Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2011., 14:29   #21
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ja sam imala takve zahtjeve pa su mi rekli da obzirom da po zakonu nije dozvoljeno skidati mu više da nikakvi radnikovi zahtjevi više ne dolaze u obzir.. U slučaju nadzora poslodavac čini prekšaj.. ako se hoće čim prije riješiti duga ti im skidaj sa plaće koliko možeš po zakonu, daj mu kopiju te nove ovrhe pa neka sam uplaćuje drugu ovrhu..zašto bi morala ići preko plaće?
imaš pravo, reći ću mu da se ne može i da si osobno ide uplačivat taj drugi dug!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 14:33   #22
Za ovrhe koje se pokreću ove godine, kada je blokada preko fine već uvelike aktivna da li banke odmah šalju ovrhe na finu ili netko ima još slučajeva da se prvo pokušaju naplatiti preko obustave na plaću?
Čini mi se da već dugo za nikoga nisam dobila neku frišku ovrhu na plaću pa me zanima jel se tak više neće niti pokušavati naplaćivati?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 21:56   #23
Mislim da hoće, ako radnik dobiva plaću na ruke preko FINE ovrhovoditelj se neće nikada naplatiti, ali ako dođe ovrha poslodacu isti mora po njoj postupiti i dio plaće umjesto na ruke uplatiti ovrhovoditelju
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 07:57   #24
Imala sam jednu situaciju gdje je radnik dobivao plaću na ruke..tj na tekući od žene jer je znao da će mu sjesti fina na račun.. i kad su mu sjeli..otišao je k njima, otvorio zaštićeni račun i sad mu isplaćujemo plaću 1/3 na blokirani a ostatak na njegov zaštićeni..
Mislim da u današnje vrijeme plaću u gotovini mogu htjeti primati samo oni radnici koji znaju da će in fina blokirati račun.. Obzirom da svi koriste i minuse i kredite mislim da su rijetki oni koji žele keš osim ako baš moraju.. A ovome nisu ništa slali na firmu..tj jesu prošle godine ali je on u to vrijeme ostao bez posla pa se nisu preko plaće mogli naplatiti i onda su valjda poslali sve na finu..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 21:49   #25
Imam pitanje jer nisam sigurna za jednu stvar.
Imam nekoliko ljudi kojima isplaćujem plaće na zaštićeni račun. Onako sve kako treba, 1/3 i 2/3, to sve ok. Zbunjuju me putni troškovi i dnevnice. Inače ih isplaćujemo skupa sa plaćom, i ja ih onda šibnem na normalni račun, onaj pod ovrhom, jelte, jer tako veli zakon.

E, a sad imam zahtjeve da im ste ubuduće takve stvari isplaćuju na ruke, u kešu, preko blagajne. Jer to može tako?
Ja se ne bi igrala jer se to vidi iz aviona, cijeloj firmi na platnu listu, a ovima pod ovrhama iz blagajne.
A opet ako se smije šta ljudi ne bi dobili.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 21:55   #26
To su primici koji su izuzeti od ovrhe
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 08:05   #27
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Imam pitanje jer nisam sigurna za jednu stvar.
Imam nekoliko ljudi kojima isplaćujem plaće na zaštićeni račun. Onako sve kako treba, 1/3 i 2/3, to sve ok. Zbunjuju me putni troškovi i dnevnice. Inače ih isplaćujemo skupa sa plaćom, i ja ih onda šibnem na normalni račun, onaj pod ovrhom, jelte, jer tako veli zakon.

E, a sad imam zahtjeve da im ste ubuduće takve stvari isplaćuju na ruke, u kešu, preko blagajne. Jer to može tako?
Ja se ne bi igrala jer se to vidi iz aviona, cijeloj firmi na platnu listu, a ovima pod ovrhama iz blagajne.
A opet ako se smije šta ljudi ne bi dobili.
Ne moraš na ruke..možeš na zaštićeni račun zajedno sa 2/3 plaće. Putni troškovi i dnevnice ne ulaze u 1/3 primanja koja idu pod ovrhu
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 17:03   #28
Hvala na odgovoru.
Gdje bi to mogla pročitati jer me uvjeravaju da to isto ide na račun pod ovrhom?

