Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2003., 20:52   #1
III. mirovinski stup...

Evo, danas sam potpisao ugovor za III. mirovinski stup s Raiffeisen dobrovoljnim mirovinskim fondom. Mislio sam od početka godine, ali je od 1.12. bitno veća godišnja ulazna naknada, pa sam požurio.

Razlozi:

1. 25% državnih poticajnih sredstava
2. Imali su prinos fonda ove godine 11%
3. Ulazi mi u poreznu osnovicu - a kako imam relativno pristojnu plaću s poreznim opterećenjem 35% to se dosta isplati.
4. Demografske procjene po kojima za 20-30 god više neće biti moguće kvalitetno puniti državne fondove.

Kako nisam trenutno pri parama, išao sam s 200 kn mjesečno. Kasnije mogu i malo povećati (optimum je 412 kn, jer se tada dobiva maksimum državnih poticajnih sredstava).

Ugovorio sam na 20 godina.

Komentari?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 10:49   #2
Re: III. mirovinski stup...

Quote:
Vojky kaže:
Evo, danas sam potpisao ugovor za III. mirovinski stup s Raiffeisen dobrovoljnim mirovinskim fondom. Mislio sam od početka godine, ali je od 1.12. bitno veća godišnja ulazna naknada, pa sam požurio.

Razlozi:

1. 25% državnih poticajnih sredstava
2. Imali su prinos fonda ove godine 11%
3. Ulazi mi u poreznu osnovicu - a kako imam relativno pristojnu plaću s poreznim opterećenjem 35% to se dosta isplati.
4. Demografske procjene po kojima za 20-30 god više neće biti moguće kvalitetno puniti državne fondove.

Kako nisam trenutno pri parama, išao sam s 200 kn mjesečno. Kasnije mogu i malo povećati (optimum je 412 kn, jer se tada dobiva maksimum državnih poticajnih sredstava).

Ugovorio sam na 20 godina.

Komentari?

Trebalo bi ici do 412 kn za izvuci maximum poticajnih sredstava. To je ipak lova za dzabe.

Sto se desava ako prekines prije 20 godina?
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 13:05   #3
Re: Re: III. mirovinski stup...

Quote:
Mr Spiker kaže:Trebalo bi ici do 412 kn za izvuci maximum poticajnih sredstava. To je ipak lova za dzabe.
Znam, ali imam i drugih davanja (kredit za stan), a mislim da je puno bolje 200 nego ništa...

Quote:
Sto se desava ako prekines prije 20 godina?
Tvoja lova čeka da prođe ugovoreni rok. Nema poticajnih sredstava naravno, ali ono što si uplatio se kapitalizira i dalje. Dakle, možeš recimo godinu-dvije ne plaćati pa onda nastaviti...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 20:37   #4
412 kn mi je bolje otplaćivati kredit za jednosobni stan koju ću iznajmljivati i isplatit će se sam nakon 10ak godina, imat extra prihod od najma , i extra penziju u starijim danima- i zlu ne trebalo (bolest i ostalo) bez problema pretvorit u likvidna sredstva. jebo III.stup i jebo mene kao ekonomista ako trebam fond managera da mi vodi ulaganja od 412 kn mjesečno
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 22:28   #5
Quote:
Sandra October kaže:
412 kn mi je bolje otplaćivati kredit za jednosobni stan koju ću iznajmljivati i isplatit će se sam nakon 10ak godina, imat extra prihod od najma , i extra penziju u starijim danima- i zlu ne trebalo (bolest i ostalo) bez problema pretvorit u likvidna sredstva. jebo III.stup i jebo mene kao ekonomista ako trebam fond managera da mi vodi ulaganja od 412 kn mjesečno
Ma, super ti je ta ideja da s ulaganjem od 412 kn mjesečno + najam - porez otplaćujem jednosobni stan "za stare dane".

