Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2011., 19:07   #1221
takvo sto ne postoji
edwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:11   #1222
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
evo još jednog objašnjenja kako nešto nastaje iz ništa za maloumne:
http://www.znanost.com/clanak/kako-j...ti-ni-iz-cega/

Nek me neko demantira i pokaže mi da autor ovog idiotskog teksta ustvari ne tvrdi slijedeće, odnosno isto što i Hawking i na isti tautologijsko-pleonazmički način: NEŠTO nastaje iz NIŠTA tako što NEŠTO nastaje iz NIŠTA!

Mislim, kako je moguće da se ovako vrijeđa ljudski razum?
Ja sam jednostavno više nego zaprepašten da se ovako nešto može ljudima servirati bez imalo pardona i čudi me da nema ovdje više onih koji bi izrazili svoju zgroženost nad ovakvim prodavanjem muda pod bubrege!

Čak i od ateista, od njih i ponajviše bi očekivao reakciju koja bi ovakve pamflete osudila s najoštrijim riječima, ali niko ništa.

A ja mislio da je na ovim zemljopisnim širinama anemija samo u političkoj osviještenosti građana. Hm, da, al treba najprije ubiti duh, a onda će vam i kruh uskratiti, bez brige!
koje pisao ovaj clanak je idiot

Prvo i osnovno nitko ne govori da je ista nastalo iz nicega, trenutno se skoro svi fizicari slazu .. neznamo kako je nastao svemir .. i to ce svaki i reci.

I onda jos reci da znanstvenici misle da je svemir nastao iz nistavila prije 14 milijardi godina(veliki prasak) sto je vrh idiotizma.Niti jedan znanstvenik to ne misli .. jer veliki prasak nije teorija o nastanku svemira .. mozemo jedino reci da je ovaj oblik svemira nastao prije 14 milijardi godina .. ali ne iz nicega .. daleko od toga .. svemir je prije 14 milijardi godina "eksplodirao" iz SVEGA .. a ne nicega .. u toj "toci" iz koje je sve nastalo nije bilo nista .. nego sve .. sva energija i materija i sav prostor.

Da budemo posteni svi fizicari(kao hawkins) kada kazu da je svemir nastao iz nicega uvijek se opravdaju i kazu da "nista" zapravo nemoze postojat .. jer uvijek ima nesto .. ali opet clanak je napisan tako da ostavlja dojam da oni stvarno misle da je nesto nastalo iz doslovno nicega.

Evo nadam se da sam bio dovoljno ostar
bad-monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 22:25   #1223
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno kako ljudi ne shvaćaju da su stvari puno jednostavnije nego što oni zbog nečega imaju ili potrebu da vjeruju da nisu (tako jednostavne u krajnjoj konzekvenci) ili doista ne kuže tautološko-pleonazmički spin u kojem se besmisleno vrte.

Upravo sam pišući u jednoj temi koju sam jučer otvorio na PZ te tražeći razne tekstove po raznim knjigama naletio i na jedan interesantan aspekt Boškovićevih razmatranja o hipotetičkim paralelnim svjetovima, pa da podjelim jedan mali odlomčić o tome s vama:

S obzirom da Boškovića smatram jednim od najvećih fizičara svih vremena, ako ne i najvećim htio sam se s ovim citatom dotaknuti jedne od stvari za koju mislim da ljude zbunjuje u ovim našim raspravama o big bangu i pokazati što je i kako na tu temu Bošković imao za reći.

Vidimo da ovi Boškovićevi pogledi i tumačenja lijepo nadopunjuju ono što sam i sam više puta spomenuo u više postova u ovoj temi: eventualno postojanje paralelnih svemira NEMA NIKAKVE VEZE s našim svemirom.

Postojanje precedentnog svemira je besmislica jer je takvo postojanje proturječno prostorno-vremenskom kontinuumu u kojem pitanje što je bilo "prije" predstavlja konstrukt uma koji nema nikakve veze sa smislenošću "mogućnosti" da se nešto datira "prije" nastanka samog vremena.
Utoliko je sintagma svemir prije svemira svojevrsni oksimoron i ništa više.