Našla sam jedino ovaj tekst:

Primanja koja poslodavac isplaćuje po osnovi ugovora o djelu, autorskih honorara, otpremnina, isplate dnevnica, terenskih dodataka, naknada za prijevoz, ne mogu biti predmetom ovrhe i poslodavac nad njima ne mora provoditi ovrhu (poslodavac ima obvezu provoditi ovrhu na plaći a na i nad ostalim primanjima koje isplaćuje a koja nisu plaća).

Međutim prilikom otvaranja zaštićenog računa Fina definira koja primanja se mogu uplatiti na zaštićeni račun (zaštićeni dio plaće, bolovanja, porodiljne, rodiljne naknade) Iz toga ispada da poslodavac iako ne provede ovrhu nad prijevozom, terenskim dodatkom,... iste ne smije uplatiti na zaštićeni račun. Ukoliko se radi o bezgotovinskoj isplati takva sredstva će sjesti na nezaštićeni račun i biti ovršena od strane Fine.

http://www.obracun-placa.com/index.p...ku-nad-placom/

Znači ja pitam o isplati plaće i putnih troškova na zaštićeni račun, a ne za ovrhu plaće koja se provodi kod poslodavca.

Zadnje uređivanje vlovrec : 06.07.2012. at 17:20. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 10:22   #29
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Gdje bi to mogla pročitati jer me uvjeravaju da to isto ide na račun pod ovrhom?

Našla sam jedino ovaj tekst:

Primanja koja poslodavac isplaćuje po osnovi ugovora o djelu, autorskih honorara, otpremnina, isplate dnevnica, terenskih dodataka, naknada za prijevoz, ne mogu biti predmetom ovrhe i poslodavac nad njima ne mora provoditi ovrhu (poslodavac ima obvezu provoditi ovrhu na plaći a na i nad ostalim primanjima koje isplaćuje a koja nisu plaća).

Međutim prilikom otvaranja zaštićenog računa Fina definira koja primanja se mogu uplatiti na zaštićeni račun (zaštićeni dio plaće, bolovanja, porodiljne, rodiljne naknade) Iz toga ispada da poslodavac iako ne provede ovrhu nad prijevozom, terenskim dodatkom,... iste ne smije uplatiti na zaštićeni račun. Ukoliko se radi o bezgotovinskoj isplati takva sredstva će sjesti na nezaštićeni račun i biti ovršena od strane Fine.

http://www.obracun-placa.com/index.p...ku-nad-placom/

Znači ja pitam o isplati plaće i putnih troškova na zaštićeni račun, a ne za ovrhu plaće koja se provodi kod poslodavca.
Ja na prijevozu ne provodim ovrhu tj imam par slučajeva sa blokiranim računima i na blokirani uplaćujem samo 1/3 neto plaće a na zaštičeni 2/3 plaće + CIJELI prijevoz.. Tako radim otkad sam dobila prvi zaštićeni račun i sve tako prolazi i sjeda tako kako uplatim i do sada nisam imala problema sa finom.. niti su išta pitali..Njima je bitno da uplata ide od poslodavca čiji su OIB evdentirali a oni svojevoljno ne odvajaju prijevo na blirani it slično.. Ako bude pitanja vidjet će da radimo kako je propisano.. do sada me nisu tražili da postupam drugačije
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 19:37   #30
pozdrav za sve forumase,inace novi sam na forumu i ne zamjerajte mi ako nesto pogrijesim...,ovako radi se o prinudnoj naplati ili ovrhi za neplacene racune interneta iz 2009 godine,u 2010-toj godini sam promijenio mjesto stanovanja i tek nedavno sluzbeno promijenio adresu u dokumentima,prije par dana postar mi donio rjesenje o izvrsenju ovrhe,nista nisam prije dobio od od obavijesti o provodenju sudskog postupka,u ovrsi se predlaze ovrha tekuceg racuna u banci,naplacuje se glavni dug + kamate na glavni dug,E sada mene zanima koliko mjesecno kamate u % iznose za ovaj vid dugovanja?,kako izbjeci ovrhu tj.dal je moguca nagodba za placanje?,dali je ovo zastarjelo pa da ulozim zalbu?,hvala unaprijed na odgovorima.
dominikzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 20:05   #31
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ja na prijevozu ne provodim ovrhu tj imam par slučajeva sa blokiranim računima i na blokirani uplaćujem samo 1/3 neto plaće a na zaštičeni 2/3 plaće + CIJELI prijevoz.. Tako radim otkad sam dobila prvi zaštićeni račun i sve tako prolazi i sjeda tako kako uplatim i do sada nisam imala problema sa finom.. niti su išta pitali..Njima je bitno da uplata ide od poslodavca čiji su OIB evdentirali a oni svojevoljno ne odvajaju prijevo na blirani it slično.. Ako bude pitanja vidjet će da radimo kako je propisano.. do sada me nisu tražili da postupam drugačije
Ako imam ovrhu na plaći uzimam samo 1/3 za ovrhu. Znači ako ja provodim ovrhu na plaći.
A ako imam za istog radnika i uplatu na zaštićeni račun, na zaštićeni uplaćujem samo 2/3 plaće, a na normalni (onaj zblokirani) samo prijevoz, dnevnice i ostale stvari koje još ima na listi (jer samo 1/3 već uplatila onome kome ide ovrha).

