Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2009., 20:35   #61
(najjednostavnije je nazvati matični ured, kaj ne?),

znam da mi je frendica htjela promijeniti ime nakon početka faksa, odustala jer bi ju previše financijski došlo mijenjati i index i sve.
obično se radi o promjeni identiteta, dakle mijenjanje svih dokumenata, i zato se preporučuje napraviti odmah sa punoljetnošću -
kada za daljnje školovanje ili posao treba samo svjedoždba

inače bi bile puno češće promjene...

naravno, to nema veze sa emigracijom u drugo govorno područje i prilagodbom imena tamo
ludi šafran is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:01   #62
Quote:
mačak kaže: Pogledaj post
hej ljudi bok! I mene zanima promjena imena. Posebno vec ovo kaj su ljudi pitali par puta u temi sto sa svjedodzbama iz srednje.. sad zavrsavam 4. razred i bilo bi mi super da ga promijenim prije faksa da ono ne bude da na sredini godine se zovem drukcije, glupo mi je. Dajte pls neko ko je upucen kak funkcionira to s upisom na faks kad se promijeni ime nek nam pomogne thx
Ne znam kako to funkcionira sa svjedodzbama i upisom na fakultet, ali ako si maloljetan (zavrsavas srednju, mozda jesi, a mozda nisi) oba roditelja moraju potpisati da se slazu s promjenom.
Winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 00:06   #63
kuzim, thx. ma najgore je bas to kaj treba sad to sve mijenjat. a jebiga, vidit cu kaj ce rec kad odem tamo. fala
mačak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 23:26   #64
Kako promijeniti osobno ime?

Imam jaaako ružno ime koje me proganja cijeli život,
i htjela bih ga promijeniti.

Zanima me kome se mogu obratiti, hoće li mi odobriti zahtjev ako je razlog takav?

Koliko to sve košta, koliko traje, i da li sve dokumente moram mijenjati,
uključujući diplomu?

Hvala unaprijed!

Party_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 23:34   #65
Javi se matičnom uredu po prebivalištu,obrazloži svoj zahtjev i cca 1 mjesec nakon toga kreni mjenjati osobne isprave.
bikonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 23:48   #66
Quote:
bikonja kaže: Pogledaj post
Javi se matičnom uredu po prebivalištu,obrazloži svoj zahtjev i cca 1 mjesec nakon toga kreni mjenjati osobne isprave.
Sve dokumente moram mijenjati ili samo osobnu , putovnicu i sl,?


Što je sa diplomom, svjedožbama...?

Party_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 23:59   #67
promjena imena

morat ćeš promijeniti sve dokumente te s tim zajedno svjedodžbe i ostalo.
Nije to baš tako jednostavno kako ti se čini treba puno vremena,novca i truda.
Ali ako ćeš tada biti sretnija isplati se.
Megan 77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 00:04   #68
Obrati se Gradskom uredu za opću upravu (matični ured) gdje ćeš dobiti sve potrebne informacije. Dotle pročitaj Zakon o osobnom imenu a na stranici je opisan postupak promjene imena.
__________________
samo da nešto piše :)

Zadnje uređivanje Katrin : 21.05.2009. at 00:12.
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 01:22   #69
Quote:
Megan 77 kaže: Pogledaj post
morat ćeš promijeniti sve dokumente te s tim zajedno svjedodžbe i ostalo.
Nije to baš tako jednostavno kako ti se čini treba puno vremena,novca i truda.
Ali ako ćeš tada biti sretnija isplati se.
to znači da moram obići sve škole u kojima sam bila da mi promijene ime ili što???

