
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 10.06.2017., 14:04   #3
otok_kiril

Taj program "poklon" za 185 milona evra, obuhvata "poklon" od 5 jeednoseda i jednog dvoseda, potom program remonta i modernizacije postojeća 3 jednoseda i jednog dvoseda, kao i program remonta i modernizacije mašina iz paketa "poklona".

Sve je planirano u više faza (ako se bude imalo novca), posebno kada je u pitanju modernizacija.

Ti "poklon" avioni trebali su stići još u martu, pa nisu. Sad "trube" da će stići ubrzo!??

Mnogo galame u medijima, a rezultata nigde!???

Balkan je ovo !!!
bg011 is offline  
Old 10.06.2017., 14:14   #4
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
otok_kiril

Taj program "poklon" za 185 milona evra, obuhvata "poklon" od 5 jeednoseda i jednog dvoseda, potom program remonta i modernizacije postojeća 3 jednoseda i jednog dvoseda, kao i program remonta i modernizacije mašina iz paketa "poklona".

Sve je planirano u više faza (ako se bude imalo novca), posebno kada je u pitanju modernizacija.

Ti "poklon" avioni trebali su stići još u martu, pa nisu. Sad "trube" da će stići ubrzo!??

Mnogo galame u medijima, a rezultata nigde!???

Balkan je ovo !!!
Svejedno,prije ili posli tribat ćete riješit zaštitu zračnog prostora.
Ako to gledamo kao ex YU nebo, RS bi pokrivala svoj zračni prostor,RH svoj,SLO pokrivaju talijani i mađari. Ostaje prostor BiH,MNE i MK,kao i KosMeta.
Čist ne virujen da bi neko u RS volija vidit kockice poviše glave. Možda kakva vježba u budućnosti,zajednička operacija humanitarnog karaktera,ali presretanje,... malo san skeptik glede toga. Možda jedinu u nekakvom nategnutom slučaju blizine letjelice uz opravdanu sumnju,ali to je hipoteza SF karaktera.
Mornarica je gotovo ostala samo na RH.
karabin is offline  
Old 10.06.2017., 15:16   #5
Postoji li izvor koji spominje točniji nivo modernizacije tih MiGova?
Shpiro is offline  
Old 10.06.2017., 15:28   #6
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Postoji li izvor koji spominje točniji nivo modernizacije tih MiGova?
Vjerojatno nešto tipa MiG-29 S/SE
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 10.06.2017., 17:28   #7
Quote:
Dakle, po pisanju beogradskih Večernjih novosti, Rusija bi Srbiji trebala vrlo skoro, do sredine srpnja, isporučiti 6 komada MiG-29.
A ovo??

Quote:
Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da predstavnici policijskog i vojnog sindikata mogu da protestuju koliko hoće, ali da para za njihove zahteve nema. Novinarki N1 je poručio "dobili su pet odsto povećanje plata, ako vi imate da im isplatite, ako Amerikanci imaju, super".
http://rs.n1info.com/a213830/Vesti/V...-policije.html

Izbori su prosli i o tome se sve manje prica.
Nema od toga nista.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Old 10.06.2017., 17:57   #8
Quote:
Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da predstavnici policijskog i vojnog sindikata mogu da protestuju koliko hoće, ali da para za njihove zahteve nema. Novinarki N1 je poručio "dobili su pet odsto povećanje plata, ako vi imate da im isplatite, ako Amerikanci imaju, super".
zakaj ameri
zakaj sad ne spominje braču ruse


JoZ@ is offline  
Old 10.06.2017., 18:17   #9
N1 je u vlasnistvu usa,pa se ovaj nas satrap koji,btw,nije navikao da mu novinari postavljaju pitanja koja nije sam napisao malo zaneo...
Miki Pirs is offline  
Old 10.06.2017., 18:26   #10
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
otok_kiril

Taj program "poklon" za 185 milona evra, obuhvata "poklon" od 5 jeednoseda i jednog dvoseda, potom program remonta i modernizacije postojeća 3 jednoseda i jednog dvoseda, kao i program remonta i modernizacije mašina iz paketa "poklona".

