Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2007., 12:56   #1
Smile Najljepše misli o… Prijateljstvu!

Najljepše misli o… Prijateljstvu! Kako lijepi i obećavajući naslov topica i to još na pdf-u religija. Pa kako to? Otkud ta tema na religiji? Smatram da onaj koji nije doživio ljudsko prijateljstvo – prihvaćanje, ljubav, razumijevanje ali i sukobe, taj ni ne može imati ispravan odnos prema Bogu.

Bog nam se, između ostaloga, objavio i kao Prijatelj. U Iv evanđelju je rekao: Ja vas nazvah prijateljima! Tema topica je upravo to sveto Prijateljstvo, prijateljstvo pisano velikim slovom P, Prijateljstvo između Boga i čovjeka, čovjeka i Boga.

No, da bi se ispravno razumjelo to prijateljstvo potrebno je protumačiti i misterij ljudskog prijateljstva.

Prijatelj obogaćuje život, pruža osjećaj vrijednosti, spoznaju jedinstvenosti, u njemu imamo sigurnost i oslonac, širinu i slobodu, živost i ljubav.

Ljudi su danas sumnjičavi prema institucijama. Mnogi brakovi su razoreni, mnoge vjerske i društvene institucije pokazale su se, u najmanju ruku, dvoličnima. Riječi ljubav, Bog, očinstvo, sinovstvo… toliko često zloupotrebljavane i iskrivljavane da nam je već svima muka kad ih čujemo.

Prijateljstvo nije institucija. To je odnos u koji svako stupa dobrovoljno, slijedeći vlastiti ukus, odabir i ono što mu se sviđa. Danas mnogi misle da je za dobar život potrebno prijateljstvo. Smatraju da je prijateljstvo jedna od najviših životnih vrijednosti.

Prijateljstvo je mnogima siguran oslonac u vremenu bez oslonca, dom u zemlji bez domova. U svakom prijateljstvu može se osjetiti čežnja za nekim tko mi je blizak, tko je uza me.

Mi, ljudska bića, prvenstveno smo relacijska bića, bića u odnosu s drugima. Kad bi religiozni ljudi to mogli nekako shvatiti, to bi sasvim promijenilo shvaćanje pojma svetosti. Svetost bi se tada shvaćala kao trajno Zajedništvo, trajno Prijateljstvo. To Prijateljstvo uključuje ispravne odnose na više razina: sa samim sobom, s drugima, s Bogom s cijelim svemirom. Tada se religiozni ljudi ne bi usmjeravali na sve dublje poniranje u sebe i na pročišćavanje vlastitog bića pomoću samotnog putovanja u nutrinu. Tada bi se usmjeravali na usklađivanje cijele osobe. Usklađivali bi ispravan odnos prema samima sebi. Usklađivali bi svoj odnos s ljudima. Usklađivali bi svoj odnos prema prirodi. I konačno usklađivali bi odnos s Bogom.

Ovdje vas pozivam neovisno o vašim religioznim ili inim uvjerenjima da malo progovorite u vezi ove vrlo pozitivne, ekumenske i dijaloške a nadasve tople i ljudske teme.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 00:01   #2
Ima li to veze s Walschom?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 01:21   #3
3. Prijateljstvo
Nesumnjivo, jedan od najsnažnijih odraza Allahove ljubavi prema čovjeku (a to predstavlja odraz istinske čovjekove potrebe za voljenjem) jeste rađanje/postojanje prijateljstva među ljudima.

Njegujući prijateljstvo svaka osoba približava se Bogu dragome. Voljeti drugoga kao prijatelja znači voljeti, prvenstveno, ono božansko (er-Rûh) u drugome. Vezujući se za prijatelja, poštivajući ga, uvažavajući njeno/njegovo životno opredjeljenje, ne dirajući u njenu/njegovu slobodu, ustvari se pokoravamo Allahovoj volji, i to Volji, Koja želi a ne prisiljava.

