Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2006., 01:30   #21
Quote:
crtica kaže:
Takvima bi trebalo poslati ponudu bez navođenja konkretnih podataka. Počevši od imena i prezimena, a i naslove bivših i sadašnjih poslodavaca napisati u tom stilu "renomirana tvrtka, najpoznatija u svojoj branši...". Za kontakt dati neku agenciju ili poštanski pretinac...

I ja sam razmišljao o tome ali bi takva molba završila odmah u smeću i oni bi izgubili par sekundi svog vremena a ja dok ju sastavim puno više. To je samo znak koliko su u Hrvatskoj radnici bezvrijedni i ne cijene se kada se takvi oglasi uopće objavljuju, a kandidati za posao su u tako lošem položaju da su prisiljeni na takve oglase uopće se javiti.
Ja sam nedavno bio na razgovoru za posao a da nisam uopće prije odlaska uspio saznati za koju firmu idem na razgovor, putovao preko 200km u jednom smjeru za razgovor da bih na kraju saznao da se radi o firmi za koju ne želim raditi a predstavljena je kao ugledna i renomirana firma. Izgubio sam cijeli dan, platio put, i potrošio jedan dan godišnjeg na sadašnjem poslu za takvu glupost. Stvarno nije u redu i stvarno je jako neprofesionalno od "MojPosao" što takve oglase bez naziva firme objavljuju. Ni mi ne šaljemo molbe anonimno.
__________________
DON'T HATE THE PLAYER... HATE THE GAME!
sql is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 15:38   #22
Quote:
DaVinci kaže:
Naravno da ćeš saznati ako te pozovu na razgovor, ali po meni to nije u redu, čak je i riskantno. Šta ako se javim svojoj trenutnoj firmi na oglas.
Sve renomirane agencije tog tipa imaju kod obrazaca rubriku kome NE ŽELIŠ da se pojavi tvoja prijava ili CV koji je u njihovoj bazi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 21:22   #23
Javljanje na oglase

da li se javljate na oglase, ako recimo zadovoljavate 70-80 % kriterija i kakva su iskustva u tom slučaju?

dali je netko dobio posao, a da nije zadovoljio sve kriterije, tj. recimo zadovoljio je 70 % kriterija?
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 22:33   #24
hm, ja sam se dosad javljala na poslove gdje zadovoljavam 100 % uvjete pa me svejedno nisu primili...ali svakako se traba prijavljivati na sve oglase...nekad pretjeruju sa zahtjevima kako bi u startu odbili velik broj prijava...ne daj se odbit :-)
Profesorica78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:01   #25
Quote:
Profesorica78 kaže: Pogledaj post
hm, ja sam se dosad javljala na poslove gdje zadovoljavam 100 % uvjete pa me svejedno nisu primili...ali svakako se treba prijavljivati na sve oglase...nekad pretjeruju sa zahtjevima kako bi u startu odbili velik broj prijava...ne daj se odbit :-)
recimo od 6 uvjeta, 3 zadovoljavam, a u druga tri sve po pola.
nabiju visoke uvjete, ali mislim da ne postoji čovjek koji zadovoljava svih 6 uvjeta.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:15   #26
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
recimo od 6 uvjeta, 3 zadovoljavam, a u druga tri sve po pola.
nabiju visoke uvjete, ali mislim da ne postoji čovjek koji zadovoljava svih 6 uvjeta.
tu puno ovisi i o kojim uvjetima se radi, tj. koliko su bitna... ali ako zadovoljavaš 3 potpuno, a ostala 3 djelomično, mislim da imaš osnovu bar se javiti na oglas, a oni će već odlučiti hoće li ti pružit priliku...
Jatza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:46   #27
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
recimo od 6 uvjeta, 3 zadovoljavam, a u druga tri sve po pola.
nabiju visoke uvjete, ali mislim da ne postoji čovjek koji zadovoljava svih 6 uvjeta.
princip je da se uvijek traži više kako bi dobili što bolje ponude, nekad su zahtjevi nerealni, kao npr, da imaš diplomu, 5 godina iskustva i da si mlađi od 25 godina...treba biti uporan i prijaviti se i na one poslove za koje ti se čini da ne zadovoljavaš u potpunosti, stvarno nikad ne znaš kako će ispasti...
good luck
Profesorica78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:09   #28
Kad sam se god javljao na oglase nije bilo sreće. Poslove koje sam dobivao bili su na preporuku. Npr. bio sam odlikaš u srednoj, a nekada se desi da poslodavci idu u školu tražiti da im preporuče bolje učenike, pa sam na taj način dobio/promjenio dva posla. Sada trenutno radim nešto honorarno na niskogradnji u projektnom, opet na tuđu preporuku. Ovaj put su uzeli u obzir to što sam solidan student, te dosta rapidno polažem ispite tako da se nekada i isplati učiti.
Zato sam u jednoj temi i napomenuo da ocjene mogu biti plus u dobivanju posla.
Msc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:20   #29
Quote:
Msc kaže: Pogledaj post
Kad sam se god javljao na oglase nije bilo sreće. Poslove koje sam dobivao bili su na preporuku. Npr. bio sam odlikaš u srednoj, a nekada se desi da poslodavci idu u školu tražiti da im preporuče bolje učenike, pa sam na taj način dobio/promjenio dva posla. Sada trenutno radim nešto honorarno na niskogradnji u projektnom, opet na tuđu preporuku. Ovaj put su uzeli u obzir to što sam solidan student, te dosta rapidno polažem ispite tako da se nekada i isplati učiti.
Zato sam u jednoj temi i napomenuo da ocjene mogu biti plus u dobivanju posla.
tako je i slično kod nas na feru na mom zavodu nas je malo i uglavnom ljudi koji iz nekog razloga ne nađu posao prije diplome mogu bit sigurni da će im mentor nać posao odmah nakon diplome
Jedina loša stvar je što ti ljudi onda imaju za odradit pripravnički s relativno manjom plaćom
Ja ću to pokušat izbjeći time što 3-4 dana radim u jednoj firmi isti posao kao i pripravnici i na taj način kad diplomiram odmah idem na full plaću koja je osjetno jača
elektro strojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 14:07   #30
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
da li se javljate na oglase, ako recimo zadovoljavate 70-80 % kriterija i kakva su iskustva u tom slučaju?

