Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2015., 22:59   #1
Čemu docker i vagrant ?

Bio ja danas na prezentaciji ponude projekata koje bi kao morali odraditi za labose iz nekih naprednih operacijskih sustava (Gnjiluks).

I naravno ponudili dva alata, i to Docker i Vagrant.

Naravno, oba su tu da ponude oblačno računarstvo (eng. cloud computing) i sve divno krasno ali malo si ja razmišljao:

Koristi se ruby sintaksa, imam dodatan sloj aplikacija koja u pozadini poziva naredbenu liniju od hypervisora, imam više kompleksnosti i više glavobolja jer moram paziti na više pokretnih dijelova.

Postavio sam predavaču pitanje zašto se ne može izbjeći cijela gnjavaža pomoću običnih shell skripti jer pomoću njih isto mogu napraviti novu virtualku, isto mogu pozvati naredbe i sam bez da si mislim što mi radi softver u pozadini. Isto tako, postavio sam pitanje oko upravljanja konfiguracija jer koliko je meni poznato ako operacijski sustav moguće instalirati preko mreže onda ga mogu instalirati i u virtualnu mašinu i na fizičku hardver, softverske pakete koji mi dodatno zatrebaju lako stavim u privatni repozitorij.

Odgovor je bio: drugi upravlja sofverima a isto mogu svoje "recepte" podijeliti.

Osim navedenih problema, barem za koje ja mislim da su problemi, potrebni su dodatni pluginovi da dotični alati rade sa Vmwareom i KVMom.

I sada, da li sam ja lud što mislim da mi nije potreban dodatni nivo apstrakcije koji u biti uvodi dodatnu kompleksnost u cijelu sistemsku arhitekturu ili sam ja nešto krivo shvatio što mi je profesor htio prodati
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 11:59   #2
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Bio ja danas na prezentaciji ponude projekata koje bi kao morali odraditi za labose iz nekih naprednih operacijskih sustava (Gnjiluks).

//SEC
ovo gore si malo precenijo, cenim da nije to baš tulike napredno.

a za ostatak, a da možemo laprdat od tehnolođiji, vako na forumu. :klap:

Mada vagrant nije loš, radijo sam neki labos pa mi je lijepo provižnao VM-ove, ali navodno je vagrand prdnuo u čabar sade se nosi Otto

http://thenewstack.io/hashicorp-reva...microservices/

Voskreso je još jedan buzz ward, oko kojeg ćemo se nadrkivat neko vrijeme
__________________
Puš! Puš!...... Proooooot
Inspektor Dane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 08:44   #3
Nijesam ništa krivo shvatijo jer se kolegij doslovno zove "Napredni operacijoni sistemi" pa ono, diže se Gnjiluks u visine
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 09:10   #4
Pokaži čovjeku SmartOS z vmadm(1M) i imgadm(1M) komandama, kak se vrti kompletno iz memorije, bez instalacije, pa kad ti čovjek lupi da mora biti Docker, pokaži mu kak Triton na SmartOS-u upravlja Dockerom. I Smart Data Center aplikaciju za upravljanje tim svime mu pokaži.

Jebali ga "napredni sustavi" ak mu je domet Docker, Vagrant i Žbljinuks. To ide po principu: zakaj bi delali jednostavno i razumljivo kad može komplicirano i zamumuljeno, ili kaj?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:12   #5
Cenim dać da krenem u ovom smeru!
__________________
Puš! Puš!...... Proooooot
Inspektor Dane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 21:51   #6
Meni i dalje ni jasno što će meni ovo kada se sve može riješiti na kud i kamo jednostavniji način

Vagrat file

Kod:
cat Vagrantfile 
# -*- mode: ruby -*-
# vi: set ft=ruby :

Vagrant.configure(2) do |config|

  config.vm.box = "hashicorp/precise64"
  
  config.vm.network:private_network, ip:"192.168.88.89"
  config.vm.hostname = "testinstance"

  config.vm.provider "virtualbox" do |vb|
    # Display the VirtualBox GUI when booting the machine
    vb.gui = true
	vb.name = "vagrant_box"
  
    # Customize the amount of memory on the VM:
    vb.memory = "1024"
  end
  
  config.vm.provision "shell", path: "setup.sh"
  config.vm.provision "file", source: "test.sh", destination: "test.sh"
end
i sto dela skripta za provizioniranje

