Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2008., 11:42   #1
Predrasude ili ima nešto u tome?

Razmišljah dali da ovo bubnem na psihologiju ili ovdje ali reko... vidite kaj sam rekao

Postoje određena uvrježena mišljenja i karakterizacije određenih naroda i/ili regija... e sad, koliko su istinite... da vidimo.

Ma znate ono... Crnogorci ljeni, Slovenci proračunati, Hrvati zavidni, dalmoši ljeni , zagorcvi - pijanci...

Kako je do toga došlo? Vjerovatno to sve ima neko uporište u stvarnosti... zašto bi inaće to sve bilo "opće poznato"

Čuo sam recimo za Francuze da su škrti i da vole cugati na tuđi račun ... i tako prije par godina bio ja kod frenda u Pragu i kod neke njegove išli na tulum na kojem je bilo i podosta francuza-polaznika filmske akademije. Unaprijed bijah upozoren da su francuzi poznati po tome da na tulum dofuraju 1 malu pivu po osobi a kad to popiju krenu pit tuđu cugu, a kad i to riješe-odu oni doma.
Da skratim... upravo to se dogodilo... brzinom munje je nestala cuga koju sam donio, a kad je oko 2 ponestalo cuge na tulumu-francuzi (njih desetak) se pokupilo u roku od 3 minute.. Reko OK, možda su samo "ti francuzi" takvi... sve dok prije par dana nisam pričao sa frendom koji radi u jednom ekskluzivnom duborovačkom hotelu. Poslovna politika im je takva da svakom gostu, koji se žali oko ičega (opravdano ili ne) pošalju flašu šampanjca... veli frajer da se francuzi žale više od svih ostalih zajedno ... a to su žalbe u stilu "jučer oko 3 sata se čula nesnosna buka iz susjedne sobe 214" onda im objasne da u susjednoj 214 sobi nema nikog... OK, onda se čula nesnosna buka iz hodnika i sl...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 12:18   #2
Ja sam čuo da Francuzi toliko nemaju pojma o ratovanju da su izgradili ogromni zid pun bunkera na granici s nekom zemljom i da im nije palo na pamet da se zid ne mora probijati, već da ga je možda ipak malo lakše zaobići. Urbani mit? Novinarska patka?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 12:30   #3
Dalmatinci lijeni? Lako je bilo bit vrijedan u ravnoj i plodnoj Slavoniji ili Vojvodini. Treba dalmatinski krš stuć, kamen po kamen, pa tek onda obrađivat. I svaki dan dok obrađuješ ga čistit od krša i kamenja. I opet ga nećeš počistit do kraja života. Dalmatinci kad bi se doselili u Slavoniju ili Vojvodinu su postali odjenom vrijedni. Koje gluposti. Da se malo zamjenimo za zemlju?
__________________
...s istoka, zapada, sjevera, ori se pisma najsvetija; Digla se naša bila zastava, koja se nikad nije pridala...
"Meni niste učinili koliko niste učinili jednom od ovih najmanjih'" (usp. Mt 25, 31-46)
grunjac_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 22:53   #4
Stereotip je posljedica kognitivne funkcije generalizacije.
Dakle, stereotipi imaju određeno uporište u stvarnosti.

Samo kaj to uporište može biti prilično labavo.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 22:59   #5
mislim da stereotipi definitivno imaju uporište u stvarnosti, ali trudim se ljude ne gledati kroz prizmu tih stereotipa, ponajviše zbog onih koji odudaraju od toga. evo ja npr. ne bih htjela da mene kao hrvaticu netko smatra zavidnom (jer nisam) pa isto tako ja neću nekog potencijalnog slovenca smatrati proračunatim.

negativne posljedice ovakvih predrasuda savršeno ocrtava film Crash.
__________________
Lord told me Lucifer's kisses are sins
cherryblossomgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 23:53   #6
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo da Francuzi toliko nemaju pojma o ratovanju da su izgradili ogromni zid pun bunkera na granici s nekom zemljom i da im nije palo na pamet da se zid ne mora probijati, već da ga je možda ipak malo lakše zaobići. Urbani mit? Novinarska patka?

Maginotova linija? mislim da se to još u školi učilo.. prije ministra primorca, anyway.
lotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 07:29   #7
Quote:
lotta kaže: Pogledaj post
Maginotova linija? mislim da se to još u školi učilo.. prije ministra primorca, anyway.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 08:46   #8

jebena je slika.

ot: nisam nikad bio u sloveniji. jel istina da su slovenke.. slobodnije?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 19:44   #9
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

jebena je slika.

ot: nisam nikad bio u sloveniji. jel istina da su slovenke.. slobodnije?
Ne znam.