Točno. Teoriju o multisvemirima ne zastupa sam Bošković , nego i Stephen Hawking i veliki broj njegovih kolega. Ta teorija ovako ozgleda:http://www.uskportal.ba/index.php?st...jest&vid=24491
Samo što postoji pretpostavka da postoje mostovi među svemirima. To su tkz. crvotočine crnih rupa.
A evo i slike:
Quote:
Što preostaje?

Ono što sam već postavio kao dvije neminovno na ovaj način ekstrahirane
Quote:
mogućnosti:

1.Svemir je stvoren
2.Svemir je nastao sam od sebe
Preostaje nam puno rada i puno znoja. A ja sumnjam da će nam Bog dati na to odgovor. Morati će se čovjek dobro sam potruditi. Molitva mu neće baš puno pomoći. Više će mu pomoći jedan super-sudarač ili pak jako dobro opremljena laboratorija. I puno, puno , puno novaca koji će se trebati za to izdvajati. Da li mi vjerujemo od neku od ovih dviju mogućnosti, malo će mo imati koristi od samog vjerovanja.
Quote:

Pogledajmo sad ovo:


prijevod:
Kako je ništa postalo nešto i onda eksplodiralo? (???????????????????? - moja opaska) Paul Daviesov odgovor je da se to (?????? - moja op.) dogodilo kroz na kozmologiju primjenjenu kvantnu fiziku. (, kao da to nešto znači???) On kaže, "Ova "kvantna kozmologija" pribavlja caku uz pomoć koje se, da tako kažemo, svemir rađa iz ničega, bez da krši bilo koji zakon fizike."

Zar ovo nije uvreda za zdrav ljudski razum? Treba li ovo uopće komentirati? Treba li uopće naglasiti da je ta caka isto kao i kad se neki troler javi u ovoj temi i napiše: "ja sam Bog"? Što da čovjek na tako nešto odgovori? To je toliko apsurdno da je nemoguće ne zamijetiti da se Paul Davies ustvari obraća mentalno retardiranim ljudima, budući da samo takvi mogu popušiti njegovu caku. U suprotnom sam ja mentalno retardiran. Tako da budemo pošteni do kraja.

Ili pogledajmo ovo:

prijevod:
Kakogod, Hawking kaže da njegova nova teorija nema mjesta za kreaciju i ne treba nikakvog Kreatora. Gdje ovo ostavlja mogućnost za kompromis sa teističkim evolucionistima?
Dakle, ovo je, više manje, trenutna big bang teorija - prije 15 milijardi godina
u određenom trenutku prije kojeg nije postojalo nikakvo prije, cijeli svemir stvori sebe( i to jedan ozbiljan čovjek može napisati i ne sjetiti se samurajske časti nakon toga?) (sve što dalje slijedi u ovoj rečenici možemo komotno apsolutno zanemariti jer ono što slijedi je ustvari opis već započetog procesa kojim se želi podlo objasniti narav i uzroke samog procesa, a što je opće poznato da spada u domenu nespoznatljivog!!!) na način naglog razvoja iz ničega uz pomoć kvantne fluktuacije, najprije kao prostorno-vremenska čestica nulte dimenzije i neograničene topline koja je u trilijun-trilijuntom dijeliću sekunde prošla kroz fazu inflacije i tada kroz nevjerojatno vruću fazu velike explozije nakon čega je uslijedilo širenje i hlađenje u današnju formu svemira."
Glavno opravdanje/utemeljenje za ovakav Hawkingov big bang scenario je skup matematičkih jednadžbi izvedenih isključivo iz Hawkingovog uma.

Eto, upravo smo vidjeli primjer kako se ateisti služe sredstvima na kakvima bi im pozavidjeli i sami hrvatski političari. Zar su to ljudi s kojima treba uopće diskutirati? Mislim u čemu je izazov diskutirati sa ovakvim idiotarijama?

Dakle, ako je to najbolje što ateisti mogu učiniti u procesu nuđenja svojih protuargumenata za postojanje Boga onda ja moram postati još veći teista nego što sam uopće imao namjeru biti!

As simple as that!

A vi gospodine krena mi niste odgovorili na pitanje, ako se dobro sjećam!
Zbunjuje li vas Hawking i njegovi "argumenti"?
MENE HAWKING NE ZBUNJUJE. Ja sam se nastojao dobro informirati o njegovoj teoriju koju zastupa glavna znanstvena struja. Tako da teorija nastanka svemira iz NIČEGA nije toliko zbunjujuća. Osim pitanja da li je ništa totalno ništa ili je uglavno ništa.
Ja sam tu Hawkingovu teoriju malo preoblikovao i ubacio u svoj blog. Ali taj tekst još nije konačan i neopoziv.