Daj mi molim te link na zakon ili šta već, gdje piše da se putni troškovi uplaćuju na zaštićeni račun, jer ne bi htjela radnike zakidati, do sad sam bila uvjerena da radim dobro, a vidim da većina vas radi suprotno.
Znači ne ovrha koja se provodi na plaći (to znam da se ne smije provoditi ovrha na putnima nego samo na 1/3 plaće), nego baš što se tiče uplate na zaštićeni račun.
I jasno mi je da iz Fine nitko neće doći provjeravati iznose.

Zadnje uređivanje vlovrec : 13.07.2012. at 20:09. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 20:34   #32
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
na zaštićeni uplaćujem samo 2/3 plaće, a na normalni (onaj zblokirani) samo prijevoz, dnevnice i ostale stvari koje još ima na listi .
Strah me da nisam skužila ovaj dio. Kako misliš uplatiš na blokirani račun?

Quote:
Znači ne ovrha koja se provodi na plaći (to znam da se ne smije provoditi ovrha na putnima nego samo na 1/3 plaće), nego baš što se tiče uplate na zaštićeni račun.
I jasno mi je da iz Fine nitko neće doći provjeravati iznose.
A gdje bi drugo uplatila putne ako ne na zaštićeni račun?
Možeš u gotovini ili na zaštićeni, nema treće opcije
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 20:47   #33
Quote:
dominikzg kaže: Pogledaj post
pozdrav za sve forumase,
Lijep pozdrav i tebi. Mislim da ćeš puno prije doći do željenih informacija na pdf-u Pravo, tema Ovrha - postupak


Sretno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 17:20   #34
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Strah me da nisam skužila ovaj dio. Kako misliš uplatiš na blokirani račun?


Neki radnici imaju normalni tekući račun koji im je Fina zablokirala i onda su si otvorili zaštićeni račun. Blokirani račun u mojoj rečenici je taj prvi tekući račun blokiran od strane Fine. Znači takvom radniku uplaćujem sredstva na dva računa, dio na normalan (zablokirani) i dio na zaštićeni.


A gdje bi drugo uplatila putne ako ne na zaštićeni račun?
Možeš u gotovini ili na zaštićeni, nema treće opcije
Pa o tom i govorim da ja putne uplaćujem na normalan, zablokirani (ne znam više kako bi ga nazvala) račun, a ne na zaštićeni, a sve prema ovom:

Međutim prilikom otvaranja zaštićenog računa Fina definira koja primanja se mogu uplatiti na zaštićeni račun (zaštićeni dio plaće, bolovanja, porodiljne, rodiljne naknade) Iz toga ispada da poslodavac iako ne provede ovrhu nad prijevozom, terenskim dodatkom,... iste ne smije uplatiti na zaštićeni račun. Ukoliko se radi o bezgotovinskoj isplati takva sredstva će sjesti na nezaštićeni račun i biti ovršena od strane Fine.