Sve je planirano u više faza (ako se bude imalo novca), posebno kada je u pitanju modernizacija.

Ti "poklon" avioni trebali su stići još u martu, pa nisu. Sad "trube" da će stići ubrzo!??

Mnogo galame u medijima, a rezultata nigde!???

Balkan je ovo !!!
Zar nije u paketu 4+2 pod 2 mislim dva dvosjeda?
Yanagisawa is offline  
Old 10.06.2017., 18:29   #11
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Postoji li izvor koji spominje točniji nivo modernizacije tih MiGova?
Točniji nivo modernizacije nije poznat bar ga ja nisam našao ali najvjerojatnije se spomije nešto između SM i SMT tipa modernizacije
Yanagisawa is offline  
Old 11.06.2017., 00:15   #12
Quote:
Yanagisawa kaže: Pogledaj post
Točniji nivo modernizacije nije poznat bar ga ja nisam našao ali najvjerojatnije se spomije nešto između SM i SMT tipa modernizacije
Vrlo sam skeptičan oko nivoa modernizacije. Pričalo se i kako ce Moma raditi remont, a avioni sletjeti vec u ožujku pa evo, do danas ih nema, ali spin mašina kod političara radi na najjače, pa tako sada tvrde kako sve ide po planu i kako nikada nije rečeno kako će već biti tu.

Moguce je kako ce dobiti donaciju, ali u modernizaciju ne vjerujem. Na kraju oni su u još gorem stanju od nas, od financija do ljudstva.
TauraDendarii is offline  
Old 11.06.2017., 10:33   #13
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Vrlo sam skeptičan oko nivoa modernizacije. Pričalo se i kako ce Moma raditi remont, a avioni sletjeti vec u ožujku pa evo, do danas ih nema, ali spin mašina kod političara radi na najjače, pa tako sada tvrde kako sve ide po planu i kako nikada nije rečeno kako će već biti tu.

Moguce je kako ce dobiti donaciju, ali u modernizaciju ne vjerujem. Na kraju oni su u još gorem stanju od nas, od financija do ljudstva.
Novi rokovi su oko 28.06. (vidovdan) do sredine 7. mjeseca. Izgovor što navodno ne dolaze su navodno zabrane preleta preko nato susjednih država po Lazanskom.
Yanagisawa is offline  
Old 11.06.2017., 11:23   #14
Pa i vama su PzH2000 stizale par godina pa su na kraju stigle...Pustimo novinarska proseravanja,piloti su na obuci,avioni ce stici... E sad,u kojoj ce meri biti modernizovani ja stvarno ne znam.
Miki Pirs is offline  
Old 11.06.2017., 11:56   #15
Ne zna se što je u modernizaciji, no Vučić je izjavio dosta jasne stvari: Stari avioni kao takvi besplatni, 185 milijuna eura za remont 6 komada, modernizaciju ukupno 10 komada (zajedno s postojećim srpskim) te još jedan budući remont za svih 10 kad to bude potrebno. Navodno deal uključuje i nešto oružja kao i općenito nekakvu podršku no to je sve dosta nejasno.

Ne znam koju ulogu u tih 185 milja eura imaju onih 30 tenkova i BRDMova, ali budući da se gdjegod spominje i cifra od preko 200 milja eura, moguće je da je 185 milja isključivo samo za avione, a ostatak ide za nekakav remont vozila? To jest sve nagađanje ali zanimljivo je sljedeće:

2009 Indija je sklopila ugovor s rusijom za remont i mondernizaciju njihovih Mig29, koji su vrlo usporedivi s onim što Srbija ima i nabavlja. To su tada platili 900 milja dolara, a danas bi to u dolarima bilo 1025 milja. Za ukupno 62 aviona. To ispada nekakvih 16 milja dolara po avionu. I za to su dobili temeljiti remont (moguće nove motore?), i avioniku negdje na nivou onoga što imaju njihovi mornarički Mig29K. Odnosno sve je to negdje blizu i SMT avionici. Činjenica je da rusija dan danas još uvijek isporučuje komponente indijcima za tu modernzaciju i da ovi to polako sklapaju kod sebe. Dakle to je uhodan sistem. Posve je logično i moguće da su Rusi ubacili još 10 komada, da produže tu proizvodnu liniju, i tih 10 komada ide za srpske avione. Svakako, 18 milja dolara po avionu se čini kao golema cifra, to nikako nije samo cijena remonta, a bome je puno preskupo i za nekakvu ofrlju modernizaciju. S obzirom na cifru, najlogičniji zaključak je da se zaista radi o SMT nivou avionike. Kako je cijena i dalje malo veća, (2 milje po avionu ako zanemarimo pad ruske rublje ili čak ekvivalent više od 2 milje ako uračunamo da je rad u rusiji izgubio na cijeni zadnjih godina) tu još ima i dovoljno ekstra novca i za nekakav paket naoružanja i za nekakvo održavanje, odnosno spomenuti dodatni budući remont.

MiG29 SMT je okej avion, povećanog doleta, (indijskim avionima se dodavala grba na leđima s gorivom te podrška za potkrilne tankove) i avionikom ugrubo ekvivalentnom top avionici koju je F16 imao 90ih. U odnosu na bazične MiGove 29, to je tehnološki skok od jedno 20 godina unaprijed, s jedno 30-50% povećanim doletom, što je bila jedna od najvećih boljki MiGa29.
Shpiro is offline  
Old 11.06.2017., 12:26   #16
Kako prenosi Jane’s Defence Weekly, vlada Mađarske je, umesto planirane nabavke novih ili polovnih helikoptera, odlučila da ipak remontuje desantno-jurišne Mi-24 iz sastava svojih vazduhoplovnih snaga. Ovi helikopteri, koji nisu operativni već neko vreme, najverovatnije će biti poslati na opštu opravku u Rusiju.

Nakon ove odluke, mađarski ministar nacionalne ekonomije Mihaly Varga podneo je zahtev za izmenu budžeta za 2017. godinu koji bi uključivao i 36 miliona dolara koji su predviđeni za ovu namenu. Istovremeno, ministar odbrane Mađarske Istvan Simicsko je provladinom dnevnom listu Magyar Idok rekao da bi nakon remonta i moguće modernizacije helikopteri Mi-24 imali produžen životni vek do 2024. godine.

Mađarska je od 1978. do 1995. primila u naoružanje 59 helikoptera Mi-24. Prva 4 Mi-24D stigla su još davne 1978. zatim je 1980. bilo uvedeno 16 a 1985. još 10 Mi-24D. Potom je 1986. 87. helikopterski puk u bazi Szentkirályszabadja popunjen i sa 11 Mi-24V. Jula 1995. iz Nemačke je stiglo 12 polovnih Mi-24D i 6 Mi-24P od kojih su aktivirana samo dva Mi-24P.

Ovaj tip helikoptera prizemljen je 2013. a po informacijama iz 2016. u inventaru helikopterskog bataljona 86. helikopterskog puka u bazi Solnok se vode tri Mi-24D, 6 Mi-24V i dva Mi-24P. Ova jedinica je međutim ugašena a planirano je da se formira novi puk u koji će ući i transportni helikopteri.

U međuvremenu je ruski Centar za analizu trgovine naoružanjem u svetu (CAMTO) objavio da su u Mađarsku 20. i 21. maja sa remonta iz Rusije stigla 4 transportna helikoptera Mi-17. Preneseno je i da je budžet za ovaj posao iznosio 14 miliona dolara, da je tender za remont Mi-17 raspisan u februaru 2016., da bi u julu iste godine bio potpisan i ugovor sa ruskom kompanijom “Helikopteri Rusije“.

Tada je bilo rečeno da će se remont odvijati u Novosibirskom remontnom zavodu (AO NARZ) i da će nakon radova helikopteri imati uveličan resurs za 2000 sati naleta ili 10 godina službe.
Miki Pirs is offline  
Old 11.06.2017., 12:27   #17
Kako prenosi Jane’s Defence Weekly, vlada Mađarske je, umesto planirane nabavke novih ili polovnih helikoptera, odlučila da ipak remontuje desantno-jurišne Mi-24 iz sastava svojih vazduhoplovnih snaga. Ovi helikopteri, koji nisu operativni već neko vreme, najverovatnije će biti poslati na opštu opravku u Rusiju.

