Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2003., 17:39   #41
ja sam prije nekih desetak godina znala ic na Cret (iznad maksimira- na sumu mislim), i vise manje redovito jahala u tom klubu (nije bilo nekog specijal imena) stala sa 10-ak konja,

prosle godine sam malo navratila i inf. se za cijene, pa ovak stoje stvari: 10 sati ak se uplate odjednom 500kn, inace je pojedinacno sat 80 kn to je za one kaj vec znaju jahat, inace za skolu nisam sigurna al mislim da je oko 1000kn,

od opreme ne traze nist posebno, bar je tak bilo u moje vrijeme, a i dobra sam bila s vlasnikom i trenerima
ja sam uvijek bila u nekim starim trapericama i tenisicama, a mislim da je opremu bolje kupit kasnije kad covjek uopce vidi jel mu se to svidja i ne
a da termini su uvijek bili po dogovoru i ritam
ja sam inace skolu zavrsila na hipodromu al tam mi je bilo malo dosadno jer se sve odvija na ogranicenom prostoru a tu bi brijali po sumi , livadama, po ljetu bi znali ic do nekih vinograda, konji navale na travu, a mi na grozdje, tak da je i zahebacije bilo sve u svemu pravi sport za brijat u prirodi

ak nekog zanima nek mi se javi, pa mozemo otic malo je teze za nac,
valjda nisam zaboravila nakon tolko vremena, nadam se da je ko ona s biciklom, kajd se jednom nauci da se ne zaboravi
histeria is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 17:26   #42
AAAAA

prijavljujem se... bitno mi je da je otvoreni prostor a ne laganim kasom u krug

jedino kaj trebam sat-dva zagrijavanja jer sam zadnji puta sjela na konja (u medjuvremenu ih upoznala puno vishe ) prije tri godine u Zatonu kod Zadra... (prekrasnih sat vremena jahanja po prirodi)...

Inace, skolu jahanja sam zavrsila prije... hm... 20 godina (bate kak sam stara) na hipodromu jer je to, tada, bila jedina skola jahanja u Zagrebu i okolici...
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 16:46   #43
Danas sam imala izvrstan sat jahanja
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 18:28   #44
je da to jahanje u krug je katastrofa DOSADNO za ubit

ovo drugo je bilo super nadam se da jos je
histeria is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 21:15   #45
Drage moje jahacice
Jeste primjetile kak se samo cure javljaju na ovu temu? I inace dal ste skuzili da se pretezno zene bave konjima! Pitam se zakaj! Citala sam negdje da je konj jedina velika zivotinja koju zene iskrenski vole, i jedan psihijatar je nedavno napisao u jednom konjickom casopisu da se moze dogodit da se zena zaljubi u konja isto onako kako se moze zaljubit u muskarca samo naravno (valjda) minus sexualna potreba
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 12:55   #46
Bok društvo,

