Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2011., 20:10   #141
Quote:
Bibetta kaže: Pogledaj post
rekao je samo da to nisu one hijaluronske injekcije, da je to nešto novo i da traju 6 mj i jedna košta 1800kn,kao što sam napisala, nije rekao doduše koliko tih injekcija treba za jednu primjenu. za ostalo ne znam, on je meni rekao da budući da ipak ne trpim neizdržive bolove, da ne bi radio vetrilizaciju patele ili kako se to već zove, ono podizanje patele da ne grebe po kosti. rekao je da nema te stvari koja će regenerirat hrskavicu, da treba vježbati, voziti bicikl, i meni je rekao da sam sve krivo radila u teretani (zato me boljelo još više) - orbitrek-ne, traka uzbrdo-ne, steper-ni za boga, samo bicikl -ali LAGANO, bez pritiska, traka može, ali ravno, bez nagiba, trčanje po tvrdom npr. alfaltu-ne.
ja sam ga pitala što sa skijanjem i badmintonom, rekao je da mogu skijati, ali ne bezglavo, nego s pauzama i uz steznik. badminton također, rekreativno i ne prečesto. tu me utješio, jer meni bez sporta nema života. već mjesecima ništa nisam radila zbog tih bolova, pogotovo nakon teretane.
međutim, problem je i dalje ostao-mene svaki dan boli noga, pogotovo niz stepenice, izbjegavam ih koliko mogu, ali jebemu, moraš nekad i na njih naletit pa preć.
o planinarenju na sljeme više ne razmišljam, to je za mene prošli život.
samo što imam psa kojeg treba šetat 2 sata dnevno, pa tu bol onda osjetim i u hodu, al opet mislim da je bolje da protežem noge svaki dan 2 sata nego da doma sjedim ko couch potato

eto, ako ima još pitanja vezano uz nemeca, pitajte. inače, simpa tip. i da. NE PRIMA KARTICE! ja morala u selo dolje ić na bankomat po pare. cijena-pregled i 4 slike koljena u raznim pozama-690 kuna.
Ma ja sam isto sport superjunkie. Uzasno mi je vazno da da mogu trenirati, jebo te, ja sam trenirao 7put tjedno i vecinom je bilo maksimalno intenzivno i eto, godine su ucinile svoje i neke stvari dolaze na naplatu. Ja isto imam hondromalaciju patele, prije godinu i pol dijagnosticirana, ali ja sam to uspio sanirati i to suprotno preporukama ortopeda. Ja sam bas isao raditi cucnjeve, ali ne klasicne, nego box squat, jer sam morao ojacati misice noge van svake mjere da oni potpuno preuzmu funkciju zgloba, u pocetku je bilo tesko, ali u konacni mi se isplatilo. Jer danas imam funkcionalno koljeno, mogu sprintati i sve. Izmedu ostalog sam puno pjesacio. Nisam nis vozio bajk, cak mi i nije pasao koljenu kao hodanje. I da, i badmic isto igram bez beda sad I istezem se kao da mi placaju za istezanje.

Medutim, danas imam puno veci problem, ostecenu hrskavicu u desnom laktu, a to je vec puno ozbiljnije jer ako se to prosiri necu moci nista, zato me uzasna frka. S patelom jos kako tako, mozes trenirati uvijek nesto, ali bez ruke, e to je vec malo zajebanije

ali cudno mi je da je nekom nemec preporucio glukozamin i slicne stvari, ja sam mislio da ti mikronutrijenti ni ne mogu doci do zgloba, odnosno sinovijalne tekucine. Neka me netko razovjeri jer bilo bi super da mogu
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 13:12   #142
Ne znam kako to ide ovisno o težini ozljede, al meni je Nemec reko da se može sredit brušenjem patele. Mada kad se hrskavica izbrusi možeš je pozdravit s tim komadom.
Kod mene je cini se laksi slucaj pa se da rjesit sa glukozamin sulfatom i izbjegavanjem teskog tereta i rada u cucnju.

