Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 10:42   #201
Černo bil, Krško bu.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:35   #202
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ne možeš poginuti držiš li se procedura i ne čeprkaš po reaktoru.

Ima jedna stvar koja me već duže vremena pati u vezi Černobila. A to je zašto je on imao ona četiri "dimnjaka". Stavljam pod navodnike jer znam da to nisu dimnjaci već odvoditelji pare. E sad, zna se da u RBMK tipu reaktora vodena para ide drito iz reaktora na turbinu koja pokreče el. generator. Stoga ta para jedostavno ne smije izaći van u okoliš, nego se vrača u kondenzator (štoli već) i natrag u reaktor.

Zašto onda pobogu ti "dimnjaci"? Jesu li oni bili namjenjeni samo za ispuštanje ksenona?
Nitko lud ne bi puštao radioaktivnu paru u atmosferu. Vrlo vjerojatno se radi o dimnjacima koji ispuštaju paru nekog drugog kruga za hlađenje. I NEK ima takvo postrojenje, one nizove relativno niskih dimnjaka.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:58   #203
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nitko lud ne bi puštao radioaktivnu paru u atmosferu. Vrlo vjerojatno se radi o dimnjacima koji ispuštaju paru nekog drugog kruga za hlađenje. I NEK ima takvo postrojenje, one nizove relativno niskih dimnjaka.
Ne samo da je vrlo vjerojatno nego je to tako. To su tornjevi za hlađenje u kojim se cijevi kojima cirkulira medij koji se hladi (primarni krug) špricaju vodom. Voda isparava i odnosi više energije nego što bi to učinio zrak. Na izlazu iz paraboličnog dimnjaka se kondenzira i izgleda jako grdo ali je bezopasna.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 16.10.2008. at 12:48. Reason: molim te, citiraj post
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 12:00   #204
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nitko lud ne bi puštao radioaktivnu paru u atmosferu. Vrlo vjerojatno se radi o dimnjacima koji ispuštaju paru nekog drugog kruga za hlađenje. I NEK ima takvo postrojenje, one nizove relativno niskih dimnjaka.
Endimione, Černobilski tip reaktora, RBMK tip nema nikakvog rashladnog kruga jer vodena para ide direktno iz reaktora na turbinu koja pokreče el. generator, i ta para nikada ne napušta nuklearku, nego se vraća natrag u reaktor. Ali ema nikakvog prvog i drugog rashladnog kruga kao što to imaju VVER i PWR reaktori.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 12:57   #205
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Ne samo da je vrlo vjerojatno nego je to tako. To su tornjevi za hlađenje u kojim se cijevi kojima cirkulira medij koji se hladi (primarni krug) špricaju vodom. Voda isparava i odnosi više energije nego što bi to učinio zrak. Na izlazu iz paraboličnog dimnjaka se kondenzira i izgleda jako grdo ali je bezopasna.
On govori o onom u Černobilu. Onaj crveno-bijeli s čeličnom paraboličnom konstrukcijom. Baš i nema slika gdje se vidi kako iz njega izlazi para.


Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Endimione, Černobilski tip reaktora, RBMK tip nema nikakvog rashladnog kruga jer vodena para ide direktno iz reaktora na turbinu koja pokreče el. generator, i ta para nikada ne napušta nuklearku, nego se vraća natrag u reaktor. Ali ema nikakvog prvog i drugog rashladnog kruga kao što to imaju VVER i PWR reaktori.
Ima rashladni krug. Para iz reaktora odlazi u separator pare, a onda na turbinu, pa u kondenzator.

Vruća voda iz kondenzatora se hladi rijekom, jezerom, ili tim dimnjakom. Ovdje imaš i ogromnu sliku.
Da nema rashlađivanja, ne bi bilo ni proizvodnje energije. To je toplinski stroj i razlika mora postojati, inače nema obavljanja rada. Bez hlađenja bi se sve pregrijalo.
Sad, je li se četvrti RBMK-1000 hladio onim umjetnim jezerom, a ponekad (ljeti) i dimnjakom, ne znam, ali vjerojatno jest.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:14   #206
On govori o onom u Černobilu. Onaj crveno-bijeli s čeličnom paraboličnom konstrukcijom. Baš i nema slika gdje se vidi kako iz njega izlazi para.