Nisam jahala već nekoliko godina ali to je sport kojeg se rado sjećam i na koji sam doista ponosna.
Ne znam jeli mi bilo draže jahati ili družiti se i brinuti o konjima. Obožavam ih!!!!!!
Školu jahanja sam završila na hipodromu, a poslije jahala na Čretu, jurcali smo po livadama i šumama. Neponovljivo i nezaboravno....
E sad da Vam ukratko nšto kažem o hipodromu. Puno ljudi prolazi kroz hipodrom i ljudi koji se bave školom jahanja nisu prijateljski raspoloženi prema polaznicima, ali mene su iskreno prihvatili, sada ću Vam reči i zašto, možda nekom ovaj savjet pomogne.
Prvih nekoliko sati bili su toliko neljubazni i neprijateljski raspoloženi da su mnogi odustali, i iz očiju im se moglo pročitati da su sretni sa svakim čovjekom koji je odustao, ali mene to nije smetalo, jer sam uživala gledajući i brinući se za konje. Znala sam doći i po sat-dva ranije, običi svakog konja, dati im mrkvicu, očistiti štalu i box svakog konja, doista sam uživala u svakom trenu provedenom s njima. Kad su to primjetili, ljudi iz škole jahanja su potpuno su promjenili svoj stav prema meni i uskoro me prihvatili kao punopravnog člana, i dok su ostali polaznici još mjesecima hodali i kaskali u krug, ja sam nakon mjesec dana dobila "svog" konja o kojem sam brinula i vježbala i galopirala s njima po cijelom hipodromu.
Problem je u tome, što nažalost, velik broj ljudi ide u školu jahanja jer je to sad moderno, a manji dio jer iskreno vole te životinje i kad ovi skuže da među mnoštvom onih prvih ima i koji iz ove druge skupine, rado će ga prihvatiti.
Primjer, frendica koja je samnom išla u školu jahanja dolazila je u bijelim rukavicama i stalno ponavljala " fuj kak smrde " - treći sat se više nije pojavila, zbog takvih svi pate.
Zato imajte puno ljubavi prema konjima i svi će to znati prepoznati i uživajte u jahanju jer to je Božanski sport i Božanski osjećaj.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 13:35   #47
Mene zbunjuje to sto svi koji ste isli na hipodrom pricate da ste zavrsili skolu jahanja, a ujedno i pricate da ste samo kaskali u krug! Kaj to znaci po vama Ja jasim vec tisuce godina sa visoko kvalificiranim uciteljima (maitres d'equitation i maitres de cheveux) i znam jako puno toga o jahanju, konjima, dresuri, takmicenjima, itd. al nikad se ne moze bas "zavrsit" skola jahanja, osim ako se time ne bavite profesionalno i na kraju dobijete diplomu drzave koja vam je vazeca u cijelom svijetu. Kad se dobije takva diploma onda mozete radit kao ucitelji jahnja, trener konja, itd... i takva skola je vrlo rigorozna i traje pun k**** godina.

Molila bi da mi hipodromski jahaci objasne o cemu se radi , jer kao sto vidite ja neznam, a vrlo me interesira. Hvala.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 13:56   #48
Molila bi da mi hipodromski jahaci objasne o cemu se radi , jer kao sto vidite ja neznam, a vrlo me interesira. Hvala. [/B][/QUOTE]

Nisam ja samo trčala u krug, već galopirala, preskakala neke malene prepone i ludirala se po cijelom hipodromu ( vidi prethodni post ), ali nažalost velika većina, da ne kažem svi ostali su samo kaskali u krug. Nakon tri mjeseca polaže se ispit i naravno da svi ti ljudi večinom popadali, jer galop nisu ni vidjeli a kamoli probali.
Ja sam prošla ispit, ali nisam dobila nikakvu diplomu, već knjižicu da sam član konjičkog društva Zagreb ( koju se dobiva samo ako položiš ispit ).
Ali ponavljam, ja sam u školu išla prije 10-tak godina, tko zna, možda je sada situacija drugačija, možda bolja, a možda i gora.
Eto toliko od mene, možda da se javi netko sa friškijim iskustvom ??
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 14:03   #49
Hvala. To kaj si napisala sam si i mislila da je tak. A i kaj covjek moze naucit u 3 mjeseca mi isto nije jasno (jedino ak si svaki dan i cijeli dan sa konjima ta 3 mjeseca i jases barem 4-5 puta dnevno).

Ja vise ne skacem ogromne prepone jer sam se tog zasitila, ali sam vec dobro poodmakla sa dresurom.

Cudno je to da se kod nas kaska 3 mjeseca i da se ne galopira. Tu kod nas se galopira kad treci put sjednes na konja (ako si odrastao covjek, ali na lounge) i nakon cca 2 mjeseca ako si mali klinac.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 18:18   #50
skolica :)

hm... krivo sam shvacena

Skolu sam zavrshila prije 20 godina kada je trajala 3 mjeseca...
Na pocetku poni, pa onda 'veliki' konj (ps tad sam bila 8 god), pa malo kasa, malo galopa, male prepone... i naravno izvan korala...
Nakon toga sam isla jos dva mjeseca i zbog napora puta (15 km autobusom u jednom smjeru - samo sto tada busevi iz Gorice nisu vozili svakih pet minuta i od velesajma nije bilo tramvaja) odustala jer se trebalo dolaziti svaki dan...