Izgleda da sam ja jedina koja radi tako kako piše u gornjem tekstu pa me interesiralo da mi navedete zakon ili šta već gdje piše da se prijevoz i sl. uplaćuje na zaštićeni račun.

Znači molim zakon, pravilnik bilo šta gdje se navodi da se prijevoz, dnevnice i slično uplaćuje na zaštićeni račun jer ga ja ne mogu naći. Samo to...
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 22:10   #35
Mene zanima s obzirom da imam kredit koji nije na trajnom nalogu,jel mi cijela plaća ide na zaštičeni račun ili 1/3? Jer mi je račeno da mi dok imam kredit neće dirati plaču.Jel to baš tako?
hast is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 08:18   #36
Quote:
hast kaže: Pogledaj post
Mene zanima s obzirom da imam kredit koji nije na trajnom nalogu,jel mi cijela plaća ide na zaštičeni račun ili 1/3? Jer mi je račeno da mi dok imam kredit neće dirati plaču.Jel to baš tako?
Ako kredit zauzima dio plaće koji se smije obustavljati tada ostatak ide na zaštićeni
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 11:57   #37
Putni troškovi nisu zaštićena primanja i ne smiju ići na zaštićeni račun.
Ili na blokirani tekući ili isplatiti na ruke. Nikako ne na zaštićeni račun.

Sve štima jer to nitko ne kontrolira, ali ako netko dođe u kontrolu e onda bu svašta.
Čl. 172 ovršnog zakona kaže koja su to zaštićena primanja i tamo se naknada za prijevoz ne spominje, jednako kao i neka druge isplate od strane poslodavca (regres, stimulacija i slično).
Takvo je tumačenje RRIF-a i RIF-a, a i na seminarima se to naglašavalo.

Evo prenosim iz jednog članka RRIF-a:
".......Sukladno navedenoj prisilnoj zakonskoj odredbi, regres, naknada za prijevoz radnika na posao i s posla, jubilarna nagrada, pomoć za bolovanje preko devedeset dana, pomoć u slučaju smrti, i dr. materijalna davanja radnika, ne mogu se uplatiti na poseban, odnosno na tzv. izuzeti ili zaštićeni račun (oznake: "35...") radnika, već se ista uplaćuju na radnikov ("klasičan") tekući račun.
No, sukladno Zakonu o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11. i 22/12.) nema obveze navedena davanja uplaćivati na bilo koji račun primatelja naknada, pa se temeljem odredbe članka 90. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov. br. 95/05., 96/06., 68/07., 146/08., 2/09., 9/09., 146/09., 123/10., 137/11. i 61/12., dalje: Pravilnik) ima zaključiti da se isplata takvih naknada može obaviti i u gotovini.
Također, sukladno odredbi članka 13. Pravilnika, navedene se naknade ne smatraju oporezivim primitkom s osnove nesamostalnog rada."

izvor: http://www.rrif.hr/OVRHA_NA_NOVCANIM...1-pitanje.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 08:35   #38
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Putni troškovi nisu zaštićena primanja i ne smiju ići na zaštićeni račun.
Ili na blokirani tekući ili isplatiti na ruke. Nikako ne na zaštićeni račun.

Sve štima jer to nitko ne kontrolira, ali ako netko dođe u kontrolu e onda bu svašta.
Čl. 172 ovršnog zakona kaže koja su to zaštićena primanja i tamo se naknada za prijevoz ne spominje, jednako kao i neka druge isplate od strane poslodavca (regres, stimulacija i slično).
Takvo je tumačenje RRIF-a i RIF-a, a i na seminarima se to naglašavalo.

