Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2004., 22:48   #81
Talking Zeko hop na desktop

-nastavak-


Na primjer, ako imamo tri čovjeka – ubojicu, lopova s debelim dosjeom i sitnog džeparoša, sigurno je lopov bolji od ubojice ali to ne znači da je lopov dobar.

Sitni džeparoš je definitivno najbolji među njima, ali to opet ne znači da je dobar. Ti si vrlo dobro uočio ovu suptilnu razliku pa si tako i formulirao svoje zečje pitanje. :klap:

U šumici zeko leži spiii, leži spiii, jadan zeko što ti bi da ne možeš skočiti?! Jadan zeko što ti bi da ne možeš skočiti?! Zeko HOP, zeko HOP, zeko HOOOOP na desktop, s pitanjem:

go2slep:

"što je bolje, a što gore sada, i u socijalizmu
evo otvorio sam napokon temu, zanima me stvarno što ljudi misle da je bolje"



Kao što sam rekla uopće me ne zanima što je bolje, a što gore, nego što je bilo dobro u socijalizmu, a što danas, odnosno što je bilo loše u socijalizmu, a što danas.

To pitanje zahtjeva mnogo veću hrabrost, jer u sebi implicira, o užasa, da bi čak i u socijalizmu neke stvari mogle biti dobre, a čak ne isključuje mogućnost da i socijalizam, kao sustav, može biti dobar.

Ali iluzorno bi bilo od jednog malog zeke očekivati toliku hrabrost. Jer on zna da su lovci u blizini.

Zeko hop, zeko hop zeko hop
Od lovačkih pasa čuvaj se
Oni će te loviti, gospodaru nositi
Zeko hop zeko hop zeko hop


Bez obzira na njegove i Slavkove simpatije za socijalizam, potrebno je zbog lovaca eksplicitno istaknuti da onaj sustav nije bio dobar, kako ne bi bili upucani. Njih samo zanima pitanje što je bolje.

go2slep:
ni ja kao ni Slavko ne mislim da je onaj sistem bio dobar, nego pitam što je sad bolje

pa zato sam i rekao da idemo rasčistiti koja je stvar bolja sad nego prije


Slavko:
Naime za ogromnu večinu ljudi je bilo bolje, a drugih ljudi u ovoj državi nema

Da se razumijemo. Nisam napisao a niti mislim da je bio dobar i da nije trebao biti puuunooo bolji.


Što ste vas dvojica toliko navalili s tim bolji pa bolji. Još će vas netko upucati usprkos vašem ograđivanju od socijalizma. Pomislit će da ste, bože mi prosti, BOLJŠEVICI.


Nakon što sam pročitala sve postove, izgleda da stvarno ništa u tom socijalizmu nije bilo dobro, kad se od njega ograđuju i oni koji blagonaklono gledaju na prethodni sustav. Bila sam premlada da bi o tom vremenu socijalizma imala neki ozbiljan stav, ostaje mi tek da vam vjerujem na riječ i da listam suhe statističke podatke.





--nastavak slijedi--
.
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2004., 22:56   #82
Komunizam je bio dobar za guzonje koji su se gurali i mahali svojim usranim partijskim knjizicama,a ostali koji to nisu ,nisu bili podobni.Zato potomci bivsih komunjara placu za starim usranim sistemom jer im je bilo prekrasno.Dobili su sve sto im je trebalo,dok su politicni nepodobni zivotarili.Kad cijem kako placu za starom jugoslavijom sere mi se.Naravno da sad imaju strah od posla,jer na poslu treba za divno cudo raditi,a ne samo mahati svojom politicki podobnom guzicom.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2004., 23:20   #83
Re: Zeko hop na desktop

Quote:
Essenca kaže:
Bez obzira na njegove i Slavkove simpatije za socijalizam, potrebno je zbog lovaca eksplicitno istaknuti da onaj sustav nije bio dobar, kako ne bi bili upucani.
ja tražim da mi netko objasni zašto je sad bolje i gdje se to vidi i po čemu
da se i ja veselim što nam je bolje
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 00:06   #84
Smile Zeko i potočić

Quote:
go2slep kaže:
ja tražim da mi netko objasni zašto je sad bolje i gdje se to vidi i po čemu
da se i ja veselim što nam je bolje

Zeka peka, ja tebi već rekla da sama, zbog godina, ne mogu iz vlastitog iskustva suditi o socijalizmu.