dali je netko dobio posao, a da nije zadovoljio sve kriterije, tj. recimo zadovoljio je 70 % kriterija?
ma prijavi se i ako polovicno zadovoljavas uvjete. mozda budes imao neke sanse.
evo tako sam i ja dobila posao, a mislila sam da me nece primit jer je u oglasu bilo da je potrebna 1 godina iskustva.
Electra8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 14:35   #31
Ovako, po meni moraš zadovoljiti neke uvjete, ali ni približno sve...

Da ja naletim na posao koji me privlači, a nisam možda po onome što oni traže u oglasu najbolji kandidat, svejedno bi se javio...ionako nemam šta za izgubiti, zar ne?

Ono što je pozitivno u odlascima na veći broj razgovora za posao je da ipak sa brojem odrađenih razgovora smanjuješ s vremenom strah i svoju tremu pred razgovor...

Osim toga, nakon nekog vremena vidiš šta se na tim razgovorima traži, što ispitivači očekuju od kandidata itd.

Ponekad se dešava da u osobi koja je došla na razgovor oni prepoznaju kvalitete koje će im trebati npr. u skorijoj budućnosti ili možda za neko drugo radno mjesto ili sl.

U svakom slučaju, TEMELJ svega je da pokažeš neko predznanje o kompaniji u koju ideš na razgovor (npr da znaš da se Ericsson bavi mobilnom telefonijom, a ne proizvodnjom guma), želju da u toj kompaniji radiš te spremnost na učenje i daljnji rad...

Ovo za Ericsson sam naveo jer vrlo često netko iz npr human resource službe Agrokora postavi pitanje tipa: Koji proizvod od Leda najviše volite?...I sad se ljudi čude Koje glupo pitanje...al ipak pitanje ima logike, jer ako si se prijavio u Agrokor za posao, moraš znat da je i Ledo dio koncerna, a isto tako i ponešto o Ledo proizvodima...ovo je konkretan primjer sa intervjua u Agrokoru, a ne plod moje mašte...
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 14:41   #32
Quote:
mcquinn kaže: Pogledaj post
Ovako, po meni moraš zadovoljiti neke uvjete, ali ni približno sve...

Da ja naletim na posao koji me privlači, a nisam možda po onome što oni traže u oglasu najbolji kandidat, svejedno bi se javio...ionako nemam šta za izgubiti, zar ne?

a kako poslodavci gledaju na prosjek ocijena, pogotvo ako su malo slabije ili dužinu studiranja tj. koju godinu duže?
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 16:28   #33
Daleko od toga da ta dva faktora nisu bitna, ali mislim da općenito nisu presudna...Uglavnom, kod traženja prvog posla mene nitko nije pitao za prosjek ocjena, dužinu studiranja su vidjeli iz CV-a (FER, 6 godina)...

To može biti bitno za neki specifičan posao ili možda kompaniju sa manje zaposlenika (gdje će se ponosni vlasnik iživljavati na kandidatima tražeći od njih prosjek 4,5 ili sl.), ali mislim da u gotovo niti jednoj većoj kompaniji to neće biti bitan faktor...