Evo prenosim iz jednog članka RRIF-a:
".......Sukladno navedenoj prisilnoj zakonskoj odredbi, regres, naknada za prijevoz radnika na posao i s posla, jubilarna nagrada, pomoć za bolovanje preko devedeset dana, pomoć u slučaju smrti, i dr. materijalna davanja radnika, ne mogu se uplatiti na poseban, odnosno na tzv. izuzeti ili zaštićeni račun (oznake: "35...") radnika, već se ista uplaćuju na radnikov ("klasičan") tekući račun.
No, sukladno Zakonu o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11. i 22/12.) nema obveze navedena davanja uplaćivati na bilo koji račun primatelja naknada, pa se temeljem odredbe članka 90. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov. br. 95/05., 96/06., 68/07., 146/08., 2/09., 9/09., 146/09., 123/10., 137/11. i 61/12., dalje: Pravilnik) ima zaključiti da se isplata takvih naknada može obaviti i u gotovini.
Također, sukladno odredbi članka 13. Pravilnika, navedene se naknade ne smatraju oporezivim primitkom s osnove nesamostalnog rada."

izvor: http://www.rrif.hr/OVRHA_NA_NOVCANIM...1-pitanje.html
To je točno. Ja sam to saznala naknadno i ispravila i sada se takvi troškovi isplaćuju preko blagajne
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 12:01   #39
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
To su primici koji su izuzeti od ovrhe
Ništa nije izuzeto od ovrhe kada se uplaćuje na nezaštićeni tekući račun. Banka ne procjenjuje vrstu uplate. Banka provodi nalog fine bez obzira na vrstu uplate.

Primjeri iz prakse:

- ne svojom krivnjom vlasnik tekućeg računa je upao u nedozvoljeni minus. dolazi na šalter i uplaćuje manji iznos da bi se izvukao iz crvenog. nakon što je transakcija provedena s užasom ustanovljava da je saldo računa ostao isti. Kako? Ovrha skrivena u pozadini bankarskog softvera je uzela uplati sebi.

Teoretska mogućnost:

Rješenjem suda, instrumentom ovrhe, se bivšem mužu skida sa tekućeg računa iznos alimentacije koji nije uplaćivao. Novac se prebacuje na tekući račun žene koja potražuje alimentaciju. Međutim i tekući račun žene je pod ovrhom po sudskom rješenju kojim ona duguje bivšem mužu po drugom osnovu. Tako se novac skinut sa računa žene vraća na račun muža gdje ga opet zahvata ovrha za neuplaćenu alimentaciju ... i tako u krug, sve dok se ne iscpi iznos duga bilo jednog, bilo drugog. Ako su međusobna dugovanja bila jednaka izvršiti će se automatska kompenzacija. Tko u tome ima interes? Fina i javni bilježnici. Oni naplate svoje pristojbe.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 12:20   #40
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Teoretska mogućnost:

Rješenjem suda, instrumentom ovrhe, se bivšem mužu skida sa tekućeg računa iznos alimentacije koji nije uplaćivao. Novac se prebacuje na tekući račun žene koja potražuje alimentaciju. Međutim i tekući račun žene je pod ovrhom po sudskom rješenju kojim ona duguje bivšem mužu po drugom osnovu. Tako se novac skinut sa računa žene vraća na račun muža gdje ga opet zahvata ovrha za neuplaćenu alimentaciju ... i tako u krug, sve dok se ne iscpi iznos duga bilo jednog, bilo drugog. Ako su međusobna dugovanja bila jednaka izvršiti će se automatska kompenzacija. Tko u tome ima interes? Fina i javni bilježnici. Oni naplate svoje pristojbe.
Ovdje mi nešto ne štima.
U ovom slučaju, ako je žena otvorila račun 35 za zaštićena primanja, alimentacija će joj sjesti na taj zaštićen račun i ona s njom može raspolagati. Neće se vratiti mužu za ovrhu po toj drugoj osnovi.

Osobe kojima ovrha sjedne na tekući otvaraju taj zaštićeni račun upravo za ona primanja koja su zaštićena i koja se ne mogu ovršiti.

Bilo bi zbilja čudno da žena nije otvrorila zaštićeni račun ako zna da prima alimentaciju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.