U godinama kasnije znala sam (iako rijetko) odlaziti u Mokrice i tada bi me, na pokazivanje knjizice, pustili samu da laprdam okolo po shumama i livadama... opaki gust

No, kada su hipodrom otvorili za javnost i ja njih nazvala rekose mi u koral prvih 5 sati... ja: 'ali imam vasu skolu', oni: 'nema veze, prvih pet sati u koral' (a tad sam isla u srednju i nisam si mogla priustiti 5 sati korala radi jednog sata gusta pa sam odustala...

Konje volim, no jednostavno nemam dovoljno vremena da bih tri-cetiri puta tjedno isla na jahanje, plus ciscenje, timarenje...

Ali bih voljela opet malo lunjati shumicama
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 11:40   #51
Re: skolica :)

Quote:
atlantis kaže:
U godinama kasnije znala sam (iako rijetko) odlaziti u Mokrice i tada bi me, na pokazivanje knjizice, pustili samu da laprdam okolo po shumama i livadama... opaki gust
Vrlo nemarno i neodgovorno od ovih u Mokricama....

[/QUOTE]]atlantis kaže: No, kada su hipodrom otvorili za javnost i ja njih nazvala rekose mi u koral prvih 5 sati... ja: 'ali imam vasu skolu', oni: 'nema veze, prvih pet sati u koral' [/QUOTE]
Pametno, svjesno i odgovorno ponasanje...

Sorryte ak kompliciram, ali svi uvijek zaboravljaju koliko je jahanje vrlo opasan sport i laici nebi smjeli bit pusteni sa ko zna kakvim konjima da lunjaju sami.... Jer nedaj boze da se nekom nesto desi dok je sam i ostane paraliziran lezat ko zna gdje....
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 13:21   #52
E Indi,

Čekaj da tek čuješ što se meni desilo u Mokricama.
Jedan ponedjeljak odem ja u Mokrice sva nabrijana za jahanje, kad tamo štala zatvorena a pred njom dječak od 12-13 godina.
Kad je vidio moje razočarenje, otvorio je štalu i dao mi konja, ogromnog konja, iskreno takvog prije nisam vidjela.
Presretna, sredila ja njega, izvela, uzjahala...
Trči on, ja uživam, ali primjetim ja da kad god ga ja usmjerim u određenom pravcu on se grbi i hoće me zbaciti.
Vidim ja vrag je odnio šalu, nisam se uspaničila, ali nije mi bilo ni svejedno pa ga pustim da ide di hoće. Uskoro je krenuo prema štali, a meni nije padalo napamet da ga sprriječim u tome, jer sam bila svjesna da se nalazim u vrlo pogibeljnoj situaciji, na konju nad kojim nisam imala kontrolu, a svi koji išta znaju o konjima i jahanju znaju što to znači.
Kad sam sišla s konja ispred štale, saznala sam da mi je klinac dao gazdinog osobnog konja kojeg nikad nitko nije jahao osim njega. Sve u svemu dobro sam prošla. I to je bio moj prvi i jedini posjet Mokricama.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2003., 14:09   #53
Eto, hvala Romantica - it proves my point!

Imala si srecu sa tim konjem u Mokricama (koji je vjerojatno jos i imao jaja i sa takvima moze bit relativno zajebano) i da bila si u vrlo opasnoj situaciji, jer najgore kaj ti se moze desit je da sjedis na ledjima konja nad kojim nemas kontrolu.

U principu to kaj si napisala - mogla si dovest situaciju pod kontrolu, al otom potom - ovisi o tome kolko imas iskustva i dal je konj bio pastuh il ne. Vjerujuem i da ti je to jahanje i vrlo kratko trajalo jer te konj ocito odmah otfuro natrag u stalu tipicno . Iskusniji jahaci ce i znat glavno pravilo - nikad ne tjeraj konja u galop ako si usmjeren na putu prema stali jer cete se jako iznenadit Uvijek tjeraj konja u galop kad je ledima okrenut stali ili u poziciji gdje drito nevidi stalu.

