Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2004., 02:29   #1
Sluzbeni auto - placanje troskova

Eto, posrecilo se i meni pa cu u novoj firmi dobiti i sluzbeni auto.

Zanima me kako se reguliraju troskovi (npr. nabavke goriva) ucinjeni dok se vozilo koristilo za "privatne potrebe". Na primjer, izlet na Plitvice preko vikenda, a treba tankirat...

Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 08:44   #2
službeno vozilo se nesmije koristit u privatne svrhe..
to je čak i kažnjivo prema internim propisima tvrke.
to što ti vidiš da to drugi rade, je jednostavno kršenje tog propisa, i lažiranje putnih naloga i krađa goriva i itd (ima još tipa krađe djelova itd..) ne znači da i ti to smiješ..
ti pitaš pitanje tipa:
mujo je opljačkao banku i nije ga uvatilo, jel' mogu i ja opljačkat banku?
kakov bi odgovor trebao bit?

eventualno, ako si jaka faca pa ti firma daje auto na 24 h korištenje, tada ti daje i ina karticu za gorivo i samo voziš i tankaš. ništa ne opravdavaš, ali se obično i ne očekuje da ćeš lampat s ekipom ili ljubavnicom naokolo, tj korištenje u privatne svrhe podrazumijeva dolazak i odlazak na posal..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 09:49   #3
kakakv je to odgovor?! zašto si odmah napao čovjeka?!
samo fali da podneseš kaznenu prijavu protiv njega!

ovisi kakav dogovor netko ima s tvrtkom kad je u pitanju korištenje službenog auta, kao i bilo što drugo što nosi predznak "službeno".
ako auto imaš na raspolaganju 24 sata, a tvrtka ne zabranjuje korištenje auta u privatne svrhe ( uostalom auto imaš na raspolaganju cijelo vrijeme) ali ne plaća te troškove, jednostavno vodiš evidenciju o tome u putnom nalogu ako si ga obvezan voditi - a trebao bi - i firma kod obračuna plaće uzima to u obzir, odnosno oduzima od plaće s obračunom doprinosa i poreza .

ako ne vodiš putni nalog na taj način, a ponekad koristiš službeni auto u privatne svrhe za neki duži put, onda bi bilo pošteno ( i nadasve pametno) da za svoju lovu natočiš gorivo potrošeno za taj put.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 11:10   #4
Kod nas je dozvoljeno koristenje sl. auta u privatne svrhe (skoro svi djelatnici koji imaju sl. auto privatni niti nemaju). Odvaju se troskovi, odnosno posebno se vodi evidencija predjenih km u sluzbene svrhe, tako uvijek koncem mjeseca vidis razliku.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 13:59   #5
Fiju, ja ocekivala druge odgovore

2-3 moja poznanika imajui aute 24 h na raspolaganje, i bez previse ustrucavanja se istima sluze u privatne svrhe.

Ne vode putne naloge niti slicno.
MissT is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 18:47   #6
Ovisi o firmi,

u dvije firme u kojima sam radio, ako si imao auto na korištenje nitko te nije pitao gdje si i što radiš u slobodno vrijeme s njime.

Ako bih baš išao negdje dalje, > 200,300 Km onda bih reda radi rekao gazdi "čuj idem u šoping do Austrije ili što već " i nije bilo frke.
Dok opet u drugoj firmi se moralo voditi brigu o zapisivanju kilometraže ali opet bih nakon pristojnog pitanja mogao kud kod hoću.


Najbolje da kad već dobijaš auto na korištenje i pitaš kakva su ti prava, ovako preko neta sigurno nećeš dobiti konkretan odgovor
T300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 00:45   #7
Korištenje službenog auta u privatne svrhe, ako firma dozvoli, je oporezivo i smatra se plaćom. Sve što ti firma da, u bilo kojem obliku (novčanom ili materijalnom ili kajjaznam), je oporezivo. Tako se na korištenje auta u priv. svrhe plaća porez i doprinosi koji se mogu obračunati ili zbrajanjem kilometara na kraju mjeseca i onda se to nekak oporezuje, nemam pojma, ili tako da se računa određeni postotak od cijene auta, pa nešto puta PDV plus ovo minus ono - uglavnom komplicirana računica, znat će financijaši.