To što ti kažeš da je u socijalizmu nešto bilo bolje nego danas, meni ne govori ništa, danas su neke stvari toliko loše da nije teško zamisliti da si u pravu kad kažeš da su mnoge stvari u socijalizmu bile bolje.


ALI! To još uvijek ne znači da su te stvari u socijalizmu bile dobre.

Ja bih voljela, ako imaš volje, da nam nabrojiš stvari za koje smatraš da su u socijalizmu bile dobre, obična komparacija mi ne znači ništa.

U protivnom ću stvarno pomisliti da si boljševik.
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 08:51   #85
Re: Zeko i potočić

Quote:
Essenca kaže:
U protivnom ću stvarno pomisliti da si boljševik.
ja sam postao komunjara poslje 1997

u socijalizmu su svi mogli raditi vikendice na obali, osim pijandura koje su zapili svoje plaće, ti u svakom sistemu plaču kako im teško

zdravstvena zaštita je bila za sve skoro jednaka
penzioneri su mogli živjeti od svojih penzija
radnici su dobivali plaće i od tih plaća su mogli prehranjivati četveročlanu porodicu i još im ostalo za štednju

nemoj mi sad o kreditima i Titi koji je radio za dvadeset miliona ostalih, i svi su mu davali kredite, i još su mu dolazile svjecke glumice na sex kad si zaželio, i imao pedeset kuća, i još pomlatio pol miliona ustaša
a nitko nije ništ radio svi su živjeli samo od toga što Tito sam napravio
Onda su i Supermen i Isus zajedno ništ prema njemu
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 09:40   #86
To je laz da su hrvati u socijalizmu mogli prehranjivati cetveroclanu porodicu,zato su isli radit u njemacku i ostale evropske zemlje,te ameriku.Iselilo ih se jako puno,samo u americi ima 2 milijuna hrvata,u njemackoj racuna se oko 600 ooo tisuca itd,velike penzije su imali guzonje koji su sjedili po polozajima,te vojska,a svaka srpska baba je imala penziju jer je bila kao u partizanima,a znalo se da je bila cetnik..Hrvatska sela nisu imala telefona,na koji se je cekalo godinama,dobili su telefonske prikljucke tek nakon oluje.Uostalom,hrvatske kuce su porusile izgleda neke nepoznate horde,kad je tako dobro bilo.Na zemljistima moga dide su napravili komunjare svoje kuce,a njega strpali u zatvor.Tak da si nije mogao napravit ni kucu nit vikendicu.A nije bio pijanac.I danas stoje kuce tih ljudi koji su napravili kuce i denuncirali politicki nepodobne,da idu u zatvor.Eto sad i ljubitelji prijasnjeg rezima mogu kenjati okolo,bez da odu u zatvor.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 09:58   #87
Vikendice zagrebcana po moru su gradjene na otetim zemljistima starosjedilaca.Zato je bilo jeftino gradit,jer je drzava prodavala sto je otela,a onima kojima je oteto nisu mogli napraviti nista.Znaci u komunizmu,tj.takozvanom socijalizmu su se ljudi djelili na pijance i komuniste.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 10:44   #88
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Vikendice zagrebcana po moru su gradjene na otetim zemljistima starosjedilaca.Zato je bilo jeftino gradit,jer je drzava prodavala sto je otela,a onima kojima je oteto nisu mogli napraviti nista.Znaci u komunizmu,tj.takozvanom socijalizmu su se ljudi djelili na pijance i komuniste.
Dijelom to je istina.
Drugim dijelom istina je da sve do 80 godina ljudi nisu smijeli imati više od jedne kuče. A u 80 su donjeli odluku da se mogu imati i više od jedne kuče ali onda samo pod uvijetom da se to radi u nekoj drugoj županiji.