Party_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 15:49   #70
Kad promjeniš ime ili prezime, tada dobiš RJEŠENJE o tome, pa kada trebaš negdje dokazivati da si to ti (npr. na fakultetu) poneseš ga sa sobom kao dokaz da si se nekad zvao tako, a sada ovako.
Mislim da je to dovoljno.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:00   #71
Evo jos jednog zakona osobne prirode gdje drzava sebi uzima za pravo da odlucuje jeli zahtjev gradjanina za promjenu osobnog imena opravdan ili nije. Meni je to skandalozno i neprihvatljivo. Pretpostavljam da je slicna praksa i u drugim zemljama kontinentalne Europe. U Britaniji drzavu se samo obavijesti da zelis promijeniti ime i to je kraj price. Postoje "guidelines" (smjernice) kojih se treba pridrzavati pri promjeni imena i postoje odredjena izuzeca (ne smijes uzeti ime ukoliko isto nosi tvoj brat/sestra rodjena kao blizanac) - ali drzava o tome nista ne "odlucuje" - da ne govorim o tome da bi novo ime trebalo biti slicno starome (sto uostalom mislim da nije tocno ni u Hrvatskoj). Drzava bi dakle trebala samo primiti na znanje zelju gradjanina (bez ikakvih obrazlozenja, jer zasto bi gradjanin osobnu zelju morao obrazlagati drzavi?) i istu provesti u svojim maticnim knjigama - uz naplatu pripadajucih pristojbi, i to bi morao biti kraj price, sto se slobodnih demokratskih drustava tice.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 18:16   #72
Problem sa slovom đ - molim za savjet

Pozdrav svima,

imam sljedeći problem u vezi osobnog imena pa se nadam da mi možete pružiti pomoć ili barem savjet.

Zovem se Slađan. Nekada se (do 1991) umjesto đ koristilo dj tako da se pisalo ravnopravno Slađan i Sladjan i obije verzije su bile važeće. Pošto sam 1992 došao u Njemačku, svi dokumenti su izdavani sa dj, dakle Sladjan, čisto iz toga razloga jer u njemačkom jeziku ne postoji đ. Umjesto da automatski umjesto đ pišu d, inzistirao sam na dj tako da su tada to prihvatili. Inače se ne bih zvao Slađan/Sladjan nego Sladan, što je apsolutna glupost.

I u putovnici (BiH) mi stoji Sladjan.

Međutim, trenutno sam u procesu uzimanja njemačkog državljanstva i sada se pojavio problem, veliki problem. U bh. putovnici piše Sladjan a u hrvatskom rodnom listu Slađan (a to njemačke vlasti tumače kao Sladan i žele da napišu tako u njemačkoj putovnici kada je dobijem). Iako sam u matičnom uredu u Hrvatskoj inzistirao na pisanju Sladjan pošto se radi o međunarodnom rodnom listu, ta želja nije mogla da bude ispunjena. I sada njemačke vlasti traže ili da im donesem rodni list sa Sladjan ili će automatski preuzeti Sladan, što ne želim. Kako da dođem do toga da mi matični ured izda rodni list sa Sladjan i da li je za taj korak potrebna izmjena osobnog imena?

Hvala unaprijed za pomoć.
germanracer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 18:24   #73
Ajme, dva puta sam citala da shvatim o cemu se radi! Mislim da bi trebao ovo postaviti na pdf Pravo. Vjerojatno tamo znaju. Ako tamo ne znaju, ne znam gdje bi mogli znati!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 18:30   #74
A ja se baš potrudio da bude što kristalnije jasnije.

Razmišljao sam o tome da stavim na Pravo ali sam htjeo prvo da čujem savjet iz lingvističkog kutka. Pravno gledano nije nikakav problem promijeniti ime a kamoli slovo ali to nije poenta svega. Izmjena imena košta i vremena i novaca i živaca.
germanracer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 18:40   #75
Ništa protiv pomjeranja topica ovamo ali ako bi se mogao vratiti na podforum Društvene znanosti jer je ovo prije svega pravopisni odn. lingvistički problem a ne pravni.

Hvala.
__________________
„To beat me, he's gonna have to kill me. And to do that, he's gotta be willing to die himself.“
- Rocky Balboa
germanracer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:22   #76
mene zanima još ako bi dodala novo ime mom starom imenu,
da li bi to novo ime bilo prvo ili drugo, iza starog u dokumentima,
ili prije starog?
Ja bi htjela da mi novo ime bude ispred starog.

Party_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:51   #77
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zakon o osobnom imenu je star 15 godina, i propisuje:

Članak 6.

Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime.

