Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vojni rok !
Civilno- 45 40.54%
Redovno- 41 36.94%
Pobjeći iz države-? 25 22.52%
Glasovatelji: 111. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2006., 23:36   #1
Wink Vojni rok?

Što izabrati? Civilno ili redovno?
Ja osobno zasada mislim da je bolje redovno, ali eto pitat ću i javnost što misle o toj temi.
 
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 14:59   #2
Smatram izmišljenom i napuhanom tvrdnju da Hrvatska ne može ukinuti stajaču vojsku, jer bi bilo ugroze sigurnosti države i bla bla..
Jedni od onih koji zagovaraju da vojska ostane takva kakva je ili da se preustroj što dalje odgodi, su oni koji misle samo na svoje radno mjesto, svakodnevi dolazak u vojarnu i zajebavanje ročnika. Mladih dečkiča, kojima je misao i srce svugdje, samo ne u vojsci.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 15:27   #3
Redovno. Svaki muškarac bi trebao proći obuku u vojsci.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 15:55   #4
Quote:
Ken kaže:
Redovno. Svaki muškarac bi trebao proći obuku u vojsci.
Znaci, ovi koji odlaze na civilno sluzenje su ne-muskarci ili mozda p**** ???

Otkuda ikome pravo nekoga tjerati u vojsku? Pa ne zivimo vise u srednjem vijeku gdje gusari haraju morima, a huni/tatari/turci sumama...

Uostalom, sluzenje civilnog ruka je puno bolje i korisnije za drzavu u cjelini. Zemlje dalekog istoka ne sluze vojsku, ali zato sve ljude salju godinu dana u budisticke novake, sto je ekvivalent sluzenja zajednici.

Uostalom, profesionalna vojska je i jedno od mjerila suvremenosti drzave.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 17:32   #5
Quote:
El Tomo kaže:
Znaci, ovi koji odlaze na civilno sluzenje su ne-muskarci ili mozda p**** ???

Otkuda ikome pravo nekoga tjerati u vojsku? Pa ne zivimo vise u srednjem vijeku gdje gusari haraju morima, a huni/tatari/turci sumama...

Uostalom, sluzenje civilnog ruka je puno bolje i korisnije za drzavu u cjelini. Zemlje dalekog istoka ne sluze vojsku, ali zato sve ljude salju godinu dana u budisticke novake, sto je ekvivalent sluzenja zajednici.

Uostalom, profesionalna vojska je i jedno od mjerila suvremenosti drzave.
ti su budala samo takva....... a di zivimo? barbielandu?


profesionalna vojka je skupa i uvjek sprema na izvadanje pizdarija tipa drzavni udar i tak to....
 
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 17:58   #6
Slažem se s LostCaseom... u mirno doba svi govore protiv vojske, a kad zatreba, plaču za njom...
 
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 19:59   #7
Quote:
El Tomo kaže:
Znaci, ovi koji odlaze na civilno sluzenje su ne-muskarci ili mozda p**** ???

Otkuda ikome pravo nekoga tjerati u vojsku? Pa ne zivimo vise u srednjem vijeku gdje gusari haraju morima, a huni/tatari/turci sumama...

Uostalom, sluzenje civilnog ruka je puno bolje i korisnije za drzavu u cjelini. Zemlje dalekog istoka ne sluze vojsku, ali zato sve ljude salju godinu dana u budisticke novake, sto je ekvivalent sluzenja zajednici.

Uostalom, profesionalna vojska je i jedno od mjerila suvremenosti drzave.
Ko ide u civilnu je pičkica, da. Ja namjeravam u redovnu. Mislim da bi to svatko trebao proći. Vidim par njih što su u civilnoj u našoj školi, kurtza ne rade, sjede i zajebavaju se. Poslao bih ih u vojsku u rov od jutra do mraka.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:16   #8
Quote:
LostCase kaže:
ti su budala samo takva....... a di zivimo? barbielandu?

Yes, koji argument!!! Ocito je da zivimo u banana drzavi kada je ovako nesto 'snazan' argument.

Quote:
profesionalna vojka je skupa i uvjek sprema na izvadanje pizdarija tipa drzavni udar i tak to....
Pa zato profesionalna vojske i jest mjerilo suvremene drzave. Jer u suvremenoj demokraciji nema vojnih udara, vojnih hunti, pravna drzava funkcionira kako treba i sprijecava uopce pomisao na tako nesto.

A i vidim kako vojni udari cvatu u drzavama sa profesionalnom vojskom. Evo bas jucer se dogodio jedan u SAD-u, prekjucer u V. Britaniji, neki dan u Kanadi, Australiji, itd itd.

