Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2007., 14:09   #1
Socijalna konstrukcija zbilje

Je li netko čitao (i razumio) knjigu navedenu u naslovu autorskog dvojca: Berger, Luckmann?
Imate li ikakav tekst koji objašnjava osnovne pretpostavke ovog teksta? Bilo što, trudim se ko konj i fakat malo toga razumijem.
Svaka pomoć dobrodošla
__________________
wow
Klaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:19   #2
nisam čitala tekst, al socijalna konstrukcija zbilje znači da je ono što nazivamo zbiljom produkt nekakvih društvenih usmjerenja. društvo određuje što je i kakav svijet, a on sam po sebi bez te društvene uvjetovanosti, ne postoji. ili se može postaviti pitanje u kojoj mejsri društvo određuje stvari kakve jesu, a kolko one postoje bez tog društvenog uvjetovanja.
mislim ipak da bi trebalo predhodno pročitai bar uvod da bi ti neko ozbiljno mogo pomoć. ovo kaj sam napisala stoga uzmi više u zagradama.
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:23   #3
Hvala ti, iako razumijem samu sintagmu. No knjiga, sama po sebi, mi je užasno komplicirana i fakat ne znam kako napraviti prezentaciju i seminarski rad iz nečega što ne kužim. Pogotovo ono poglavlje o legitimaciji...
__________________
wow
Klaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:26   #4
Quote:
Klaun kaže: Pogledaj post
Hvala ti, iako razumijem samu sintagmu. No knjiga, sama po sebi, mi je užasno komplicirana i fakat ne znam kako napraviti prezentaciju i seminarski rad iz nečega što ne kužim. Pogotovo ono poglavlje o legitimaciji...
probaj ovdje napisati neke osnovne stavke knjige, pa na osnovu tog može probat dokučit o čemu se radi, ak ti se u međuvremenu ne javi neko ko je zbilja čitao tu knjigu.
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:29   #5
http://sociologija.differentia.co.yu...asluckmann.htm
__________________
wow
Klaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:42   #6
baš to čitam...
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:12   #7
čini se da se radi o odnosu čovjekovog svijeta i objektivnog(društvenog, institucionalnog), i njihovog međudodnošenja, relaciia između njih. a relacija se uspostavlja pomoću dijalektike.
kaj se tiče legitimacije, tu piše da ovaj društveni (objektivni)svijet treba nekako opravdati pred novim generacijama ljudi. i on se opravdava pomoću tradicije i sustavom sankcija.
evo, an brzinu sam ja to tak nekak shvatila. jel išta pomoglo?
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:25   #8
Pa ta knjiga i nije velika... čini mi se. Za pročitati.
Ili je čitaš i ne razumiješ?
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:27   #9
ja bi tome dala naslov :kako socijalizirati čovjeka
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:32   #10
Quote:
emile ajar kaže: Pogledaj post
ja bi tome dala naslov :kako socijalizirati čovjeka
To definitivno nije tema te knjige.

Klaune, vidi ovaj link, moglo bi ti pomoći: http://sociologija.differentia.co.yu...asluckmann.htm
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:37   #11
pa čovjek je dao taj link...
zašto mu onda ti ne pomogneš oko toga o čemu se radi?
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:01   #12
Sori, nisam vidjela link. Piše mu upravo tamo o čemu se radi. I zar ne postoji mentorski rad ili rad s profesorima više? Ako se toliko trudiš, čitaš, dakle imaš volje, ali neke dijelove ne razumiješ, je li problem otići profesoru na konzultacije i raspraviti nejasnoće? Ili te nejasnoće izneseš u samom seminaru pa ih raspraviš.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:38   #13
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Sori, nisam vidjela link. Piše mu upravo tamo o čemu se radi. I zar ne postoji mentorski rad ili rad s profesorima više? Ako se toliko trudiš, čitaš, dakle imaš volje, ali neke dijelove ne razumiješ, je li problem otići profesoru na konzultacije i raspraviti nejasnoće? Ili te nejasnoće izneseš u samom seminaru pa ih raspraviš.
nema frke.
u kratko je tema socijalna konstrukcija zbilje. mislim da je ovo precizno prilično

znaš kakvih sve profesora ima, valjda mu je i neugodno i tak. a i nisu to tak laki tekstovi. treba uložit mentalnog napora. al naš domaćin je nestao. di si?
emile ajar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 20:52   #14
Bio sam na faxu!
Radi se o tome da čitam tu knjigu i nikad mi se nije dogodilo da imam tako puno nepoznanica (a da nije matematika).
Sutra ću asistentu, na seminaru, reći kako je knjiga užasno komplicirana za studenta 2. godine i kako ga molim za pomoć, nadam se da će upaliti.
__________________
wow
Klaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 09:31   #15
Djeca se moraju "priviknuti na ponašanje", i kada ih se na to nauci, treba ih "držati u liniji". Ista je stvar i s odraslima. Što su više institucionalizirani, to lakše je predviđanje i njihovo držanje pod kontrolom. Pri uspješnoj socijalizaciji u institucije, prinudne mjere se primjenjuju ekonomično i selektivno.
Djecu odgojem prisiljavamo da prihvate ("naš") svijet odraslih.
U tom smislu dijete nije čovjek, nego tek budući (potencijalni) čovjek.

Odraslim možemo smatrati onog tko je ukalupljen u društvene norme,
ne samo u puko moralnom smislu, nego kao biće koje prihvaća
važeći (aktualni) konstrukt (društvene) zbilje: "naš" svijet.
Individuum, međutim, nije rođeni*član društva. On se rađa s dispozicijom prema društvenosti i postaje član društva. Stoga u životu svakog pojedinca postoji vremenski slijed tijekom kojeg se postaje sudionikom društvene dijalektike. Početna točka tog procesa je pounutrenje: neposredno shvaćanje ili interpretacija objektivnog događanja kao izražavanje značenja, to jest kao manifestacija subjektivnog procesa drugog koji time postaje za mene subjektivno smislen, bez obzira na to postoji li ili ne postoji usklađenost između njegova i moga subjektivnog procesa.
Čovjek nema prirodu - ne rađa se kao (gotov) čovjek.
On procesom socijalizacije i samoizgradnje postaje čovjekom:
Stvara samog sebe ( u interakciji s drugim ljudima) i nije dovršen.
Ne postoji čovjek izvan društva - nema prirodnog čovjeka,
jer se čovjek ne može svesti na tijelo.



- - - - - - - - - - - - - - - - -
* Bold je moj
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.