Kod:
#! /bin/bash

echo "GENERAL APT-GET UPDATE"
# -qq implies -y --force-yes
apt-get -qq update

echo "INSTALL GIT"
apt-get -qq install git

echo "INSTALL VIM"
apt-get -qq install vim

echo "INSTALL CURL"
apt-get -qq install curl

echo "INSTALL python-software-properties"
apt-get -qq install python-software-properties

echo "ADD php5 repository"
add-apt-repository -y ppa:ondrej/php5
apt-get -qq update

echo "INSTALL php5 nginx"
apt-get -qq install nginx
apt-get -qq install php5-fpm
apt-get -qq install php5-cli
apt-get -qq install php5-curl

echo "START NGINX"
service nginx start

echo "Done!"
I dela, sve sam isto to mogao napraviti unutar jedne shell skripte.
I još mi vele da je in u industriji Python koji omogućuje generiranje ovakvih skripti
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 09:39   #7
jiba te pajton
__________________
Puš! Puš!...... Proooooot
Inspektor Dane is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 08:18   #8
Ovaj gore kod kao da je pisal početnik, koji se tek uči pisanju programa v shellu. Nema čak ni for loop, a dam se kladit' da je getopts naučna fantastika

To se zove sindrom "susjedovog malog". Drlja po web stranicama i onda prije ili kasnije skuži da mu treba UNIX, pa krene na Linux jer ne zna za bolje, i onda "izmisli" "Vagrant". To se zove izmislit' toplu vodu...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 13:43   #9
Ma meni nema do zona, doduse najvise radim s ovim Oracletovim, ali doma cukam nesto i sa drugima.

Virtualizacija mreze je zaista dobro napravljena.
Mozes preko jednog interfacea vrtit N VNIC-a svaki u svom mreznom segementu te imat N non-global zoni gore...

Sve fino ugradjeno u OS i peri, potpuna kontrola sa flowadm na VNIC razini, metrika sa dlstat / zonestat .. ma milina

Puknes (ako ima potrebe naravno) FSS scheduler fino slozis omjer tko ce vise a tko manje u slucaju velike opterecenosti .. i zaboravis.

Hebes hypervisore
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 15:30   #10
ajd mi objasni sta zelis napravit sa dockerom ? linux ti nema zone, ako se sjecam dobro negdje sam citao da je bilo pokusaja da se to uvede u RH, nekad davno, pa nista od tog. ali zasto linux ne bi imao zone/containers ? ako vec postoji potreba.

sad se ti samo jos sjeti (ili vidi gdje solaris ima nekakve use-cases) i probaj kako to radi na linuxu. prvo sto ces skontat je da se containers kompajlaju takoreci a zone ne bas.....i onda ces otprilike skontat kome je to interesantno, a mozda se dosjetis neke uber aplikacije za short-time use-case, recimo.......recimo da imas peak times, broj usera skace sa 4k na 20k tokom 2 sata dnevno (ili kad vec, nebitno) i imas aplikaciju koja monitorira peak usage i deploya automatski dodatne nodove da se pokrije peak time i remova ih kad peak zavrsi. ili recimo SW switchevi/routeri i citava mreza u "oblaku", ovom ovakvom obliku, digni switch/router, synch config i uzmi dio mreze na sebe, recimo dnevo za voip vlan, a kad ekipa ode doma i system bude idle 2 sata - ugasi sve i s tim ugasi i voip. sutra digni voip cim dodje upit u roku 10 sec. karikiram ali zone uglavnom "zive" vjecno a docker bi zapravo trebao da zivi po potrebi a za system admina je to malo........malo glupo i to je jos blago receno.
ja trenutno pokusavam da ubacim cluster u docker i na cluster da uvaljam UT99 server i da onda malo testiram stability i granice opterecenja i onda cu potrazit kako deployat dodatni node kad zagusim sistem sa botovima. zasto ? zato sto je zabavno, ne mora sve bit korisno.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 19:44   #11
Bata je danas na teškim drogama....
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 13:33   #12
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
sutra digni voip cim dodje upit u roku 10 sec. karikiram ali zone uglavnom "zive" vjecno a docker bi zapravo trebao da zivi po potrebi a za system admina je to malo........malo glupo i to je jos blago receno.
I Manta i Triton dinamicki kreiraju zone po potrebi.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2015., 14:08   #13
dobar clanak

https://medium.com/@sumbry/the-curio...2a2#.874hiiv08
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.