Konkretno istina je da je država oduzimala zemlju. Nekada to i nije skoz istina, ali evo ovog slučaja. Jedan dio sela u kojem ja često provodim ljetne praznike je novi. I to samo taj jedan komad (nekih 20-30) vikendica. Država je imala u panu taj dio pašnjaka s ponešto borova ne nacionalizirati nego proglasiti zelenim pojasom. Ako se proglasi zelenim pojasom ti ljudi koji su vlasnici gube sva prava koja imaju na zemlju, te još dodatno moraju plačati porez na nj. Defakto su im atraktivnu zemlju, proglasili bezvrijednom.

Da se spase u zadnji čas su odlučiti 13-ero vlasnika prodati zemlju, i to večinom domačima, samo da zemlja ne propadne. Pa ako dobiju koji dinar bolje nego da taj dinar daju državi.

I samo još jedna stvar. Svi pljuju po zagrebčanima a istovremeno nitko ne govori od kuda toliko Srba u Istri. To su mahom Generali JNA ili visoki partijaši koji su smijeli i mogli graditi, dok isti ovi Zagrebčani nisu smijeli...
demosten is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 11:26   #89
Quote:
bozanstvena333 kaže:
To je laz da su hrvati u socijalizmu mogli prehranjivati cetveroclanu porodicu,zato su isli radit u njemacku i ostale evropske zemlje,te ameriku.Iselilo ih se jako puno,samo u americi ima 2 milijuna hrvata,u njemackoj racuna se oko 600 ooo tisuca itd,velike penzije su imali guzonje koji su sjedili po polozajima
evo ti iz jednog ustaškog zbornika

Quote:
BROJITBENI PREGLED
Naše prvo izseljavanje u Sredozemlje imalo je značaj osnaživanja našeg primitivnog prirada, jer nije imalo zamah izseljavanja čitavih predjela, kakav značaj imade drugo izseljeničko razdoblje; taj prvi val traženja posla po svietu, nije još bio ubitačan, jer ni po broju nije dosegao jači razmjer, koji dosiže tek pod kraj devetnaestog stoljeća, kada se u godinama 1881.— 1898. izseljava čitavih 65.000 Hrvata, naše najbolje snage, a u samoj jednoj godini 1899. izseljava se oko 8.600 naših sinova.

Godina 1900. daje već 15.000, pa samo taj obseg vremena od dvadeset godina daje oko 90 tisuća izseljenih Hrvata. I taj se val penje strašno do god. 1905. i god. 1907. kada siže do 47 tisuća godišnje, t. j. kroz same tri godine 1905. do 1907. nosi iz naših krajeva do 121 tisuću Hrvata.
U godini 1910. opet se penje na 37.000, a u g. 1913.—14. siže opet na 40.000. Taj najjači odsjek izseljavanja od 1889. do godine 1914. daje vrlo težku sliku naših tadašnjih političkih i gospodarskih prilika, kada se naša narodna snaga nemilice razseljuje i razbacuje.

Od godine 1830. do svjetskog rata, u prvom i drugom razdoblju prekomorskog izseljavanja Hrvatska gubi oko 506.000 ili preko pol milijuna žitelja!
A iza svjetskog rata u bivšoj državi kroz dvadeset godina izseljavanje opet raste; u godini 1921. na preko 6.000, da se godine 1928. popne na preko 9.500, davši ukupno samo preko mora 78.148 izseljenih Hrvata, koji su napustili rođenu grudu, a s kontinentalnom emigracijom (od god. 1927. do travnja 1941.), koja je Iznosila 51.672, sveukupno oko 130.000 Hrvata, koji bu od god. 1919.—1941. napustili rođenu zemlju.
Ukupan broj izseljenih Hrvata od najstarijeg doba do god. 1941. iznosi oko 820.000 (s hrvatskim radnicima u Njemačkoj godine 1941. ukupno 100 tisuća, sveukupno daje 920 tisuća), dakle u preko stotinu godina hrvatskog izseljavanja u svim smjerovima dalo je izseljavanje tako veliku brojku žrtava u jednom tako odsudnom družtvovnom preokretu i u jednoj tako ogromnoj političko-socialnoj krizi, kakvu je hrvatski narod proživio u devetnaesto-dvadesetom stoljeću.
kažem da je onaj tko je radio mogao normalno prehranjivati porodicu, i imao plaću kojom je mogao kupiti nešto više od najosnovnijih potreba

nikad se u Hrvatskoj nije bolje jelo i pilo nego za vrijeme komunizma, sad kažu da toga nema više zato što je kapitalizam, pitam te zašto bi to bilo bolje? zbog zdravlja?

