Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2010., 03:43   #41
Anuitet za takav kredit je oko 330EUR mjesečno, a nakon 2 godine ćeš otplatiti oko 1000EUR glavnice. Za prijevremenu otplatu ti onda treba taj ostatak od oko 49000EUR + naknada za prijevremenu otplatu koja bi prema novom zakonu bila max 1%, znači oko 49500EUR ukupno.
znjora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 22:33   #42
Puno hvala na odgovoru
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 15:38   #43
Tata je imao stambeni kredit u Hypo banci, prije 2 godine je umro i mama je nastavila otplaćivati taj kredit. No kako joj je rata bila previsoka (3500 kn, plaća 4300 kn), pokušala se u više navrata dogovoriti s bankom o moratoriju, produženju otplate,... I na sve njezine prijedloge banka je odgovarala NE. Onda se zaputila u ZABU, objasnila situaciju i oni rekli da nema problema, dat će joj stambeni kredit u visini potrebnoj za zatvaranje ovog u Hypo. U Hypo banci daju izračun koliko novca treba za zatvaranje kredita i obračunavaju naknadu za prijevremeno zatvaranje u visini od 1%. Dali i pismo namjere, ali bez spominanjanja naknade od 3%. Kredit u ZABI realiziran, otplaćen kredit u Hypo, ali ovi u Hypo se sada prave grbavi i traže 3 % naknade, tako da je mama kratka za cca 800 EUR. Zanima me kako oni sada mogu tražiti 3% naknade, ako je do sada bilo riječ o 1 %. Znam da imaju vrijeme prilagodbe do 1.1.2011., ali ako su tražili 1 %, na koju foru sada traže 3% (nakon realizacije i isplate kredita u ZABI).
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 16:06   #44
u pismu namjere stoji koliko je trošak (naknada) zatvaranja tj. prijevremene končne otplate kredita. obično stoji nešto tipa:
za prijevremenu konačnu otplatu kredita potrebno je uplatiti iznos glavnice xy. naknada za prijevremenu konačnu otplatu kredita iznosi x%. sredstva (glavnica + naknada) potrebno je uplatiti na žiro taj i taj, partiju tu i tu. po uplati navedenog iznosa banka će izdati brisovno očitovanje.


naravno, negdje u teksu stoji da je to izračun na dan izdavanja pisma namjere, znači eventulano može doći nekih + - razlika zbog tečaja, uplate dodatne rate ...

No koliko je meni poznato, naknada od 1% odnosi se na kredite realizirane do 31.12.09. na iznose do milion kuna koji su u prvoj polovici otplate.

e, sad. na njihovoj stranici stoji:
2,50% od dijela glavnice kredita koji se prijevremeno vrada - min. 500 HRK
Za ugovore o kreditu ukupnog iznosa kredita 1.000.000 HRK i manje, te sklopljene od 01.01.2010. godine nadalje primjenjuje se naknada od 0% do 1,00% od dijela glavnice kredita koji se prijevremeno vrada.


znači po tome bi bilo 2,5%, a u tvom slučaju žele ti naplatiti 1% (koji je u pismu namjere) i 3% (koji nisu naveli). na tvom mjestu ja bi tražila voditelja jer je tebi Hypo u pismu namjere rekla koliku naknadu će naplatiti. ukoliko si to podmirila, nemaju osnove te tražiti još 3%.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 15:26   #45
Ja sam imao sličan slučaj prije 5 godina. Meni je u pismu namjere bila naknada od 2%, a kada mi se nakon par dana odobrio kredit i izvršila uplata (prebijanje), rekli su mi da je naknada u međuvremenu internim aktom promijenjena na 4% i da je stara vrijedila na dan ispostavljanja pisma namjere. Isto i s tečajem.
_ivor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 08:58   #46
Otplata raiff.stambena

Mene zanima da li se prijevremena otplata kredita u Raiff. Stambenoj štedionici može vratiti iz dva dijela?! Naime dug za otplatu kredita iznosi 15.300 eura a kupac moga stana diže 15.000eura + ostatak u gotovini, pa me zanima kada dobijem pismo namjere da li ostatak iznosa mogu uplatiti putem opće uplatnice? Naravno da su me gospoda u raiff. odbila da uplatim sada dvije ili tri rate za iduće mjesece kako bi ostalo duga 15.000(na početku godine dobijem upl. za cijelu godinu) jer imam otplatu plana kredita pa će mi svejedno dug stajati sa zadnjim u mjesecu bez obzira koliko uplatim prije.Imam osječaj da ne žele prijevremenu lovu....


