Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2011., 18:56   #21
koje šamaranje. House vs. World.

na žalost ne mogu izvući što sam pisao o Proroku, ali ću sažeti.
Nije Bakić toliko loš, čak štoviše, hvali dobra poduzeća tipa PTKM, KORF, ADPL (koje imam i ja u porftelju u manjem udjelu), ali opet pitanje je koliko to vrijedi na burzi. Burza je okrutna prema dobrim poduzećima i nema razumijevanja za fundamentalnu analizu. Pogotovo u ovoj našoj žabokrečini.
Meni je smiješno što ga se toliko napada, a nitko nije otvorio temu zašto naši mirovniski fondovi kupuju Ingre, IGH i brane svoje druge propale projekte?
Osobno ne bi htio ulagati zbog njegovog pisanja, ali dosta toga što piše može pomoći racionalnom investitoru.
Mislim koji će dioničar se usuditi javno i indirektno prijetiti Upravi (kao što je bilo s Đurom) da se moraju popraviti?
S obzirom koliko je malo ulagača na našem tržištu teško da će proizvesti stampedo ulagača u njegove dionice. Prometi su i općenito više nego smiješni.

Osobno bi ulagao višak novca u dionice (neke) jer su u većem diskontu nego nekretnine koje su još uvijek besramno skupe (i što je najveći minus: rijetko koja nekretnina je izgrađena kvalitetno).
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:24   #22
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
A što je sa kupovinom Varteksa i Ingre?
Ako tako nastavi investirati pogubiti će sve pare do 2015.g

Eclectica
O tržištima kapitala i ostalom
Skoči do sadržaja ← Dosezi tehničkeRazno →Greške koje radim(o) – INGRA
Posted on 09.05.2011. 14:57 | 22 komentara
Moja najsvježija greška je INGRA. Pisao sam da sam kupio neku količinu, na cijenama oko 13,50. Argumenti su mi bili – pokazat će se – lejmerski. Ili jako prenaivni.

Glavni argument mi je bio da su OMF-ovi upisali komercijalne zapise koje su ubrzo konvertirali u dionice po 20 kn, pa da će oni brinuti da im se vrijednost sačuva, a u svakom slučaju kupovati i po 13 (kad im je 20 bilo dobro). Ah, naši mirovinci, sve znam o njima i opet …

Većinu toga sam eliminirao uz gubitak od nekih 7-8%. ‘Traderski’ bih mogao reći: ‘Pa što, presjekao sam gubitke i uložio ta sredstva u dionicu koja je u međuvremenu porasla više od 10% (KORF)’, što je istina. Ali to je loš način gledanja. Zar ne bi bilo bolje zaraditi 10-15% a da u međuvrmenu nisi izgubio 7-8%?

Što mogu naučiti:
- pretjerana samouvjerenost: upravo ja ću ‘naći dno’ kod čisto špekulantske dionice
- naivnost
- sidrenje (uvjetno rečeno): gledanje u prošle cijene kao neki benchmark
- odustajanje od načela: špekuliranje samo s dionicama koje imaju atraktivne fundamente.
Slobodno reci što ti je čudno u ovom njegovom postu.
Čovjek je rekao što je napravio i da je pogriješio s tom kupnjom.

To je za mene "zdrav" pogled na ulaganje - prihvatiti posljedice svojih odluka. Ako sam dobro napravio - odlično. Ako sam donio lošu odluku - priznati to sebi i izvući pouku ako možeš.

Ali očito ima i onih koji nikad ne griješe pa im je čudno kad neki svoje greške i otvoreno priznaju.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:25   #23
Quote:
marqox kaže: Pogledaj post
Sve OK. Mislim da je on vrlo pametan, razuman i konstruktivan, analize su mu na mjestu. Ali mislim i da zbog svoje specifične situacije (preko grla je unutra) trenutno ne daje ispravne savjete s obzirom na sentiment tržišta.

I za kraj, i ja sam dobru lovu okrenuo na KORF-u ove godine
To ti ne možeš znati (ovo boldano), zar ne? Iako ima veliku lovu u dionicu, više puta je ponovio i da ima veliku gotovinsku poziciju koju ne želi dirati. Koliko je to istina ne znam, ali ne vjerujem baš da ne zna s novcima.