imamo milion penzionera koji su na rubu egstitencije, i više od 800 000 nezaposlenih , od kojih polovina neće nikad niti dobiti nikakvu penziju, jer uz ovu stopu rasta niti nemaju šanse da se zaposle, znači hrvatska budućnost za trideset godina je uzdržavanje pola miliona ljudi koji nisu dana u životu radili
Nemreš reći neka krepaju, ipak su to nečiji roditelji, nemaju svi odnos prema roditeljima kao naš premijer

I van su iseljavali niskokvalificirani radnici, polupismeni, danas iseljavaju ljudi koji su u Hrvatskoj završili fakultete i to svoje znanje prodaju drugim zemljama

zapravo stalno se opet vraćamo na ono što je bilo loše u socijalizmu, a ne pričamo o onom što je sad bolje
ako bi o guzonjama koji mašu partijskim knjižicama i beru penzije pogledaj današnji sabor, znači sve je isto kao i u socijalizmu, ništ se nije popravilo
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 11:31   #90
Quote:
demosten kaže:

I samo još jedna stvar. Svi pljuju po zagrebčanima a istovremeno nitko ne govori od kuda toliko Srba u Istri. To su mahom Generali JNA ili visoki partijaši koji su smijeli i mogli graditi, dok isti ovi Zagrebčani nisu smijeli...
otkud ti to da Zagrebčani nisu smjeli?
imaš kakvu uredbu ili propis?
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 12:39   #91
Iz prazne vrece se nemoze izvadit novac,sabor je izabran na izborima,isto kao i vlada,sto se mladi ne guraju u politiku?To im nitko nije kriv,nek se izbore za svoja prava..Kako su se neki obogatili preko noci i od pisarcica u nekom propalom socijalistickom poduzecu postali tajkuni?Gdje je zakon koji ce im uzet porez a njihovo bogatstvo?Zasto se vladini sluzbenici voze sa vozacem na posao?Nek dodju tramvajem jer im je drzavni budzet tanak.Svaki takav govornik hrani jos 2-3 sluge koje ga sluze.Zasto se uvozi voce i povrce kad ga mogu i nasi proizvesti?Mlijeko iz madjarske?Mnogi investitori koji su htjeli uloziti u posao su propali ili otisli jer su ih prevarili.Zakoni su manjkavi,ili ih nema.Primjer Bugarske,za dvije godine su uskladili svoje zakone i svu potraznju EU.Mentalitet lako cemo,treba zaboraviti.U cijelom svijetu je ekonomska kriza,azija dozivljava ekonomski bum,jer tamo ljudi rade od jutra do sutra za jako nisku nadnicu.Svi veliki koncerni sele se tamo,jer profitiraju.Od jeftine i kvalitetne radne snage koja radi,radi.,nema high life i provoda.U australiji prosjecan radnik radi dnevno 12 sati,cak i vikendom kad sef zatrazi.Nema odlaska na plac , pijenja kavica ,privatnih telefoniranja za vrijeme radnog vremena.Placen si da radis i da te iskoriste do kraja.Ak nisi sposoban,letis van.Znaci ak radis i imas.Nemoze se ocekivati da hrvatska ima super turizam sa sobama koje su namjestene sa krs namjestajem iz sedamdesetih,kupaonica razbijenih plocica,neljubaznim i zmazanim konobarima,nula zabave..preskupom hranom.Zasto je hrana jeftinija u madjarskoj???I sto je ta zemlja ucinila bolje od hrvatske?Ili slovenija???Bili smo u ratu,al treba pocet stvarat a ne samo krasti.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 12:54   #92
P.S:Prije su se iseljavali polupismeni.Od moje mame suseljanin je cuvao ovce ,kad je otisao u njemacku ,otvorio je tri restorana i postao bogatas.A zasto?Zato sto je radom i postenjem,postivajuci zakone,svojom sposobnoscu uspio.U hrvatskoj se nemoze uspjeti bez veza i vezica.Postenim radom nije nitko nista stekao.Je,jer su mu to veze omogucile,ono ja tebi ti meni.Nijedan profesor doktor sa bilo kojeg naseg faksa nema medjunarodni ugled.LJudi koji su znanstvenici,a nemaju nikog svog,bili su primorani otici u svijet,gdje su postigli mjesto koje im pripada po znanju i sposobnosti.Ne gleda se jesi li ti sin novinarke te i te,vec kako radis i dali radis posao za koji si placen.Umjesto toga se postavljaju na dobro placena mjesta nesposobnjakovici koji su zavrsili faks ,jer su imali uvijek sve testove doma,a profesori su im kucni prijatelji.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 12:57   #93
Quote:
go2slep kaže:
otkud ti to da Zagrebčani nisu smjeli?
imaš kakvu uredbu ili propis?
E sada neznam gdje bi tražio stare zakone, ali tako je bilo.
Nisi moga graditi još jednu kuču u istoj županiji odnosno kaj su oni već imali.
I pritom ne mislim samo na zagrebčane nego na sve obične građane.

