Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2008., 10:27   #1
Kako nevjernika obratiti u vjernika

Cesto sam imao izravne kontakte s nevjernicima i sa dosta uspjeha savjetom djelotvorno uticao na daljnji tok ishoda od nevjernika ka vjerniku.
To je dosta teze ovim putem, internetom, kad ne mozete procjeniti nivo intelektualne naobrazbe, kucnog odgoja, zivotne dobi diskutanta i sl.
Dal vjerujete i u taj vid spasavanja nevjernika da ne zavrse u paklu mogucim i ostvarljivim?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:04   #2
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Dal vjerujete i u taj vid spasavanja nevjernika da ne zavrse u paklu mogucim i ostvarljivim?
Manje je vazno da postane vjernik. Vaznije je da se drzi isusovih nacela

14 Ta kad se god pogani, koji nemaju Zakona, po naravi drže Zakona, i nemajući Zakona, oni su sami sebi Zakon: 15 pokazuju da je ono što Zakon nalaže upisano u srcima njihovim. O tom svjedoči i njihova savjest, a i prosuđivanja kojima se među sobom optužuju ili brane. 16 To će se očitovati na Dan u koji će, po mojem evanđelju, Bog po Isusu Kristu suditi ono što je skriveno u ljudima.
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:12   #3
Quote:
-Almighty_Watashi- kaže: Pogledaj post
Manje je vazno da postane vjernik. Vaznije je da se drzi isusovih nacela

14 Ta kad se god pogani, koji nemaju Zakona, po naravi drže Zakona, i nemajući Zakona, oni su sami sebi Zakon: 15 pokazuju da je ono što Zakon nalaže upisano u srcima njihovim. O tom svjedoči i njihova savjest, a i prosuđivanja kojima se među sobom optužuju ili brane. 16 To će se očitovati na Dan u koji će, po mojem evanđelju, Bog po Isusu Kristu suditi ono što je skriveno u ljudima.
Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! Nevjernik se moze drzati moralno- etickih normi, dal grijesim?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:17   #4
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! Nevjernik se moze drzati moralno- etickih normi, dal grijesim?
Ovisi o tvojoj osobnoj definiciji pojma:vjernik!
Ako time podrazumijevaš da su samo pripadnici institucionalnih religija pravi vjernici..... onda ne!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:17   #5
Da.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:23   #6
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ovisi o tvojoj osobnoj definiciji pojma:vjernik!
Ako time podrazumijevaš da su samo pripadnici institucionalnih religija pravi vjernici..... onda ne!
Vjernik je svaka osoba koja stuje Bozije zakone. Kratko i jasno receno.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:30   #7
Dakako, samo - imamo problem s tumačenjem istih.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:36   #8
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Dakako, samo - imamo problem s tumačenjem istih.
Vjernik je istina i tu nema tumacenja, neg prihvatanje.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:42   #9
Nakon što svojim očima vidim kako krdo deva prođe kroz ušicu igle i druga obećana čudesa, kunem se, temeljito ću razmisliti o tom pitanju.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:45   #10


Deva u tom kontekstu znači konopac, konoplju, ne kamilu
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 11:52   #11
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Dal vjerujete i u taj vid spasavanja nevjernika da ne zavrse u paklu mogucim i ostvarljivim?
Treba znati da mi nikoga ne spašavamo. I da se netko obrati zbog nečega što si rekao ili učinio, "spašavanje" nije tvoje.

Tako da nevjernika u vjernika ne može preobratiti nitko osim njega samog. Dogodi se tako da riječi padnu na pravo mjesto, pa je tu i malo milosti, malo otvorenosti i nekako se u kombinaciji dogodi. Radi se o njegovoj vlastitoj odluci, njegovom prihvaćanju.
A sad... to može biti bilo gdje i bilo kako. Može ga taknuti i najbanalnija stvar kao i neko komplicirano objašnjenje, propovijed, nečija usputna pomoć kojoj je svjedočio, pa tako i internet.

Ima jedna pričica u jednoj knjizi, naslova ni autora se više ne sjećam.
Radi se o svećeniku i ateistu koji su često znali imati duge rasprave o postojanju Boga. I tako godinama. Svećenik je upotrebljavao svo svoje teološko znanje da ateistu približi vjeru, ali nikako i nikako.
I tako je jednog dana ateist već uobičajeno došao do župnog ureda da bi njih dvojica popričali, a svećenik ga je zamolio da malo pričeka u hodniku, jer je upravo jedna bakica bila kod njega. I naravno, kakve bake već jesu, počela je pričati o snahi, o tome kakva je ova i ona, da je njoj teško, pa se sve skupa odužilo.
Onda je svećenik na brzinu izašao i donio stolicu ovome, da ne čeka stajajući. I kad je napokon ispratio bakicu, bivši ateist je samo rekao: Vjerujem.
I pita svećenik što ga je od sve te silne rasprave i argumenata uspjelo uvjeriti... "Donjeli ste mi stolicu".
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:05   #12
Moje je iskustvo, naravno, ograničeno

ali ne znam ni jednog vjernika koji "Isusova nacela" provodi u djela.

Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! ... dal grijesim?
Da i to jako. Može se reći i da je vjernik neprijatelj istine,
jer misli da je "posjeduje". Istinu se traži, a ne posjeduje.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:09   #13
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Treba znati da mi nikoga ne spašavamo. I da se netko obrati zbog nečega što si rekao ili učinio, "spašavanje" nije tvoje.

Tako da nevjernika u vjernika ne može preobratiti nitko osim njega samog. Dogodi se tako da riječi padnu na pravo mjesto, pa je tu i malo milosti, malo otvorenosti i nekako se u kombinaciji dogodi. Radi se o njegovoj vlastitoj odluci, njegovom prihvaćanju.
A sad... to može biti bilo gdje i bilo kako. Može ga taknuti i najbanalnija stvar kao i neko komplicirano objašnjenje, propovijed, nečija usputna pomoć kojoj je svjedočio, pa tako i internet.

Ima jedna pričica u jednoj knjizi, naslova ni autora se više ne sjećam.
Radi se o svećeniku i ateistu koji su često znali imati duge rasprave o postojanju Boga. I tako godinama. Svećenik je upotrebljavao svo svoje teološko znanje da ateistu približi vjeru, ali nikako i nikako.
I tako je jednog dana ateist već uobičajeno došao do župnog ureda da bi njih dvojica popričali, a svećenik ga je zamolio da malo pričeka u hodniku, jer je upravo jedna bakica bila kod njega. I naravno, kakve bake već jesu, počela je pričati o snahi, o tome kakva je ova i ona, da je njoj teško, pa se sve skupa odužilo.
Onda je svećenik na brzinu izašao i donio stolicu ovome, da ne čeka stajajući. I kad je napokon ispratio bakicu, bivši ateist je samo rekao: Vjerujem.
I pita svećenik što ga je od sve te silne rasprave i argumenata uspjelo uvjeriti... "Donjeli ste mi stolicu".


Uuups, a ja mislio kako je, na kraju priče, i svećenik postao ateist.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:17   #14
Kako čovjeka potaknuti da ne misli..kako ga uopće spriječiti u tome...kad se to uspije onda od nevjernika postaje vjernik

Lakše je dakle od vjernika potaknuti nevjeru nego kod nevjernika potaknuti vjerovanje.
Termini nevjernik-vjernik možemo zamjeniti sa onim koji koriste svoje umne kapacitete i one koje su tu misaonu radnju prepostavili nekome drugome koji je za njih autoritet.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:22   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako čovjeka potaknuti da ne misli..kako ga uopće spriječiti u tome...kad se to uspije onda od nevjernika postaje vjernik

Lakše je dakle od vjernika potaknuti nevjeru nego kod nevjernika potaknuti vjerovanje.
Termini nevjernik-vjernik možemo zamjeniti sa onim koji koriste svoje umne kapacitete i one koje su tu misaonu radnju prepostavili nekome drugome koji je za njih autoritet.
Mislim da stvari stoje ovako:

Preobraćenje vjernika u nevjernika je prirodni proces
Preobraćenje nevjernika u vjernika je oportunizam
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:25   #16
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Uuups, a ja mislio kako je, na kraju priče, i svećenik postao ateist.
Moja priča, moj kraj. Piss off

Ma, zapravo si me sad malčice zamislio... čula sam tisuću puta za "instant" preobraćenja ateista u vjernika, ali gotovo nikad za obrnutu situaciju. Ako je vjernik postao ateist, to je uvijek bilo u stilu laganog odumiranja.
Mislim da se Bog ne gubi "spoznajom", nego pretežito iz razloga jer ljudi ne mogu pomiriti vjeru sa svojim djelima. Pa je lakše odustati od odlaska na misu, nego od sve primamljivije čašice vodke, recimo. Gušenje savjesti.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:28   #17
Quote:
Barbabianca kaže: Pogledaj post
ali ne znam ni jednog vjernika koji "Isusova nacela" provodi u djela.
Isusova nacela vaze u diskusiji s Almighty_Watashi-, kuzis?