I drago mi je da si dobru lovu okrenuo na KORF-u. Ja baš i nisam (osim onog kad je nastala obveza objave ponude za preuzimanje, to sam dobro kratkoročno, špekulativno odigrao), iako je NB pisao puno o njemu meni se nije dalo to proučiti pomnije (a i nisam imao slobodnog keša) pa sam ga preskočio.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:34   #24
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Slobodno reci što ti je čudno u ovom njegovom postu.
Čovjek je rekao što je napravio i da je pogriješio s tom kupnjom.

To je za mene "zdrav" pogled na ulaganje - prihvatiti posljedice svojih odluka. Ako sam dobro napravio - odlično. Ako sam donio lošu odluku - priznati to sebi i izvući pouku ako možeš.

Ali očito ima i onih koji nikad ne griješe pa im je čudno kad neki svoje greške i otvoreno priznaju.

Jel mi razgovaramo o istom čovjeku?
Je li to onaj isti Bakić koji hebe mater mirovincima na ulaganjima da bi se poslije pokazalo da je isti kao i oni? I da ulaže na temelju špekulacija koje se eto nisu obistinile i na kojim su mnogi popušili........
Jel mi dakle govorimo o tom Bakiću?
Tko ti kaže da se neće isto tako "ispričati" ljudima koja ga slijede u Finvestu? Hoće li se ispričati ako Đuro Đaković ode u stečaj?
Ne vidim da se ispričao za neumjereno hvaljenje Varteksa, čak je zabranio da mu se na poslovnom spominje ime.
Jel znaš možda zašto je to učinio?
Pa zato da mu "zahvalni" ulagači ne mogu "zahvaliti" na prijedlozima, eto zato.

1. prosinac 2010.| Tin Bašić; Karlo Vajdić
Gdje je iz Varteksa nestao Bakić?

"Zbunjujući podaci depozitorija o deset najvećih dioničara varaždinske tvrtke
Iako je prošlog tjedna objavljeno da je Nenad Bakić ušao među deset najvećih dioničara Varteksa, najsvježiji podaci depozitorija zbunjuju.

Poduzetnik i ulagač Nenad Bakić kontrolirao je 7,7 posto dionica Varteksa Ime Nenada Bakića koji je u trenutku objave kontrolirao 7,7 posto dionica varaždinske kompanije ne pojavljuje se među deset najvećih dioničara. Među njima više nema niti predsjednika Uprave samog Varteksa, Zorana Košćeca. Podaci SKDD-a pokazuju da tri od najveća četiri dioničara, Varteks ESOP (15,9%), sam Varteks (9,6%) i Karlovačka banka (9,2%), posljednjih dana nisu mijenjali udjele. Promjena se bilježi u vlasništvu koje se vodi pod skrbničkim računom u Raiffeisen banci. Broj dionica na tom računu smanjen je od 19. do 29. studenog sa 209,3 na 172 tisuće (sa 10,9% na 9% dionica). Preostali veliki dioničari također nisu mijenjali svoje udjele, a jedina novina je vlasnik 110.000 dionica (5,7%) koji svoje dionice drži na skrbničkom računu Zagrebačke banke. Varteksovom se dionicom nije na burzi trgovalo od prošle srijede, a je li Bakić u kratkom roku već prodao svoje ulaganje, ostaje nepoznanica."

Sad ti meni reci što da rade oni koji poput tebe misle da je Bakić guru investiranja i koji su kupili Varteks a sad ga nemaju kome prodati?
Ali eto Bakić je misteriozno nestao. Što da rade? Što? Što?
Da se jave Bakiću?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:36   #25
@Toma

Upravo to, smiješno mi je kad ga se bezrazložno napada. Kao da su kivni što su "njegove dionice" narasle, a njihove nisu.

