Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 15:18   #1021
Hvala na info, nisam dobio nikakvo rješenje. Zanimljivo mi je s tim rješenjima jer mnoge nisam dobio. A u prvu ruku mi nije jasno zašto sam iz obrtničke komore dobio info da ne trebam platiti, možda ta osoba ne zna svoj posao. No do tog rješenja ne vjerujem da ću platiti jer na osnovi čega ? Osim ako nešto nije izmjenjeno u zakonu. Znaš li možda koji zakon regulira ovo plaćanje HOK-u ?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 18:51   #1022
Odluka o komorskim doprinosima, NN 141/15.
Nemoj plaćat dok ti ne stigne rješenje, tamo ti piše kada i na koji račun plaćaš.
Jesi li nedavno otvorio obrt?
Ja sam prije dobila njihovo rješenje nego rješenje PU o doprinosima... a neka i dalje čekam...
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 00:45   #1023
Recimo da otvorim obrt koji mi služi samo povremeno, odnosno samo onda kada mi uleti takav posao, koliki su moji mjesečni izdaci za taj obrt? Moje isprike, ali nimalo se ne razumijem u ove stvari.

Recimo da bi godišnja zarada mogla biti nekada 1000, nekada 10000, nekada 100000, a nekada 1000000 kn. Kako to funkcionira? Ti obrti.

EDIT: Ajmo ovako, zapravo. Htio bi kroz obrt lagano ući(pokušati ući) u poduzetničke vode, što može dovesti jednog dana i do d.o.o.

Stvar je u tome da ja ne znam kako će mi taj posao ići.

Zadnje uređivanje tabanšaban : 12.10.2016. at 01:21. Reason: EDIT:
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 01:44   #1024
Čitam no i dalje mi nije jasno. Je li ja, pošto sam zaposlen već, moram svaki mjesec uplaćivati te neke doprinose u iznosu 2000 kn ili ne? WAT? Što ako jedan mjesec imam posla vezano uz obrt, a drugi ne? Ili što ako 6 mjeseci za redom nemam posla vezanog uz obrt? wtf?
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 07:31   #1025
Tabane, odi u svoj ured za gospodarstvo i raspitaj se o otvaranju obrta uz stalno zaposlenje, koliko se sjećam, u tom slučaju ne plaćaš doprinose, nego samo porez i prirez (ovisno o prometu). Druga opcija je da samostalne poslove za početak radiš preko ugovora o djelu.

Inače, vezano uz komorske doprinose... neki dan dobijem dopis od svog udruženja obrtnika - u prvoj godini poslovanja nismo obvezni plaćati komorski doprinos. Rješenje o uplatama sam očito dobila nekim automatizmom, sad sam u pretplati za godinu dana...
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 21:42   #1026
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Čitam no i dalje mi nije jasno. Je li ja, pošto sam zaposlen već, moram svaki mjesec uplaćivati te neke doprinose u iznosu 2000 kn ili ne? WAT? Što ako jedan mjesec imam posla vezano uz obrt, a drugi ne? Ili što ako 6 mjeseci za redom nemam posla vezanog uz obrt? wtf?
Najbolje ti je otvoriti paušalni obrt onda...maksimalno smiješ naplatiti 149.500 kn, ne smiješ biti u sustavu PDVa i ne smije se raditi o trgovini ili ugostiteljstvu...

Ako zadovoljavaš uvjete to ti je najjeftinija opcija.

Uz rad plaćaš tromjesečno porez, a doprinose plaćaš jednom godišnje ovisno o tome koliko naplatiš kroz godinu...

Tu možeš više pročitati:

http://www.pokreniposao.hr/pausalni-...o-se-odlucite/

http://plaviured.hr/4-prednosti-i-4-...usalnog-obrta/
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 11:43   #1027
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Tabane, odi u svoj ured za gospodarstvo i raspitaj se o otvaranju obrta uz stalno zaposlenje, koliko se sjećam, u tom slučaju ne plaćaš doprinose, nego samo porez i prirez (ovisno o prometu). Druga opcija je da samostalne poslove za početak radiš preko ugovora o djelu.

Inače, vezano uz komorske doprinose... neki dan dobijem dopis od svog udruženja obrtnika - u prvoj godini poslovanja nismo obvezni plaćati komorski doprinos. Rješenje o uplatama sam očito dobila nekim automatizmom, sad sam u pretplati za godinu dana...
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Najbolje ti je otvoriti paušalni obrt onda...maksimalno smiješ naplatiti 149.500 kn, ne smiješ biti u sustavu PDVa i ne smije se raditi o trgovini ili ugostiteljstvu...

Ako zadovoljavaš uvjete to ti je najjeftinija opcija.

Uz rad plaćaš tromjesečno porez, a doprinose plaćaš jednom godišnje ovisno o tome koliko naplatiš kroz godinu...

Tu možeš više pročitati:

http://www.pokreniposao.hr/pausalni-...o-se-odlucite/

http://plaviured.hr/4-prednosti-i-4-...usalnog-obrta/
Puno hvala na odgovorima!
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 11:55   #1028
pitanje

Imam obrt sezonski placam za sebe cca 2000 kn mjesecno i radim u ducanu suvenira.

Zelik otvoriti novi obrt druge dijelatnosti slastice i sladoled no tu necu ja raditi nego moram zaposliti nekoga.Interesira me da li kao vlasnik toga obrta moram opet za sebe placati cca 2000 kn davanja kao u prvom obrtu gdje radim ?

Hvala !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:56   #1029
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Imam obrt sezonski placam za sebe cca 2000 kn mjesecno i radim u ducanu suvenira.