pozz
malena1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 23:18   #47
Talking prijevremena otplata kredita

Bok,
Ima li netko iskustva u prijevremenoj otplati kredita?
Naime, šta. Prije nekoliko godina sam keš u stambeni kredit u zg banci radi brze otplate kredita i koliko se sjećam za to nisam platio nikakvu naknadu.
Neki dan sam zvao zg banku i na informacijama kažu da ukoliko izvanredno otplaćujem glavnicu da je provizija 2,5% od iznosa koji uplaćujem. To me začudilo jer su me također prije nekoliko mjeseci zvali i postavljali čudna pitanja u stilu dali imam neku drugu nekretninu u vlasništvu jer se kao boje da ću prestati otplaćivati ovaj kredit i pobjeći negdje dalje (naravno da im nisam rekao i usput pitao po kojem zakonu to oni mene imaju pravo ispitivati pa je kratkotrajni intimni odnos s službenicom banke naglo pukao, šmrc).
Provizija me začudila jer bi mi po tome što su se raspitivali bilo logično da ljudi što prije otplate kredit.Naime, ja nemam nikakvu namjeru dati im x stotina/tisuća eura zato što sam se eto usudio vratiti kredit prije vremena.

Bio bih vrlo zahvalan kad bi mi neko prenio iskustva s drugim bankama.
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 23:45   #48
Imaš temu o prijevremenoj otplati. No, naknada za prijevremenu/uvećanu postoji, pa usudim se reći oduvjek. Ali danas ta naknada nije 2,5% već manja (imaš onaj novi zakon pa se to nešto gleda po vremenu realizacije, u kojoj polovini si otplate).

A ovo što su te zvali, pretpostavljam da je to isto i za što su mene zvali. Kako su meni objasnili: trenutno se to odnosi na st. kredite; HNB traži (radi usklađenja s EU standardima i još nešto, što ne sjećam se) procjenu kvalitete instrumenta osiguranja kod st. kredita. Pa se temeljem te izjave koja se potpisuje (ako hoćeš), podataka koje daješ ( dal plaćaš uredno osiguranja, pa dal si upisan kao vlasnik i da nisi vlasnik više od 2 nekretnine; i bilo još nešto, ali se ne sjećam) i obrade koja slijedi nakon toga, procjenjuje rizičnost banke. Što manji rizik to bolje ( u nekoj dalekoj budućnosti, ali ono..) za korisnike banke.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 07:52   #49
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Bok,
Ima li netko iskustva u prijevremenoj otplati kredita?
Naime, šta. Prije nekoliko godina sam keš u stambeni kredit u zg banci radi brze otplate kredita i koliko se sjećam za to nisam platio nikakvu naknadu.
Neki dan sam zvao zg banku i na informacijama kažu da ukoliko izvanredno otplaćujem glavnicu da je provizija 2,5% od iznosa koji uplaćujem. To me začudilo jer su me također prije nekoliko mjeseci zvali i postavljali čudna pitanja u stilu dali imam neku drugu nekretninu u vlasništvu jer se kao boje da ću prestati otplaćivati ovaj kredit i pobjeći negdje dalje (naravno da im nisam rekao i usput pitao po kojem zakonu to oni mene imaju pravo ispitivati pa je kratkotrajni intimni odnos s službenicom banke naglo pukao, šmrc).
Provizija me začudila jer bi mi po tome što su se raspitivali bilo logično da ljudi što prije otplate kredit.Naime, ja nemam nikakvu namjeru dati im x stotina/tisuća eura zato što sam se eto usudio vratiti kredit prije vremena.

Bio bih vrlo zahvalan kad bi mi neko prenio iskustva s drugim bankama.

Naknada ti postoji a njen iznos ovisi o tome kada si podigao kredit i koliko si ga otplatio, za kredite podignute u zadnjih godinu dana ili tako nešto se ne plaća naknada. To što si radio prijevremenu otplatu nema veze sa ovim šta su te pitali. Marlea je već sve rekla.To je radi procjene rizičnosti i dobrovoljno je.