Meni je njegov blog dobro štivo kao što sam rekao, čovjek piše smisleno.
I smatram da ima pozitivan utjecaj na hrvatsko TK, naročito u "obrazovanju" šire investicijske zajednice, pružanja drukčijeg pogleda na neke stvari i poticanju dioničara u borbi za svoja prava i odlaska na Glavne skupštine.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:44   #26
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post

poticanju dioničara u borbi za svoja prava

Hvala mu od srca na borbi za dioničarska prava, ja bih više volio da se ne moram boriti za svoja prava......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 19:46   #27
@KucilOro

NHF stari, ali ti si promašen slučaj. Vidi se da si potekao s poslovnog.
O čemu ti pričaš, gdje je nestao iz Varteksa? Ima preko 7% dionica tvrtke: http://www.mojedionice.com/trg/IzvDi...ifSim=VART-R-1

No dobro, nećemo više o tome.

Smatraš da je Bakić navlakač, da nema pojma o investiranju, da navlači ljude kako bi im prodao svoje dionice ili što već. To je legitimno. Svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Znaš onu: "Mišljenje je kao šupak. Svatko ga ima."
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 20:04   #28
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
@KucilOro

NHF stari, ali ti si promašen slučaj.

Smatraš da je Bakić navlakač, da nema pojma o investiranju, da navlači ljude kako bi im prodao svoje dionice ili što već. To je legitimno. Svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Da smatram da je Bakić običan frontrunner što je i pokazao na Belju, Đuri, Finvestu i još nekima koje neću imenovati......
I mislim da nije u pravu kad kaže da su dionice u ovom trenutku bolje od nekretnina......
Mogu one biti povoljnije ali postoji rizik da ta dionica koju sad kupiš, kao što je on kupio Ingru, druge godine ne postoji, a o tome nije pričao.....
Bez uvrede "stari" ali meni se to čini kao puno veći rizik od kupnje nekretnine, btw kojih ima, ne bi vjerovao kako povoljnih........baš kao što su povoljne dionice, ali naravno - samo Bakićeve
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 20:20   #29
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
To ti ne možeš znati (ovo boldano), zar ne? Iako ima veliku lovu u dionicu, više puta je ponovio i da ima veliku gotovinsku poziciju koju ne želi dirati. Koliko je to istina ne znam, ali ne vjerujem baš da ne zna s novcima.
Istina, ne mogu znati (da je preko grla unutra). Ali ne mogu drukčije objasniti njegovo trenutno pisanje.
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 20:52   #30
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Jel mi razgovaramo o istom čovjeku?

Sad ti meni reci što da rade oni koji poput tebe misle da je Bakić guru investiranja i koji su kupili Varteks a sad ga nemaju kome prodati?
Ali eto Bakić je misteriozno nestao. Što da rade? Što? Što?
Da se jave Bakiću?
ovo je upravo problem tebi sličnih, koji su se očito navukli idući linijom manjeg otpora, razmišljajući ... ako mesija tako kaže, kupuje, idem i ja....

nekako osjećam da si ispušio na taj način dio svoje love, ako nisi nema veze.... tako zvučiš.

malo sam pojednostavio, ali ti, i tebi slični, uopće niste shvatili mesiju ....

gdje piše da on mora biti u pravu? gdje je on rekao da ako pratiš njegove postupe da ćeš zaraditi ? to piše Ivana sa poslovnog, zar ne? ili želiš reći da je mesija Ivana ?
gdje je on to pozvao nekoga da ga slijedi? ili

zašto njega zovu na razgovore u novine ili portale?

zašto nema nekog drugoga tko javno objavljuje svoje analize i razmišljanja, odgovara na pitanja ?

hebemu miša, po tebi će ispasti da je on jedini investitor na zse + fondovi

čovjek piše blog, blog .... svoja razmišljanja, analize i k tome odgovara na pitanja, argumentira... a ti to objašnjavaš drukanjem

vidiš i sam kako takva teza upravo govori o onima koji su ga slijedili želeći zaraditi na način da ne razmišljaju svojom glavom, nego slijedeći nekog tko je pametniji od njih. pa, zar ti nije jasno da mesiji apsolutno ne trebaju takvi maleni pioniri ... on njima niti da hoće, ne može prodati dionice jer svi ti pioniri zajedno nemaju tolio novaca.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 21:25   #31
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
@Toma

Upravo to, smiješno mi je kad ga se bezrazložno napada. Kao da su kivni što su "njegove dionice" narasle, a njihove nisu.