Da jos nadodam, stale koje iznajmljuju konje ljudima koji imaju 5 minuta jahackog iskustva i koji pustaju ljude same bez vodica su vrlo nemarni i neprofesionalni. Ja kad naletim na takav tzv. klub, bjezim sto dalje mogu.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2003., 21:23   #54
Ja idem u školu jahanja.
Iz Pule sam, jašem u Medulinu (malo više rekreativno jahanje,po prirodi) i u Barbanu ,gdje je otvorena prava škola.

Trener mi je rekao da ću polagati A-1 ( ne znam točno kada, dresuru i galop riješiti) .

Kas znam odlično , i sjedeći i lako jahanje, samo još trebam malo s konjem se bojle upznati, jer ga ne jašem baš dugo, prije sam nekog drugoga konja jahala.

U Barbanu je 16 sati 1000 kuna. Ali dobro je ,jer zbilja učim.

Pala sam sa konja 2 puta, jedanput jer se konj uplašio, drugi put sa sjela na nederesiramoga konja ( "ne brini se,miran ti je on").
Ovaj drugi put sam gadno pala, na leđa.
Tinuviel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 09:29   #55
Uf, gadno je past. Ja nekako uvijek padnem na kuk, sto je u neku ruku sreca

Posto vec dugo jasim i imam super ravnotezu, ne padam sa konja ako se konj uplasi il nekaj takvog, al zato padnem kad me zbaci sa sebe i to uvijek po pravilima fizike: kolut naprijed u zraku i zvajz na kuk nadam se da se necu polomit jednog dana... makar uvijek kad tresnem na pod ili ak neko u mojoj grupi tresne na pod, zvuk je ko da su se sve kosti polomile u tijelu... to me uvijek najezi. Al me tjesi sto u mom klubu relativno rijetko ljudi padaju.

Bajki-Juniorka - kaj vjezbas u dressage, bas me zanima jer i ja to intenzivno treniram.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 09:51   #56
Joj i ja sam dva puta zveknula.
Prvi put kad se konj poskliznuo i kleknuo prednjim nogama dok sam išla u galopu i bilo je upravo kako je Indi rekla, bio je to veličanstveni kolut naprijed preko vrata konja i pala sam ko kruška drito na leđa. Majke mi , mislila sam da sam paralizirana, prvi se čas nisam mogla pomaknuti, ali sam ubrzo došla k sebi i još sam morala zločka loviti po hipodromu.
Drugi put sam dobila za jahanje zamjenskog konja jer je moj bio negdje na nekom snimanju, i čim sam se popela na njega sklokao se na pod drito po mojim nogama. Prvi čas sam se uplašila za svoje noge, ali sam isti čas skužila da mi nije ništa i da konj baš i nije tako težak kako sam mislila i kako je to tragično u vesternima. Digli su konja, nije mi bilo ali fakat ništa, dobila drugog konja i dobro se provela.
Eto zgode i nezgode ljubitelja konja.
E još da Vam ispričam kako me konj opalio prednjom nogom. Kako ja obožavam konje i kako sam hranila sve konji i čistila sve boksove, dođem ja do Dine i dam mu porciju od 3 mrkve, koju je naravno slasno pojevo. Čim je pojeo mrkvu, pogledao me i opalio prednjom nogom u bedro da sam zvjezde vidjela, 10 dana sam imala otisak potkove na nozi što je izazivalo salve smijeha prijatelja i poznanika.
Uglavnom nije me htio jako povrijediti jer da me opalio stražnjom ..., ali nek se zna tko je jači ... hi, hi, hi...
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 10:14   #57
Hmmm, inace ti je bolje i "zdravije" da te konj pukne straznjom nogom, jer po svim pravilima kad te posteno sutne prednjom i propne se onda se umire jer prednja noga (vjerovali il ne) ima puno vise snage (zbog slicnih stvari nekim konjima stavljaju potkove samo na prednje noge - pogon i to...) a i konji u divljini se brane pretezno prednjom nogom, sutanj straznjom nogom je temporary measure iliti opomena!

Ja sam jednom galopirala ko luda i konj se poskliznuo i pao i ja skup sa njim al sam ostala u sedlu i konj se odmah digao pa ni meni ni njoj (bila je koblia) nije bilo nista.

