Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2007., 11:31   #1
Cijepljenje pasa - štenećak

Ako zakasnim par mjeseci sa cijepljenjem pas protiv stenicaka da li ga mogu samo cijepiti jednom ili treba nakon mjesec dana ponoviti? Kako kad se pas prvi puta u zivotu cijepi pa se docjepljava zabog stvaranja trajnijeg imuniteta?

Hvala!
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 11:36   #2


Zašto bi zakasnio pobogu????

Znaš li ti da ne smiješ nigdje vodit psa prije nego što primi najmanje dva cjepiva protiv štenećih bolesti, a najbolje sva tri cjepiva.

I cijepi se tri puta u razmaku od po mjesec dana, a nakon toga ide cijepljenje protiv bjesnoće! OBAVEZNO!
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 11:38   #3
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post


Zašto bi zakasnio pobogu????

Znaš li ti da ne smiješ nigdje vodit psa prije nego što primi najmanje dva cjepiva protiv štenećih bolesti, a najbolje sva tri cjepiva.

I cijepi se tri puta u razmaku od po mjesec dana, a nakon toga ide cijepljenje protiv bjenoče! OBAVEZNO!


je*iga, vec sam zakasnio. PAs ima 3 godine i uvijek je bio cjepljen sve kako spada. Ove godine sam zakasnio sa stenicakom. Sad me zanima sto i kako trebam dalje. Protiv bjesnoce JE cjepljen sve kako treba.
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 12:38   #4
Šta se pas od 3 godine još uvijek cijepi protiv štenećaka? Ako da, oprostite meni laiku....
Callysto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 13:18   #5
Svake godine se ponavlja cjepivo protiv zaraznih.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:26   #6
Svake godine iz godine u godinu.

To je zapravo cjepivo protiv zaraznih bolesti. I hitaj u veta
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:52   #7
A da li se sad cijepi samo jednom ili vise puta (obzirom da kasnim par mjeseci)?
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:10   #8
E to ti ne znam.
Pretpostavljam jednom, al to će ti vet reći.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:12   #9
Ma samo jednom.