Da. Svi rashladni tornjevi rade jednako. Umjesto da izmnjenjivač topline zagnjuriš u rijeku špricaš ga vodom u paraboličnom dimnjaku. Paru ne stvara voda iz turbina već voda iz vodovoda, bunara ili rijeke.

Molim te, nauči se quotati. To nije nikakav problem, a olakšava preglednost. Nemoj da moramo uvoditi sankcije, to nije u ničijem interesu. Hvala.

Zadnje uređivanje Tika : 16.10.2008. at 19:08.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 10:47   #207
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
On govori o onom u Černobilu. Onaj crveno-bijeli s čeličnom paraboličnom konstrukcijom. Baš i nema slika gdje se vidi kako iz njega izlazi para.



Ima rashladni krug. Para iz reaktora odlazi u separator pare, a onda na turbinu, pa u kondenzator.

Vruća voda iz kondenzatora se hladi rijekom, jezerom, ili tim dimnjakom. Ovdje imaš i ogromnu sliku.
Da nema rashlađivanja, ne bi bilo ni proizvodnje energije. To je toplinski stroj i razlika mora postojati, inače nema obavljanja rada. Bez hlađenja bi se sve pregrijalo.
Sad, je li se četvrti RBMK-1000 hladio onim umjetnim jezerom, a ponekad (ljeti) i dimnjakom, ne znam, ali vjerojatno jest.


Hvala ti za sliku i objašnjenje. Ma da, izvalio sam da nema krug, naravno da ima, ali sam samo mislio reći da nema više krugova, jer je RBMK jednostavnije konstrukcije od VVER i PWR, te para iz reaktora ne kruži nekim unutarnjim krugom, nego preko mehanizama koje is gore opisao iz reaktora drito odlazi na turbinu.

Mala digresija, gledao sam filmove o Černobilu. Postoji znanstvenik Anatolij Deatlov (ili Dietlov) koji je, ako je vjerovati tim filmovima, najodgovorniji za cijelu katastrofu. Test mu je umalo uspio, ali eto, "omanulo mu se". Što je poslije bilo s njime?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 15:23   #208
Pitam se jesu li nakon nesreće u Černobilu odmah ugasili preostala tri reaktora, pa ih kasnije upalili, ili su bili toliko nedotupavni pa su oni nastavili raditi kao da se baš ništa nije dogodilo?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 15:54   #209
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Hvala ti za sliku i objašnjenje. Ma da, izvalio sam da nema krug, naravno da ima, ali sam samo mislio reći da nema više krugova, jer je RBMK jednostavnije konstrukcije od VVER i PWR, te para iz reaktora ne kruži nekim unutarnjim krugom, nego preko mehanizama koje is gore opisao iz reaktora drito odlazi na turbinu.

Mala digresija, gledao sam filmove o Černobilu. Postoji znanstvenik Anatolij Deatlov (ili Dietlov) koji je, ako je vjerovati tim filmovima, najodgovorniji za cijelu katastrofu. Test mu je umalo uspio, ali eto, "omanulo mu se". Što je poslije bilo s njime?
Da, RBMK je kao i BWR, radioaktivna para ide u turbinu.
Anatoliy Dyatlov, mislim da se po našem pravopisu piše Anatolij Diatlov (nisam siguran), čini mi se da je završio u zatvoru.


Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Pitam se jesu li nakon nesreće u Černobilu odmah ugasili preostala tri reaktora, pa ih kasnije upalili, ili su bili toliko nedotupavni pa su oni nastavili raditi kao da se baš ništa nije dogodilo?
Koliko se sjećam, nisu ih ugasili. Nisu baš ni morali, to su odvojeni sustavi. Eventualno su možda ugasili #3. Danas ne radi niti jedan.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 02:21   #210
24. obljetnica najveće nuklearne katastrofe

Na današnji dan prije točno 24 godine dogodila se najveća nuklearna katastrofa.

26.4.1986 u 1:23h dvije eksplozije u reaktoru broj 4 u nuklearnoj elektrani "Vladimir Iljič Lenjin" u Černobilu radioaktivnom prašinom kontaminiraju oko 40% Europe. U Ukrajini oko milion ljudi pati od posljedica ove katastrofe. Negativni utjecaj nesreće u Černobilu osjećat će se još približno 300 godina.

Greenpeace predpostavlja da je život do sada izgubilo 200 000 ljudi, 336 000 ljudi je evakuirano iz obližnjih područja u Ukrajini, Bjelorusiji te Rusiji.
Današnji dan se obilježava kao Svjetski dan obnovljivih izvora energije.