Mene jedino brine to da jednom ne zveknem tak da mi se fakat nekaj ozbiljno ne desi, makar sve studije pokazuju da su povrijede u jahanju konja iste ko i one u skijanju, dakle najcesce ljudi lome ruku ili kljucnu kost. Na srecu ne poznajem nikog ko je zadobio zesce ozljede kicme, a mene tog frka....

Jadan Christopher Reeves nas Superman, al sam si je kriv....

Sto se tice tezine konja, onako pravo pravcato to mozes osjetit kad ti konj stane na nogu UFFF a u mom klubu ima 2 konja koji to namjerno rade
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 10:53   #58
E to sa prednjom nogom nisam znala. U svakom slućaju hvala!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 10:57   #59
Eto da se i ja ponovno ukljucim u razgovor kad se prica o padanju i gazenju Moram reci da su meni najdrazi oni padovi gdje u stvarnosti padnes u sekundi ali tebi se cini da je vrijeme usporilo i sve ti je tako poooolako. Imas vremena razmisliti o tom da padas i da bas nece biti ugodno
Drugi na rang listi su mi oni kad tak tresnes da ti se sav zrak izbije iz tebe pa ne mozes disati jos neko vrijeme. Kad mi se to prvi put desilo umrla sam od straha.
A bila sam i izgazena i zveknuta kopitom (precizni hitac straznjeg kopita pri ciscenju repa). Ali ja ne odustajem konja - uostalom kazu da ljubav boli
Mene zanima Indi jel s ti bas ozbiljno bavis s dresurom, koliko cesto treniras s trenerom i sta npr. sad radis? Ja ti mogu reci da ovdje uglavnom ljudi u skoli jahanja i slicno nauce neke osnove (mali/veliki krug, na lijevo/desno nazad, dobiti konja u naslon, mozda obrtanje i primanje ako su konji dovoljno dobro ujahani).
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 11:37   #60
Halo Mya - bas sam imala deja vu kad si opisala pad usporenog filma - takvi su svi moji padovi ono slow mo do daske a zapravo se radi o sekundi.

Meni ce bit sad malo tesko nac hrvatske izraze za vjezbe u dressage jer ja to obavljam na francuskom (zivim u francuskom djelu Svice).

Radim u sve tri brzine (hod, kas, galop, ali posto nisam vise pocetnik jako malo toga radim u hodu) lateralni rad - gdje konj ide u diagonalu, ali samo time sto krzia noge (misici na nogama me ubijaju dan poslje ), radimo sve vrste dekontrakcije konja sa uzdama (vrlo zahtjevan rad prsiju na uzdama, pretezno u dobro razvijenom kasu) i u galopu - time postignes da ti je konj opusten odnosno opustas ga i time dobivas njegovu flexibilnost u ustima i ledjima, te samim time ne jasis konja "na uzdama" i dobivas veliku harmoniju izmedju konja i jahaca, rad na pirueti je vrlo tezak i za jahaca i konja i tu jos nisam bas "doma". Radimo mjenjanje prednje noge u galopu (ak znas na kaj mislim), radimo kontrolirano "pomicanje" konjskih kukova i ramena u lateralnom radu, radimo spiralne krugove sa veceg u manji pa iz manjeg u veci u kasu i galopu, itd. itd. i neznam pojma kakav bi bio termin na hrvatskom gdje kad galopiras konja (recimo u krug) gdje mu "dajes" unutranju uzdu sa time da ga svakim korakom galopa u ritmu dragas po grivi - time se postize velika flexibilnost konja i tek tada dobro osjetis sta je pravi kontrolirani udoban galop.
Radimo puno cestih izmjena iz hoda u galop, pa iz galopa u stoj ili hod i puno drugih vjezba na te varijacije.

Treniram 2 puta tjedno privatni sat gdje smo samo konj, trenerica i ja. I jednom tjedno u grupnom tecaju dresure. Nekad treniram i vise, ali 3 puta tjedno je neki aproximativ jer radim pa nazalost nemogu stalno bit sa konjima

Nadam se da si uspjela nekaj skuzit.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.