BTW, ako procitas malo knjige iz politike i povijesti, biti ce ti jasno kako profesionalizacija vojske nema bas nikakve veze sa vojnim udarima. I daj mi pokazu jednu vecu drzavu koja nema profesionalne vojske...

I tko to daje legitimet drzavi da meni ili bilo kome oduzima godinu dana zivota i za to vrijeme govori sto je ispravno a sto nije?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:19   #9
Quote:
Basta kaže:
Slažem se s LostCaseom... u mirno doba svi govore protiv vojske, a kad zatreba, plaču za njom...
A kada je to u zadnje vrijeme trebala vojska? Odakle mi to mozemo ocekivati agresiju? I zar doista mislis kako se regrutirana vojska moze boriti protiv profesionalne? Kako to mislis da ce regruti upravljati modernim oruzjem? I to ima dolazi onako, samo od sebe? Pa jedna dobro opremljena, moderna profesionalna vojska vjerojatno bi u nekoliko dana pregazila bilo kakvu vojsku regruta.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:23   #10
Quote:
Ken kaže:
Ko ide u civilnu je pičkica, da. Ja namjeravam u redovnu. Mislim da bi to svatko trebao proći. Vidim par njih što su u civilnoj u našoj školi, kurtza ne rade, sjede i zajebavaju se. Poslao bih ih u vojsku u rov od jutra do mraka.
Barem to kazes izravno, bez vrijedanja - zato kapa dolje. Postujem ovakvo misljenje. Sa civilnom je problem sto je to potpuno neorganizirano, i svaka kretenska organizacija u hr moze dobiti rocnika.

BTW, ovi nasi regruti za vrijeme obuke najcesce nikada ni nece vidjeti rov. Uvjeti u vojsci su katastofalni - pa rocnici se tjeraju vikednom kuci jer nema novaca. U jednom nasem regrutnom centru vec pet godina nisu otisli na terenske vjezbe jer nema ni opreme ni novaca (satore naokolo posuduju od drugih). Rocnici vecinu vremena gube vrijeme, ne rade nista, ne obucuju se za nista. Kakva koristi od toga? Samo gubitak vremena i novca.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:42   #11
Isto tako gube i vrijeme i novac u civilnoj s obzirom da ne pridonose ničemu tamo. Ili sve u vojsku bez mogućnosti civilne ili potpuno ukidanje toga i profesionaliziranje vojske.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:42   #12
Prisilno sluzenje vojnog roka je atavizam.
Synodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 21:58   #13
Quote:
El Tomo kaže:
Rocnici vecinu vremena gube vrijeme, ne rade nista, ne obucuju se za nista. Kakva koristi od toga? Samo gubitak vremena i novca.
Evo, bas sam ovak i ja mislio odgovorit.
Bar su tak pricali moji prijatelji, to kaj si ti tamo pola god bi bez problema mogao napravit i u 2 mjeseca. Vecinu vremena tamo rade jedno veliko nista. Prvih dva mj i rade nesto, poslije i ne previse.

Neznam koji ce nam k. ta vojska. Nismo mi Palestina pa da se non stop koljemo s nekim.

Tko bas oce ic u vojsku nek ide, u profesinalnu. Vjerujem da ta profesionalna moze zamijenit ovu vojsku bez problema. I da nije puno skuplja.

Neda mi se bit pola godine negdje, gdje i netrebam bit, i to u najboljim godinama zivota, i jos da me tamo maltretira neki napola prolupali idiot.

Mada ne kazem da je to tak jako lose, ima i par poz strana, upoznas ljude , vjezbanje i to sve.

Al ja ipak radije nebi
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 22:00   #14
ok
 
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 22:45   #15
Quote:
El Tomo kaže:
A kada je to u zadnje vrijeme trebala vojska? Odakle mi to mozemo ocekivati agresiju? I zar doista mislis kako se regrutirana vojska moze boriti protiv profesionalne? Kako to mislis da ce regruti upravljati modernim oruzjem? I to ima dolazi onako, samo od sebe? Pa jedna dobro opremljena, moderna profesionalna vojska vjerojatno bi u nekoliko dana pregazila bilo kakvu vojsku regruta.
Od koga mozemo ocekivati agresiju? u blizoj buducnosti od srba ili bosnjaka...u dalekoj ko zna........proucavaj povijest...ratovanje i samo ratovanje....nema jedne godine na kugli zemaljskoj a da negdje nije bilo rata...

