Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 19:59   #81
Storm sad si me bacila u totalni očaj!!!
Daj mi reci da li možeš izlazit van, jesi radila nekakve dodatne pretrage i što ti doktor kaže?
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:24   #82
napravila sam pretrage krvi puno puta ,štitnjaču,uzv abdomena,stolicu na parazite i bakterije,kandidu,pasažu crijeva ,2 puta gastroskopiju,kolonoskopiju,snimanje crijeva pilulom,uzv color doplerom abdomena,scentigrafiju leukocitima(dali ima upale).....i oni kažu ibs!! a ne pomaze mi ni rudakol,spasmex.....i to šta oni preporučaju,,ne jedem pečeno,začinjeno,mliječno,gazirano....skoro niš zapravo!!!
malo bolje rečeno jako jako malo je vremena da sam ok večinom nije a i ostatak večine je užasno!!!
naravno da sam sad več u depresivnom stanju ko nebi bio kad ga boli non stop.
doktori obične prakse nis bas nisu od pomoći ani gastroenterolog ,boli njih briga oni samo naručuju za kolonoskopiju i tako u nedogled samo čekaju da nekaj nađu a neće se potrudit da to riješe prije nego kaj dode na fizičko tijelo.

jedna obiteljska dr. mi je prepisala zoloft i helex .kaže da od stresnog života poremeti se serotonin pa misli da je to od toga ali još mi nije niš bolje pa neznam!!
a ne radim i baš ni ne idem nikuda ,imam strah od bolova i svog sr... u crijevima pa i nemam volje za ići nekud!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:29   #83
Evo još nešto, kriteriji prema kojima se uspostavlja dijagnoza sindroma iritabilnog kolona:

Manning kriteriji:
● bol u trbuhu se smanjuje nakon defekacije;
● bol praćena učestalijim stolicama;
● bol praćena slabije formiranim stolicama;
● vidljiva nadutost trbuha;
● sluz u stolici;
● osjećaj nepotpunog pražnjenja.
Za postavljanje dijagnoze potrebita
su najmanje dva pozitivna kriterija uz
bol u trbuhu. Što je broj pozitivnih kriterija
veći veća je vjerojatnost sindroma
iritabilnog crijeva i obrnuto što je taj broj
manji veća je vjerojatno organske bolesti.

Rimski kriteriji:
● trajni ili ponavljajući bolovi u trbuhu
ili smetnje koje se smanjuju s defekacijom,
i/ili udružene s promjenama
u učestalosti stolice, i/ili udružene s
promjenama u konzistenciji stolice;
● dva ili više od spomenutog u 25% posljednjih
dana;
● promjena učestalosti stolice (više od
tri puta dnevno ili manje od tri puta
tjedno);
● promjena forme stolice (brabonjičasta/
tvrda ili rastresita/vodenasta);
● sluz u stolici;
● osjećaj nadutosti.

Ja osobno imam sve simptome Rimskih kriterija.

A ovo su pretrage koje se preporuča napraviti da bi se sa sigurnošću utvrdio taj sindrom:
Što je sve potrebno:
• laboratorijske pretrage - sedimentacija eritrocita, kompletna krvna slika, pregled mokraće, ureja i kreatinin, šećer u krvi, transaminaze (Sgot,Sgpt), gama-GT, alkalna fosfataza, Fe i UIBC
• kompletan pregled stolice - od koprokulture preko stolice na parazite do biokemijskih analiza, traženja ostataka masti i druge hrane do citološke analize stolice i testova na krv u stolici
• rendgenske pretrage - pasaža tankog crijeva i eventualno pregled debelog crijeva u dvostrukom kontrastu
• ultrazvuk - cijelog trbuha
• endoskopske pretrage - endoskopski pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika, uz eventualnu duboku duodenoskopiju radi uzimanja materijala za mikroskopsku analizu sluznice tankog crijeva. Slično je potrebno i kod kolonoskopije, tj. što dublje ući i u tanko crijevo radi uzimanja materijala za mikroskopsku analizu sluznice.
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:29   #84
svakom je drugačije nije svakome tak loše!!