I usput, ne postoji zakon koji nekome zabranjuje da drugu osobu tako nešto pita, a na tebi je da odgovoriš ili ne, nitko te ne prisiljava. Drugo je da su nešto time uvjetovali, ali nisu.
gka14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 21:42   #50
Quote:
gka14 kaže: Pogledaj post
Naknada ti postoji a njen iznos ovisi o tome kada si podigao kredit i koliko si ga otplatio, za kredite podignute u zadnjih godinu dana ili tako nešto se ne plaća naknada. To što si radio prijevremenu otplatu nema veze sa ovim šta su te pitali. Marlea je već sve rekla.To je radi procjene rizičnosti i dobrovoljno je.

I usput, ne postoji zakon koji nekome zabranjuje da drugu osobu tako nešto pita, a na tebi je da odgovoriš ili ne, nitko te ne prisiljava. Drugo je da su nešto time uvjetovali, ali nisu.
Fala na odgovorima.
dali od te procijene rizičnosti mogu imati neku korist?
npr. dali posjedovanje još jedne nekretnine znači veći ili manji rizik?
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 22:26   #51
To bi trebalo u konačnici biti procjena rizičnosti banke. Ja razmišljam ovako: što je banka manje rizična ima mogućnost zaduživaja po povoljnijim kamatama, što onda utječe i na krajnje korisnike => korisnike kredita => manje kamatne stope. Vjerujem da je to neka budućnosti, no počelo se raditi na tome, tako da ...
Isto tako vjerujem da će "ocjenjivati" i nas, klijente. Što bolja povijest urednosti poslovanja => povoljniji uvijeti kreditiranja. Prva podloga je tu (HROK, HUB).

A što se tiče se stvari s nekreninama. Iskreno to ne razumijem. Kakve veze ima ( za tu procjenu) da li je imam jednu, dvije ili deset nekretnina i kakve veze ima ( a ima) da li se radi o stanu/kući ili o vikendici.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 13:50   #52
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
A što se tiče se stvari s nekreninama. Iskreno to ne razumijem. Kakve veze ima ( za tu procjenu) da li je imam jednu, dvije ili deset nekretnina i kakve veze ima ( a ima) da li se radi o stanu/kući ili o vikendici.
Kakve veze ima? Pa evo jedne priče koju sam negdje čuo. npr. ako imam dva stana i kredit za jedan, ukoliko zagusti mogu prestati plaćati kredit i ostaviti stan pod teretom banci. Ukoliko se sve rasturi banka taj stan neće moći prodati ili će ga prodati po manjoj cijeni. To u konačnici znači da je banci bolje da si ovisan o njoj odnosno da živim u stanu za koji otplaćujem kredit i da nemam ništa drugo. zvuči okrutno ali mislim da je tako.

btw. uspio sam porazgovarati s jednom osobnom bankaricom i ispada da su mi na informacijama krivo rekli. provizija je 1% za prvu polovinu otplate odnosno 0,5% za drugu. Za kredite dignute od 1.1.2010 (dali sam dobro napisao) nema provizije. To nije tako strašno ali svejedno, nije mi jasno šta im nije bolje u današnjoj situaciji da ljudi što prije vrate kredite?
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 18:52   #53
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima? Pa evo jedne priče koju sam negdje čuo. npr. ako imam dva stana i kredit za jedan, ukoliko zagusti mogu prestati plaćati kredit i ostaviti stan pod teretom banci. Ukoliko se sve rasturi banka taj stan neće moći prodati ili će ga prodati po manjoj cijeni.
Da, ali ce tebe i dalje teretit za ostatak potrazivanja. U RH nema privatnog bankrota, dok ne vratis citav dug ili dok ne umres (i nasljednici ne preuzm tvoje nasljedstvo) si rob banke.

Quote:
To u konačnici znači da je banci bolje da si ovisan o njoj odnosno da živim u stanu za koji otplaćujem kredit i da nemam ništa drugo. zvuči okrutno ali mislim da je tako.
Banci je bolje da te sto vise i duze cijedi jer ce tako najvise zaradit.

Quote:
To nije tako strašno ali svejedno, nije mi jasno šta im nije bolje u današnjoj situaciji da ljudi što prije vrate kredite?
A kud ce s novcima? Banka zivi od davanja kredita, naravno da im nije u interesu da ljudi vracaju kredite ako ih ne mogu barem u jednakom ili vecem iznosu opet plasirat, a trenutno je tesko plasirat lovu, barem uz ovakve kamate kakve imamo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 22:25   #54
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
a trenutno je tesko plasirat lovu, barem uz ovakve kamate kakve imamo.
s obzirom se država kod tih istih banaka trenutno zadužuje po 7%, i to bez prevelikog grča, kamate za fizičke osobe su još i dobre.