Nakon ove odluke, mađarski ministar nacionalne ekonomije Mihaly Varga podneo je zahtev za izmenu budžeta za 2017. godinu koji bi uključivao i 36 miliona dolara koji su predviđeni za ovu namenu. Istovremeno, ministar odbrane Mađarske Istvan Simicsko je provladinom dnevnom listu Magyar Idok rekao da bi nakon remonta i moguće modernizacije helikopteri Mi-24 imali produžen životni vek do 2024. godine.

Mađarska je od 1978. do 1995. primila u naoružanje 59 helikoptera Mi-24. Prva 4 Mi-24D stigla su još davne 1978. zatim je 1980. bilo uvedeno 16 a 1985. još 10 Mi-24D. Potom je 1986. 87. helikopterski puk u bazi Szentkirályszabadja popunjen i sa 11 Mi-24V. Jula 1995. iz Nemačke je stiglo 12 polovnih Mi-24D i 6 Mi-24P od kojih su aktivirana samo dva Mi-24P.

Ovaj tip helikoptera prizemljen je 2013. a po informacijama iz 2016. u inventaru helikopterskog bataljona 86. helikopterskog puka u bazi Solnok se vode tri Mi-24D, 6 Mi-24V i dva Mi-24P. Ova jedinica je međutim ugašena a planirano je da se formira novi puk u koji će ući i transportni helikopteri.

U međuvremenu je ruski Centar za analizu trgovine naoružanjem u svetu (CAMTO) objavio da su u Mađarsku 20. i 21. maja sa remonta iz Rusije stigla 4 transportna helikoptera Mi-17. Preneseno je i da je budžet za ovaj posao iznosio 14 miliona dolara, da je tender za remont Mi-17 raspisan u februaru 2016., da bi u julu iste godine bio potpisan i ugovor sa ruskom kompanijom “Helikopteri Rusije“.

Tada je bilo rečeno da će se remont odvijati u Novosibirskom remontnom zavodu (AO NARZ) i da će nakon radova helikopteri imati uveličan resurs za 2000 sati naleta ili 10 godina službe.
Miki Pirs is offline  
Old 11.06.2017., 12:29   #18
Baš divna raspra o samo jednoj zemlji od svih navedenih.
Zapravo je to prekrasno, a nisam ni sumnjao da će biti tako, nakon ovako stručne pripreme i uvoda u temu.
Slovenci smanjili vojni proračun za 45 %, BiH potkraj prošle najavila plan za nabavku višenamjenskih helikoptera, CG upravo ušla u NATO, Kosovo priprema formiranje vojske, Makedonija očito mijenja ime da bi ušla u NATO, ali srdca vuku samo prema Vučiću i migovima iz RF:
Samo dalje u revijalnom tonu....
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Old 11.06.2017., 14:26   #19
Srpska vojska nemoze u nikakvom parametru parirati Hrvatskoj Vojsci, zastarjela doktrina, zastarjela tehnika, jednom rijecu, vojska im je u daljnem raspadu od 2000. godine. Oni bi jedva izasli u susret sa nekom buducom Vojskom Kosova, a kamoli da vode operacije protiv Vojske BiH ili Hrvatske.
Plavi555 is offline  
Old 11.06.2017., 14:43   #20
Kakva je sudbina madjarskih 29-ki, jel nije postojala u ranijim vremenima neka šansa da Hrvatska to kupi (bar tih osam)? Trule na stajankama? U kakvom su stanju?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...#.C2.A0Hungary
Quote:
Hungary received 28 MIG-29s in 1993 as debt compensation from Russia. The last of them was retired in December, 2010. Eight of them were put up for sale with the bidding starting at 18 Million USD. The bidders had to submit offers by 15 September 2011
I šta je sa njihovim Gripenima? Koliko ih leti, da li im se isplatio taj posao?
Zuta voda is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.