Meni je njegov blog dobro štivo kao što sam rekao, čovjek piše smisleno.
I smatram da ima pozitivan utjecaj na hrvatsko TK, naročito u "obrazovanju" šire investicijske zajednice, pružanja drukčijeg pogleda na neke stvari i poticanju dioničara u borbi za svoja prava i odlaska na Glavne skupštine.
možda su neki samo na zadatku jer više nema što negativno reći o njemu na Poslovnom pa sad ovdje iznose svoje mišljenje?
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 21:43   #32
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
ovo je upravo problem tebi sličnih, koji su se očito navukli idući linijom manjeg otpora, razmišljajući ... ako mesija tako kaže, kupuje, idem i ja....

nekako osjećam da si ispušio na taj način dio svoje love, ako nisi nema veze.... tako zvučiš.

malo sam pojednostavio, ali ti, i tebi slični, uopće niste shvatili mesiju ....
Shvatio sam ja njega vrlo dobro....bez brige.....

Pitanje jeste li ga shvatili vi koji kupujete od njega
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:27   #33
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Jel mi razgovaramo o istom čovjeku?
Je li to onaj isti Bakić koji hebe mater mirovincima na ulaganjima da bi se poslije pokazalo da je isti kao i oni? I da ulaže na temelju špekulacija koje se eto nisu obistinile i na kojim su mnogi popušili........
Jel mi dakle govorimo o tom Bakiću?
Tko ti kaže da se neće isto tako "ispričati" ljudima koja ga slijede u Finvestu? Hoće li se ispričati ako Đuro Đaković ode u stečaj?
Ne vidim da se ispričao za neumjereno hvaljenje Varteksa, čak je zabranio da mu se na poslovnom spominje ime.
Jel znaš možda zašto je to učinio?
Pa zato da mu "zahvalni" ulagači ne mogu "zahvaliti" na prijedlozima, eto zato.

Sad ti meni reci što da rade oni koji poput tebe misle da je Bakić guru investiranja i koji su kupili Varteks a sad ga nemaju kome prodati?
Ali eto Bakić je misteriozno nestao. Što da rade? Što? Što?
Da se jave Bakiću?
Stari, ti si sto se kaze "promasio ceo fudbal". Napadas covjeka jer pise blog. Fuckin blog. Moze po njemu pisat sta god hoce. Sto je rijetkost, pise ga pod imenom i prezimenom, tako da svaka mu cast.

Sto se tice "prijedloga" i "zahvale" i "ispricavanja" zasto bi se on ikome ispricavao ako netko spusi lovu? Ako odluke o svojim investicijama ili trejdovima ili sta vec donis na temelju nekog bloga, bilo to od bakica, sorosa ili nekog trecerazrednog cinovnika iz Goldman Sachsa ili Moodysa, zaslujes zduvat sve pare i nitko ti nije kriv osim tebe samog. A fool and his money were lucky to get together in the first place.

Njegov blog mi je iskreno ok, dobio sam par ideja i s nekim stvarima sam pristojno zaradio. Neke sam preskocio jer mi nisu odgovarale prema mom osobnom nacinu investiranja/spekuliranja. Ali nijedan nalog nisam dao bez da sam osobno prosao sve brojke, odredio rizike, di cu izac ako sam u krivu i di cu izac ako sam u pravu, i di je ta speklacija/trejd/investicija/blalba u the big picture u mom portfelju. Ko ne odradi domacu zadacu, ostat ce bez love, i to je tako. Pa mogu plakat po forumima koliko hoce, ali sami su si krivi, a ne neki bloger, pa makar bio i prorok/mesija.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:39   #34
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Stari, ti si sto se kaze "promasio ceo fudbal". Napadas covjeka jer pise blog. Fuckin blog. Moze po njemu pisat sta god hoce.
Nikoga ja ne napadam, samo iznosim svoje mišljenje o čovjeku koji na svom blogu piše pozitivno samo o dionicama koje trenutno posjeduje......to što se vama to mišljenje ne sviđa je izgleda problem, i sad imamo problem......vi se ne slažete s mojim mišljenjem a ja ga neću promijeniti........zahebana situacija
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:47   #35
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Nikoga ja ne napadam, samo iznosim svoje mišljenje o čovjeku koji na svom blogu piše pozitivno samo o dionicama koje trenutno posjeduje......
Pa ako ih je kupio i ima ih, valjda stvarno o njima misli pozitivno, inace ih ili a) nebi kupio, ili b) bi ih prodao. O kojim dionicama bi ti da on pise na svom blogu? Nije mi bas najjasnije, priznajem.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:52   #36
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Zbog kombinacije analitickog pristupa (kojeg javno prezentira na blogu), nelikvidne burze u spoju s prilicno velikom kolicinom novca, te efektom krda (prilicno izrazenim u HR) ne cudi takav rezultat.
Da je to toliko jednostavno, ne bismo govorili o Bakiću, već o bakićima.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 22:59   #37
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Pa ako ih je kupio i ima ih, valjda stvarno o njima misli pozitivno, inace ih ili a) nebi kupio, ili b) bi ih prodao. O kojim dionicama bi ti da on pise na svom blogu? Nije mi bas najjasnije, priznajem.
Ma gledaj, nemam ja namjeru polemizirati o Bakićevom načinu ulaganja, to je njegova stvar i apsolutno me ne zanima.......
ali kad netko hvali Đuru Đakovića koji je na koljenima i još s udruženom ekipom napucava dionicu .......e onda je to posve druga stvar.......a malo i potpada pod djelatnost Hanfe