To kad je štene cijepi se tri puta, ali od toga, dakle sljedeću godinu cjepi se jednom godišnje.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:17   #10
ja sam vodila kujicu na cijepljenje samo jednom godišnje, al je dobivala 2 injekcije, jednu protiv bjesnoće a za drugu iskreno neznam za kaj?!?
Callysto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:19   #11
E pa to ti je to...ta druga koju ne znaš ti je bila protiv zaraznih.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 00:41   #12
Ako dozvoljavate da se uključim u raspravu, pa da razjasnimo nekoliko stvari i nekoliko uobičajenih nesporazuma u vezi cijepljenja.
Dakle ovako, što se tiče dinamike cijepljenja, ona može biti različita, a ovisi prvenstveno o tome koje se cjepivo primjenjuje (odnosno, od kojeg proizvođača) i u kojoj dobi. Sada ćemo se bazirati na cijepljenju protiv tzv. ŠTENEĆAKA (ne štenićaka, štenećnjaka, šćenićaka i slične izvedenice), budući da je to primarna tema.
Najprije da pojasnimo da danas na tržištu praktički ne postoji više monovalentna vakcina samo protiv štenećaka, već se koriste polivalentne vakcine, koje uz vakcinu štenećaka (odnosno antigen štenećaka, oliti CDV, canine distemper virus), sadrži i još neke antigene, a to su najčešće virus hepatitisa (CAV-2, canine adenovirus type 2), virus parainfluence pasa (CPIV), virus parvoviroze pasa (CPV) i obično još tekuću komponentu koja sadrži inaktiviranu (mrtvu) bakterijsku vakcinu kulture Leptospira, serovar canicola i Leptospira serovar icterohaemorrhagiae.
U vakciniranih zdravih pasa, primjenom cjepiva postiže se stvaranje tzv. aktivne imunosti, odnosno stvaranje specifičnih protutijela, što ima za posljedicu zaštitu od infekcije navedenim uzročnicima.
U osnovi, postoje 2 pojma koja treba razlikovati, a to su:
1) Primovakcinacija-primovakcinacija je pojam pod kojim podrazumijevamo cijepljenje prethodno necijepljene životinje, BEZ OBZIRA NA NJEZINU DOB, neovisno o tome vakcinira li se jednom ili dvjema dozama. To je vrlo važno znati, kako bi se izbjegle greške u cijepljenju, i pružila adekvatna zaštita. To praktično znači da je u psa u dobi od, recimo, 5, 6, ili 10 godina, koji prethodno nikada nije bio vakciniran, ustvari prvom primjenom cjepiva, izvršena primovakcinacija.
Docjepljivanje ili booster-je druga doza vakcine, koja uslijedi obično nekoliko tjedana nakon inicijalne vakcinacije, a svrha joj je da potiče sekundarni imunološki odgovor.
2) Revakcinacija-jest svaka ponovna vakcinacija koja uslijedi nakon primovakcinacije.
Dakle, sama primovakcinacija se sastoji od jedne ili dvije doze (od kojih se druga zove booster), dok se kod revakcinacije u pravilu ide samo s jednom dozom.
Što se tiče samog razmaka i ukupnog broja doza prilikom primovakcinacije, oko toga postoje kontroverze, premda je po meni, najbolje voditi se prema uputi proizvođača. Kod nas se dosta koristi Pfizerova peterovalentna vakcina protiv štenećaka, hepatitisa, parva, leptospiroze i parainfluence ''Vanguard®plus 5/L'', i njegova starija inačica ''Vanguard® 5''. Razlika između te dvije vakcine je neznatna, a osim u ponešto izmijenjenim dozama Leptospire, bitna je razlika da je kod starijeg ''Vanguard 5'' razmak između pojedinih vakcinacija prilikom primovakcinacije bio mjesec dana, pa se tako cijepilo sa 8, 12 i 16 tjedana (odnosno, s 2, 3 i 4 mjeseca starosti, pri čemu je zadnja doza vakcine morala biti aplicirana S NAVRŠENIH 4 mjeseca), dok se kod novog ''Vanguarda plus 5/L'' razmak između pojedinih vakcinacija prilikom primovakcinacije smanjio na 3 tjedna (21 dan), te se tako ukupno daju 3 doze s razmacima od po 3 tjedna, s time da zadnja doza vakcine ne mora biti aplicirana s navršena 4 mjeseca, nego može i ranije. Inače, cijepljenje štenadi započinje u dobi između 6 i 8 tjedana starosti.
Vlasnici često u praksi postavljaju pitanje zbog čega je potrebno cijepiti 3 puta, jer mnogi od njih vjerojatno smatraju da su žrtve veterinarske urote, koja ima za cilj oteti im novac, pa ćemo i to malo razjasniti, za kompletniju informaciju. Naime, svima je, pretpostavljam, poznato da postoji nešto što se zove kolostrum, ili ''prvo mlijeko'', a to je sekret mliječne žlijezde majke koji se formira neposredno prije rođenja, čiji su najvažniji sastojak imunoglobulini (protutijela) porijeklom od majke, koja imaju zadatak tzv pasivne (primljene, dobivene) imunosti u prvom razdoblju života, dok je imunološki sustav šteneta još nedovoljno razvijen da bi sam proizvodio protutijela na antigene s kojima dolazi u dodir (antigen je svaka tvar koja je sposobna potaknuti imunološki odgovor). Štene sisanjem majke u prvih 24 sata primi kolostrum i sa njime gotova protutijela i na taj način bude zaštićeno od bolesti kroz taj prvi period. E, sad, problem nastaje u trenutku kada protutijela pasivne imunosti počinju nestajati, a sam pasivni imunitet slabjeti-općenito se smatra da do toga u većine životinjskih vrsta dolazi oko šestog tjedna života. Da bi se uspješno provela aktivna imunizacija (odn. primjena cjepiva), potrebno je da pasivno stečena imunost nestane, ili se barem bitno umanji, iz razloga što protutijela iz kolostruma neutraliziraju cijepni antigen. Kako je u praksi gotovo nemoguće odrediti vrijeme nestanka pasivne, kolostralne imunosti (što se naravno ne dešava preko noći, nego postupno), uobičajeno je da se mladunčad prilikom primovakcinacije cijepi 2 ili više puta, i to je pravi razlog zbog čega se to radi na taj način.
Što se tiče pasa starijih od 4 mjeseca, ili odraslih pasa, koji nisu NIKADA cijepljeni protiv ''štenećaka'' (i ostalih gnjuseva u kombinaciji), tu se obično ide u primovakcinaciji sa dvije doze, sa razmakom od 3 ili 4 tjedna, ili po preporuci proizvođača; budući da je tu pasivna imunost već odavno izgubljena, te se ne mora strahovati od interferencije majčinim protutijelima. Ono što pojedini veterinari rade, a nije dobro, je da starije pse kada ih prvi puta cijepe protiv zaraznih bolesti cijepe jedanput-to je bačen novac, jer uvijek se mora dati booster, kako bi se aktivirale tzv ''prisjetne stanice'' koje su odgovorne za stvaranje protutijela.
Nadalje, po pitanju revakcinacije-preporuča se pse cijepiti protiv zaraznih bolesti jednom godišnje, bez obzira na dob. Uobičajeno mišljenje da stariji psi ne mogu oboljeti od štenećaka jest velika zabluda, jer, iako je štenećak puno češći u mladih pasa, nije isključeno da i stariji psi obole od te bolesti, a zabluda je tim veća što, u vakcini koju kolokvijalno zovemo ''štenećak'' ima i drugih bolesti koje nemaju dobnu dispoziciju, što znači da od njih mogu oboljeti psi svake dobi-kao npr. leptospiroza (osobito važno za lovačke pse, koji idu po terenu i dolaze u kontakt sa stajaćim vodama u kojima se često nalaze leptospire).
Razmak između pojedinih cijepljenja koji je veći od godine dana ne predstavlja osobit problem, i u tom slučaju postupa se jednako kao i uobičajeno, dakle, daje se jedna doza (pod uvjetom da je izvršena primovakcinacija, jasno...)
Što se tiče izlazaka van sa psom koji nije dovršio sva cijepljenja, iskustvo je pokazalo da nije nužno čekati da se završe sve 3 doze primovakcinacije, nego da je nakon drugog cijepljenja moguće i relativno sigurno izvesti štene van, po mogućnosti na kakav izolirani dio travnjaka, gdje ne dolaze drugi psi (ako takav uopće u Zagrebu još postoji), i naravno, izbjegavati kontakte s psima nepoznatog cjepnog statusa; tipa lutalica kojem iz očiju curi gnoj, a po tijelu ima kraste, nije baš najsretnije društvo za tek cijepljeno štene.
Postoje još neka cjepiva koja se obično daju u kombinaciji sa ''štenećakovim'' vakcinama, jedna od njih je vakcina koronavirusne bolesti pasa, za koju vjerujem da su mnogi čuli. Ona je ponešto različita od polivalentne vakcine, utoliko što dolazi u zasebnoj dozi, i ukupno se daju 2 doze, s razmakom od 3 tjedna, prilikom primovakcinacije, kasnije jednom godišnje, kao i ostale.
O cijepljenju protiv bjesnoće je bilo već govora u prijašnjim temama, pa neću sada ponavljati, možda ako se otvori novi post.
Pozdrav svima!
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 09:57   #13
Eto, stručno i nadasve inspirativno i edukativno objašnjenje.
Samo ga zbilja znate zakomplicirat (svi vetovi), ali mislim da je to već profesionalno oboljenje ...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 10:42   #14
Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
A da li se sad cijepi samo jednom ili vise puta (obzirom da kasnim par mjeseci)?
Samo jednom. I ne brini što kasniš, moj pas ima sada 6 godina i ne planiram ga više cjepiti svake godine nego vjerovatno na 1,5 godine. Osim protiv bjesnoće, naravno, gdje ga moram cjepiti svaku godinu.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:05   #15
Hm, ne znam...meni je tu sve jasno općenito nastojim dati pojašnjenje koje je razumljivo većini čitatelja...možda ne uspijem uvijek
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:18   #16
Hvala barba vet
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:45   #17
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Hm, ne znam...meni je tu sve jasno općenito nastojim dati pojašnjenje koje je razumljivo većini čitatelja...možda ne uspijem uvijek
Hvala na konkretnom savjetu, citao sam dugacki pist vise puta i probat cu (sad kad sam pametniji) tocno opisati situaciji i molim odgovor.
U nastavku pisem samo o cijepljenju protiv stenecaku i ostalog u tom koktelu (na bjesnocu se obazirem).
  • Pas kupljen sa 3 mj i cijepljen jednom i onda 30ak dana kasnije jos jednom
  • sa cca 1 god ponovo cijepljen
  • sa cca 2 god ponovo cijepljen
  • ovo godine pas ima 3 god i zakasnio sam na cijepljenje oko 4 mj. 04.06.07. odveo sam ga na cijepljenje i veterinarka je rekla da ga moze sad cijepiti, a onda mora jos jednom u roku od 30 dana sa istim "koktelom cjepiva" (zbog kasnjenja) jer inace nece vrijediti.