Zahtjev za promjenu osobnog imena mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.
E ovo su već valjane informacije. Samo još jedno pitanje i mislim da je moj problem riješen. Pošto nisam hrvatski državljanin a rođen u Hrvatskoj, da li ime trebam ili moram da mijenjam u zemlji rođenja ili zemlji čiji sam trenutni državljanin (BiH)?

Problem je ipak malo složeniji. Meni treba u Njemačkoj izvadak iz matice rođenih (iz HR) da bi dobio njemačko državlj. odn. podnio zahtjev. U rodnom listu piše Slađan a trebalo bi pisati Sladjan. Ako u BiH promijenim ime sa Slađan u Sladjan (što i nije promjena nego samo način pisanja, ali neka bude), da li hrvatska država priznaje tu bh. promjenu i da li će mi na osnovu te promjene dati rodni list sa promijenjenim imenom u BiH?

Mislim da bih ja ipak trebao uzeti odvjetnika da ovo riješim.
__________________
„To beat me, he's gonna have to kill me. And to do that, he's gotta be willing to die himself.“
- Rocky Balboa
germanracer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 01:46   #78
koliko se treba čekati da mi odobre zamolbu?
Da li će im biti dovoljno dobar razlog taj što oduvijek mrzim svoje ime?

Da li se manje čeka ako se 'samo' doda novo ime onom starom?

Help!
Party_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 02:17   #79
Quote:
germanracer kaže: Pogledaj post

Međutim, trenutno sam u procesu uzimanja njemačkog državljanstva i sada se pojavio problem, veliki problem. U bh. putovnici piše Sladjan a u hrvatskom rodnom listu Slađan (a to njemačke vlasti tumače kao Sladan i žele da napišu tako u njemačkoj putovnici kada je dobijem). Iako sam u matičnom uredu u
najjednostavnije ti je da ostavis ovako kako je,pa kad dobijes Einbürgerungsurkunde pravac na Standesamt u gradu u kojem zivis.

kao Eingebürgerter Deutscher imas pravo na olaksanu promjenu imena,dakle postupak traje max 30 minuta.

mos mjenjat koje slovo , mos ime eindeutschen , mos birat sasvim deseto ime,kako god zelis.

postupak traje 30 minuta i dzaba je

ovo sve znam,frendica tako promjenila ime i prezime s kojima se za ebavala cijeli zivot,zvala se Slavujka sad je Elisabeth

e da i prezime promjenila jer sad Elisabeth nije pasalo uz staro prezime

ovo sve vrijedi samo ako nisi rodjen u njemackoj
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 16:49   #80
Sklapanje braka - promjena prezimena

Pročitala sam članak obiteljskog zakona o mogućnostima prezimena, ali mi nije jasna stavka br.4
Članak 31.

(1) Prilikom sklapanja braka nevjesta i ženik mogu se sporazumjeti:

1. da svako zadrži svoje prezime,

2. da kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih,

3. da kao zajedničko uzmu oba prezimena,

4. da svaki od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.
(2) U slučaju sporazuma o prezimenu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka nevjesta i ženik odlučit će koje će prezime upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

(3) Sporazum o prezimenu mora biti u skladu s odredbama posebnog zakona.

Naime, ja sam namjeravala na svoje prezime dodati suprugovo, a on je isto tako na svoje namjeravao dodati moje...problem je nastao kad su nam rekli da to nije moguće, odnosno da ako imamo dva prezimena kombinacija mora biti ista (znači isti redoslijed), a meni se to čini kao mogućnost br. 3, a ne 4.
Znači ako sam ja Ivana Ivić a on Pero Perić, mi bismo odabrali Ivana Ivić Perić i Pero Perić Ivić, jel to moguće?
E sad...treba mi hitno objašnjenje i ako postoji kakav konkretan primjer takve situacije, matičar ide na godišnji i nismo mogli dobit papire dok se ne usuglasimo oko toga.
Hvala

Objavljeno: 20.7.2009 14:27
Vrh teme Prethodna tema Sljedeća tema
__________________
19.09.2009. Siempre contigo!

Zadnje uređivanje Katrin : 20.07.2009. at 17:19.
Mujer_latina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.