Mada su mi 2 doktora (vrhunska) postavili jednaku (pogrešnu) dijagnozu i tek artroskopio je uočen problem.
Daki1133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:03   #143
ja ne znam više sad šta mi je činit. utješno je čuti da moja situacija nije toliko strašna i da mogu i dalje na sport. međutim, badminton sam prestala igrati upravo zato što je to sport koji uključuje brojne skokove pa nabija zglobove. i jebat ga sad, kome ću vjerovat. samo znam da se ni fizički ni psihički ne osjećam spremnom opet otić na teren, jer mi se strah uvukao u kosti pri pomisli na trčanje, tako da čeznutljivo gledam ekipu na nasipu kako trčkara, ja čim probam mene boli. znam da mi je i problem u glavi, taj strah, pa i to treba riješit. a možda bi baš trebala probat odlupat jedan meč, onak laganini, pa da vidim kako će bit.
u svakom slučaju, počet ću pit taj glukozamin sulfat, sjećam se da je i mom starom to pomoglo, ali tek nakon 6-8 mjeseci, a bio je fakat koma, šepao je, nije mogao saviti koljeno da uđe u auto.
ako neko ima iskustva s glukozaminom, molila bih da s nama jadnicima podijeli svoja iskustva.
__________________
"Ja sam seljak bez bune...
Buntovna kraljica drame, bez zlatne krune....."
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:11   #144
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Suprotno savjetima ortopeda, koji mi nisu bas pomogli, ja sam poslusao savjete sportasa s neposrednim iskustvom i dizaca utega. Ja sam bas radio cucanj. Doduse, box squat. Svakodnevno sam hodao minimalno 1 h i istezem se na dnevnoj bazi. Koljeno je sad ok. I od tog rezima je krenulo nabolje. Mogu cak i sprintati na badmintonu i slicno.
a kakav je to box squat čučanj? jel to onaj čučanj pod 90 stupnjeva. ono, kao da sjediš na stolici, a stolice ni otkud? mogu ja to doma radit? npr. uz ormar ili zid?
__________________
"Ja sam seljak bez bune...
Buntovna kraljica drame, bez zlatne krune....."
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:26   #145
Quote:
Bibetta kaže: Pogledaj post
a kakav je to box squat čučanj? jel to onaj čučanj pod 90 stupnjeva. ono, kao da sjediš na stolici, a stolice ni otkud? mogu ja to doma radit? npr. uz ormar ili zid?
Box squat je cucanj na kutiju. Dakle, nesto je siri hvat i nesto je drugaciji pokret. u tom pokretu koljena ostaju fiksna, a guzica ide skroz unazad i sjeda se kompletno. Sjednes, drzis tijelo napet i onda horuk gore. I ni slucajno ici iznad 5 ponavljanja, nekoliko serija po 5 ponavljanja i to je to, naravno tezine podesene da to ima smisla. Ja sad radim box squat sa 110 kg bez beda, mogoa bih i vise, ali ne forsiram nista, s ovim sam zadovoljan. Na badmin sam isao kad sam osjetio da mogu. Da, da, 90 stupnjeva, ja ga radim na onoj kutiji koju mozes pronaci u svakoj teretani, i namjestim je srednju stranu, ni najvisu i najnizu.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:31   #146
Naravno, ja ti ne garantiram da ce to pomoci i u tvojem slucaju. Ovisno koliko su ti sad jake noge, ako nisu, ojacaj. Ako imas nesimetriju misica, napravi simetriju. Itd. ako vidis da pomaze, super, ako ne, odustani odmah. Nadi si sport i metodu koja ce ti pomoci.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 20:02   #147
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Naravno, ja ti ne garantiram da ce to pomoci i u tvojem slucaju. Ovisno koliko su ti sad jake noge, ako nisu, ojacaj. Ako imas nesimetriju misica, napravi simetriju. Itd. ako vidis da pomaze, super, ako ne, odustani odmah. Nadi si sport i metodu koja ce ti pomoci.
rado bih se ponovo rodila s novim, svježim, zdravim koljenima
sad mislim da ću krenut ponovo u teretanu i raditi sve ispočetka, ali pravilno, jer sam se sjebala jesenas, jer sam sve radila krivo. nisam znala....
a reci mi ti, mali zli medo, koje ti vježbe sve radiš u teretani? svaki savjet je dobrodošao.
__________________
"Ja sam seljak bez bune...
Buntovna kraljica drame, bez zlatne krune....."
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 20:08   #148
Quote:
Bibetta kaže: Pogledaj post
rado bih se ponovo rodila s novim, svježim, zdravim koljenima
sad mislim da ću krenut ponovo u teretanu i raditi sve ispočetka, ali pravilno, jer sam se sjebala jesenas, jer sam sve radila krivo. nisam znala....
a reci mi ti, mali zli medo, koje ti vježbe sve radiš u teretani? svaki savjet je dobrodošao.
A ja radim sve i svasta. Ali ako bas zelis savjete za klasicnu teretanu, onda evo:

1. nemoj raditi na spravama (pogotovo ne na onom dreku za kvadricepse, kad sjedis, leg ekstension?), spravama se ti prilagodavas, a ne one tebi pa je trosenje hrskavice jos znatnije
2. radi samo sa slobodnim utezima, compound vjezbe, vejzbe koje ukljucuju cijelo tijelo (bench, cucanj, mrtvo dizanje, itd)
3. s obzirom da imas problema s koljenima u pocetku probaj raditi izometricne vjezbe, to su ti vjezbe u kojima drzis kontrakciju po nekoliko sekundi, npr. spustis se u 1/4 cucnja i drzis 30 sekundi, pa onda do pola, pa se vratis na 1/4 i opet drzis itd.
4. koncentriraj se na snagu vise, a manje na uzaludna ponavljanja.
5. obavezno zagrijavanje prije
6. obavezno istezanje poslije
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:19   #149
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
A ja radim sve i svasta. Ali ako bas zelis savjete za klasicnu teretanu, onda evo:

1. nemoj raditi na spravama (pogotovo ne na onom dreku za kvadricepse, kad sjedis, leg ekstension?), spravama se ti prilagodavas, a ne one tebi pa je trosenje hrskavice jos znatnije
2. radi samo sa slobodnim utezima, compound vjezbe, vejzbe koje ukljucuju cijelo tijelo (bench, cucanj, mrtvo dizanje, itd)
3. s obzirom da imas problema s koljenima u pocetku probaj raditi izometricne vjezbe, to su ti vjezbe u kojima drzis kontrakciju po nekoliko sekundi, npr. spustis se u 1/4 cucnja i drzis 30 sekundi, pa onda do pola, pa se vratis na 1/4 i opet drzis itd.
4. koncentriraj se na snagu vise, a manje na uzaludna ponavljanja.
5. obavezno zagrijavanje prije
6. obavezno istezanje poslije
Hvala ti, Medo. Prema ovom što si napisao ispada da sam ja sve krivo radila, a ovi treneri u teretani očito nemaju pojma. Ili sam ja išla u krivu teretanu....whatever...uglavnom, Nemec mi je rekao da taj leg extension (lat mašina) nije dobra za koljeno, naprotiv, ali ako je već radim da nogu podižem max 120 stupnjeva a nikako do kraja, da ju izravnam, što sam ja upravo radila. I pit ću taj vražji Glukozamin, odmoć sigurno neće, osim možda novčaniku
__________________
"Ja sam seljak bez bune...
Buntovna kraljica drame, bez zlatne krune....."
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 07:56   #150
Quote:
Bibetta kaže: Pogledaj post
... leg extension (lat mašina) nije dobra za koljeno, naprotiv, ali ako je već radim da nogu podižem max 120 stupnjeva a nikako do kraja, da ju izravnam, što sam ja upravo radila. I pit ću taj vražji Glukozamin, odmoć sigurno neće, osim možda novčaniku
leg ext da, ali niti u ludilu na mašini nego stojeći, na sajlu (ne znam kako se cable zove na hrvaški, tamo gdje su sajle za dupetaru)

glukozamin moreš probat, ali mislim da nema neke koristi...što bi stari rvati rekli, been there, done that...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 08:00   #151
Quote:
Bibetta kaže: Pogledaj post
... ali ako je već radim da nogu podižem max 120 stupnjeva a nikako do kraja, da ju izravnam, što sam ja upravo radila....
treba je izravnat - na samom kraju pokreta se angažira vastus medialis.
no, ukoliko imaš bolove u momentu potpunog pružanja, onda izbaci tu vježbu dok bol ne nestane.
ponavljam: niti jedna vježba koja uzrokuje bol, ne smije se izvoditi!
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 13:39   #152
Bok,

Već sam pitao na jednoj temi u vezi slicnog problema jer nisam vidio ovu, pa da krenem.

