Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2012., 21:16   #1
"Šta kompliciraš" ?

Evo jednog zanimljivog pitanja na koje ste zasigurno i sami naišli par puta u životu.
Ono što mene zanima jeste, je li ovo, na prvi pogled tako jednostavno pitanje, zapravo zamaskirano stajalište o tome da se osobi koja ga postavlja zapravo ne sviđa vaše mišljenje, način razmišljanja, itd. ?

Je li to u biti nešto kulturniji način za dati nekome do znanja da je ustvari "nebitan i smara", za reći nekome da je nepoželjan ?

Što mislite koliko je pogubno navedeno pitanje postavljati u vezama, a koliko u prijateljstvima, i da li vam to mogu reći osobe kojima je zaista stalo do vas ?

Kako se osjećate nakon što doživite takvo pitanje ?

(Isto vrijedi i za "šta filozofiraš")
2put is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 22:10   #2
1. Da
2. Gahh, kada ti ljudi upute takvu izjavu u vecini slucajeva to cine zato sto nemaju validnih argumenata kojim bi opravdali svoju pricu, pa zele da se postave "iznad" tebe ili su vec po nekom hijerarhalnom polozaju u drustvu iznad tebe (majka, otac) itd..
3. Pa moze ti to svako reci, stvar je u tome koliko si ga iznervirao odnosno ostavio bez argumenata ili pak koliko si ti tvrdoglav
4. SO MUCH WINNNN
4L0n3.l33t is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 22:25   #3
Kad ti neko uputi takav komentar (to je u biti komentar,iako djeluje ko pitanje) obično ti želi reći da ga odnosno ju počinješ smarat jer si na svojevrstan način glup,tj. glupa ili se pak namjerno praviš glupa prodajući se pameću.

Primjer situacije..prijatelj ili prijateljica ti priča(tj. kuka) o nekom problemu u svojom emoc. odnosu u vezi s nekim,ili bilokojem drugom problemu...
...ti obuhvatiš sve aspekte problema
...iznutra izseciraš sve što se izsecirati može
...ponovo stvar povežeš i sabiješ u cjelinu
...daš najbolje moguće rješenje uzimajući u vid sve faktore i aspekte
...aliii budala to niti shvaća niti primjenjuje,već samo želi i dalje bezveze daviti kukajući,analizirajući uzduž i poprijeko te vječito razlagajući jedno te isto po hiiiljaditi put,te održavati ili praviti sebe žrtvom itd...i ti onda napokon ispališ famozno "Šta kompliciraš" ili "Daj više prestani komplicirat"...

Takve komentare ti obično daju osobe koje razmišljaju na relaciji
problem-rješenje,te objekt-uporabna svrha..

Primjer za to kompliciranje (iliti filozofiranje) ti je recimo u tv emisijama,kad bi doveli nekog liječnika glede šireće epidemije,a on bi u kratkom vremenu koje ima na raspolaganju umjesto da izloži opasnosti,te metode i organizaciju rješavanja situacije,krenuo baljazgat kako je u (lupam bezveze) 17. stoljeću bila jedna takva slična bolest...
Znači kompliciranje također predstavlja za određenu konkretnu situaciju i iznošenje nepotrebnih neuporabljivih podataka.

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 11.07.2012. at 22:42.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 22:52   #4
Jednom mi je jedan liječnik rekao da ja od svake pizdarije radim svetu misu.

Bio je u pravu.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 23:27   #5
To konkretno pitanje je vrsta agresije i omalovažvanja osobe kojoj je upućeno.
Znala sam jednu curu koja mi je tako pristupala i nikad nismo postale frendice, dapače, i dan danas ju smatram glupom, neotesanom seljankom i osim kurtoazije, ako ju ne mogu izbjeći, ni ne trudim se biti ljubazna. Imaš pravo pokazati i što ti prema takvoj osobi osjećaš.
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 00:43   #6


Ja uopće ne razumijem ovu temu, kad kažem nekom da komplicira onda mislim jednostavno da komplicira...
...čisto zato jer najviše od svega volim jednostavnost...
Going Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 02:38   #7
Pa evo, iz svog osobnog iskustva mogu reći da je upotrebljivanje navedenog pitanja zapravo dosta složenije i kritičnije naravi nego što bi mislili oni koji ga upotrebljavaju. Naravno da nekad može biti i opravdano, ali obično se radi o najviše 10% situacija gdje osoba zbilja nepotrebno komplicira.

Izuzetno često sam doživljavao kroz život takva pitanja, i mogu reći da se nikada nisam osjećao ugodno nakon što me netko pita tako nešto. Kao da ne mogu objasniti svoje razmišljanje sugovorniku, ali isto tako sugovornik niti ne želi ili ne može to shvatiti. Naravno da sa takvim osobama nisam ostao dobar i u nekom kontaktu. Mislim da je donekle i stvar kulture ne postavljati takvo pitanje nego pokušati na civiliziraniji način razjasniti stvari.