Da li je to tako ili to nije istina? REkla je da nikako ne smije doci kasnije od 04.07. jer bi onda opet trebalo 2 cijepljenja. Da nikako ne smijem zakasniti niti jedan dan! Meni je to cudno, tj. pretjerano mi zvuci. Molim nepristrani savjet sto je potrebno i sto je najbolje!
Hvala puno!
davor07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:01   #18
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Hm, ne znam...meni je tu sve jasno općenito nastojim dati pojašnjenje koje je razumljivo većini čitatelja...možda ne uspijem uvijek
ž
Da, zato sam i rekla profesionalna deformacija.
Svi težimo k istom.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:21   #19
Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
Pas kupljen sa 3 mj i cijepljen jednom i onda 30ak dana kasnije jos jednom
OK

Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
sa cca 1 god ponovo cijepljen
OK

Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
sa cca 2 god ponovo cijepljen
OK

Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
ovo godine pas ima 3 god i zakasnio sam na cijepljenje oko 4 mj. 04.06.07. odveo sam ga na cijepljenje i veterinarka je rekla da ga moze sad cijepiti, a onda mora jos jednom u roku od 30 dana sa istim "koktelom cjepiva" (zbog kasnjenja) jer inace nece vrijediti.
Nije ok. Ne treba ga cijepiti dvaput, nego samo jedanput, budući da je već cijepljen prošle godine, i nema problema, cjepivo će ''vrijediti''. Veterinarka neka obnovi gradivo...

Quote:
davor07 kaže: Pogledaj post
REkla je da nikako ne smije doci kasnije od 04.07. jer bi onda opet trebalo 2 cijepljenja. Da nikako ne smijem zakasniti niti jedan dan! Meni je to cudno, tj. pretjerano mi zvuci.
Nije ok. Pas je primio primovakcinaciju kao štene, i ne treba izmišljati toplu vodu.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:27   #20
Onda svi kod Čistovodića!!!
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.