probala i alternativu koja fala bogu me spasila od silnih prolj... i pomogla mi dosta ali još to nije to!!

za razliku od doktora koji mi nisu ni mrvicu pomogli!

imam malo više situacija ( problema) koji se stalno izmjenjuju
i to me izludi!!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:33   #85
i biopsiju su mi radili i još ko zna kaj ne mogu se ni sjetiti!!!!

ali čudno je to što si nedaju truda da pomognu ,kažu jedi djetno nemoj bit pod stresom i normalno funkcioniraj jeeeehhh daaaa

nek oni idu lijepo u pip
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:42   #86
A stvarno se suosjećam s tobom i ne mogu vjerovat da tako lako dižu ruke, ali na žalost tako je to kod nas, klasika.
I sama ne radim, a i to je... sranj.... mi se i pojavilo radi traženja posla i svakodnevnih odlazaka na natječaje i razočarenja, diplomirala sam prije gotovo 3 godine i tada me dr.pita pa u čemu je problem?!?! A da ne spominjem da godine lete, nepostojanje materijalne egzistencije, želja za osamostaljivanjem itd....
I sad OVO!!!! Totalno me unazadilo i paraliziralo i u svezi traženja posla!!!
Ne javljam se na oglase jer jednostavno ne mogu izać van!!!
Užas!!! Osjećam se kao velikkkiiii parazit u svojoj obitelji i dođe mi da si ubodem jedan metak u glavu jer jednostavno ponekad ne vidim izlaz!

A najgore od svega je što većina i to velika većina ljudi ne razumije...
To jest sindrom i nije organska bolest, ali najgore je što ne možeš imat kontrolu nad time!!! Ne možeš kontrolirati crijeva da ne rade protiv tebe, ona kao da sama vode svoju politiku protiv tebe. I da čovjek sad ne pade u depresiju i ne znam kakva anksiozna stanja!?
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:49   #87
kužim te
a dr. kažu nije to opasno ali traje cijeli život sa poboljšanjima i pogoršanjima

ma bilo bi mi draže da je opasno i da odapnem nego se tako vući cijeli život
a šta ću cjeli život provest doma ne raditi sama !???
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:49   #88
I meni je gastroenterolog rekao da vježbam i izbjegavam stres, ali to je nemoguće(što se stresa tiče). Jer iako sam doma i kao bez stresa, primjetila sam da me većina stvari iznervira a najviše sama sebe.
Također razmišljam o alternativnoj medicini jer ova naša nam u ovom slučaju ne može baš pomoć, a i evo nekih potvrda o tome:

"U radu se u uvodnom dijelu govori o teškoćama definiranja sindroma iritabilnog crijeva, a zbog mnogih još uvijek nazočnih
nejasnoća, osobito u području etiopatogeneze."

"Uvod i definicija
Definicija nije jednostavna usprkos
činjenici da se radi o razmjerno čestoj
pojavi s kojom se u svom radu susreću
liječnici raznih struka. U dječjoj dobi
još je kompliciranija. Ovdje se ne radi o
entitetu koji se može točno indentificirati,
simptomi obično sliče simptomima
niza gastrointestinalnih bolesti ili imaju
s njima mnogo dodirnih točaka a granica
između organske i funkcijske smetnje
nije uvijek oštra tj. poteškoća definirana
kao funkcijska, napretkom medicine često
se pretvara u organsku bolest."
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:53   #89
dovoljan mi je stres kaj me boli i trčanje na wc i loše mi je

pa netrebam još stresa zato i kazem kak da čovjek normalno funkcionira kad mu ovo neda živjet!!!!!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:56   #90
treba naći uzrok i riješit ga
jer se posljedica može maknut ali ako uzrok ostane može se pojaviti na drugom mjestu

samo naša medicina ništa ne prizna
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:57   #91
Evo još nešto:

"Epidemiologija
Prevalencija i incidencija nisu poznate.
Ne postoje sigurni podaci. Najveći
broj bolesnika liječi se, naime, izvan
bolničkih ustanova, a vjerojatno je također
kako dio njih, posebno onih s manjim
problemima, ne traži liječničku pomoć.
Misli se da se u zapadnim zemljama pojavljuje
u oko l5% do 30% populacije (1,
9). U odraslih je čest razlog izostanka s
posla, a vjeruje se da je pri samom vrhu
razloga dolaska liječniku, dok je jedan od
najčešćih razloga upućivanja gastroenterologu.
Češći je u odrasloj dobi, obično
se javlja prije 30. godine života, ali je vrhunac
pojavnosti u 5. i 6. deceniju. Češći
je u žena, i to oko tri puta. U zemljama u
kojima muškarci tradicionalno češće posjećuju
liječnika taj omjer je obrnut. Nije
zabilježena razlika u pojavnosti između
pripadnika pojedinih naroda i rasa, ali
postoje razlike u učestalosti između pripadnika
različitih zanimanja. Smetnjama
su podložnije osobe intelektualnih
profesija."

To su sve podaci iz rada dr.D.Radmana koji sam našla na netu i svaka mu čast što je to stavio na net jer mi je pomoglo u objašnjnju tog je.... sindroma iritabilnog crijeva
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:03   #92
kužim ali ako ljudi koji imaju chronovu bolest mogu funkcionirat a to je bolest,kako onda mi sa sindromom ne!!
jer meni je stvarno teško i doma to trpit a kamo li da radim ( a ko će te držat na poslu ako nemreš raditi),da imam klince.........pa nemogu se ni za sebe brinuti!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:11   #93
Slažem se s tobom da treba naći uzrok jer piti andidepresive što se preporuča u većini slučajeva nije riješenje nego samo stavljenje nas na listu "psihičkih" pacijenata da nas se riješe!
Jer ima dana kad sam stvarno dobre volje, unatoč životnoj situaciji, ali crijeva polude i ne mogu ništa, a kamoli van samo sjedim na wc-u
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:18   #94
Znam, to i ja pokušavam objasniti drugima oko sebe koji ne razumiju da nemogu izać iz kuće. Jer i doktori to nazivaju "stanje", ali to je takvo stanje koje ugrožava čitav tvoj život, a o tome ništa ne govore.
Neka si samo zamisle situaciju da oni moraju trčati na wc svako malo, da ne mogu jest normalno a ne ne posjete usput wc i grčeve te bolove koje osjećaš tada bi promijenili mišljenje.
Imam u familiji osobu koja ima Crohnovu bolest već 12 godina i funkcionira normalno, jede što želi, izlazi itd., uglavnom živi bez ovakvih problema.
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:44   #95
očito smo u vrlo sličnoj situaciji na žalost

mene samo strah a šta kad dode neki veliki problem stresna situacija jer nije uvijek idealno u životu ,da mi crijeva još i više ne polude

i ja sam čim mi je bolje odlične volje i sve pozitivno mislim i iz čista mira me sfrče
kao da sam se najela ljutih feferona ili otrov popila a stvarno pazim šta jedem ali mislim da to nema veze.

svaki puta je od druge hrane

da istina je da onaj ko nije imo probleme ne shvaća, jednostavno ne možes
normalno funkcionirati

nekad mislim da mi se to moralo dogoditi da me stopira!!
sad imam puno drugačiji pogled na sve i shvatila sam neke stvari koje nisam dobro radila!!!
ali na žalost sad mi se više neda živjet!!!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:27   #96
A jasno mi je to sa gubitkom volje za daljnji život, jer kako i ne bi čovjek tako zabrijao kad je to "stanje" kronično te mi je dr.i sam rekao da će mi tijelo ubuduće reagirati tako pri svakom stresu, većem ili manjem
Ali najgore od svega je što to"stanje" zaista djeluje na psihu i nerijetko dođe čovjeku da se ne zapita: kako ovako dalje živjeti? Kada si i sam svjestan da ćeš imati ovakve probleme koji će te pratiti u bilo kojoj životnoj situaciji te sputavati samog čovjeka da izvršava svakodnevne obaveze, jer to nije normalan život.
I sama sam, nažalost, pomislila koliko puta da mi je barem ustanovljena neka bakterija, parazit ili virus u kolonu jer toga se čovjek može riješiti uz pomoć medicine i na kraju normalno funkcionirati u životu.
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 16:54   #97
kažu da kod toga poremećaja treba konzumirati povće i jogurte sa lgg-om