Isto tako nisi mogao dobiti stan (stan si dobio) ni kredit za izgradnju kuće (koji si morao otplatiti), ako si imao ikakav stambeni objekt. Ako to nije bilo de jure bilo je de facto.
demosten is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 13:09   #94
Odkud pravo drzavi da proglasi necije privatno zemljiste zelenim pojasom?Privatno zemljiste je posjed nekog,moze se dogovoriti sa vlasnikom al mu proglasavat njegova za nesto,to je po medjunarodnom pravu nemoguce.Vlasnik zemlje je vlasnik te zemlje do zemljine jegre i svako kopanje ispod povrsine zemlje os strane vlade ili bilo koga se nemoze napraviti bez dozvole vlasnika.Tako da su ta proglasavanja isto oblik oduzimanja.Hrvatska ce morati uskaditi svoje zakonodavstvo sa evropskim,a to je i jedan od uvjeta ulaska u EU.Jer ovo sad je nis,zgrabi gdje mozes...i naravno tko je na poziciji da moze.Nemogu ja pobrat lovu jer sam dozvolila uvoz pokvarenog ulja od nekud...samo jedan primjer Ja ga kupim,a onda nemam kome vratit,jer me nitko ne stiti,tj,dok ja izganjam da mi vrate novce,neko je zaradio na tom svemu,a slavoniji bacaju uljnu repicu i slicno
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 13:21   #95
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Umjesto toga se postavljaju na dobro placena mjesta nesposobnjakovici koji su zavrsili faks ,jer su imali uvijek sve testove doma,a profesori su im kucni prijatelji.
pa znam, ali ovo je tema da ustanovimo što je bolje poslje osamostaljenja i deset godina poslje rata

Tito i Jugoslavija su deset godina poslje rata bili snažna zemlja s velikim gospodarskim rastom i nisu se za slabosti izgovarali na one prije njih
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 13:24   #96
Quote:
demosten kaže:
E sada neznam gdje bi tražio stare zakone, ali tako je bilo.
Nisi moga graditi još jednu kuču u istoj županiji odnosno kaj su oni već imali.
a to, nije to bilo to
Bio je jedan propis ili inicijativa koja se zvala imaš kuću vrati stan, jer je bilo mnogih koji su živjeli u društvenim stanovima, a radili si obiteljske kuće ili ih iznajmljivali
taj zakon je sasvim u redu
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 13:33   #97
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Odkud pravo drzavi da proglasi necije privatno zemljiste zelenim pojasom?Privatno zemljiste je posjed nekog,moze se dogovoriti sa vlasnikom al mu proglasavat njegova za nesto,to je po medjunarodnom pravu nemoguce.
otkud onda po Evropi i Americi parkovi u gradovima?
nacionalni parkovi ?
nitko ne oduzima pravo vlasništva nad zemljom, ali zabranjuje gradnju na poljoprivrednom, šumskom, ili nekom drugom zemljištu
ako je neko zemljište na mjestu gdje stoji bunar iz kojeg se crpi voda za potrebe nekog sela ili grada znači da na zemlji koja graniči s tim sigurno neće nikom dozvoliti da napravi svinjac s otvorenim gnojištem, koliko god bila to njegova zemlja i on vlasnik