R.I.P.

Obilježavanje godišnjice paljenjem svijeća


Blok broj 4
http://florianjensen.com/wp-content/.../chernobyl.jpg

Elektrana


Slike grada Pripyata koji je najviše pogođen katastrofom (Grad Duhova)
https://www.forum.hr/showthread.php?t=473274
nesreća se je dogodila u noći sa petka na subotu

Konstrukcija elektrane
http://www.chnpp.gov.ua/photogallery...on/const15.jpg
http://www.chnpp.gov.ua/photogallery...on/const12.jpg
http://www.chnpp.gov.ua/photogallery...ion/const9.jpg
http://www.chnpp.gov.ua/photogallery...on/const10.jpg

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=101OEaksU0s

Zadnje uređivanje Futur1st : 26.04.2010. at 02:27.
Futur1st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 09:56   #211
Da, 200000 ljudi

Respektabilniji izvori kažu da je 4000, a i to dosta ljudi smatra prevelikim brojem.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:31   #212
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Da, 200000 ljudi

Respektabilniji izvori kažu da je 4000, a i to dosta ljudi smatra prevelikim brojem.
Sjecam se i brojki od 200-300, ali mislim da je to bez osoblja koje je radilo ciscenje.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 18:21   #213
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Da, 200000 ljudi

Respektabilniji izvori kažu da je 4000, a i to dosta ljudi smatra prevelikim brojem.
Ma nravno za truisto godina će istina biti da je samo pregorila tipka

R.I.P. za sve žrtve napuhanih i bahatih egoista
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 18:26   #214
Nije poginulo 200 tisuća ljudi.
Zadatak - pronaći međunarodno izvješće (par puta linkano na podforumu) i pročitati ga za domaći rad.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 20:01   #215
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nije poginulo 200 tisuća ljudi.
Zadatak - pronaći međunarodno izvješće (par puta linkano na podforumu) i pročitati ga za domaći rad.
Jesu li u tu brojku uključena djeca sa leukemijom i drugim egzotičnim racima ili su popis radili srbi?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 21:05   #216
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nije poginulo 200 tisuća ljudi.
Zadatak - pronaći međunarodno izvješće (par puta linkano na podforumu) i pročitati ga za domaći rad.
Isitna je da se radi o procijeni,točan broj se nikada neće saznati a žrtve i njihov broj će biti predmet svirepih ismijavanja naučnika[/URL]
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 21:46   #217
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Isitna je da se radi o procijeni,točan broj se nikada neće saznati a žrtve i njihov broj će biti predmet svirepih ismijavanja naučnika[/URL]
Naravno da se radi o procjeni. Što si mislio, da se žrtve mogu poimence prebrojati? To se ne može za mnoge nesreće, a kamoli za one kod kojih su očite dugoročne štete u genetskom materijalu.

Bit onoga što govorimo je u tome da je upućenima vrlo poznata stvar da se brojke debelo napuhuju (od licemjera u Greenpeaceu, što je samo jedan primjer), a sama je nesreća poslužila kao žrtveno janje i vječna isprika za sve, ama baš sve nedaće, kako zdravstvene tako ekonomske i ostale, koje se nekome dogode.
Vječita prehlada? Černobil.
Bol u desnoj curi? Černobil.
Mrtvorođenče? Černobil.
Tumor na mozgu? Černobil.
Osip tjemena? Černobil.
Smanjena pokretnost spermija? Černobil.
Bol u desnoj ruci? Černobil.
Smanjena pokretnost spermija? Černobil.
Mrtvorođenče? Černobil.
Tumor na mozgu? Černobil.

Ponavljam da bih pokazao kako nisu sve nedaće koje se ljudima u Ukrajini dogode rezultat te katastrofe. Čak niti one koje ljudi obično povezuju s kroničnim izlaganjem ionizirajućoj radijaciji.

Pojednostavljeno, nesreća je izazvala:
1. brze pogibije
2. akutne radijacijske bolesti
3. kronične radijacijske bolesti
4. povišenu pojavnost bolesti vezanih za poremećaj genetskog materijala

Ovo prvo odnosi se na ljude koji su imali nesreću da se nađu blizu reaktorske sobe, gdje ih je spalila vatra ili spržila para, ili su dobili golemu dozu ionizirajućeg zračenja pa su kolabirali u roku par minuta.