Također napominjem da se ZEN-BUDISTI jako dobro slažu sa ovom teorijom od našeg Hawkinga i ekipe. Evo i zašto.
Također i ovdje nešto piše o tome: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...9&postcount=66

A evo ti malo i smijeha na istu temu.

Zadnje uređivanje krena : 08.10.2011. at 23:02.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 00:26   #1224
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
koje pisao ovaj clanak je idiot

Prvo i osnovno nitko ne govori da je ista nastalo iz nicega, trenutno se skoro svi fizicari slazu .. neznamo kako je nastao svemir .. i to ce svaki i reci.

I onda jos reci da znanstvenici misle da je svemir nastao iz nistavila prije 14 milijardi godina(veliki prasak) sto je vrh idiotizma.Niti jedan znanstvenik to ne misli .. jer veliki prasak nije teorija o nastanku svemira .. mozemo jedino reci da je ovaj oblik svemira nastao prije 14 milijardi godina .. ali ne iz nicega .. daleko od toga .. svemir je prije 14 milijardi godina "eksplodirao" iz SVEGA .. a ne nicega .. u toj "toci" iz koje je sve nastalo nije bilo nista .. nego sve .. sva energija i materija i sav prostor.

Da budemo posteni svi fizicari(kao hawkins) kada kazu da je svemir nastao iz nicega uvijek se opravdaju i kazu da "nista" zapravo nemoze postojat .. jer uvijek ima nesto .. ali opet clanak je napisan tako da ostavlja dojam da oni stvarno misle da je nesto nastalo iz doslovno nicega.

Evo nadam se da sam bio dovoljno ostar
Jesi i Hvala ti na tome!

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Točno.

MENE HAWKING NE ZBUNJUJE. Ja sam se nastojao dobro informirati o njegovoj teoriju koju zastupa glavna znanstvena struja. Tako da teorija nastanka svemira iz NIČEGA nije toliko zbunjujuća. Osim pitanja da li je ništa totalno ništa ili je uglavno ništa..
Gle, uzmi filozofijski riječnik ak ga imaš pa pogledaj pod pojam "bitak" i vidjet ćeš kak tam Hegel izvodi logički da su "čisti bitak i čisto Ništa jedno te isto". Samo to ti je isto kao i s onom Schrodingerovom mačkom, zato Withgenstein i kaže da o onom o čemu se ne može znati ne treba niti govoriti.

Drugim riječima, treba se osloniti na moć duha i vjerovati u to da nas Bog ne vara dajući nam razum ograničenih sposobnosti, ali i dalje dovoljno impresivnih da u moralnom zakonu u nama i u zvjezdanom nebu nad nama možemo otkriti Njegov potpis te mu se zahvaliti na neprocjenjivom daru postojanja.

Neki pak ljudi izgubivši se u logičkim labirintima klonu duhom te postaju podložni kojekakvim zavođenjima od strane nedobronamjernih kvaziznanstvenika i kvazifilozofa pa i potpuno nepismenih lajavaca koji za šaku dolara prenose iz stranih medija pamflete poput ovog koji upravo komentiramo.

