Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2004., 07:45   #21
Exclamation

Quote:
goldberry kaže:
Znaš da im prijeti propast??
Jer, prema prešutnom dogovoru Danske sa stanovnicima Christianie, oni su smjeli tamo prodavati lake droge i od toga živjeti te nisu trebali plaćati porez...
Ali, da...u Europskoj uniji sve mora biti po p.s., po zakonima, propisim ai pravilima pa sad Danska ne zna što će s Christianiom, uglavnom ne smije više postojati kao takva kakva je sada...
da


zato je i bio onaj članak u Globusu,,, ovaj:
www

u tom članku najavili su da to neće mirno dopustiti


~ ~ ~
U sljedećih nekoliko mjeseci u parlamentu se očekuje donošenje zakona koji će zauvjek zapečatiti sudbinu Christianije.
"Predugo smo bili isuviše toerantni i liberalni u ovoj zemlji. Prodaja droga u Danskoj zabranjena je i stanovnici Christianije desetljećima krše zakone. Tome konačno treba stati na kraj. Slobodno možete reći da policija, usred jedne europske prijetolnice, ne kontrolira dio grada koji se nalazi - ispod kraljičinih prozora", kaže Adam Moller, konzervativni čkan parlamenta.

GLOBUS
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 07:46   #22
Exclamation

Quote:
Stribor cumez kaže:
Dok sam bio na konferenciji u Kopenhagenu, par smo puta posjetili Christianiju. Simpaticno mjesto (osim ulaza koji podsjeca na sumrak svijeta, a unutra pravi mali hobiton uz kanal).
da li ti je bila potrebna viza??
su te pregledavali na ulazu?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 01:43   #23
Thumbs down Balkanijada

Ispricat cu vam nekoliko "zgoda" iz mog jucerašnjeg Zg - popodneva...
Bila sam u gradu obaviti par stvari i prolazila sam baš samim centrom. Prvo udem u Konzum i na samom ulazu je dio gdje su samo košare i ona kolica za stvari, kad odjednom jedna takva kolica prolete pored mene, samo što me nisu pokupila... Okrenem se, vidim tipa od kojih 40tak godina, naglo se okrece i odlazi prema autu. Sva kolica lijepo su posložena, onako - jedna odmah iza drugih (kao i sve košarice), ali, eto, gospodinu se žurilo pa ih je samo šutnuo - pospremit ce netko drugi
Izlazim van za par minuta, neki stariji tip prolazi cestom i onako masno hracne na plocnik (da ne spominjem kako je to zvucalo, ko da hracak iz dupeta izvlaci)...
Hodam dalje, po Ilici, malo zastanem ispred nekog izloga i cujem kak se neko dere na mene da se požurim i maknem od tamo više - okrenem se, iza mene tip na štakama. Micem se hitno iako ne kužim što je. A onda vidim - drugi tip (frend I guess) se morao parkirati nasred plocnika gdje se NE PARKIRA, a ovaj izašao van i auta pa se dere na mene. Ja pješak, smetam im na plocniku jer se oni ne mogu parkirat na isti Eh da, ulazili su u ducan gdje se kupuju stvari vezane uz marihuanu. Izgleda da mu je hitno trebala nargila pa se nisu stigli drugdje sparkirat. A ovaj malo šepa pa eto...
Par koraka dalje ulazim u drugi ducan iz kojeg upravo izlazi fino odjevena starija dama. Onak, bunda, i sve to. Fina gospodja. Usput slucajno trkne stalak s kišobranima koji se prevali na pod. Zastane na sekundu i vidim da si misli da bi to možda trebala podignuti. Ma neeee, zakaj, bu neko drugi, odo ja dok netko ne skuži da sam ja to srušila...
To se sve dogodilo u kojih 20 min.

I onda meni netko kaže da mi nismo Balkanci (naravno, ne mislim na sve pojedince, unaprijed se ogradjujem ). Nismo mi, to su Srbi, Bosanci, Hercegovci i Crnogorci. Mi smo Zapad. Kulturni smo. Aha.

