Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2017., 11:09   #81
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Koliko? Zbor riječi ili "mržnje"? Moguće bi mrzili, ubijali, otuđili.. bez obzira na verbalno bogatu ili glosolalija tipa, komunikaciju. Dok je komunikacije ili interakcije, biti će "mržnje".. te po "istoj", svega i više od navedenog. I čekić ima težinu. Moguće je istim sagraditi kućicu za male nezbrinute.... ili istima smrskati glavu. Nije čekić kriv niti težak. Onaj je koji se, kako se, zašto se.. služi njime. I to "težak".. kao relativno. "Težak" samo onome koji je završio kao "čavao". Kokoš s bundicom nije lovac (čekić), koji je tuljana ogulio in vivo. Niti je lovac čekić, ako se uzmu u obzir njegova dječica..... Riječi su - psovka čini se sasvim zdrava u nezdravom okruženju - samo (prva pomoć) alat; ne definicija (čekića) korisnika.

Zabraniti mržnju, pa će "govor mržnje" automatski izostati?
Ne bi išlo
....
Čula sam bezbroj primjera gdje je netko nekome opsovao majku, a ovaj ga pretukao, zadavio a možda i ubio. I sad veliš da nema veze?
Da bi taj nasilnik svejedno to napravio...možda, ali činjenica je da psovke provociraju i ostavljaju pečat kojem nekog povrijeđuješ.
Nekad je to situacija, a nekad osoba.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 11:17   #82
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Kontradiktorna-možda. Ako nekog tko jednom opsuje i nekog tko psuje ko kočijaš stavimo pod isti koš.

Ne opravdavam blagu psovku. Pročitaj ponovo, oboje je znak slabosti.

Iako ponekad psujem, ne mogu se složiti da je to normalan način izražavanja.
Da je tako, učili bi nas to u školama i ne bi na TV-u stalno beepali psovke.

Imala sam primjer biti davno sa ljudima jako stare generacije.
Najveći domet njihovog psovanja je bila jedna riječ koje se trenutno ne mogu sjetiti.
Danas bi se toj riječi svi smijali. Naime ta riječ nema veze sa seksualnom konotacijom, niti sa kletvama, niti sa bilo čime vulgarnim. To je tada bila riječ koja je zamjenjivala slabost.
Norme postavlja drustvo, a svako drustvo ne polazi od istih normi (kao sto si i sama dala primjerom starih ljudi - psovka koja je danas nama smijesna, njima je bila top vulgarnosti)
Prema tome, psovanje jeste normalan nacin izrazavanja.

Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Dakle, definitivno se može bez psovanja izreći emocija.

Pitanje je koliko je čovjek svjestan sebe, svog utjecaja i kakav dojam ostavlja kod drugih.
Aha, znaci ti u biti zelis ostavit dojam zavijanja govneta u celofan?

Znaci umjesto da kazes nekom 'ajde u govna', lijepo mozes kontrolirat svoje emocije i rec mu 'Ajd u ono sto smrdi'.

A slusaj, svatko ima svoj izbor, ja tvoj ne osporavam.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 11:31   #83
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Norme postavlja drustvo, a svako drustvo ne polazi od istih normi (kao sto si i sama dala primjerom starih ljudi - psovka koja je danas nama smijesna, njima je bila top vulgarnosti)Prema tome, psovanje jeste normalan nacin izrazavanja.

Aha, znaci ti u biti zelis ostavit dojam zavijanja govneta u celofan?Znaci umjesto da kazes nekom 'ajde u govna', lijepo mozes kontrolirat svoje emocije i rec mu 'Ajd u ono sto smrdi'.

A slusaj, svatko ima svoj izbor, ja tvoj ne osporavam.
Wikipedija:

Psovka je uvrjedljiva riječ, sintagma ili rečenica koja nije prihvaćena u općim načelima bontona te se smatra nepristojnom i neprikladnom

Ta riječ stare generacije nije bila vulgarna, uvredljiva i nema veze sa psovkom. Ta riječ je bila "ispušni" ventil za određenu situaciju.

Ne mislim da bi se svi trebali praviti fini i umatati sranje u celofan, ali bi se trebali znati kontrolirati (emocionalna inteligencija).
U tom slučaju provokacije i psovke su smanjene na minimum.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 11:57   #84
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Wikipedija:

Psovka je uvrjedljiva riječ, sintagma ili rečenica koja nije prihvaćena u općim načelima bontona te se smatra nepristojnom i neprikladnom
Eto, moram sebe quotat kad ne citas s paznjom
Zar to tvoje navedeno nije ono sto sam ja upravo maloprije napisao? (a koristenje wikipedije kao baza za reference mi je u qurcu al' ajde...progutat cu zbog laganog toka diskusije)

Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Norme postavlja drustvo, a svako drustvo ne polazi od istih normi.
Prema tome, psovanje jeste normalan nacin izrazavanja.
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post

A jesu li psovke normalan nacin izrazavanja? Jesu.
Da li su drustveno prihvatljiv nacin izrazavanja, ovisi o drustvu u kojem se primjenjuju.

Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Ta riječ stare generacije nije bila vulgarna, uvredljiva i nema veze sa psovkom. Ta riječ je bila "ispušni" ventil za određenu situaciju.
Onda uopce ne kuzim zasto si je uvrstila u temu medju psovke ( a upsut nisi ni naznacila koja je to rijec).
A onda nemoj ni sad, ne zanima me jer nije adekvatna za diskusiju.


Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Ne mislim da bi se svi trebali praviti fini i umatati sranje u celofan, ali bi se trebali znati kontrolirati (emocionalna inteligencija).
Mogli/trebali/morali... ne trpaj norme drustva sa emocionalnom inteligencijom. Onaj koji koristi psovke, to je njegov izbor nacina komuniciranja.
Ili mozda hoces rec da su psovke jedna vrsta adikcije?
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:19   #85
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Eto, moram sebe quotat kad ne citas s paznjom
Zar to tvoje navedeno nije ono sto sam ja upravo maloprije napisao? (a koristenje wikipedije kao baza za reference mi je u qurcu al' ajde...progutat cu zbog laganog toka diskusije)


Onda uopce ne kuzim zasto si je uvrstila u temu medju psovke ( a upsut nisi ni naznacila koja je to rijec).
A onda nemoj ni sad, ne zanima me jer nije adekvatna za diskusiju.




Mogli/trebali/morali... ne trpaj norme drustva sa emocionalnom inteligencijom. Onaj koji koristi psovke, to je njegov izbor nacina komuniciranja.
Ili mozda hoces rec da su psovke jedna vrsta adikcije?
Navedi mi društvo koje uči djecu psovkama u školi. Ne postoji.
Dakle, psovka nije društveno-kulturno prihvatljiva.
To što se koristi u žargonu i svakodnevnom govoru je do čovjeka a ne do društvene norme.

Uvrstila sam tu riječ, zato što umjesto psovke možeš misao izreći na drugi način.

Da, naravno da je.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:26   #86
Radje bi da mi djecu psovkama uce u skoli, nego da od njih rade budake oni profesori koji traze nastrebano znanje {a ne ucenje s razumjevanjem}
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:39   #87
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Navedi mi društvo koje uči djecu psovkama u školi. Ne postoji.
Dakle, psovka nije društveno-kulturno prihvatljiva.
To što se koristi u žargonu i svakodnevnom govoru je do čovjeka a ne do društvene norme.
Pa o tom ti i cijelo vrijeme govorim.
Ti si zapela mora/treba.. kad se ljudima servira govno da ti oni kazu, bas lijepo od tebe sto je tako lijepo uvieno ... izgleda lakse probabljiv u ovom izdanju i puno mi ga je ukusnije pojest kad je prezentacija na kurtulooskom nivou.
Jebe se ljude sta ti ili netko drugi hoce. Mjerilo je poslana poruka tog istog.
Jezik je samo orudje komunikacije. A znanje se ne dobiva samo u skolama (necemo u detalje o nekonvencionalnom nacinu ucenja i prenosenja znanja)
A onom u Bronxu je normalno rec fuck you prefosoru i to u sred sata u sred razreda i nikom nista.

Nego slusaj, ne da mi se vise natezat ovdje.
Kao sto rekoh imas izbor koristenja psovki, to ti nitko ne osporava a s druge strane ne osporavaj to drugom i svi happy.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:44   #88
Aj zamisli nekog vicmahera da pojedine viceve ide prilagodjavat kako bi se izbjegla psovka.

Doso Mujo u kupleraj ...ups doso Mujo u kucu gdje je za vodjenje ljubavi potreban novac
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 12:49   #89
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Radje bi da mi djecu psovkama uce u skoli, nego da od njih rade budake oni profesori koji traze nastrebano znanje {a ne ucenje s razumjevanjem}
A ti sad iz neba pa u rebra

Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Pa o tom ti i cijelo vrijeme govorim.
Ti si zapela mora/treba.. kad se ljudima servira govno da ti oni kazu, bas lijepo od tebe sto je tako lijepo uvieno ... izgleda lakse probabljiv u ovom izdanju i puno mi ga je ukusnije pojest kad je prezentacija na kurtulooskom nivou.
Jebe se ljude sta ti ili netko drugi hoce. Mjerilo je poslana poruka tog istog.
Jezik je samo orudje komunikacije. A znanje se ne dobiva samo u skolama (necemo u detalje o nekonvencionalnom nacinu ucenja i prenosenja znanja)
A onom u Bronxu je normalno rec fuck you prefosoru i to u sred sata u sred razreda i nikom nista.