Ali evo, što se tiče baš psihološkog aspekta, mislite li da pitanja takvog tipa mogu utjecati na djetetovo samopouzdanje ?
Recimo, mater koja djetetu zna često na neko pitanje odgovoriti takvim protupitanjem, i sl. ?
2put is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 07:58   #8
Quote:
Takve komentare ti obično daju osobe koje razmišljaju na relaciji
problem-rješenje,te objekt-uporabna svrha..
To sam ja. Ne volim žaljenja i kada se ljudi vrte u krug, razmišljaju što bi bilo da su drugačije odlučili i postupili itd. Ja jednostavno prihvaćam situaciju, sagledam problem i pronađem rješenje.

Ipak, nikada ne koristim tu rečenicu jer sam svjestan da je večina ljudi smatra kao napad na sebe. Prije ću reći nešto tipa: "Stani malo. Razmisli o onome na što možeš, a na što ne možeš utjecati. Donesi najbolju moguću odluku i provedi je. Sve će biti OK." Takav pristup je daleko djelotvorniji.

Po meni barem 80% ljudi previše komplicira stvari koje mogu biti potpuno jednostavne.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 09:45   #9
"Šta kompliciraš?" nije uvijek zlonamjerno.

Ja sam prije bila sklona raditi komplikacije ondje gdje ih nema...i hvala bogu da je bilo ljudi oko mene koji su me spuštali na zemlju jer komplicirala sam uglavnom na svoju štetu.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 06:53   #10
Ja nisam jedna od osoba koje to redovito upotrebljavaju, a ako je upotrijebim to nikako nije zlonamjerno ma kako zvučalo...

Eto primjer je radni kolega koji zaista nekada komplicira, ja sam mu to samo jednom rekao i to ne na nekakav ružni način kao da ga potcijenjujem ili omalovažavam nego sam mu samo želio dati do znanja da je nepotrebno činiti nekoliko uzaludnih koraka da bi došao do konačnog cilja.

Problem je u tome što je zapravo on taj koji se voli držati visoko i pametniji od ostalih a ja u toliko situacija primjećujem da je to bez pokrića jer dosta često sam sebi zakomplicira jednostavan posao...
router is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 17:40   #11
Quote:
router kaže: Pogledaj post
Ja nisam jedna od osoba koje to redovito upotrebljavaju, a ako je upotrijebim to nikako nije zlonamjerno ma kako zvučalo...

Eto primjer je radni kolega koji zaista nekada komplicira, ja sam mu to samo jednom rekao i to ne na nekakav ružni način kao da ga potcijenjujem ili omalovažavam nego sam mu samo želio dati do znanja da je nepotrebno činiti nekoliko uzaludnih koraka da bi došao do konačnog cilja.

Problem je u tome što je zapravo on taj koji se voli držati visoko i pametniji od ostalih a ja u toliko situacija primjećujem da je to bez pokrića jer dosta često sam sebi zakomplicira jednostavan posao...
Upravo tako, ili, primjetila sam to kod ljudi kojima je važnija forma od sadržaja, ili kod onih koji uvijek hoće napravit nešto bolje i više pa od te silne želje naprave sebi i drugima oko sebe duplo više posla, a tamo gdje nema potrebe... a neki jednostavno imaju takav komplicirani mentalni sklop i tu ne možeš baš ništa...
ali to su samo moja iskustva...
Going Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 22:21   #12
Ovisi od koga dolazi, u kojem kontekstu, tonu...

Može biti podcjenjivački, a može biti i nježno. I još milijun toga.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 23:39   #13
Quote:
Going Under kaže: Pogledaj post
...kad kažem nekom da komplicira onda mislim jednostavno da komplicira...
da pridaje previše pažnje detaljima koji nisu neophodni ili su nepotrebni?

po tvom mišljenju
možeš bit u pravu, a ne moraš
možeš se i "vadit" jer se tebi nešto ne radi, ili ti se ne radi tako precizno, ili nemaš vremena pa brzaš........ (ne ti, nego općenito)

nemoguće je jednoznačno odredit značenje te izjave
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 00:29   #14
Quote:
darkić kaže: Pogledaj post
Ovisi od koga dolazi, u kojem kontekstu, tonu...

Može biti podcjenjivački, a može biti i nježno. I još milijun toga.
drito. iako često sam to čuo od ljudi koji su malo tupiji (jebiga), pa kažu to jer ih je sram svog neznanja i ne priča im se o temi pa je to "napad" tak da druga strana ušuti o tome i da joj bude neugodno.