I tako se nešto onda objavi na portalu čija adresa glasi: znanost.com
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:11   #1225
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
To se zove Lamarkizam i odavno je odbačeno.
Nisam na to mislio, al nije ni bitno, izaću ću previše van teme...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:18   #1226
Quote:
ybane kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali to nema apsolutno nikakvog smisla. Možda da se malo obrazuješ u bilo kojem području znanosti shvatio bi kakvu si to glupost izjavio. Znanost nije "fantazija", vjerovanje u nešto, naime, jest. Znanstvenici ne vjeruju, oni postavljaju teoriju, testiraju tu teoriju, prilagođavaju je. To je mukotrpan proces koji traje godinama, tj. zauvijek, jer se rutinska znanstvena istraživanja stalno obavljaju.
Također, ako je netko ateist, to ne implicira da u nešto "vjeruje" (kao u teoriju gravitacije, ili teoriju velikog praska), to samo znači da on ne vjeruje u boga, točka. Ja sam ateist i mogu vjerovati da je Zemlja ravna ploča, još uvijek sam ateist.
Također, ovo je sada iz osobnih razloga, jako si me uvrijedio kada si usporedio boga i teoriju velikog praska. Teorija velikog praska ima toliko truda, matematike, eksperimentiranja, provjeravanja, fizike iza sebe, da je to jednostavno neusporedivo sa "LOL GOD DID IT" teorijom (tehnički naravno jest, ali u okviru nekog zdravog razuma nije). Također, ona gotovo savršeno odgovara našim trenutnim modelima, kao i recimo što gravitacija odgovara našim trenutnim modelima (tko zna, možda je sve to krivo jer smo G krivo izračunali u 100 decimalu?).
Ne postoji određeni "zakon po kojemu je nastao svemir".
Nadam se da si ovo do sada shvatio, ali krivo razumješ znanstvenu metodu, i mješaš discovery channel sa pravom znanošću. Znanstvenici nisu tu da izmišljaju lijepe priče koje zvuče suludo, i slijepo vjeruju u njih. Ja ti nisam spreman vjerovati da je bog stvorio svemir, dok god mi ne prezentiraš neki uvjerljivi dokaz. "But god talks to me" nije dokaz za vašu teoriju, nego za vaše mentalno stanje.
A zašto bi teorija Velikog Praska i teorija o tom da je Bog stvorio svemir bile u sukobu? Uopće ne odgovaraju na isto pitanje, stoga je sukob umjetno proizveden. "Bog je stvorio svemir" je odgovor na pitanje TKO, a teorija o Velikom Prasku nam daje odgovor na pitanje KAKO.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 13:35   #1227
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
evo još jednog objašnjenja kako nešto nastaje iz ništa za maloumne:
http://www.znanost.com/clanak/kako-j...ti-ni-iz-cega/

Nek me neko demantira i pokaže mi da autor ovog idiotskog teksta ustvari ne tvrdi slijedeće, odnosno isto što i Hawking i na isti tautologijsko-pleonazmički način: NEŠTO nastaje iz NIŠTA tako što NEŠTO nastaje iz NIŠTA!

Mislim, kako je moguće da se ovako vrijeđa ljudski razum?
Ja sam jednostavno više nego zaprepašten da se ovako nešto može ljudima servirati bez imalo pardona i čudi me da nema ovdje više onih koji bi izrazili svoju zgroženost nad ovakvim prodavanjem muda pod bubrege!

Čak i od ateista, od njih i ponajviše bi očekivao reakciju koja bi ovakve pamflete osudila s najoštrijim riječima, ali niko ništa.

A ja mislio da je na ovim zemljopisnim širinama anemija samo u političkoj osviještenosti građana. Hm, da, al treba najprije ubiti duh, a onda će vam i kruh uskratiti, bez brige!
Uopće nije čudno da ljudi upadaju u greške kao što su ovi u članku. Naime, na tako dubokoj razini pitanja više ništa što nam je poznato ne vrijedi, ni znanost, ni tekstovi iz starih knjiga, ni logika niti išta drugo.

Zbog toga su i nastale glupe religijske verzije nastanka svijeta, od kojih ne znaš koja je gluplja i besmislenija.

Točan odgovor je da ne znamo, i ne znamo da li ćemo ikada moći znati da li je svemir nastao i kako je nastao, a s tim se mnogi ne mogu pomiriti, pa nastaju svakakve verzije nastanka svemira.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 13:40   #1228
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
A zašto bi teorija Velikog Praska i teorija o tom da je Bog stvorio svemir bile u sukobu? Uopće ne odgovaraju na isto pitanje, stoga je sukob umjetno proizveden. "Bog je stvorio svemir" je odgovor na pitanje TKO, a teorija o Velikom Prasku nam daje odgovor na pitanje KAKO.
Moguće, ali onda se postavlja pitanje tko je stvorio boga? Tipični odgovor je da nitko nije stvorio boga nego postoji oduvjek, a onda se isto tako može reći odmah za svemir da ga nitko nije stvorio nego postoji oduvjek, pa je bog suvišan u cijeloj priči.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 14:44   #1229
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Točan odgovor je da ne znamo, i ne znamo da li ćemo ikada moći znati da li je svemir nastao i kako je nastao, a s tim se mnogi ne mogu pomiriti, pa nastaju svakakve verzije nastanka svemira.
Pošteno rezoniranje, ali...
Verzije nastanka svemira u religijskom području ustvari (barem što se Biblije tiče i knjige Postanka) nemaju namjeru doista objasniti kako je svemir stvoren nego u pjesničkom obliku izraziti činjenicu da su svemir i čovjek stvoreni od Boga! Preporučujem knjigu od pokojnog bibličara Dr. Celestina Tomića: "Prapovijest spasenja".
Suvremena fizika nam otkriva da je svemir doista Nastao, druga je stvar što nam gotovo sigurno nikakva buduća fizika neće otkriti Kako je Nastao!

Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Moguće, ali onda se postavlja pitanje tko je stvorio boga? Tipični odgovor je da nitko nije stvorio boga nego postoji oduvjek, a onda se isto tako može reći odmah za svemir da ga nitko nije stvorio nego postoji oduvjek, pa je bog suvišan u cijeloj priči.
Pošteno rezoniranje, ali...
Ne znam jesi li čitao zadnjih desetak stranica na ovoj temi, ali da bi mogao reći da je svemir oduvijek morao bi se jako posvađati sa modernom znanošću i sa zdravim razumom jer to je ne samo odbačeni (sa znanstvenog stajališta koncept) nego i proturječnost za koju bi na temelju tvojih vlastitih riječi najprije čovjek pomislio da si je svjestan, a onda odjednom ispada da ustvari nisi svjestan implikacija vlastitih izgovorenih riječi koje očito izgovaraš kao frazu čije značenje nisi dovoljno domislio.
Mislim na ove tvoje riječi:

Quote:
Uopće nije čudno da ljudi upadaju u greške kao što su ovi u članku. Naime, na tako dubokoj razini pitanja više ništa što nam je poznato ne vrijedi, ni znanost, ni tekstovi iz starih knjiga, ni logika niti išta drugo.
Dakle, kako možeš Stvaranju (od strane onog Planckovog inteligentnog uma tj. matrice cjelokupnog postojanja) suprostaviti alternativu svemira koji "još" nije niti nastao ili bolje rečeno "koji ne postoji" prije nulte točke Nastanka koju fizičari smještaju unutar tzv. "epohe kvantne gravitacije", time što ćeš blebnuti (i ostati živ) da se pozivanje na Boga kao objašnjenje za taj Nastanak može (bez da se počini intelektualno samoubojstvo) izjednačiti s pozivanjem na "činjenicu" "eventualne vječnosti" svemira koju si u rečenici prije toga nazvao besmislicom??????????????????????????????????????? ?

Da, doista nije čudno da ljudi upadaju u greške kao ovi u članku kad i ti koji kritiziraš njihovo upadanje u grešku počinjaš u toj istoj kritici istu istacatu grešku koju misliš da osporavaš!!!

Evo da nas sve počastim još jednim divnim citatom Maxa Plancka:

Quote:
Both Religion and science require a belief in God. For believers, God is in the beginning, and for physicists He is at the end of all considerations… To the former He is the foundation, to the latter, the crown of the edifice of every generalized world view.
prijevod:
I religija i znanost zahtijevaju vjeru u Boga. Za vjernike Bog je na početku, a za fizičare na kraju svih razmatranja...
Za prve On je temelj, za druge, On je kruna djela koje sačinjava svaki opći pogled na svijet.

Zadnje uređivanje mjl21194 : 09.10.2011. at 15:15.
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 15:14   #1230
Nisam siguran što hoćeš reći, pojednostavi mi.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 15:37   #1231
Svijet je stvoren na slavu Božju,koji je htio očitovati i priopćiti svoju dobrotu,istinu i ljepotu.Konačna je svrha stvaranja da Bog u Kristu bude "sve u svima"(1 Kor 15,28) na svoju slavu i za naše blaženstvo.