Ili vlasniku zemlje u gradu da drži svinje
ne znam po kojem bi zakonu dozvolili nekom usred Berlina da napravi kotac za svinje na svojoj zemlji
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 14:19   #98
U sred berlina i drugih gradova drze ljudi svinje u svojim stanovima,george clooney na primjer ima jednu kucnu svinju.MOja susjeda ima ogromnu merino ovcu koja joj seta po balkonu,i vodi je u park svaki dan.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:29   #99
Re: Re: Re: Re: Re: odgovor Slavku

Quote:
Pallas kaže:
Svjetski nivo nije bio ni priblizno dosegnut. Treba samo pogledati znanstvenu produktivnost, koja je bila nikakva.
Da predjemo na konkretniji teren od znanosti. Privredu. Znanost sama po sebi je bacanje para ako nema privrednih rezultata. Zarade. Profita. A slozices se da je to primjenjena znanost? ili neces?
Dakle, kad vec spomenuh zgb Brodarski Institut kojem po Pallasu treba potvrda vrijednosti, u prvoj polovici sedamdesetih pulski '3 Maj' je proizveo dva najveca svjetska tankera 'Berge Vanga' i 'Berge Istra' za norveskog narucioca. Prema specifikacijama narucioca. Ako me sjecanje dobro sluzi tonaza im je bila oko 250 tisuca tona nafte pojedinacno. Izgradjeni u dva dijela, sklapani u vodi.
HEJ - NAJVECI TANKERI NA SVIJETU !!!!!
Jos se sjecam scena s TV dnevnika gdje Tito i supruga mu sa norveskim brodovlasnikom razbijaju sampanjac o bokove brodova.!!!!!!!

Ej pazi ovo, NAJVECI TANKERI NA SVIJETU proizvedeni u hrvatskim, tim slijedom i jugoslavenskim brodogradilistima!
Danas hrvatska brodogradnja ne bi dobila da napravi ni WC-e za slicne projekte!!

Covjeku vodjenom zdravim razumom ne treba bolja potvrda vrijednosti ondasnje hrvatske i exyu brodogradnje nego spomenuti primjeri.

Ako to nije svjetski nivo, hajde Pallas prosvjetli nas sto to onda jeste kad se spominje npr hrvatska brodogradnja, posebice danas?
Pretpostavljam da je hrvatska brodogradnja od dolaska Franje Tudjmana i pobocnika mu postigla bolje rezultate? Ili grijesim ???
Hajde nas podsjeti....
BadCompany is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:44   #100
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Odkud pravo drzavi da proglasi necije privatno zemljiste zelenim pojasom?Privatno zemljiste je posjed nekog,moze se dogovoriti sa vlasnikom al mu proglasavat njegova za nesto,to je po medjunarodnom pravu nemoguce.Vlasnik zemlje je vlasnik te zemlje do zemljine jegre i svako kopanje ispod povrsine zemlje os strane vlade ili bilo koga se nemoze napraviti bez dozvole vlasnika.Tako da su ta proglasavanja isto oblik oduzimanja.
Znam ali...

Prije je država uzimala pravo sebi da ti može odrediti kaj s tvojom zemljom želi napraviti.
Isto tako je mogla odlučiti ti oduzeti zemlju uz pravednu naknadu (ovo uzmi s rezervom jer se nikada točno nije znalo kako se pravedna naknada određuje nego je uvijek tu bilo kradđa i malverzacija).

Današnji zakoni govore da, ti kupiš zemlju, ti si vlasnik te zemljišne parcele ali smo do dubine 3,5 metara (tak neke), ali ne i ispod toga. Istovremeno to i možeš zabraniti da ti netko postavi cijev ispod tvoje zemlje, ali ako je ispod tvoje zemlje bušotina onda je to državno. Ti možeš samo odrediti (dati, iznajmiti ili kako dručacije) zemlju za površinske radove.
Ako te grad želi protijerati s zemlje - e nemre. Plati i to skupo i samo ako ti želiš.
Država može ocijeniti kaj ti možeš raditi s zemljom. Npr. u okolici zagreba su vodocrpilišta. Zemlja iznad vodocrpilišta (okolna zemlja), nesmije koristiti umjetni gnoj da ne zagadi izvore.
demosten is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.