a što ako mi ta hrana radi isto određene probleme!??

ima li kakva zamjena za te "dobre bakterije" koje su korisne!??
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 01:04   #98
Quote:
#storm# kaže: Pogledaj post
kažu da kod toga poremećaja treba konzumirati povće i jogurte sa lgg-om

a što ako mi ta hrana radi isto određene probleme!??
Izbjegavaj ono sto ti radi probleme. Glede jogurta i slicnog, ako ti ne pase LGG, probaj s acidofilom ili necim trecim - ne odgovara sve svima.

BTW kad vec mislite na svoje zdravlje, nadam se da ste bacili teflonsko posudje.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 13:05   #99
Ljudi sve vas shvaćam...ja imam iritabilni kolon već 3 i pol godine...(sad su mi 22).Svi su problemi počeli kao i većini ljudi-na faksu,tj.kad je počeo malo veći stres!!!
obišla sam sve moguće doktore i obavila sve pretrage (uključujući i kolonoskopiju),ali problem nije organski. to mi je bilo JAKO teško prihvatiti, nisam se htjela smatrati nekom luđakinjom i nervoznom osobom,ali sam si ipak nekako uspjela priznati da je to sve od stresa...depra me hvata malo-malo(kako i neće kad imam proljev svaka 2-3 dana i ne mogu se normalno družiti ni ići gdje,čak je i vožnja tramvajem postala pakao)...izgubila sam većinu prijatelja zbog "iznenadnog otkazivanja dogovora"...jer nikad ne znaš kad će te to zahvatiti...ali evo već zadnjih nekoliko mjeseci idem na alternativno liječenje koje mi JAAAKO pomaže...proljeve sam svela sa 5x dnevno na jednom i to samo ujutro, osjećam da mi se život mijenja na bolje i puno sam sretnija...ako nekog zanima što i kako nek mi slobodno pošalje PM. BTW.-ovo sam PRVI put na forumu pa ak nešt ne bude štimalo ne zamjerajte mi...pozdrav!
sunčeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 13:12   #100
Ljudi sve vas shvaćam...ja imam iritabilni kolon već 3 i pol godine...(sad su mi 22).Svi su problemi počeli kao i većini ljudi-na faksu,tj.kad je počeo malo veći stres!!!
obišla sam sve moguće doktore i obavila sve pretrage (uključujući i kolonoskopiju),ali problem nije organski. to mi je bilo JAKO teško prihvatiti, nisam se htjela smatrati nekom luđakinjom i nervoznom osobom,ali sam si ipak nekako uspjela priznati da je to sve od stresa...depra me hvata malo-malo(kako i neće kad imam proljev svaka 2-3 dana i ne mogu se normalno družiti ni ići gdje,čak je i vožnja tramvajem postala pakao)...izgubila sam većinu prijatelja zbog "iznenadnog otkazivanja dogovora"...jer nikad ne znaš kad će te to zahvatiti...ali evo već zadnjih nekoliko mjeseci idem na alternativno liječenje koje mi JAAAKO pomaže...proljeve sam svela sa 5x dnevno na jednom i to samo ujutro, osjećam da mi se život mijenja na bolje i puno sam sretnija...ako nekog zanima što i kako nek mi slobodno pošalje PM. BTW.-ovo sam PRVI put na forumu pa ak nešt ne bude štimalo ne zamjerajte mi...pozdrav!
sunčeko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.