Od 2009. godine imam problem sa lijevim koljenom. Problem je nastao najvjerojatnije zbog moje nepažnje i izvođenja jedne lijepe vježbice na modificiranom stalku na kojem sipka nije stajala vodoravno nego je lijevo koljeno u tih par ponavljanja bilo više optereceno od desnog.

U Vž-u sam bio kod ortopeda na konzultacijama i savjetovao mi je te već spomenute injekcije koje se rade iz vlastite krvi i neke terapije s nekim strojem (zaboravio sam kako se zovu)

U Zd-u sam zatim otišao na MR i od nalaza što ja mislim da nije ok je sljedeci par recenica(citiram s pravopisnim greškama ) :

-Nalazi se više položena patela na kojoj se proksimalnom všku (vršku?) nalazi promjena inteziteta signala u T1 mjerenom vremenu. Signal je povišen što se proteže i na proksimalnu tetivu.
-Uz navedeni rub patele i tetive prisutna je manja količina tekućeg sadržaja u mekom tkivu.

Takodjer u nalazu stoji da su mi ligamenti svi ok i da " nakoštanom i hrskavičnom dijel koljena nema pat promjena" i za kraj dijagnoza : "Ostali poremećaji zgloba, nesvrstani drugamo"

Treći doktor kojemu sam pokazao MR sumnja na oštećenje hrskavice te ću uskoro otići do Koprivnice na pregled i vjerojatno na operaciju ako se pokaže da je potrebna.

Vidim da dosta vas preporucuje vježbanje kvadricepsa i lože, no problem je što, dok sam još trenirao donji dio tjela, lagano gubio vezu sa kvadricepsom i listom ( mind- muscle veza jelte ) i kad bi radio čučanj osjećao sam da desna noga više radi. Ložu još mogu vježbati sa stiff leg deadliftom ali osjetim razliku između rada lijeve i desne. Znači s bilo kakvom vježbom kod koje dolazi do pregiba koljeno mi se "pregrije" i osjećam pulsiranje.(Ne vjebam noge vec skoro godinu dana zbog tog problema s koljenom. Tu i tamo odradim ložu)
Koljeno me tu i tamo zaboli, više je osjećaj kao da pulsira, kad bi morao ocijeniti tu bol od 1 do 10, bila bi negdje 1.5 .

Znam 4,5 puta tjedno hodati po 1,5-2 sata pa me zanima jel to loše za koljeno? Ne boli me koljeno nakon toga, no ne bih htio uzrokovati daljnje propadanje ili oštećenje.

Ja se nadam da ću se nakon operacije(ili što god doktor predloži) moći vratiti treningu, osobito čučnjevima i deadliftu.
Ako tko ima sličnih iskustava ili mišljenja slobodno se raspišite.

Inače za ekipu koja ima problem s koljenima leg ekstenzija je out jer stvara preveliku silu na koljeno u odnosu na vježbe poput raznih varijacija čučnjeva i slicnih vjezbi kod kojih je peta na jednom mjestu,tj ne miče se. Znam da je box čučanj odlična vježba ako su ligamenti nastradali jer se tako uči uključivanje gluteusa i lože, a ne samo kvadricepsa, ali ne znam kako pomaže kod oštećenja hrskavice
CharLie101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 14:56   #153
Hm, srećom nemam ovakovih problema, kao neki ovdje, ali neki su spominjali glukozamin, pa evo moga iskustva sa njime ..........

Unazad više godina su me počela boliti koljena, te mi se jedno koljeno znalo i uklještiti tako da nisam mogao pomaknuti nogu unazad već isključivo prema unaprijed. Nakon nekoga vremena jedna mi je apotekarka preporučila da uzmem glukozamin u kombinaciji sa biciklom i šetnjama, što sam i učinio ...... od tada više nemam problema više s uklještavanjem koljena , a kada bi me koljena počela boliti uzeo bi jednu turu glukozamina i bio bi miran idućih nekoliko mjeseci.