šta ga kompliciram :P
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 01:54   #15
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
da pridaje previše pažnje detaljima koji nisu neophodni ili su nepotrebni?

po tvom mišljenju
možeš bit u pravu, a ne moraš
možeš se i "vadit" jer se tebi nešto ne radi, ili ti se ne radi tako precizno, ili nemaš vremena pa brzaš........ (ne ti, nego općenito)

nemoguće je jednoznačno odredit značenje te izjave
Može se ponekad raditi o nevažnim detaljima, ali ne bih rekla da detalji nisu važni, ali važno je prepoznati koji detalji su važni, jer ako se počne gledati na sve detalje izgubi se poanta priče...


Ima jedan dio u Siddharthi tko je čitao, gdje on govori nešto u stilu (davno sam čitala, ne sjećam se više točno) da kad baciš kamen u vodu on uvijek nađe najlakši i najbrži put prema dnu. E, takav ja pristup volim kada se nešto radi, dakle što efikasnije - to je za mene jednostavnost.
Going Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 12:42   #16
Sve zavisi do vrste,i sadržine problema.Ako je problem komplikovan i zahtjeva detaljnu analizu -treba mu prici sa filozofske strane i dobro ga izanalizirati ,a ako je problem prostij eprirode treba mu prici sa jednostavnije strane i efikasno ga riješiti, jer ako previše filozofiramo udaljavamo se od same srži problema, mada ne mora biti pravilo jer se neki na izgled teški problemi mogu prosto riješiti,a opet sa druge strane neki previše prosti mogu tražiti detaljnu analizu.Ali kao u svemu u životu i ovde treba naci neku zlatnu sredinu i razviti vlastiti sistem razmišljanja.Takođe kao što neko gore napomenu,ljudi ne vole osobe koje puno filozofirau, zato što najčešće imaju neki poseban nacin razmišljanja i pristupanja problemu,koji izranja iz sivila prosjecnosti,i onda prirodno dolazi do sukoba.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 12:54   #17
Nije to lijepo reći, podcjenjuje nečije emocije i što je nekome važno, ako ne možeš pomoći, makni se, ne treba nikome da mu netko nešto što je njemu "komplicirano", govori da je jednostavno i da je budala što se uopće time bavi i o tome osjeća i razmišlja.
Ne poštujem ljude koji tako govore.
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 12:56   #18
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Sve zavisi do vrste,i sadržine problema.Ako je problem komplikovan i zahtjeva detaljnu analizu -treba mu prici sa filozofske strane i dobro ga izanalizirati ,a ako je problem prostij eprirode treba mu prici sa jednostavnije strane i efikasno ga riješiti, jer ako previše filozofiramo udaljavamo se od same srži problema, mada ne mora biti pravilo jer se neki na izgled teški problemi mogu prosto riješiti,a opet sa druge strane neki previše prosti mogu tražiti detaljnu analizu.Ali kao u svemu u životu i ovde treba naci neku zlatnu sredinu i razviti vlastiti sistem razmišljanja.Takođe kao što neko gore napomenu,ljudi ne vole osobe koje puno filozofirau, zato što najčešće imaju neki poseban nacin razmišljanja i pristupanja problemu,koji izranja iz sivila prosjecnosti,i onda prirodno dolazi do sukoba.
Slažem se gospodine Kant
Ovakvi postovi povjetarac su i nada u bolje zajedničko danas i sutra.
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 01:08   #19
Quote:
2put kaže: Pogledaj post

Što mislite koliko je pogubno navedeno pitanje postavljati u vezama, a koliko u prijateljstvima, i da li vam to mogu reći osobe kojima je zaista stalo do vas ?

Kako se osjećate nakon što doživite takvo pitanje ?

(Isto vrijedi i za "šta filozofiraš")
Koliko je pogudbno? za mene dosta. Samim time što netko moje mišljenje/želje/vizije/čuvstva koja mu iznosim na pladnju vidi kao kompliciranje, dobivam dojam da dotičnoj osobi nije stalo do istog.
__________________
8 years ... and I'm back!
exCrvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:21   #20
Quote:
2put kaže: Pogledaj post
Je li to u biti nešto kulturniji način za dati nekome do znanja da je ustvari "nebitan i smara", za reći nekome da je nepoželjan ?

Što mislite koliko je pogubno navedeno pitanje postavljati u vezama, a koliko u prijateljstvima, i da li vam to mogu reći osobe kojima je zaista stalo do vas ?

Kako se osjećate nakon što doživite takvo pitanje ?
1) U mom slučaju, ne. Ako nepotrebno kompliciraš, jasno i glasno ću ti to dati do znanja. Ovo uopće ne znači da mi je komplikator(ica) nebitan, smara me ili nepoželjan. Jednostavno ne volim nepotrebne komplikacije i filozofije.

2) Pogubno je to reći teškim egotriperima koji uvijek znaju najbolje. Samim time, to "pogubno" postaje "poželjno". Ne vidim potrebe za druženjem s takvim ljudima.

3) Nikada mi nitko nije rekao da kompliciram i filozofiram.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.