Bog je svijet stvorio slobodno po svojoj mudrosti i ljubavi.Svijet nije proizvod nikakve nužnosti,slijepe sudbine ili slučaja.Bog je "ni iz čega"(ex nihilo: 2 Mak 7,28) stvorio uređen i dobar svijet,kojega on neizmjerno nadilazi.Bog svoje stvorenje uzdržava u postojanju dajući mu sposobnost djelovanja i vodeći ga prema njegovu cilju,po svome Sinu i Duhu Svetome.
Imoz 12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 15:45   #1232
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Nisam siguran što hoćeš reći, pojednostavi mi.
Editirajući moj zadnji post dodao sam ovu rečenicu:
Suvremena fizika nam otkriva da je svemir doista Nastao, druga je stvar što nam gotovo sigurno nikakva buduća fizika neće otkriti Kako je Nastao!

Prostorno-vremenski kontinuum je nešto što i sam prihvaćaš, prihvaćajući tu hipotezu ti automatski prihvaćaš i hipotezu svemira kao stvorenoga! Jesi li toga svjestan?

Sad zamisli da mi se opet povjeravaš (sa smajlićem na kraju) kako nisi siguran da znaš što želim reći!

Želim reći da to što ne možemo znati Kako je svemir nastao ne znači da ne možemo znati da je Nastao iz prostog razloga što bi iz toga (da nije nastao) slijedilo da je Vječan, a to znamo da nije točno na temelju Boškovićevog argumenta beskonačnosti na barem treću potenciju koja bi bila potrebna za slučajno nastajanje svemira ili njegovo postojanje odvijeka, a koji argument počinje ovim riječima( a ti ga potraži na prošlim stranicama ako te zanima, mislim da ćeš se morati vratiti najmanje 10 stranica unazad):

[QUOTE]
Quote:
Što se tice Božanskoga Tvorca prirode, moja ga teorija izvanredno osvjetljuje i iz nje proizlazi nužnost da ga priznamo i njegova najveca i beskrajna moc, mudrost, providnost, što sve u nama izaziva duboko poštovanje, a u isto vrijeme zahvalnost i ljubav, pa stoga posve otpadaju ništavne sanjarije onih koji smatraju da je svijet slucajno nastao ili da je mogao biti sazdan nekom fatalnom nužnošcu, ili da odvijeka postoji sam po sebi upravljajuci se po nekim svojim nužnim zakonima.
Boškovićev argument je potkrijepljen i sa znanstvenim dokazima koji potvrđuju teoriju Big Banga, zar si to zaboravio?

Međutim, uzmimo da nikad nisi čuo za Boškovića i Big Bang, jel tebi uvjerljiva teza da Nešto može nastati iz Ničega?

Nećeš li se odazivajući se glasu vlastitog zdravog razuma (čisto filozofski) ipak prije opredijeliti za Apsolut u smislu jednog Super Uma koji mora stajati iza lanca beskrajne kauzalnosti (kao nemoguće tj. nerazumne i nelogične pretpostavke) kao Prvi Uzrok?

"Malo filozofije vodi nas u ateizam, ali duboka filozofija dovodi čovjeka ponovno do religije."
"U Boga ne vjeruju samo oni koji u njegovu nepostojanju nalaze interes."

(Francis Bacon, 1561-1626, engleski filozof, esejist i državnik, utemeljitelj metodologije znanosti)
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:10   #1233
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Nisam siguran što hoćeš reći, pojednostavi mi.
Kako ne kužiš... ako je nešto nastalo, znači da je to netko napravio
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:11   #1234
Suvremena fizika prije par stoljeća je tvrdila da je Zemlja središte svemira, prije 100 godina je tvrdila da čovjek ne može putovati brzinom većom od 20 km/h jer tijelo to ne može izdržati. šanse da je današnja suvremena fizika u pravu su astronomski male.

Bošković u svojoj teoriji koristi neke matematičke i logičke zakone i uzima ih kao dokaze da je svemir nastao, a zaboravlja da matematika ne može biti starija od samog svemira(zapravo može ako se držimo moje teorije) ali ako kažemo da je u big bangu nastalo vrijeme i prostor i sve ostalo, kako je matematika i logika bila prije? Dakle, imali bi situaciju da je postojala logika, pa tek kasnije big bang u kojem je nastalo SVE? Znači nešto(logika) je postojala prije početka svega

Ja kažem da je moguće da to jest bilo tako, jer naša logika logika ne mora vrijediti, ali nikako ne možemo biti sigurni, tako da je najbolji odgovor na sva slična pitanja NE ZNAMO

Nadam se da ćeš razumjeti što želim reći, jer nisam baš rječit, a i te stvari je teško riječima objasnit
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:28   #1235
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Međutim, uzmimo da nikad nisi čuo za Boškovića i Big Bang, jel tebi uvjerljiva teza da Nešto može nastati iz Ničega?