Kod nas u firmi se to računa na ovaj drugi način - dobro je kaj ide više love u 2. stup. iz tog poreza. Mislim, nije loše imati ni službeni auto, a i ovaj doprinosić u 2. stup fino dođe...
matsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 17:45   #8
Re: Sluzbeni auto - placanje troskova

Quote:
miro111 kaže:
Eto, posrecilo se i meni pa cu u novoj firmi dobiti i sluzbeni auto.
Ovisi o firmi i o tvom statusu u firmi - dakle popričaš s gazdom. Sve ostalo su ti nagađanja.

Neki inače ni ne vole da se sa službenim autom na korištenju baš puno voza okolo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 14:32   #9
kod mene u firmi korisnici službenih auta (oni koji imaju aute 24/7) plaćaju 10% troškova goriva jer se računa da taj auto koriste i u privatne svrhe. također, prilikom svakog tankanja moram zapisati trenutnu kilometražu na račun. I glupo mi je nalit rezervar goriva u splitu ako nemam putni nalog za split ili negdje dalje.
sve u svemu, nitko ne može točno kazat koliko km sam prošao u službene a koliko u privatne svrhe.
__________________
jozo
jozodz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 19:22   #10
Quote:
MissT kaže:
Fiju, ja ocekivala druge odgovore

2-3 moja poznanika imajui aute 24 h na raspolaganje, i bez previse ustrucavanja se istima sluze u privatne svrhe.

Ne vode putne naloge niti slicno.
Oh, pa, ovo je porezno kažnjivo djelo...

Moraju imat putne naloge! A kak onda pravdaju troškove benzina?

Naime, na kraju mjeseca napišeš u putnom nalogu koliko si otprilike km koristio u privatne svrhe. Jer, korištenje službenih automobila u privatne svrhe spada pod plaću u naravi, samim tim ulazi u dohodak od nesamostalnog rada.

Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 20:04   #11
Quote:
Crow Jane kaže:
Oh, pa, ovo je porezno kažnjivo djelo...

Moraju imat putne naloge! A kak onda pravdaju troškove benzina?
Koliko znam - putni nalozi nisu obvezni već duže vremena...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 22:04   #12
Quote:
Vojky kaže:
Koliko znam - putni nalozi nisu obvezni već duže vremena...
Ovisi kako u kojoj firmi. Ali, pa kako se pravdaju troškovi drugačije?

Pa nemreš samo tak kak se ko sjeti trošit benzin na trošak firme...
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2004., 10:12   #13
Quote:
Crow Jane kaže:

Pa nemreš samo tak kak se ko sjeti trošit benzin na trošak firme...
nije istina! neke firme ugovorom daju auto na raspolaganje 24/7 i pokrivaju sve troskove ukljucujuci i parkiranja, i cestarine. na kraju mjeseca je daju racuni i onda firma vraca za ucinjene troskove.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2004., 10:59   #14
Quote:
Billi kaže:
nije istina! neke firme ugovorom daju auto na raspolaganje 24/7 i pokrivaju sve troskove ukljucujuci i parkiranja, i cestarine. na kraju mjeseca je daju racuni i onda firma vraca za ucinjene troskove.
Ako je netko ugovorno na raspolaganju firmi 24/7, onda je vrlo teško dokazati da je auto korišten privatno.

Iz istog razloga ministri imaju pravo na vozilo 24 sata dnevno - uvijek se može dogoditi da je hitno potreban u sred vikenda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2004., 11:12   #15
Quote:
Billi kaže:
nije istina! neke firme ugovorom daju auto na raspolaganje 24/7 i pokrivaju sve troskove ukljucujuci i parkiranja, i cestarine. na kraju mjeseca je daju racuni i onda firma vraca za ucinjene troskove.
Pa da, to i govorim. Prilažu račune.

Iz kojih se onda točno vidi da si tankao u vrijeme godišnjeg, u Šibeniku, npr.

Iznenadila me ona gore kaj veli da nitko niš ne prilaže kao trošak.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.