Quote:
Barbabianca kaže: Pogledaj post
Da i to jako. Može se reći i da je vjernik neprijatelj istine,
jer misli da je "posjeduje". Istinu se traži, a ne posjeduje.
Ulazimo u visi stupanj vjerovanja, a to nije moj cilj u ovoj temi. Prvo obracenje, a onda krstenje.
Istina je relativan pojam, dal uopce postoji realna- egzaktna istina, sem Boga!?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:31   #18
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Preobraćenje nevjernika u vjernika je oportunizam
Ne vjerujem da će se meni nešto bitno promijeniti u životu ako se ti preobratiš, čak i zbog nečega što sam ja rekla. Osim ako mi ne obećaš neku nagradu za to.
Za kinder bueno stavljat ću ti svete sličice pod jastuk i kupati te u svetoj vodici ako treba
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:34   #19
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Treba znati da mi nikoga ne spašavamo. I da se netko obrati zbog nečega što si rekao ili učinio, "spašavanje" nije tvoje.

Tako da nevjernika u vjernika ne može preobratiti nitko osim njega samog. Dogodi se tako da riječi padnu na pravo mjesto, pa je tu i malo milosti, malo otvorenosti i nekako se u kombinaciji dogodi. Radi se o njegovoj vlastitoj odluci, njegovom prihvaćanju.
A sad... to može biti bilo gdje i bilo kako. Može ga taknuti i najbanalnija stvar kao i neko komplicirano objašnjenje, propovijed, nečija usputna pomoć kojoj je svjedočio, pa tako i internet.

Ima jedna pričica u jednoj knjizi, naslova ni autora se više ne sjećam.
Radi se o svećeniku i ateistu koji su često znali imati duge rasprave o postojanju Boga. I tako godinama. Svećenik je upotrebljavao svo svoje teološko znanje da ateistu približi vjeru, ali nikako i nikako.
I tako je jednog dana ateist već uobičajeno došao do župnog ureda da bi njih dvojica popričali, a svećenik ga je zamolio da malo pričeka u hodniku, jer je upravo jedna bakica bila kod njega. I naravno, kakve bake već jesu, počela je pričati o snahi, o tome kakva je ova i ona, da je njoj teško, pa se sve skupa odužilo.
Onda je svećenik na brzinu izašao i donio stolicu ovome, da ne čeka stajajući. I kad je napokon ispratio bakicu, bivši ateist je samo rekao: Vjerujem.
I pita svećenik što ga je od sve te silne rasprave i argumenata uspjelo uvjeriti... "Donjeli ste mi stolicu".
Jako poucno! Imao sam jednu knjigu, autobiografskog karaktera jednog svecenika. Pitao je jednog djecaka, osmogodisnjaka, dal bi volio biti veliki vjernik i na kraju svecenikom postati? Djecak je lakonski odgovorio: Volio bih biti toliko vjernik da ne odem u pakao.
Naravoucenije: Dijeca ne znaju lagati!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 12:40   #20
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Moja priča, moj kraj. Piss off

Ma, zapravo si me sad malčice zamislio... čula sam tisuću puta za "instant" preobraćenja ateista u vjernika, ali gotovo nikad za obrnutu situaciju. Ako je vjernik postao ateist, to je uvijek bilo u stilu laganog odumiranja.
Mislim da se Bog ne gubi "spoznajom", nego pretežito iz razloga jer ljudi ne mogu pomiriti vjeru sa svojim djelima. Pa je lakše odustati od odlaska na misu, nego od sve primamljivije čašice vodke, recimo. Gušenje savjesti.
Kakve veze ima votka i vjera
Alkoholičar ne može biti pravi vjernik?

Dobra primjedba, gubitak vjere je slijed događaja. Dijete kao tabula raza prihvaća sve što mu roditelji serviraju, od vjere u boga do ideje rode koja nosi malu djecu. Vlastitim sazrijevanjem donosi zaključke i postaje ono što jesu. Dakle, nevjernici su posljedica dugogodišnjeg sazrijevanja i građenja vlastite slike o svijetu.

S druge strane, instant konverzija je čisti oportunizam. U Kraljevini Jugoslaviji je bilo 19.000 članova partije. Komunisti pobjede, postanu vlastodršci i, pufff, evo ti milionskog članstva. Prođe pol stoljeća, padne komunizam i puff, evo ti turbo katoličke države u kojoj se 89% stanovništva izjašnjava kao vjernici.

Usput, kakve veze ima komoditet i odustajanja od odlaska na misu sa vjerovanjem. Zar je prisustvo na misi temelj vjerovanja? Zar je time bivši partijski sekretar (aka, predsjednik Sabora) postao pravi i kvalitetniji vjernik više vrijedan od onoga koji nogom nije kročio u crkvu?

Moja pokojna baba iz svojih osobnih razloga pol svog života nogom nije kročila u crkvu i usprkos je do zadnjeg daha bila predani vjernik.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.