Nećeš li se odazivajući se glasu vlastitog zdravog razuma (čisto filozofski) ipak prije opredijeliti za Apsolut u smislu jednog Super Uma koji mora stajati iza lanca beskrajne kauzalnosti (kao nemoguće tj. nerazumne i nelogične pretpostavke) kao Prvi Uzrok?
Nije mi uvjerljiva teza da nešto nastaje iz ničega, ali sam itekako svjestan toga da naša uvjerenja nisu nikakvo mjerilo po kojem funkcionira svemir.

Kažeš da je beskrajna kauzalnost nemoguća i nelogična. A zašto bi išta bilo nemoguće?
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:28   #1236
Bog je stvorio svijet slobodno po svojoj mudrosti i ljubavi.Svijet nije proizvod nikakve nužnosti,slijepe sudbine ili slučaja.Bog je "ni iz čega" (ex nihilo: 2Mak 7,28) stvorio uređen i dobar svijet,kojega on neizmjerno nadilazi.Bog svoje stvorenje uzdržava u postojanju dajući mu sposobnost djelovanja i vodeći ga prema njegovu cilju,po svome Sinu i Duhu Svetome.
Imoz 12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:31   #1237
Quote:
Imoz 12 kaže: Pogledaj post
Bog je stvorio svijet slobodno po svojoj mudrosti i ljubavi.Svijet nije proizvod nikakve nužnosti,slijepe sudbine ili slučaja.Bog je "ni iz čega" (ex nihilo: 2Mak 7,28) stvorio uređen i dobar svijet,kojega on neizmjerno nadilazi.Bog svoje stvorenje uzdržava u postojanju dajući mu sposobnost djelovanja i vodeći ga prema njegovu cilju,po svome Sinu i Duhu Svetome.
A tko je stvorio boga?
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:58   #1238
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
A tko je stvorio boga?
Pa Bog je Ništa. Nisam znao da treba netko tko će napraviti ništa.

Možda , ako već imaš nešto pa želiš napraviti ništa.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:58   #1239
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Nije mi uvjerljiva teza da nešto nastaje iz ničega, ali sam itekako svjestan toga da naša uvjerenja nisu nikakvo mjerilo po kojem funkcionira svemir.

Kažeš da je beskrajna kauzalnost nemoguća i nelogična. A zašto bi išta bilo nemoguće?
Zašto bi bilo nemoguće da mi ustvari uopće ne postojimo, zar ne?
Da, može se ići i tako daleko, ali to je dosta nezgodna pretpostavka, zar ne?
Dakle, možda mi doista i ne postojimo, u tom slučaju ne postoji niti ova prijepiska, a tada je sigurno da ti ja ne mogu objasniti da Bog postoji isto kao što ti ne mogu objasniti niti da ne postoji u što ti se više sviđa vjerovati, ako je vjerovati činjenici da neko ko ne postoji može u išta vjerovati, zar ne?

Vidiš, igra riječi je jedno, a činjenice su nešto drugo, tajne su nešto treće, a sve to fluktuira u vakuumu nepostojanja, zar ne?

Oprosti na cijelom ovom postu jer on ustvari ne postoji!
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 17:00   #1240
Quote:
Imoz 12 kaže: Pogledaj post
Bog je stvorio svijet slobodno po svojoj mudrosti i ljubavi.Svijet nije proizvod nikakve nužnosti,slijepe sudbine ili slučaja.Bog je "ni iz čega" (ex nihilo: 2Mak 7,28) stvorio uređen i dobar svijet,kojega on neizmjerno nadilazi.Bog svoje stvorenje uzdržava u postojanju dajući mu sposobnost djelovanja i vodeći ga prema njegovu cilju,po svome Sinu i Duhu Svetome.
Ovdje nešto nedostaje. A to je:
Riječ je gospodnja
Hvala tebi Kriste.
Amen
A

A kako to Bog uzdržava svijet i prema kojem ga to cilju vodi?

Zadnje uređivanje krena : 09.10.2011. at 17:11.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.