što se tiče ZABE, za kredite podignute prije 1.1.2010 naknada za prijevremenu otplatu je 2% od ukupnog preostalog duga na dan prijevremene otplate, a za kredite podignute nakon 1.1.2010 nema naknade i plaća se samo preostalo dugovanje.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 22:35   #55
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima? Pa evo jedne priče koju sam negdje čuo. npr. ako imam dva stana i kredit za jedan, ukoliko zagusti mogu prestati plaćati kredit i ostaviti stan pod teretom banci. Ukoliko se sve rasturi banka taj stan neće moći prodati ili će ga prodati po manjoj cijeni. To u konačnici znači da je banci bolje da si ovisan o njoj odnosno da živim u stanu za koji otplaćujem kredit i da nemam ništa drugo. zvuči okrutno ali mislim da je tako.
Te izjave koje se potpisuju nemaju nikakve veze s ovim što ti pričaš.
Ako netko hoće potpisati, potpiše.
Ako neće, neće.
Ako hoće, a kaže da ima više od 2 nekretnine ( u ukupnom iznosu), banci ta izjava ništa ne znači tj ne potpisuješ ju => e, to ja ne razumiješ zašto, niti mi je to znala objasniti.
S druge strane, banka ne provjerava da li si ili nisi vlasnik više od 2 nekretnine tak da mi je to sve bez veze, ali ono ... Mene ništa ne košta.

No ovo je off.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 08:33   #56
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
s obzirom se država kod tih istih banaka trenutno zadužuje po 7%, i to bez prevelikog grča, kamate za fizičke osobe su još i dobre.

što se tiče ZABE, za kredite podignute prije 1.1.2010 naknada za prijevremenu otplatu je 2% od ukupnog preostalog duga na dan prijevremene otplate, a za kredite podignute nakon 1.1.2010 nema naknade i plaća se samo preostalo dugovanje.
za stambene kod Zabe, podignute prije 01.01.2010. je u prvoj polovini otplate 1% naknada a u drugoj polovini 0,5%
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 09:54   #57
Ako imaš jednu nekretninu onda si im manje rizičan jer ćeš dati sve da kredit uredno otplaćuješ, a ako imaš 4 nekretnine pa se jave poteškoće u otplati, veća je vjerojatnost da ćeš prestati otplaćivati i ostavit ćeš im taj stan umjesto otplate a oni nemaju kud s tim stanom pa im to ne odgovara, draže im je da im ti otplaćuješ kredit. Zato si im manje rizičan ako ti je to jedina nekretnina.
gka14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 10:27   #58
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
za stambene kod Zabe, podignute prije 01.01.2010. je u prvoj polovini otplate 1% naknada a u drugoj polovini 0,5%
Za stambene kredite do 1.1. 2010. u Splitskoj banci bez obzira u kojoj si polovici otplate provizija banci iznosi 4%

__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 10:13   #59
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
za stambene kod Zabe, podignute prije 01.01.2010. je u prvoj polovini otplate 1% naknada a u drugoj polovini 0,5%
točno, zaboravio sam nadodati da se ovo što sam gore napisao odnosi na gotovinske.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 23:42   #60
AKo može malo pojašnjenje jer primjetimo sam da se različite stvari govore.

Ako djelomično hoću zatvoriti kredit da li plaćam % (1-3% nebitno koliko) na taj dio koji uplaćujem ili na cijelu preostalu glavnicu?

Npr. uzeo sam 100.000€ kredita i nakon par godina dobio nekih 20.000€ odnekud i zatvorio bi djelomično kredit. Recimo da mi je tada preostala glavnica 90.000€. Recimo i da je 1% naknada. Da li plaćam naknadu 200€ (1% od 20.000€ kojih uplaćujem) ili 900€ (1% od 90.000€)?

Vidim da je netko spomenuo i "brutalniji" primjer gdje ga je banka tražila da plati naknadu na ukupno podignuti kredit?! U tom slučaju bi bilo 1% od 100.000€ što se nadam da je netočno.

Možda te stvari ovise od banke do banke...

Hvala unaprijed!
podlac29 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.