kaj se tice ovo druge tvrdnje da bi profesionalna vojska samo tako pregazila regrute nebih se bas slozio......pogledaj nas primjer domovinskog rata....pogledaj kaj se u iraku desava....

zamisli si scenarij da sad u tvoj grad dolazi neka vojska i treba cistit kucu po kucu jer se branitelji ne predaju....i sad ti trebas istjerat nekog iz njegove kuce , iz njegovog kvarta di on zivi 30 godina i pozna svaki kamen i travku...tesko...treba puno ljudi ginut....a ljudima se ne gine osim ako nisu zaludeni..... dakako ti bi pobjego ali pitam te kaj bi bilo da su svi bjezali pred hitlerom??? kamo bi pobjego? cijeli svijet bi lik zauzo?????

profesionalna vojska te sigurno nece stiti od agresora.....predat ce se il razbjezat ako vide da su ovi jaci.....

i jos jednom ove spike da rata vise nikad nece bit su prenaivne.....proucavaj ljudsku povijest pa ces vidit...
 
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 23:05   #16
redovno ali samo kad bi smanjili starost vojne opreme na kkm recimo petnaestak godina....?
Mucaco is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 00:40   #17
Quote:
LostCase kaže:
Od koga mozemo ocekivati agresiju? u blizoj buducnosti od srba ili bosnjaka...u dalekoj ko zna........proucavaj povijest...ratovanje i samo ratovanje....nema jedne godine na kugli zemaljskoj a da negdje nije bilo rata...
Ma mos si misliti... Sve se bojim da ce nas itko napasti ako i kada udemo u NATO. Daj ne budi smijesan - jesi li ti vidio i jednu agresiju na clanice NATO-a od osnivanja? U stvari bila je jedna tamo 80-ih godina, ali su agresori dobili gadno po nosu.

I gdje ti to vidis ratovanje na zapadnoj razvijenoj hemisferi u posljednjih 50 godina? Daj ne budi smijesan, u razvijenom svijetu se vode neki drugi ratovi. Nitko vise nece ici oruzjem na drugu zemlju jer to nije dobar biznis. A trpat nas u isti kos sa bantu crncima i slicnim nerazvijenim zemljama treceg svijeta u kojima jos uvijek vrijede zakoni srednjeg vijeka doista nema smisla. Ili ti mislis opravdat spremu za rat, ratovima u zemljama poput sierra leonea, liberije i ugande?

Svejedno, ja u posljednjih 50 godina jos uvijek nisam vidio niti jednu agresiju jedne drzave protiv druge na prostoru evrope i sjeverne amerike.

Quote:
kaj se tice ovo druge tvrdnje da bi profesionalna vojska samo tako pregazila regrute nebih se bas slozio......pogledaj nas primjer domovinskog rata....pogledaj kaj se u iraku desava....
Ma daj molim te - zar ti doista mislis da su iracki fanatici rocna vojska? Haham, od ovoga se zaista trebam dobro nasmijati. Pa to su profesionalni vojnici, profesionalniji od mnogih vojnika drugih razvijenih zemalja. Daj pogledaj kakvu oni obuku vode. Oni zive za vojsku pa tu nema govora o regrutima.

A o domovinskom ratu doista nema smisla govoriti, jer on ne spada u tu kategoriju. I samo cemo se bez veze zakaciti. No samo jedna primjedba - tko je izveo napadacke akcije Oluju, Bljesak, itd? Regrutirana rocna vojska? Ili profesionalci i veterani? Toliko o snazi rocne vojske...

A na pocetku rata ionako su se i s jedne i s druge strane borili dragovoljci i rocni vojnici. A fama kako je JNA koja nas je napadala bila visokoprofesionalna vojska je samo fama. Tko je to u JNA bio profesionalni pjesak, tenkist ili topnik a da je jurisao na Hrvatsku?

Quote:
zamisli si scenarij da sad u tvoj grad dolazi neka vojska i treba cistit kucu po kucu jer se branitelji ne predaju....i sad ti trebas istjerat nekog iz njegove kuce , iz njegovog kvarta di on zivi 30 godina i pozna svaki kamen i travku...tesko...treba puno ljudi ginut....a ljudima se ne gine osim ako nisu zaludeni..... dakako ti bi pobjego ali pitam te kaj bi bilo da su svi bjezali pred hitlerom??? kamo bi pobjego? cijeli svijet bi lik zauzo?????
Zato je poluprofesionalnih americkih i britanskih vojnika poginulo nekoliko stotina tisuca, a neprofesionalnih rusa kojih 10-ak milijuna.