U takvim situacijama sjetim se jedne svoje profesorice iz škole koja je izjavila: "Mi smo Balkan samo geografski, kulturno ne."
Yeah, sure
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 04:47   #24
Da balkanijad anema granice vidjeti ces iz sljedeceg
Mjesto radnje cvijecarnica u kojoj se uz cvijece prodaju i druge vise ili manje skupe sitinice.
Dok cekam da mi vlasnica u drugoj prostoriji napravi buket vrzmam se ducanom. Ulazi fino i moderno odjevena, starija gospoda. Gleda okolo. U jednom zavoju svojom povecom borsom dokaci biosphere. To je staklena kugla , promjera oko 10 cm ili vise , napunjena vodom, biljkama i planktonima. Moze , uz dobre uvjete "zivjeti" i po nekoliko godina. Kosta , ovisno o velicini 50- 250 $. Kugla zavrsi na podu u par stotina komada, voda posvuda. Gospoda se zurno ogledava oko sebe, vadi iz novcanika 5$ stavlja ih na policu gdje je nekada stajala kugla i velikom brzinom nestaje iz ducana. Vlasnicu samo sto nije kolpalo...
Prijeteljica i njena petogodisnja kcer, ja i moj (tada) dvanestogodisnji sin ulazimo u neki fini ducan. Na vratima se razmjenjujemo sa visokom, vrlo moderno obucenom i na sve moguce nacine napilitranom zenom koja u rukama nosi oko 500 vrecica. Moj sin joj pristojno pridrzava vrata, kroz koje ona prolazi visoko uzdignuta cela , ni da bi ga pogledala. "Hvala..?" Sto to znaci i kako se upotrebljava??
Ulazim na parking ispred supermarketa. Pokraj mene ali iz suprotnog smjera parkira se drugo auto, s tim da je gotovo trecinom u "mom" prostoru. OK nekako se izvucem iz auta i trcim u ducan. Izmedu polica mi, nakom par minuta prilazi zena i povisenim tonom govori zar sam se od cijelog parkiralista bas pokraj nje morala parkirati, jedva je izasla iz auta!!!
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 01:04   #25
Ma nemoj(te) me krivo shvatiti. Ne mislim ja da smo mi neki zatucani Balkanci, a na zapadu je sve divno i krasno.
Nepristojnih ljudi i papaka ima svugdje (tvoj prvi primjer), a i glupih, hvala Bogu (glupa amerikanka iz drugog primjera).

Nisam ciljala na to, nego mi se jednostavno cini da je kod nas mnogo veci postotak ljudi koji se ponašaju bezobrazno / nepristojno / otresito i, k tome, živo im se fucka za to.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 12:41   #26
Glupost. Takvo ponašanje se može naći svugdje u svijetu. Nema te "napredne europske države" u kojoj neki starac ne hraćne na pod koda ga iz šupka vadi, neljubaznih baba uzdignuta nosa, pokvarenih ljudi, bezobzirnih ljudi.

Mi smo možda balkanci zbog toga što imamo pitku vodu skoro u svim gradovima, malo otpada, a još uvijek ne odvajamo i ne razgrađujemo dovoljno taj otpad, što se ne brinemo za tu vodu. Što možda ispred svake autobusne stanice ima 5.000.000 čikova, što ljudi dozvoljavaju svojim psima da kenjaju i to ne žele pokupiti. Mislim da su ovo bolji primjeri.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:37   #27
Milsim da je kod nas veci postotak ljudi koji premalo koriste rijeci kao "hvala" , "molim", "ispricavam se" "izvolite".
Milsim , baba ce te raspaliti pletenim cekerom u prolazu i nece reci - ispricavam se, oprostite ili sto god, nego - a, sto se niste makli, vidite da mi se zuri!!!
Procitala sam negdje da je namjera uvesti bonton (ili kulturu ponasanja ili nesto slicno , nisam tocno sigurna) ponovno u osnovne skole. I koliko god to zvucalo staromodno milsim da je potrebno.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 23:09   #28
Re: Balkanijada

Quote:
Potala kaže:
, U takvim situacijama sjetim se jedne svoje profesorice iz škole koja je izjavila: "Mi smo Balkan samo geografski, kulturno ne."
Yeah, sure
Zar smo Balkan geografski.....vidiš nas je naš prof. iz zemljopisa učio upravo obrnuto od toga!!!!!

Balkanci nismo geografski, ali kulturno-naravno!!!
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 23:54   #29
Quote:
Sebastijan kaže:
Glupost. Takvo ponašanje se može naći svugdje u svijetu. Nema te "napredne europske države" u kojoj neki starac ne hraćne na pod koda ga iz šupka vadi, neljubaznih baba uzdignuta nosa, pokvarenih ljudi, bezobzirnih ljudi.
Ne znam zašto neki ljudi ne citaju postove, ali meni se neda ponovo pisati pa:

Quote:
Potala kaže:
Ma nemoj(te) me krivo shvatiti. Ne mislim ja da smo mi neki zatucani Balkanci, a na zapadu je sve divno i krasno.
Nepristojnih ljudi ima svugdje...

