Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2017., 10:38   #261
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
A to je loše? Meni je draži racio od emocia kad je u pitanju moja budućnost i sigurnost. I zašto se ljudi koji važu svaku kunu ili dijele financije po pola ne bi trebali ni ženiti? Otvarač teme je zapravo racionalna osoba koja razmišlja 4-6 koraka unaprijed i sagledava moguće scenarije. On stvarno doslovno može ostati na cesti. Ajmo teoretski - da se presele u taj stan od njenih roditelja, izrode 2 komada djece i rastanu se (statistika kaže da svaki 3 brak u RH se raspadne) njemu ostaje alimentacija od 2500kn (po tablici alimentacije za plaću od 6500kn), plaćanje podstanarstva isto bar 1500kn + režije (i to je bez da je išta pojeo i bez da ima ikakav kredit na sebi). I tako, on u 40tima, rastavljen sa bar 4000kn troška u startu na teoretsku plaću od 6500kn (opet napominjem bez režija, hrane, kućnih potrepština) u najmu, bez mogućnosti da gradi nešto svoje....
Bingo

O tome se i radi ovdje,ne o par tisuća eura za uređenje stana u kojem besplatno živim.

Uz JOHABI,konačno osoba koja je napisala sve što bi i ja,uz još jednu važnu stvar,ali nije bitno više.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 10:39   #262
Quote:
miffy13 kaže: Pogledaj post
imaš kredit za stan? naime, u prvim godinama kredita vraćaš banci kamate i vrlo mali dio glavnice. recimo...ako si uzeo kredit na 30 godina,. nakon 10 godina si vratio kojih 10% glavnice. što znači da imaš 10% stana. u tom je problem. ako se rastane i proda stan, banci mora vratiti 90% glavnice. i nema ništa.
drugo je ako kupe stan za keš.
kredit je omča oko vrata ako se odlučiš razvesti.
To je točno ali upravo zato bi autor trebao iskoristiti priliku i otići živjeti u stanu od tasta/punice te štedjeti. Uštedjeti će određeni iznos i kredit će biti manji...na taj način, u trenutku kupnje stana, već je određen postotak stana tvoj i u slučaju rastave braka ipak se dobije određeni iznos s kojim možda možeš nešto napraviti.

Uvijek je bolje, ako je čovjek u takvoj situaciji, prvo uštedjeti određeni iznos. Ne mora čak ni doći do rastave brake...vi možete proživjeti cijeli život zajedno ali ako ideš kupiti stan tako da si cijeli iznos platio kreditom živjeti ćeš težak život. Neki nemaju opcija i to moraju napraviti ali autor ima bolju opciju.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 10:53   #263
Quote:
trazim87 kaže: Pogledaj post
Ne širi gluposti, nema nikakve prepreke prodaji stana pod kreditom, jedino što moraju je platiti cca. 800 eura za prijevremeno zatvaranje kredita i malo više papirologije. A kupcu je isto.


A ne vidim zašto bi po njega bio promašaj i ova gore opisana situacija. On nastavi živjeti u stanu i plaćati kredit, a ona neka pakuje, stan ionako ima. Za njen udio do tada plaćene glavnice u odnosu na ukupnu je se uknjiži ko 5-10-20% vlasnika i gotovo. Ako želi novce odmah, a ne tek po prodaji stana, tko joj kriv, ona je namagarčena.

Tako da je to za njega najbolja opcija.
nastavi plaćati kredit od jedne plaće i nedajbože ima i alimentaciju? računaj troškove. ako ima 15 000 kuna plaće onda nije neki problem.

Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
To je točno ali upravo zato bi autor trebao iskoristiti priliku i otići živjeti u stanu od tasta/punice te štedjeti. Uštedjeti će određeni iznos i kredit će biti manji...na taj način, u trenutku kupnje stana, već je određen postotak stana tvoj i u slučaju rastave braka ipak se dobije određeni iznos s kojim možda možeš nešto napraviti.