Quote:
profesionalna vojska te sigurno nece stiti od agresora.....predat ce se il razbjezat ako vide da su ovi jaci.....
Ovo je najbolji komentar do sada...

U jedinim pravim otvorenim sukobima, poluprofesionalna iracka vojska je glatko izgubila rat od SAD-a i u Kuvajtu i u Iraku. Rocna vojska Argentine je dozivjela totalni fijasko od profesionalne vojske V. Britanije na Falklandima.

Umjesto da ovdje iznosimo sve i svasta, trebalo bi malo pogledati analize i statistike NATO-a i EU-a, iz kojih je jasno kako rocna vojska vise nema nikakvog smisla i kako je potrebna profesionalizacija.

BTW, sto mislis kako je Rim pokorio svijet? Rocnom vojskom? Kako je to Napoleon ucinio? Njemacki 3. reich? Populisticke narodne vojske pripadaju povijesti i neim drugim vremenima, a njihovo uzdizanje u nebesa nekim drugim drustvenim uredenjima.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 00:44   #18
Quote:
Ken kaže:
Isto tako gube i vrijeme i novac u civilnoj s obzirom da ne pridonose ničemu tamo.
E pa da se stvari malo srede, imali bi cemu pridonositi. Ovako i tamo uglavnom gube vrijeme premjestajuci list papira s jednog stola na drugi, i slicno.

No meni nije jasno kako netko ikoga moze tjerati na nosenje puske i u vojsku. Zamislite da vas tako netko tjera u svecenike na godinu dana - nema bas neke razlike, i jedno i drugo su za 'dobrobit' drzave.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 08:46   #19
Quote:
El Tomo kaže:
Ovo je najbolji komentar do sada...

U jedinim pravim otvorenim sukobima, poluprofesionalna iracka vojska je glatko izgubila rat od SAD-a i u Kuvajtu i u Iraku. Rocna vojska Argentine je dozivjela totalni fijasko od profesionalne vojske V. Britanije na Falklandima.

Umjesto da ovdje iznosimo sve i svasta, trebalo bi malo pogledati analize i statistike NATO-a i EU-a, iz kojih je jasno kako rocna vojska vise nema nikakvog smisla i kako je potrebna profesionalizacija.
Ne, ovo je najbolji komentar do sada.

Baš je profesionalnost vojske imala veze o uspjesima u tim ratovima jedno 200 puta bolja opremljenost nije imala nikakav utjecaj...isto tako i za Rim, Napoleona i sl.

NATO i EU bi pričale drugu priču da su na tromeđi civilizacija, boli njih kita za vojsku kad i tako sva sranja dolaze sa istoka a slučajno im je kroz povijest baš Hrvatska bila tampon zona koju su punili raznim sredstvima da ih obrani "najezde sa istoka" a kad, tj. ako, uđemo u EU začudo ćemo opet mi bit najeksponiraniji istočnim utjecajima, a upotrebom EMP bombi vrlo lako se ratovanje prizemlji i vraća se u "povijesna vremena sa nekim drugim društvenim uređenjima" i gle čuda ko će prvi najebat

Tu uopće ne bi trebalo bit rasprave, 6 mjeseci u redovnoj gdje ipak naučiš neke osnove ili 8 mjeseci parazitskog života gdje bi u pravilu trebao 8 sati besplatno radit za državu ili bar prebacivat iz šupljeg u prazno umjesto da budeš doslovno društveno koristan?

Nekako biram redovno odsluženje, ako si sposoban odsluži državi tih manje od 6 mjeseci a ne ko plačipička srat na prijavi o moralnim pizdarijama koje te tište da ti guzica ne bi bila izložena temperaturi koja odstupa od sobnih 20ak celzijusa...
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 09:04   #20
nema ništa ljepše nego uz roštilj krkat kobasice i drmati po pivušini te kao prava muškarčina prepričavati događaje iz vojske
evo mene dandanas zajebavaju da mi je pao šljem na glavu pa sam umjesto mete kalašom raspalijo po nekoj dasci umjesto mete

a onda uleti neko stariji sa pričom, HV je ku_rac, pa počne "JNA je bila vojska, kakvi slobodni vikendi! ja sam iz Bitole prvi put došao nakon 9 mjeseci"
onda fino otvoriš novu pivu i vatreno/pijano se raspravlja do kasno u noć

a ovi iz civilne sve su to pičkice, nositi pisma na poštu, čuvati djecu,to je žemski poso!


grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.