Ovo drugo odnosi se na one koji se nisu propisno zaštitili tijekom spasiteljskih napora i sanacije, a bili su izloženi vrlo visokim dozama radijacije.

Ovo treće vezano je za isto nepropisno zaštićene koji su primili manje doze.

I na kraju, četvrto se odnosi na, mogli bismo reći, cijeli planet. Da, jedan dobar dio je u ozbiljnije kontaminiranim područjima, ali radioaktivne tvari su se proširile po čitavom planetu. Neke atome iz reaktora i sami nosimo u svojim kostima. Barem par tisuća.

Problem kod statističkog praćenja je taj što ovo četvrto bježi jer se podaci utope u "statističkom šumu".

Mi ne možemo znati je li hidrocefalus kod bebe u Sao Paulu uzrokovan time što je jedna jajna stanica njegove bake imala nepopravljivo oštećen dio DNA zbog eto baš te jedne alfa zrake koja je stigla iz atoma koji je izašao iz nekih 11,000 km udaljenog reaktora,
zbog kozmičke zrake koja je prije 2 milijarde godina izletjela iz nepoznatog izvora u svemiru,
zbog par molekula od par milijardi molekula benzo[a]pirena koje mu je majka udahnula 2 tjedna nakon začeća,
zbog nekog virusa koji je eto, baš tijekom trudnoće napravio štetu koju trudnica nije mogla ni primijetiti,
itd.

To je statistički šum. Izvlačiti kolosalne brojeve iz njega, kakvih je dvjesto tisuća, i onda tome paničarski zlobno dodati - poginulih, je sranje. Nema druge riječi.

Nakazno rođene djece bilo je i prije nesreće. Sada su odjednom sva koja se rode - nakazna zbog Černobila? Ma moš misliti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 01:40   #218
Meni ovo nije baš najjasnije. Piše da je snimljeno 2006-e godine. I koliko sam skužio još uvijek ima tog zračenja tamo i biti će ga još puno vremena. Ali opet se ovi šeću tamo bez neke zaštitne odjeće. Koliko je to sigurno, odnosno koliko dugo se može biti u neposrednoj blizini reaktora (tj. u tom gradu) bez nekakvih posljedica? Kako je ovo moguće uopće?

Taj prostor nije zatvoren? Ne čuvaju ga? Može se tamo otići kako i kad se želi?

Ne znam zašto ali privlači me vidjeti taj grad, prošetati se kroz taj grad duhova
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 03:29   #219
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Meni ovo nije baš najjasnije. Piše da je snimljeno 2006-e godine. I koliko sam skužio još uvijek ima tog zračenja tamo i biti će ga još puno vremena. Ali opet se ovi šeću tamo bez neke zaštitne odjeće. Koliko je to sigurno, odnosno koliko dugo se može biti u neposrednoj blizini reaktora (tj. u tom gradu) bez nekakvih posljedica? Kako je ovo moguće uopće?

Taj prostor nije zatvoren? Ne čuvaju ga? Može se tamo otići kako i kad se želi?

Ne znam zašto ali privlači me vidjeti taj grad, prošetati se kroz taj grad duhova
To su turisti željni avanture.
Zaštitna odjeća ne štiti protiv zračenja nego od radioaktivne prašine.
Ako odeš tamo na jedan dan i izbjegavaš dijelove sa visokom razinom kontaminacije neće ti ništa biti ali ako tamo ostaneš dugo vremena ili pojedeš plod od neke biljke velika je šansa da oboliš.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 13:47   #220
Ako se dobro sjecam, u samoj eksploziji je umrlo 30-tak ljudi. 3 inzinjera (2 zbog eksplozije, jedan zbog infarkta) i jos 30-ak vatrogasaca koji nisu bili pripremljeni za gasenje tog pozara.

Nakon toga je zbog daljnjeg slanja neopremljenih ljudi smrtno ozraceno njih nekoliko stotina. Takodjer se na sirem podrucju primjetilo da je povisena stopa raka stitnjace za nekih 0.4%, vjerojatno isto vrijedi i za ostale rakove i deformacije prilikom rodjenja. Kako god bilo, mozemo govoriti o nekoliko stotina mrtvih, eventualno par tisuca, a ne stotinama tisuca.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.