Uostalom stavio sam vam Bakićev izvorni tekst o DDJH samo ste ga elegantno zaobišli bez da ste rekli svoje "mišljenje".........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 23:43   #38
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
koje šamaranje. House vs. World.
He,he,znaš onu poslovicu: "Kad ti svi govore da si naivan,promisli,možda su u pravu".

Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
na žalost ne mogu izvući što sam pisao o Proroku, ali ću sažeti.
Nije Bakić toliko loš.....
Da ne kvotam nepotrebno sve...

Nije sve šuplje što Bakić kaže,dapače treba ponekad ozbiljno promisliti o onome što analizira kao npr. pogled na mirovince i njihovu efikasnost u 10 godina...itd..itd... ali (obožavam ovo "ali"), mi sad ne pričamo o tome koliko su njegove analize točne ili netočne već pričamo treba li ga slijepo slijediti i biti u "njegovim" dionicama,jer,ak sam dobro ubro,haus oće reć da je njegov portfelj napravio super rast. Spomenut ću onaj dan kad je bio veliki drop na burzi (oko 10. kolovoza), tad je Bakić branio i obranio KORF,jer je kao dionica fundamentalno super dobra i ludost je prodavati samo zato što je trenutno panika na burzi. Iz ovoga se vidi da njegovo ponašanje nije uvijek suvislo i da je spreman braniti dionicu i ići kontra cijelog tržišta. Rekoh već da to sebi može priuštiti dok ima dovoljno keša i dok je burza izrazito nelikvidna,međutim ako se pojavi malo veći broj velikih investitora koji ne teoretiziraju previše o fundamentima,njegova investicijska piramida će se urušiti. Svoju pretpostavku temeljim na činjenici da bez likvidnosti nema ni volatilnosti pa se događa da vrijednost neke dionice beskrajno dugo gnoji u overboughtu ili u oversoldu,a za to su možda najbolji primjer dionice u kojima je Bakić. Kod likvidnih burzi ti ciklusi se puno brže izmjenjuju i nema milosti kad je neki ticker prekupljen. Za kraj,zbilja je bespredmetno razglabati o tome koliko Bakić ima keša i je li dobro rasporedio taj keš,jer ako će se ulagači u dionice oslanjati na to koliko je Bakićev keš dobro raspoređen onda je bolje da se uopće ne bave dionicama.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:29   #39
Lik je običan pump&dumper. Jedina razlika između njega i pandana mu na tržištima širom svijeta je u tome što na nelikvidnoj žabokrečini od ZSE-a može izigravati velikog baju.
__________________
People sleep peaceably in their beds at night only because rough men stand ready to do violence on their behalf.
satko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 11:39   #40
Evo, ĆikBa vas čuo pa ulupo 400k kn da digne KORF. :rollyes:

Nego, kad nas je toliko pametnih zašto netko ne bi pokrenuo svoj blog pa dokazao kako je bolji od tog mlatimudanta?
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.