Štoviše, mislim da bih ako malo stegnem telefon, gorivo i te stvari mogao kupiti 10 stanova, ilitga malu zgradu, s kreditom od 4120 kn mjesečno, toliko bih od plaće uspio odvojiti.

Uopće neznam koji kua ljudi smatraju tu kupovinu stana životnom investicijom...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 00:13   #6
Quote:
Sandra October kaže:
412 kn mi je bolje otplaćivati kredit za jednosobni stan koju ću iznajmljivati i isplatit će se sam nakon 10ak godina, imat extra prihod od najma , i extra penziju u starijim danima- i zlu ne trebalo (bolest i ostalo) bez problema pretvorit u likvidna sredstva. jebo III.stup i jebo mene kao ekonomista ako trebam fond managera da mi vodi ulaganja od 412 kn mjesečno
opako ajde i meni sredi barem dva takva kredita (hebiga studoš sam pa nemrem više)
uglavnom da nebi bilo da tražim nešto zabadava dodam ti još 50% pa si i ti uzmi još jedan onak za uslugu i savjet
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 15:11   #7
Re: III. mirovinski stup...

Quote:
Vojky kaže:

Kako nisam trenutno pri parama, išao sam s 200 kn mjesečno. Kasnije mogu i malo povećati (optimum je 412 kn, jer se tada dobiva maksimum državnih poticajnih sredstava).

Ugovorio sam na 20 godina.

Komentari?
200 kn * 12 mjeseci* 20 god= 48000 kn ili 6 k eur

Uz poticajna sredstva i prosjecnu kapitalizaciju ( zaboravi 11% to je ekstrem) na kraju ces imati 9-10 k eura. pljuga
cak i uz ratu od 412 kn to se svodi na manje od 20 k eura sto je jos uvijek pljuga kao osigurac za starost. Ja cu pred penziju imati skoro 4 x toliko u mom trecem stupu (zivotno osiguranje) pa to smatram da je premalo. Mislim da cu ipak investirati i u pokoju malu nekretninicu cisto kao osiguranje od inflacije
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 15:45   #8
Re: Re: III. mirovinski stup...

Quote:
Juraj kaže:
200 kn * 12 mjeseci* 20 god= 48000 kn ili 6 k eur

Uz poticajna sredstva i prosjecnu kapitalizaciju ( zaboravi 11% to je ekstrem) na kraju ces imati 9-10 k eura. pljuga
cak i uz ratu od 412 kn to se svodi na manje od 20 k eura sto je jos uvijek pljuga kao osigurac za starost.
Da, ja treći stup smatram samo dodatnim osiguranjem - isplatljiv je zbog prilično velikih državnih poticajnih sredstava i zbog činjenice da ulazi u poreznu osnovicu. Prinos je - uz državna poticajna sredstva i porezno oslobođenje - oko 50%, što je i više nego zadovoljavajuće!

Naravno, preko 412 kn se ne isplati ići. već u tom slučaju uzeti paralelno životno osiguranje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 15:47   #9
Quote:
NIPPON kaže:
opako ajde i meni sredi barem dva takva kredita (hebiga studoš sam pa nemrem više)
uglavnom da nebi bilo da tražim nešto zabadava dodam ti još 50% pa si i ti uzmi još jedan onak za uslugu i savjet
Me, nema problema, ja ti iznajmim jedan od ovih svoji 10 stanova u pola cijene, pa ću ga isplaćivati 20 mjesto 10 godina, ali nećemo se valjda sad sitnicima opterećivat...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 16:18   #10
Quote:
Vojky kaže:
Me, nema problema, ja ti iznajmim jedan od ovih svoji 10 stanova u pola cijene, pa ću ga isplaćivati 20 mjesto 10 godina, ali nećemo se valjda sad sitnicima opterećivat...
Ma naravno dogovoreno
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 12:01   #11
Vidiš, to sam i ja razmišljala, samo uzeti AZ mirovinski fond, iako sad ne znam...odlučila sam radije Stambenu štedionicu...[o tom ću trebat posebnu temu ], al čini mi se da se nekako ne isplati taj III stup.