Samo prijateljstvo može doseći takav stupanj da nam se teško odvojiti od nekoga za koga nismo krvno, po mlijeku niti po tazbinstvu vezani.
__________________
hej policajac!! nemoj vise po bubrezima,de malo po glavi majke ti
silverecho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 11:45   #4
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ima li to veze s Walschom?
Walschovu knjigu Prijateljstvo s Bogom nisam čitao ali ako ona sadrži autentično iskustvo ili barem razmišljanja na tu temu, onda ne vidim razloga poradi kojih ova tema ne bi imala veze s Walschom.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 21:01   #5
Prijateljstvo je po meni vaznije nego ljubav uopsteno .
Vjerujem u prijateljstvo ,tu neku nit izmedju ljudi,nadjes osobu koju osjecas kao prijatelja i ako to postignes u zivotu mozes reci da si stekao najvece blago .
Na zalost danas se puno toga nazivao "prijateljstvo" a nema nikakve veze sa prijateljstvom.
__________________
Kako ranjeno srce moze naci utjehu u razocaranoj dusi?
Divlja_mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 22:02   #6
Quote:
Divlja_mala kaže: Pogledaj post
Prijateljstvo je po meni vaznije nego ljubav uopsteno .
Vjerujem u prijateljstvo ,tu neku nit izmedju ljudi,nadjes osobu koju osjecas kao prijatelja i ako to postignes u zivotu mozes reci da si stekao najvece blago .
Na zalost danas se puno toga nazivao "prijateljstvo" a nema nikakve veze sa prijateljstvom.
slazem se,ja sam se tolko puta opeko o neke svoje "prijatelje" da sad i kad upoznam neku osobu(moze bit jako postena i dobra) uvjek sam na oprezu...narod se je danas izopacio i tesko je vjerovat nekom ko prijateljstvo ima samo na jeziku...sad sam na nivou da cjenim svakog al ne vjerujem nikom...ima ona nasa stara poslovica "na muci se poznaju junaci" koja fino zvuci al se slabo primjenjuje...mislim da su ljudi prije vise brinuli jedni za druge il su bili plemenitiji...
__________________
hej policajac!! nemoj vise po bubrezima,de malo po glavi majke ti
silverecho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 22:15   #7
Quote:
silverecho kaže: Pogledaj post
slazem se,ja sam se tolko puta opeko o neke svoje "prijatelje" da sad i kad upoznam neku osobu(moze bit jako postena i dobra) uvjek sam na oprezu...narod se je danas izopacio i tesko je vjerovat nekom ko prijateljstvo ima samo na jeziku...sad sam na nivou da cjenim svakog al ne vjerujem nikom...ima ona nasa stara poslovica "na muci se poznaju junaci" koja fino zvuci al se slabo primjenjuje...mislim da su ljudi prije vise brinuli jedni za druge il su bili plemenitiji...
Bas tako.
Svi se mi opecemo i razocaramo u tim prijaeljima.
Ali jedno sam naucila (nakon mnogo razocarenja) a to je da je vise vaznije ponuditi svoje prijateljstvo,iskreno i duboko, nekome nego da tebi neko ponudi prijateljstvo.
Nikad neces dobiti nazad onoliko koliko ti sam pruzas.
Mozda i ne trebamo ocekivati puno od drugih,moramo jednostavno nauciti biti prijatelji sami sebi.
__________________
Kako ranjeno srce moze naci utjehu u razocaranoj dusi?
Divlja_mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 08:12   #8
eeeeeeee, znam jednu lijepu o Prijateljstvu i Ljubavi. ne mogu citirati ali otprilike ovako bi bio dijalog..
Ljubav: Što radiš na mom mjestu?
Prijateljstvo: Nudim osmjeh tamo gdje si ti ostavila suzu.

a da, Izrail želi reći da postoji...kad svi odu i kad ti se čini da si sam...pa imaš prijatelja koji nikada ne odlazi, kojemu možeš sve reći, koji sve razumije, uvijek prašta...
anNgeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 10:16   #9
Toliko suvišnih riječi, a to je tako jednostavno:

Ako hoćeš imati prijatelja - budi prijatelj !
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 13:23   #10
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Ako hoćeš imati prijatelja - budi prijatelj !
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:24   #11
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Ako hoćeš imati prijatelja - budi prijatelj !
Slažem se.

Sada još ako imaš volje, pojasni kako biti Bogu prijatelj, jer ovo je pdf religija.

Hvala!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:34   #12
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Slažem se.

Sada još ako imaš volje, pojasni kako biti Bogu prijatelj, jer ovo je pdf religija.

Hvala!
pa to sam već nekoliko puta napisao:
ja ne gnjavim njega - on ne gnjavi mene - i odlični smo prijatelji.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 15:06   #13
onda po toj definiciji, tebi su barem 99,99999998% stanovnika ove planete prijatelji?!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:35   #14
Pa meni neprijatelj uopće ne treba. Nikome nisam neprijatelj.
Bojim se golema većina vjernika ne može (čak ni disati) bez neprijatelja.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:41   #15
Iako jako brkaš pojmove, s ovim u vezi tzv. vjernika se slažem s tobom.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 17:56   #16
Da i ja nadrobim koju.

Kad smo vidjeli neprijatelja vidjeli smo sebe.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 09:35   #17
De te fabula naratur.

Quote:
Maitreya kaže: Pogledaj post

Kad smo vidjeli neprijatelja vidjeli smo sebe.
Nema neprijatelja - drugog ! "Neprijatelj" postoji samo u meni.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 13:32   #18
If one is estranged from oneself, then one is estranged from others too. If one is out of touch with oneself, then one cannot touch others.

Anne Morrow Lindbergh
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 11:16   #19
evo par citata za mog bratprijatelja praska:

udarci od prijatelja istiniti su, a cjelivi nenavidnikovi lazni. (solomon)

ko ima prijatelja, valja da postupa prijateljski, jer ima prijatelja vernijih od brata. (isti)

__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 18:02   #20
Hvala, ali nije bilo potrebno.

Kako je lako pisati o neprijateljstvu a teško o prijateljstvu.

Molim da se držimo teme Prijateljstvo, jedne od doista rijetkih pozitivnih,toplih i ljudskih tema na ovom pdf-u. Također smatram da na ovom topicu ne bi trebalo doći do nikakvih sukoba po (ne)religioznom pitanju.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.