Nisam ciljala na to, nego mi se jednostavno cini da je kod nas mnogo veci postotak ljudi koji se ponašaju bezobrazno / nepristojno / otresito i, k tome, živo im se fucka za to.
I da, tvoji primjeri su bolji. Moji su samo odražavali trenutak (dobro, ne trenutak vec 20tak min)...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 12:06   #30
Kuhani homosapiens

"Uwe Zucchi (slika lijevo) je skuhao i pojeo Bernda Juergena (manja slika)." Tu vijest imate ovdje.

Uwe Zucchi je preko internet-oglasa zatražio dobrovoljca koji bi se svojevoljno podrgao njegovom kulinarskom umijeću, i nadasve čudnom porivu apetita: kuhani homosapiens. Bernd Juergen je imao sasvim drugačije sklonosti. On je žarko želio da bude pojeden, te mu se u datom oglasu ukazala životna šansa za to. Tako se desilo da se kulinar i ručak sretnu i upoznaju, i da ispune obostrane snove. Bernd Juergen je, nakon detaljnog dogovaranja sa Uweom završio u kazanu, a ovaj je napunio stomak. Njemački sud je osudio kanibala na osam i po godina zatvora, obrazlažući tako malu kaznu činjenicom da Bernd dobrovoljno podvrgao Uweovom nesvakidašnjem menyu.
____________



Šta mislite da li je dodijeljena kazna preblaga ili prestroga?

Zadnje uređivanje Blaise : 02.02.2004. at 14:53.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 12:09   #31
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post

Šta mislite da li je dodijeljena kazna preblaga ili prestroga?

S aspekta mog agnostičkog ateizma kazna/odgojno-popravna mjera (i u smislu opće i u smislu specijalne prevencije) je preblaga.

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 15.07.2015. at 11:35. Reason: citat
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 12:15   #32
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
"Uwe Zucchi (slika lijevo) je skuhao i pojeo Bernda Juergena (manja slika)." Tu vijest imate ovdje.


Što dalje od moje kuće!!!

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 15.07.2015. at 11:36. Reason: citat
Tiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 12:18   #33
Exclamation

Quote:
Tiba kaže:


Što dalje od moje kuće!!!

di si našla tu sliku illa??



__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 12:32   #34
Exclamation

Quote:
Sebastijan kaže:
Glupost. Takvo ponašanje se može naći svugdje u svijetu. Nema te "napredne europske države" u kojoj neki starac ne hraćne na pod koda ga iz šupka vadi, neljubaznih baba uzdignuta nosa, pokvarenih ljudi, bezobzirnih ljudi.
u zapadnoj europi ljudi su kulturniji i ljubazniji,
pogotvo u trgovinama prodavači..
sve im je organiziranije i ljudi su bolji

Quote:
Sebastijan kaže:

Mi smo možda balkanci zbog toga što imamo pitku vodu skoro u svim gradovima, malo otpada, a još uvijek ne odvajamo i ne razgrađujemo dovoljno taj otpad, što se ne brinemo za tu vodu. Što možda ispred svake autobusne stanice ima 5.000.000 čikova, što ljudi dozvoljavaju svojim psima da kenjaju i to ne žele pokupiti. Mislim da su ovo bolji primjeri.
hehe
a zaboravljaš spomenuti za nas--
ratove svako malo, veći kriminal i nesigurnost,
gužve po tramvajima i vlakovima koji su neredoviti, skupu državu koju potkradaju, konc logore u 1990tima, onaj slučaj iz 1999/2000 kada su inspektori otkrili fekalije u kruhu - na što nitko nije reagirao -- da jedemo govna... ista stvar je i sa tvojom pitkom vodom - koju otkrivaju da ima fekalije i crviće (npr sesvete) - za što nitko neće reagirati--
što su naši gradovi puni smeća- ne samo stajališta sa čikovima već doslovnog smeća po ulicama...
itd itd
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 16:21   #35
Quote:
Cro Fag kaže:
u zapadnoj europi ljudi su kulturniji i ljubazniji,
pogotvo u trgovinama prodavači..
sve im je organiziranije i ljudi su bolji