Al mogu pitati sestru.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:18   #10
nezgoda je ta s predrasudama kad poopćavaš na pojedinca, koji naravno ne mora biti takav...

što se tiče "lijenosti" činjenica da su južnjaci "opušteniji", možda je posljedica klime - ko će ga znat.
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:42   #11
I ja čuh svašta o slovenkama... a jeste čuli uzrečicu "Tak mlada a već slovenka"
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:47   #12
francuzi su super..zgodni, sarmantni, elokventni, nedosadni...kad bi barem hrvati bili takvi
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 20:50   #13
sto se tice ratovanja, definitivno najgori ratnici su talijani. njihova je vojska bila na tako losem glasu da ih u prvom svjetskom ratu nitko nije htio za saveznike
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 23:43   #14
Naravno, Natch ko Natch. Uvijek mora 2 posta za redom, nikako ih ne spajati, i to u razmaku od 3 minute, bravo, svaka čast. I nijedan post nije osobito točan.

Kaj se tiče teme, mogu prilično opovrgnuti da su Dalmatinci lijeni ili kaj već. Nisu ništa više lijeni od nas sjevernjaka.
Jedino je točno da je mentalitet puno drukčiji, tj. ovisi o kojem dijelu Dalmacije se priča. Al to je valjda posljedica klime.
A kaj se tiče tih svih ostalih stereotipa, ima nešto u tome, iako nije nužno onak kak svi vele. Mogu, na primjer, reći po svojim profesorima, koji su većinom stranci (strani lektori) i fino se vidi da se Austrijanci razlikuju podosta od Nijemaca, Španjolci, Francuzi itd. Onda si morete zamislit kak im je doć u Hrvatsku.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 07:18   #15
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post

Ma znate ono... Crnogorci ljeni, Slovenci proračunati, Hrvati zavidni, dalmoši ljeni , zagorcvi - pijanci...
i da dotepenci iz splitskog zaleđa u Split imaju kockastu glavu
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 07:29   #16
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
i da dotepenci iz splitskog zaleđa u Split imaju kockastu glavu
Go, a kako mislis da ih prepoznam ovdje u metrou, i prije nego ih cujem?

Sto se Francuza tice, Velika vojska je dosla do Moskve, i sto je gore, do Dubrovnika, nije bas da nikad ne znaju ratovati. A linija Maginot se jos uvijek uci u skoli kao nerazumljiva greska... zapoceta pod marshalom Pétainom, koji je u drugom ratu potpisao s Njemcima, opet nerazumljiva greska... Nobody's perfect..
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 08:56   #17
ne slazem se da francuzi ne znaju ratovati, nego njih to naprosto ne zanima. francuzu je puno vaznije da moze dobro pojest, popit i uzivat u zivotu na razne seksualne i umjetnicke nacine nego da manijakalno ubija ufurane nijemce.
sto se tice juznjackih naroda, normalno je da su lijeniji, jer ih sunce pukne u glavu i moraju odspavati nakon rucka.
istina je da su sjevernjaci vredniji, npr. protestanti su po defaultu radisni ko japanci, dok je to kod katolika geografski podijeljeno, sjeverni su vrijedni dok su juznjaci lijeni ko psi.
tu imaju utjecaja i civilizacijski i kultluroloski faktori. ne mozes ti usporedit jednog nizozemca i talijana s juga italije. nizozemac ima oko 10 puta vecu kulturu, efikasnost, radnu disciplinu i ozbiljnost prema zivotu i radu.
s druge strane, talijan s juga je uzasno topao i simpatican, sve ce ti dati bez ikakva interesa, zivi i radi za kolektiv, dok su sjevernjaci prilicno nezainteresirani individualisti.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:01   #18
nisu ni svi dalmatinci lijeni. otocani (boduli) su u principu jako vrijedni, jer su uvijek zivjeli u oskudici. slicno i hercegovci, koji su izrazito poduzetni usprkos odredjenim manama.
najljeniji su ovi iz priobalnih gradova, koji su se navikli snalaziti na razne polupostene nacine. tu je velikog utjecaja odigrala i talijanska kultura tijekom stoljetne okupacije.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 09:30   #19
Je l' dolaze u obzir i opći stereotipi? "Ljudi su većinom zli." (Bijant iz Prijene)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 09:05   #20
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Je l' dolaze u obzir i opći stereotipi? "Ljudi su većinom zli." (Bijant iz Prijene)
Ima i suprotan opći stereotip: "Ljudi su draga bića." ("Vilinska mušica" s ovog foruma)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.