E, a kad smo kod životnog, znam da je nevezano za temu, ali goddamn, odakle tim likovima iz osiguranja drskost da te zovu doma, i kažu da je njihov zastupnik baš upravo evo sutra u mojoj ulici, i jel bi mogo doć k meni da mi izračuna, blablabla...

Pih, da ga ne bi pustila unutra...
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 23:29   #12
Quote:
Crow Jane kaže:
Pih, da ga ne bi pustila unutra...
Tak treba kad ih jedamput pustiš nemreš ih se više rješit
__________________
CARPE DIEM
NIPPON is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 20:56   #13
bla bla bla
bla
bla
dosadni ste!!!!
__________________
i like to hate stuff cuz then i don't
have to try and make a change
BLACK RIDER is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 13:18   #14
Quote:
Sandra October kaže:
412 kn mi je bolje otplaćivati kredit za jednosobni stan koju ću iznajmljivati i isplatit će se sam nakon 10ak godina, imat extra prihod od najma , i extra penziju u starijim danima- i zlu ne trebalo (bolest i ostalo) bez problema pretvorit u likvidna sredstva. jebo III.stup i jebo mene kao ekonomista ako trebam fond managera da mi vodi ulaganja od 412 kn mjesečno


A di je taj stan za 412 kn rate kredita, u Sibiru? Pa, ni za iglo ne bi bilo puno

Vojky, kolika je provizija fonda?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 00:21   #15
Quote:
banderas kaže:
Vojky, kolika je provizija fonda?
Ulazna je max. 900 kn ako se uplaćuje odmah u cijelosti, ako ne - ovisi o fondu, pa se trebaš konkretno raspitati. Izgleda da svaki ima neki svoj ključ.

Uz to ide naknada za vođenje koja je određena zakonom - tako da se ne može dogoditi (a kako se događalo u nekim državama) da management nemilice troši lovu fonda za velike plaće.

Detalje pogledaj na webu, imaš za sada Croatia Osiguranje, AZ i Raiffeisen. Pripazi na visinu ulazne naknade, jer je različita, ne bih sada konkretno - jer mogu pogriješiti, dosta je složeno.

Razmišljam - 200 kn nije previše, uvijek se može uštediti, a to je ipak neka dugoročna lova. Kada malo sredim kredite, možda dignem na 416 kn + još jedno 350 kn Grave ili nešto slično. To bi već bilo ozbiljno i disperzirano ulaganje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 12:46   #16
Quote:
Vojky kaže:

Razmišljam - 200 kn nije previše, uvijek se može uštediti, a to je ipak neka dugoročna lova. Kada malo sredim kredite, možda dignem na 416 kn + još jedno 350 kn Grave ili nešto slično. To bi već bilo ozbiljno i disperzirano ulaganje.
Ako si mozes priustiti da uplacujes, naravno da je pametno.
Dovoljno je pogledati danasnje penzice pa te odmah dodje volja da poduzmes nesto.
Najbolji su mi oni tipa "bit cu uspjesan pa mi to ionako nece trebati"
Sto se tice Grawe, ako zelis obicno zivotno, imas i boljih (odnosno veca osigurana svota za isti novac).
Ako treba birati DMF ili zivotno, bolje je zivotno ako imas djecu.
Ja sam pocela uplacivati zivotno samo zato jer tada nije bilo DMFa.
Ako ne, onda DMF ili stambena stednja na 5 godina za one koji se ne mogu odluciti na nesto tako dugorocno.
Bex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 12:55   #17
Quote:
banderas kaže:
A di je taj stan za 412 kn rate kredita, u Sibiru? Pa, ni za iglo ne bi bilo puno
Ma, ja još čekam da mi se Sandra October javi sa svojim savjetima, tako da kupim 10 stanova za kredit od 4120 kn mjesečno i postanem zgradovlasnik...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 20:09   #18
Quote:
Vojky kaže:
Razmišljam - 200 kn nije previše, uvijek se može uštediti, a to je ipak neka dugoročna lova. Kada malo sredim kredite, možda dignem na 416 kn + još jedno 350 kn Grave ili nešto slično. To bi već bilo ozbiljno i disperzirano ulaganje.
Ajde ti jos malo pisi o ovome, gdje se vise isplati i zasto, je li bolje zivotno ili stambena stednja, ili pak mirovinsko, ili svo troje...