hehe
a zaboravljaš spomenuti za nas--
ratove svako malo, veći kriminal i nesigurnost,
gužve po tramvajima i vlakovima koji su neredoviti, skupu državu koju potkradaju, konc logore u 1990tima, onaj slučaj iz 1999/2000 kada su inspektori otkrili fekalije u kruhu - na što nitko nije reagirao -- da jedemo govna... ista stvar je i sa tvojom pitkom vodom - koju otkrivaju da ima fekalije i crviće (npr sesvete) - za što nitko neće reagirati--
što su naši gradovi puni smeća- ne samo stajališta sa čikovima već doslovnog smeća po ulicama...
itd itd
Ovaj prvi dio ne mogu nikako prihvatiti. Nisam obišao puno zapadne Europe, ali tamo gdje sam bio nisam primjetio da su prodavačice nešto ljubaznije, ljudi na ulicama također trube i psuju kada im netko smeta dok se voze, a ovo sa dobrom organizacijom isto nisam doživio. Pogotovo bih spomenuo ove mlađe generacije, sve su iste i kod nas i vani.

Drugi dio si možda u pravu (osim konc logora).
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 01:24   #36
A ima još jedan (mogući) pokazatelj - negdje sam pročitala da su narod koji najviše tj najgore prostači naši susjedi Madžari. A odmah iza njih smo - mi
Eh, sad, ne znam koliko je to točno, ali znala sam ispitivati neke frendove koji nisu iz Hr psovke iz njihvovih zemalja i sve su bile mačji kašalj prema našima.
Sjetite se samo Ivaniševića kako je histerizirao i psovao dok je bio u vrhu svjetskog tenisa. I onda su neki suci tražili nekog da im to prevede na engl i zgražali se da takve psovke uopće postoje.
Ajde, probajte se sjetiti američkih psovki, valjda najgore su fuck you, motherfucker i s.o.b.
A sad se probajte sjetiti par naših...ima tu nešto...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 10:58   #37
Exclamation

Quote:
Sebastijan kaže:
Ovaj prvi dio ne mogu nikako prihvatiti. Nisam obišao puno zapadne Europe, ali tamo gdje sam bio nisam primjetio da su prodavačice nešto ljubaznije, ljudi na ulicama također trube i psuju kada im netko smeta dok se voze, a ovo sa dobrom organizacijom isto nisam doživio. Pogotovo bih spomenuo ove mlađe generacije, sve su iste i kod nas i vani.

Drugi dio si možda u pravu (osim konc logora).
ja sam primjetio..
ok možda u italiji i baš nisu..
u njihovim supermarketima..

ali ja sam prošao pravac SZ europe - planiram i skandinaviju-
znam što govorim...
imao sam sreću/nesreću da sam u grazu doživio vidjeti nalet na biciklistu...
nije bilo niš kobno, biciklist se digao na noge,, vikao je i pokazivao vozaču na njegov sgažen bic,
ali nisam osjetio nikakvu extremnu mržnju niti extremni bijes kakav dolazi od naših ljudi -
samo ako se pješak npr nađe na pješačkom prijelazu


primjera ima na milijune..


a konc logori- radi se o:
lora u splitu i zg velesajam početkom 90tih
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 15:15   #38
Quote:
Sebastijan kaže:
što ljudi dozvoljavaju svojim psima da kenjaju i to ne žele pokupiti. Mislim da su ovo bolji primjeri.
Glede pseceg dreka, mi smo jos dobri. Probaj obratiti paznju na to u Parizu ili u Italiji. U Firenci moras gledati u zemlju dok hodas da ne nagazis, pogotovo ako se malo maknes iz centra.
U Zagrebu jos uvijek ne moram hodati s pogledom usmjerenim prema dolje.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 15:22   #39
Exclamation

Quote:
lahor kaže:
Glede pseceg dreka, mi smo jos dobri. Probaj obratiti paznju na to u Parizu ili u Italiji. U Firenci moras gledati u zemlju dok hodas da ne nagazis, pogotovo ako se malo maknes iz centra.
U Zagrebu jos uvijek ne moram hodati s pogledom usmjerenim prema dolje.
ne bi se složio..
to sa psima u zg je ipak gadnije..
uz to,
ostaci riganja (naručito u nedjelju) da i ne spominjem..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 15:31   #40
Nije, vjeruj mi. Zivjeh u oba ta grada i u Firenci je stvarno neizdrzivo. Covjek se zapita koliko je velik taj pas i jel to mozda ljudsko
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.