Nego slusaj, ne da mi se vise natezat ovdje.
Kao sto rekoh imas izbor koristenja psovki, to ti nitko ne osporava a s druge strane ne osporavaj to drugom i svi happy
.
Pa ko veli da osporavam, samo velim da je to znak slabosti.

Stalno me kvotaš, onda se čudiš natezanju

Bokić
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 15:03   #90
Psovanje zaista nije dio bontona i nepristojno ga je koristi u razgovoru sa ljudima koje dobro ne poznaješ. No supač služi kao neki ispušni ventil ako se koristi u nekim opuštenijim situacijama iz zajebancije. Zajebano je kad je čovjek jako ljut i onda nekontrolirano kreće vrijeđat sve oko sebe. Tada zaista može doći do groznih situacija koje jesu uvjetovanje posredno i sa tim psovkama no ipak je glavni razlog agresija koje se tada vidi na cijelom tijelu čovjeka. Ne znam zakaj se tjelesna agresija veže uz psovanje. Zapravo jako interesantno kako ljudi uvijek onda pribjegavanju korištenju psovki.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 15:32   #91
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Čula sam bezbroj primjera gdje je netko nekome opsovao majku, a ovaj ga pretukao, zadavio a možda i ubio. I sad veliš da nema veze?
Da bi taj nasilnik svejedno to napravio...možda, ali činjenica je da psovke provociraju i ostavljaju pečat kojem nekog povrijeđuješ.
Nekad je to situacija, a nekad osoba.
Zadavio, a možda i ubio?
Dekapitirao, a možda i usmrtio?

S obzirom na to kak te ide izražavanje, možda ti je bolje da počneš psovati.

Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
A ti sad iz neba pa u rebra

Pa ko veli da osporavam, samo velim da je to znak slabosti.

Stalno me kvotaš, onda se čudiš natezanju

Bokić
Ne.
Znak slabosti je kad ti non-stop tupiš debilnu teoriju da su psovke znak slabosti, a ničim ne možeš potvrditi tu stupidariju.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 16:12   #92
Onaj kojeg psovke provociraju da je spreman na fizicko nasilje {pa cak i ubojstvo} definitivno je opasan za okolinu.

Okolina ce i dalje psovati, bolje psovati nego krasti
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 19:05   #93
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Zadavio, a možda i ubio?
Dekapitirao, a možda i usmrtio?

S obzirom na to kak te ide izražavanje, možda ti je bolje da počneš psovati.



Ne.
Znak slabosti je kad ti non-stop tupiš debilnu teoriju da su psovke znak slabosti, a ničim ne možeš potvrditi tu stupidariju.
Da, dobro si pročitao: UBITI. Ako ništa drugo onda u pojam.

Da si pročitao sa RAZUMJEVANJEM onda bi shvatio da sam napisala da se psovke mogu izbjeći kontroliranim ponašanjem. I to je moje rješenje iliti potvrda. Isprobano u praksi.

A koji je tvoj argument? I dalje ga čekam...nisam dobila niš osim preklapanja iz šupljeg u prazno i dociranje bez pokrića.

btw. ako se misliš prepucavati na osobnoj razini, onda me molim te zaobiđi
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 19:14   #94
Psovke se mogu izbjeci, ali nema razloga da sudimo onima koji ih ne izbjegavaju.

Meni su psovali cijelu obitelj, źive i neźive ćlanove, i baś me briga zbog toga, uopce me to nije diralo zato śta sam znao da imaju djelomicno pravo da se ljute na mene {i neka to pravo onda i iskoriste}

Psovka je direktna komunikacija, a vecinom nije zlonamjerna...

Puno bih se viśe ljutio na one nesretnike u modernim autima koji tipkaju na mobitel dok voze {e oni viśe ugroźavaju svoje i tuðe źivote od onih śto psuju}
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 15:22   #95
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Da, dobro si pročitao: UBITI. Ako ništa drugo onda u pojam.
Mene bi zanimalo kako nekoga možeš zadaviti a da ga pritom ne ubiješ.

Ubila si me u pojam, a ni malog miša opsovala nisi. :klap:
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 16:13   #96
meni je super ali i partnerici bude jako drago..spontano je pogledati u oči i iz dubine iskonski joj izreći:"Pičku ću ti sad razvalit"
Bude divna ta čista, prosto/jednostavna "psovka"!
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 17:24   #97
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Da, dobro si pročitao: UBITI. Ako ništa drugo onda u pojam.
Riječ "ubiti" ne nalazi se u tvom postu.
Kaj ti briješ?

Quote:
Da si pročitao sa RAZUMJEVANJEM onda bi shvatio da sam napisala da se psovke mogu izbjeći kontroliranim ponašanjem. I to je moje rješenje iliti potvrda. Isprobano u praksi.
Zar sam ja ikada tvrdio da se psovke ne mogu izbjeći?
Ti očito imaš nekih problema s razumijevanjem pročitanog teksta.
Druga je stvar što ja ne vidim nikakvog razloga zašto bih sebe kontrolirao tako da izbjegavam tzv. ružne riječi.