Zelik otvoriti novi obrt druge dijelatnosti slastice i sladoled no tu necu ja raditi nego moram zaposliti nekoga.Interesira me da li kao vlasnik toga obrta moram opet za sebe placati cca 2000 kn davanja kao u prvom obrtu gdje radim ?

Hvala !
Ne, zato što u Zakonu o obrtu nije predviđeno da jedan obrtnik ima više obrta, osim ako nije u zajedničkom obrtu sa još nekim. Dakle, niti ne treba otvoriti još jedan obrt već samo prijaviti nove djelatnosti u okviru postojećeg obrta.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:59   #1030
Ne mogu naći bolju temu pa pitam ovdje.

Da li je netko u skorije vrijeme polagao ispit o stručnoj osposobljenosti (za bilo kaj)?
Zanimaju me pitanja na onom zajedničkom dijelu, pravila i propisi i osnove gospodarstva. Treba li to sve znati ili ima bitnijih dijelova na koje da se fokusiram?

Hvala.
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 20:44   #1031
Molim pojašnjenje, za otvaranje obrta sa djelatnošću koja ne zahtijeva MTU dovoljan je prostor npr. moja vlastita kuća ili ne?

Naime, u uredu za gospodarstvo traže uporabnu dozvolu i da prostor bude registriran kao poslovni.

Radi se o izradi jednostavnih predmeta od drveta. U osnovi, traže da imam radionu, ali ne svakakvu, ipak. Pa kaže žena nek si prenamjenim garažu ili sličan objekt u poslovni prostor i riješim uporabnu za istu, što pak zatjeva tko zna što sve ne. Prvi problem je to što nemam garažu niti sličan objekt ...
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:26   #1032
pa i ona ti mora zadovoljavati MTU iako se nalazi u obiteljskoj kući ako želiš da bude registriran kao poslovni...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 00:35   #1033
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
pa i ona ti mora zadovoljavati MTU iako se nalazi u obiteljskoj kući ako želiš da bude registriran kao poslovni...
Ne znam na što misliš, MTU je propisan za ugostiteljstvo, trgovinu, turizam i prijevoz, no za brdo djelatnosti nije. Npr, nije propisan MTU za djelatnost programiranja ili npr. izradu bižuterije.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 11:39   #1034
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Radi se o izradi jednostavnih predmeta od drveta. U osnovi, traže da imam radionu,
Mislim na ovo što si napisao.
A čim je u pitanje izrada od drveta ono podliježe "pravilniku o preradi drveta"

Može biti da nisam u pravu, ali to ti najbolje znaju objasniti u uredu obrtničke komore.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 14:11   #1035
Moje pitanje je slijedeće: salon za nokte, trepavice, šminku i masažu u privatnoj kući. Došli ljudi na ideju da mušterijama ponude dvije, tri vrste kave, mineralnu, vodu i muffin dok čekaju na red i to isključivo u ljetnim mjesecima na terasi ispred.
Kako to riješiti zakonski?
Da li se za to mora otvarati kafić ili se može nekako drugačije registrirati?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 16:12   #1036
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Mislim na ovo što si napisao.
A čim je u pitanje izrada od drveta ono podliježe "pravilniku o preradi drveta"

Može biti da nisam u pravu, ali to ti najbolje znaju objasniti u uredu obrtničke komore.

Da, jasan mi je taj dio, neki drugi pravilnik može regulirati samu djelatnost, s time da ne postoji nikakav pravilinik o preradi drveta, tek nekakav nacrt zakona o tome - barem koliko me moj google foo služi, no enivej, riješio sam problem na način da sam na kraju zatražio samo trgovinu poštom i internetom budući da mi je cilj te moje daskice prodavati preko oglasnika tipa etsy, ebay i slično, a te moje proizvode će ispiljavati na pilani ili kod nekog stolara, tako da mi više ne treba ni radiona ni poslovni prostor.

Što je najbolje, po tumačenju žene iz ureda za gospodarstvo, za djelatnost 47.91 - Trgovina na malo preko pošte ili interneta nije potreban ni prostor ni skladište. Hm...
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:10   #1037
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je slijedeće: salon za nokte, trepavice, šminku i masažu u privatnoj kući. Došli ljudi na ideju da mušterijama ponude dvije, tri vrste kave, mineralnu, vodu i muffin dok čekaju na red i to isključivo u ljetnim mjesecima na terasi ispred.
Kako to riješiti zakonski?
Da li se za to mora otvarati kafić ili se može nekako drugačije registrirati?
Ako misle to naplatiti, trebaju registrirati i ugostiteljstvo.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 15:47   #1038
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je slijedeće: salon za nokte, trepavice, šminku i masažu u privatnoj kući. Došli ljudi na ideju da mušterijama ponude dvije, tri vrste kave, mineralnu, vodu i muffin dok čekaju na red i to isključivo u ljetnim mjesecima na terasi ispred.
Kako to riješiti zakonski?
Da li se za to mora otvarati kafić ili se može nekako drugačije registrirati?
Sve napiše osim ključnog detalja - jel bi naplaćivali kave i mufine ili ne.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:42   #1039
Pozdrav, da li se pausalni obrt moze otvoriti u posredovanje u trgovini?Hvala
whatamess is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 07:53   #1040
Quote:
whatamess kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li se pausalni obrt moze otvoriti u posredovanje u trgovini?Hvala
Od ove godine dozvoljena je trgovina i ugostiteljstvo u paušalnoj djelatnosti obrta.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.