Od preparata glukozamina koristim isključivo "ElastiJoint" (mjesec dana traje jedna kutija praška - cijena u apoteki 305 kn, ali u nekima i 375 kn), jer mi se jedini pokazao korisnim .... uzimao sam i druge vrste preparata jer su bili noviji ili jeftiniji, ali mi nisu pomagali.

Eto to je moje iskustvo sa glukozaminom, za koje bi možda neki rekli da je podsvjesno, ali za mene nije ...... jer nema više uklještavanja koljena
darko091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 11:56   #154
Prije 3 tjedna od pretjeranog forsiranja mi koljeno otkazalo poslusnost, sluzbena dijagnoza hondromalacija patele i cimnuti ligamenti patele...ja i dalje sepam, nisu mi dali bolovanje, krene na bolje, pa se zaigram i napravim neku vjezbu koju izgleda ne smijem i opet se sve razmrda...kolko to cudo traje da mogu pocet normalno hodat, zivjet ...kak se uopce treba ponasati?
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 12:29   #155
Quote:
SmoothOperatress kaže: Pogledaj post
Prije 3 tjedna od pretjeranog forsiranja mi koljeno otkazalo poslusnost, sluzbena dijagnoza hondromalacija patele i cimnuti ligamenti patele...ja i dalje sepam, nisu mi dali bolovanje, krene na bolje, pa se zaigram i napravim neku vjezbu koju izgleda ne smijem i opet se sve razmrda...kolko to cudo traje da mogu pocet normalno hodat, zivjet ...kak se uopce treba ponasati?
e pa dragi moj zaboravi na forsiranje ako imaš sjebana koljena! što više forsiraš veće su ti šanse da postaneš invalid, doslovno.
ja sam svoje skršila pretjeranim čučnjevima i upalilo se (desno), bolilo za popizdit...i dobih dijagnozu, prije godinu i pol jel. uskoro mi počelo i lijevo krcat. više mi ne pada na pamet da idem izvodit neke kerefeke s njima, jedamput i više nikad ima dana kad boli, ima dana kad su ko da ništa nije bilo. sad redovito vozim bicikl pa ne osjećam nikakve bolove, samo krcne tu i tamo...a inače me boli samo kad idem radit čučanj ili kod fleksije pod teretom.
ako ti je upaljeno probaj mazat ledom, smirit će se za koja 2-4 dana. i ne opterećuj koljeno ako hoćeš hodat. kreni s nekim lakšim vježbama, tu ti jedino može pomoći jačanje kvadricepsa
Joy Division is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:28   #156
Draga

Problem je kad ti je sport i fizicka aktivnost sastavni dio zivota, zato se i osjecam doslovno ko invalid zadnjih dana...bilo mi je bolje i krenula sam lagano vjezbat za moje pojmove i nesto cimnula, jer jedno je sto ti u svom umu mislis da mozes a drugo sto tvoje tijelo moze izdrzat...rekli su mi u traumi da cu se za nekih mjesec dana moc vratit sportu, postepeno, ali da moram ojacat kvadricepse... Krenula sam jucer na fizikalnu i vise se ne usudim radit nish mimo vjezbi koje su mi tam pokazali...ali ne znam mimo tog kako se ponasat, da li je bolje sto vise hodat? I dalje sto vise mirovat, sto je za nas nemirne najveca kazna... Imam veliku kolicinu stepenica koju moram svakodnevno proc, dal pocet vjezbat koljeno na njima, jos cekat, do kad...znam da je strpljenje kljucno kod ovih stvari, ali nije lako kad si naviknuo na napore, kad ti je cijela ekipa negdje u muvingu, u prirodi...
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 15:34   #157
Quote:
SmoothOperatress kaže: Pogledaj post
Draga