Uvijek je bolje, ako je čovjek u takvoj situaciji, prvo uštedjeti određeni iznos. Ne mora čak ni doći do rastave brake...vi možete proživjeti cijeli život zajedno ali ako ideš kupiti stan tako da si cijeli iznos platio kreditom živjeti ćeš težak život. Neki nemaju opcija i to moraju napraviti ali autor ima bolju opciju.
ja se s tobom slažem, najbolja je opcija uć u stan od roditelja i skupljati za vlastiti. al tu se opet vraćaš na početak problema, u taj stan treba uložiti a on ne bi ulagao
u tom slučaju može njoj reč nek digne kredit i nek uloži u stan a on će podmirivati troškove režija. a onu svoju ušteđevinu nek čuva. mada je to meni bezveze...bračni par ima novce al ih on neda jer su njegovi pa onda dižu kredit za koji plaćaju kamte jer se tu neko boji rastave....sve skupa malo bedasto.

Zadnje uređivanje Azz : 19.01.2017. at 12:40. Reason: spajanje postova
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:10   #264
Quote:
miffy13 kaže: Pogledaj post
jasno mi je što pričaš. ali ako kupe vlastiti stan na kredit (a novaca očito nemaju za kupovinu stana) opet ima ogroman problem ako se rastanu. s tim da će u međuvremenu ulupati hrpu novaca u rate kredita koje mu nitko neće vratiti.
biti podstanar i štedjeti za vlastiti stan? super zvuči al moraš jaaaako dugo štedjeti osim ako nemate oboje iznimne plaće.

Da, ali će onda biti u istoj startnoj poziciji. Nema povlaštenog položaja u kojemu se jednome živo fučka kako će i na koji način živjeti dalje onaj drugi.

Zato se kod sklapnja braka izgovaraju one riječi - i u dobru i u zlu.

Quote:
miffy13 kaže: Pogledaj post
imaš kredit za stan? naime, u prvim godinama kredita vraćaš banci kamate i vrlo mali dio glavnice. recimo...ako si uzeo kredit na 30 godina,. nakon 10 godina si vratio kojih 10% glavnice. što znači da imaš 10% stana. u tom je problem. ako se rastane i proda stan, banci mora vratiti 90% glavnice. i nema ništa.
drugo je ako kupe stan za keš.
kredit je omča oko vrata ako se odlučiš razvesti.
Nisam nikada u životu dizala kredit, ali je moja kćer kupovala na kredit stan.
Dotle je bila podstanar.
Do vremena kupovine uštedjela je pozamašnu svotu. Petnaestak tisuća eura je dobila od nas i bake. Tako da je mogla uzti kratkoročniji kredit - na deset godina. Evo ga je prošle godine otplatila.
Zato uvodničar treba iskoristiti opciju roditeljskog stana s minimalnim ulaganjem i štedjeti sa ženom do kupnje njihove zajedničke nekretnine. Ali ne i prihvatiti roditeljsku nekretninu kao trajno rješenje.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 08:47   #265
Ja sam nekako mišljenja da i nije loše useliti se u taj stan od njezinih/nje,uređenje će biti 1,2 god i onda je gotovo,a ako dođe,nedajbože,do rastave čovjek radi,zaposlen je pa neka si onda digne sam kredit za neki stančić,svoj!
Ja imam primjer u obitelji,teta i njezin muž kada su se oženili dobili su ponudu kupnje stana po pola,za keš,znači samo njihovo,e nakon 10god braka došlo do rastave,nema ona ništa osim tog stana,nema ni on....pravo imaju po pola,prodati ga neće jer kada se podjele novci opet nije dovoljno da si svako kupi svoj stan i tako oni žive rastavljeni u istom stanu već 20god,dijele spavaću sobu ograđenu ormarom....on prdne njoj smrdi i tako već 20god.
Tako da nije ni stan zajednički po pola pjesma.
inesskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 09:16   #266
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Vaše mišljenje.
mislim da previše kalkuliraš i tražiš jamstvo i sigurnost za nešto što ti nitko ne može dati, jer - ovo je život. a život nosi mnogo toga nepredvidljivog što nije moguće staviti na papir i izračunati.

živiš sada, a ne za 10 godina. govoriš o proširenju obitelji, a već spominješ što u slučaju razvodu s alimentacijom i participaranjem u djetetovom odgoju. hello? a što bi ti? čarobnu kuglu? jamstvo za komad života? koliko znam, to se ne izdaje.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.