Koja stambena stedionica? Koje zivotno? Koji mirovinski i zasto?

Ja bih, naime, nesto, a ni sama ne znam sto je najpogodnije. U biti, nesto na kratki rok, da mogu raspolagati lovom, ukoliko mi zatreba, a da ne popusim uplaceno.

Hvala unaprijed.

magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 22:22   #19
Quote:
magdalena1999 kaže:
Ajde ti jos malo pisi o ovome, gdje se vise isplati i zasto, je li bolje zivotno ili stambena stednja, ili pak mirovinsko, ili svo troje...
Evo, pogodila si - brokeri bi ti rekli svo troje, i to po mogućnosti u različitim kućama, koje ni vlasnički nemaju veze jedna s drugom, npr. treći stup u društvu iza kojeg stoji austrijski kapital, stambena gdje vlada talijanski, a životno neko koje vodi američki... Ako sva tri propadnu, u pitanju je vjerovatno nuklarna kataklizma, a onda ti pare i ne trebaju...

Uglavnom, stan sam kupio, otplaćujem kredit, za životno još nemam para, a treći stup mi nudi dosta veliku dobit.

Ako si mlađa i nemaš rješeno stambeno pitanje - u svakom slučaju prioritet ti je stambena štednja, jer je stan preduvjet normalnog života i svake druge nadgradnje. Podstanarstvo je pravo bacanje para u vjetar!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 22:58   #20
Quote:
Vojky kaže:
Uglavnom, stan sam kupio, otplaćujem kredit, za životno još nemam para, a treći stup mi nudi dosta veliku dobit.

Ako si mlađa i nemaš rješeno stambeno pitanje - u svakom slučaju prioritet ti je stambena štednja, jer je stan preduvjet normalnog života i svake druge nadgradnje. Podstanarstvo je pravo bacanje para u vjetar!
Pa svo troje moja placa ne bi podnijela. A ni zivci.

Za stan mislim dignuti kredit, nemam vremena stambeno stediti za stambeni kredit.

Citala sam malo ovu arhivu, neke stare teme i koliko sam shvatila, dosta ljudi stedi u stambenoj stedionici, bas iz razloga sto sa zivotnim osiguranjem, odnosno novcima koji se uplacuju, ne mozes bas raspolagati kako ti drago, ukoliko se prekine prije dogovorenog roka, naravno.
A ono, malo mi blesavo stedjeti za slucaj vlastite smrti, ne znam. Mozda sam malo sebicna, ali ipak bih da ja uzivam plodove svoje stednje, a da nisam bas jednom nogom u grobu.

Mislila sam zapravo ici na neki manji iznos preko stambene stednje, ipak to mogu prekinuti kad pozelim, iako gubim drz. potic. sredstva, lova je moja, plus kamate. Mislim stvari su prilicno jasne, za razliku od ovih mutnoca oko zivotnog osiguranja.

A za III stup mozda sam malo premlada, iako ovo tvoje nije lose, sitna lova, ali barem ide u olaksicu.

Pa sad, ne znam, jesam li ja to sve dobro shvatila, a lakse mi je ovako pitati nego da si zakacim za vrat nekakvog agenta zivotnog osiguranja, pa da ga se vise ne mogu otarasiti.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.