Quote:
A koji je tvoj argument? I dalje ga čekam...nisam dobila niš osim preklapanja iz šupljeg u prazno i dociranje bez pokrića.

btw. ako se misliš prepucavati na osobnoj razini, onda me molim te zaobiđi
A ne, ne bumo se tak igrali.

Ti si ta koja je iznijela sijaset pizdarija koje ničim ne možeš potkrijepiti, a ja sam malo previše star za konverzacije na razini nadrkane balavčadije.

Ili dokaži svoje stavove jebenim argumenitima (primjerice - psovanje je znak slabosti ili nedostatak vokabulara), a tek onda mi se obrati za nastavak diskusije.

Znaš, ja ti nisam ni Branko Kockica, a bogami ni Vedran. A sasvim sigurno nisam ni netko iz tvoje okoline u kojoj se ne psuje i gdje se tvoj glas princeze na zrnu graška prihvaća bez pogovora.

Drugim riječima, možda ćemo nastaviti diskusiju ako se prestaneš ponašati kao razmažena balavica i prihvatiš pravila kulturne diskusije.

Ako ne pristaneš na to, nema smisla da uopće odgovaraš na ovaj post.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:42   #98
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post

Zar sam ja ikada tvrdio da se psovke ne mogu izbjeći?
Ti očito imaš nekih problema s razumijevanjem pročitanog teksta.
Druga je stvar što ja ne vidim nikakvog razloga zašto bih sebe kontrolirao tako da izbjegavam tzv. ružne riječi.



A ne, ne bumo se tak igrali.

Ti si ta koja je iznijela sijaset pizdarija koje ničim ne možeš potkrijepiti, a ja sam malo previše star za konverzacije na razini nadrkane balavčadije.

Ili dokaži svoje stavove jebenim argumenitima (primjerice - psovanje je znak slabosti ili nedostatak vokabulara), a tek onda mi se obrati za nastavak diskusije.

Znaš, ja ti nisam ni Branko Kockica, a bogami ni Vedran. A sasvim sigurno nisam ni netko iz tvoje okoline u kojoj se ne psuje i gdje se tvoj glas princeze na zrnu graška prihvaća bez pogovora.

Drugim riječima, možda ćemo nastaviti diskusiju ako se prestaneš ponašati kao razmažena balavica i prihvatiš pravila kulturne diskusije.

Ako ne pristaneš na to, nema smisla da uopće odgovaraš na ovaj post.
Shvatila sam jako dobro.
Psovke su dio tvojeg izražavanja. I nitko ti to ne zamjera, izražavaj se kako god želiš.
Problem nastaje kada uvjeravaš sebe, mene i ostale da je to normalno.
Velim, ne bježim od psovki ni ja. Psujem, nisam svetica.
Ali sam itekako svjesna i znam da to nije normalno izražavanje.

I možemo ovako do preksutra mak na konac.

Ne znam koliko imaš godina, možda za tebe i jesam balavica.
No, smješno mi je da se zreliji gospodin uopće upustio u raspravu sa "balavicom" ako je to ispod njegove razine.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 16:17   #99
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Problem nastaje kada uvjeravaš sebe, mene i ostale da je to normalno.
Velim, ne bježim od psovki ni ja. Psujem, nisam svetica.
Ali sam itekako svjesna i znam da to nije normalno izražavanje.
Otkud 'znaš' da to nije normalno? Netko te uvjerio u to?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:21   #100
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Ovo poboldano je samo izgovor.
Tako ja isto mogu tebe NPR. opsovati, čak i opljačkati jer sam ti eto frendica.
Izgovor? U takvom kontekstu to onda nisu psovke, jer se nikoga ne vrijeđa.
Opsovati i pokrasti nije ni blizu ista stvar.


Quote:
Jedno je biti direktan, otvoren i iskren u razgovoru, a drugo je pi*karit. Ako netko tebe psuje, to nije garancija da je automatki i iskren.
Naravno.
Tu i tamo ubacit koji jbt nije psovanje. Ne sad brutalne psovke ili prijetnje, nego blaže, npr kako si glup ili koji k hoćeš ili jbt znaš šta mi se desilo. Pričamo o krugovima prijatelja, možda poznanika.


Quote:
Riječi veliš nemaju značenje.... znaš li koliko se ljudi zamrzilo,ubilo ili otuđilo zbog tuđih riječi? Ne mislim konkretno na psovke, nego na riječi općenito.
Tako da...riječi definitivno imaju nekad težinu.
Naravno da nemaju inherentno značenje, već samo ono koje im se pridaje.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.