Problem je kad ti je sport i fizicka aktivnost sastavni dio zivota, zato se i osjecam doslovno ko invalid zadnjih dana...bilo mi je bolje i krenula sam lagano vjezbat za moje pojmove i nesto cimnula, jer jedno je sto ti u svom umu mislis da mozes a drugo sto tvoje tijelo moze izdrzat...rekli su mi u traumi da cu se za nekih mjesec dana moc vratit sportu, postepeno, ali da moram ojacat kvadricepse... Krenula sam jucer na fizikalnu i vise se ne usudim radit nish mimo vjezbi koje su mi tam pokazali...ali ne znam mimo tog kako se ponasat, da li je bolje sto vise hodat? I dalje sto vise mirovat, sto je za nas nemirne najveca kazna... Imam veliku kolicinu stepenica koju moram svakodnevno proc, dal pocet vjezbat koljeno na njima, jos cekat, do kad...znam da je strpljenje kljucno kod ovih stvari, ali nije lako kad si naviknuo na napore, kad ti je cijela ekipa negdje u muvingu, u prirodi...
pardonček
nažalost znam kako je to. ne želim ni pomišljati kako bi mi bilo da se više ne smijem baviti sportom
ja sam uslijed fizikalnih osjetila sam neki mali pomak na bolje, al to je opet individualno. ovisi o stanju u kojem su tvoja koljena trenutno. mislim da bi najbolje bilo krenuti s ovim vježbama na fizikalnoj pa ako ti se smiri stanje početi polako npr. voziti bicikl. važno je da ideš postupno, tak da ako osjetiš kakve smetnje ili bolove smanjiš intenzitet vježbi.
što se bicikla tiče, po meni najbolje rješenje tako jačaš kvadricepse+podmazuješ hrskavicu tak da nema trenja koje uzrokuje bolove. bitno je da sic podesiš tako da ti noga bude potpuno ispružena kod okretaja.
ako te boli kad hodaš onda ti savjetujem da za dobrobit koljena odmiruješ neko vrijeme.
ortoped mi je savjetovao da izbjegavam stepenice, al kad ja uvijek radije stepenicama nego liftom
ono što te smeta za koljena izbjegavaj - forsiranjem samo nastaje veća šteta
Joy Division is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 16:25   #158
ljudovi, jel probao netko hijaluronsku kiselinu? u bilo kojoj formi, da moze rec ima li ikakvog djelovanja od toga.

injekcije mi se bas pretjerano ne svidjaju, ali koliko sam cuo djelotvorne su u kracem razdoblju (do godinu dana), a onda treba ponoviti postupak. znam da su kostelica drzali kolko-tolko sposobnog za natjecanja s tim, iako su mu koljena unistena.

imam problema s koljenima vec godinama, ali u principu trpim i bavim se dalje rekreativno sportom. istrcao sam maraton, vozim bicikl, u teretani u principu izbjegavam vjezbe koje opterecuju koljena itd.

od glukozamina i kondroitina nisam primjetio nikakvu razliku. vidim da hijaluronske kiseline ima i u tabletama, al cini mi se da je to vise marketinski trik nego sansa da ce biti od koristi. naime injekcije idu direktno u zglob, gdje "podmazuju", a tableta zavrsi u probavnom traktu i malo mi je nejasno kakve sanse ima od tamo doci do zgloba.
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 15:59   #159
Ja sam probala, jako je individualno da li pomažu. Meni nisu nešto osobito.

Moje pitanje - dijagnosticirana mi je hondromalacija patele prije godinu i 3 mjeseca. Od tada sam se prestala baviti sportom i samo radila fizikalnu + vožnja biciklom i sl. Danas je bolje nego što je bilo, iako ima boljih i lošijih dana.

E sad, prijatelji i ja smo planirali napraviti dulju turu s biciklima po zemlji i sad sam u dilemi - koliko je vožnja bicikla pogubna za koljena? Obično na svim fizikalnim terapijama preporučaju bicikliranje, ali zbilja nisam sigurna je li mi to pametno. Ne sumnjam u svoju kondiciju, samo u koljeno :/ Govorimo o 200 km.
Zechic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 08:25   #160
Bicikl i koljeno se vole. Ali.
Sto ce tvoje koljeno reci na 200km ovisi o tome koliko si u zadnje vrijeme vozila cesto i koliku dnevnu/tjednu kilometrazu, te u kojem vremenskom razdoblju cete odvoziti tih 200km, odnosno, kolika ce vam biti dnevna kilometraza.
Drugim rijecima, ovisi o tome u kojem su stanju tvoji biciklisticki misici...
Jos jedna bitna stvar: zabranjeno je bastati* pedalu, lijepo u sto manji stupanj prijenosa i veliki broj okretaja i sto pravilnije obrtanje pedale.

*bastanje pedale je smrt za patelu, a ionako ne donosi neku prednost na usponu.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.