Znam ljude sa prosjekom 4,5 i one sa prosjekom 2,7 koji rade na istim radnim mjestima, tako da...
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 19:17   #34
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
da li se javljate na oglase, ako recimo zadovoljavate 70-80 % kriterija i kakva su iskustva u tom slučaju?

dali je netko dobio posao, a da nije zadovoljio sve kriterije, tj. recimo zadovoljio je 70 % kriterija?
ne.

ne.

nekako nije u skladu s mojim karakterom da se javljam tamo gdje mi nije mjesto ipak, radila sam izvan struke i cak sam se i javljala na natjecaje i bila izabrana na natjecajima za koje sam (papirnato ) zadovoljavala 0%, ali samo zato sto su mi rekli da se moram javiti na njih kako bi odredene forme bile ispunjene nakon svega, zivim u uvjerenju da vecina natjecaja zapravo izlazi kad se vec jako dobro zna tko ce raditi na nekom radnom mjestu

recite da zelite i pokazite da znate raditi mimo natjecaja pa ce jednog dana izaci i onaj *vas*
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 21:38   #35
Quote:
mcquinn kaže: Pogledaj post
Ono što je pozitivno u odlascima na veći broj razgovora za posao je da ipak sa brojem odrađenih razgovora smanjuješ s vremenom strah i svoju tremu pred razgovor...

Osim toga, nakon nekog vremena vidiš šta se na tim razgovorima traži, što ispitivači očekuju od kandidata itd.
ovo je istina. nakon nekoliko razgovora, vise uopce nisam imala tremu. navikla sam se.
a i shvatis sta se tocno trazi u tvojoj struci i kako bi se mogao poboljsat da dobijes posao.
Electra8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 10:33   #36
ja se javljam, ali samo ako sam sigurna da sam sposobna raditi taj posao.
i ako to nisu presudni uvjeti.
znala sam proći u uži krug.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 11:47   #37
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
a kako poslodavci gledaju na prosjek ocijena, pogotvo ako su malo slabije ili dužinu studiranja tj. koju godinu duže?
Koliko ja imam iskustva, to ih ne dira. Glavno da imas faks. Jedino ako si studirao preko 10 godina ili tako nesto, onda je dobro da si radio uz faks. Jer ako nisi, onda je ocito da si neki ono, a ako jesi, onda je ocito da ti se faks produzio zbog posla sto je normalno.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:04   #38
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Koliko ja imam iskustva, to ih ne dira. Glavno da imas faks. Jedino ako si studirao preko 10 godina ili tako nesto, onda je dobro da si radio uz faks. Jer ako nisi, onda je ocito da si neki ono, a ako jesi, onda je ocito da ti se faks produzio zbog posla sto je normalno.
jesam i to dosta radio.skoro 3 godine i još poslije rijesio vojsku.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:37   #39
Ma samo idi na razgovore da stekneš rutinu i ojačaš samopouzdanje...

A onda ćeš s vremenom steći i iskustvo kako neka pitanja nadvladati i kako se predstaviti u najboljem svjetlu...

Npr. u telekomunikacijskim kompanijama i sl. vrlo često (što ne značu UVIJEK) na razgovore dolaze ljudi koji su ili mannageri odjela ili nešto slično (uglavnom, nemaju veze s tehnikom), pa im možeš ponekad prodat priču kakvu god želiš i skrenut tijek razgovora na svoj mlin...

Zato braco, samo šalji CV-e i ne boj se...
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:38   #40
Quote:
elektro strojar kaže: Pogledaj post
tako je i slično kod nas na feru na mom zavodu nas je malo i uglavnom ljudi koji iz nekog razloga ne nađu posao prije diplome mogu bit sigurni da će im mentor nać posao odmah nakon diplome
Jedina loša stvar je što ti ljudi onda imaju za odradit pripravnički s relativno manjom plaćom
Ja ću to pokušat izbjeći time što 3-4 dana radim u jednoj firmi isti posao kao i pripravnici i na taj način kad diplomiram odmah idem na full plaću koja je osjetno jača
Ma ja ni nemam mentora jer sam izvanredni student. Kad radiš upoznaš dosta ljudi pa dobiješ uvijek priliku za neki drugi posao. Naravno, ove preporuke iz srednje škole su pomogle. Nama je uvodom bolonje na izvanrednom ionako učinjena šteta jer su oni koji su položili sve ispite morali čekati da veći broj studenata položi određen broj ispita, tj. da uvjet da bi se godina mogla organizirati. Tako sam ja koji redovito polažem ispite, a i još nekoliko kolega, kažnjeno čekanjem da možemo dovršiti to malo ispita što nam je ostalo. Tako to izgleda kada u kolektivu prevladava većina koja "ima vremena i samo lagano i polako će oni to rješiti", čak se više i ne čudim što se sustavno podržava ljenost. Pa to je kod nas normalno. Nemam više što polagati i čekam da mi za dva tjedna počne novi semestar, a u međuvremenu radim. Htio sam ići u naprjed sa nekim ispitima pa mi opet ne daju. Takve gluposti se mogu desiti jedino kod nas u Hr. FER-ovci su uvijek traženi, sa ili bez preporuke, tako da se ne moraju bojati za posao. Na zagrebačkoj burzi ih uopće nema. Ali ipak, ako imaš preporuke ne moraš se gnjaviti sa glupim procedurama kad ti netko ispire mozak kojekakvim bezveznim pitanjima ili se jednostavno pravi pametan pred tobom pa se kao razmišlja hoće te-neće uzeti. Svakako iskoristi preporuke ako ih imaš.
Msc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.