Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2016., 18:56   #21
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako ne radiš, već samo imaš drugi dohodak - staž se utvrđuje za svaku kalendarsku godinu tako da se ukupno isplaćeni primici u toj godini podijele s prosječnom mjesečnom bruto plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istoj godini, s time da ne može iznositi više od 12 mjeseci.
Hmm, mislin da su meni drugacije rekli u poreznoj

Provjerit cu kad buden ic tamo

A i kod tvog objasnjenja mi nije jasno kako bi onda ispalo ako dio godine radis full time za domaceg poslodavca, a dio godine na ugovor o djelu.

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
No ako se sad bude obračunavao obračunavat će se na bruto kao i dosada svim drugim dohotcima.
Ne znan bas da ce obracun biti isti jer ce po tome ispasti da ce zaposlenik od onog sta mu ostane nakon oporezivanja morat platit zdravstveno. A to meni nikako nema smisla.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 21:49   #22
Quote:
agrarna_reforma kaže: Pogledaj post
A ljudi moji, ne znam šta bi vam reko...
Prošlo je već nekoliko dana, nikakvu reakciju nigdje nisam vido (ako je netko vidio nekakav članak u kojem se umjetnici ili strukovne udruge bune neka svakako stavi link).
Evo link gdje piše da su se udruge žalile, a i neke stvari su pojašnjene. Ispada da će se prvo od bruta oduzimati 30 ili 55% za autorske i umjetničke honorare, pa onda na preostali iznos plaćati doprinosi.

Hmm, ali još uvijek ne znam da li će se na prihode iz inozemstva plaćati zdravstveno, to se prije nije plaćalo ni na ugovor o djelu, koliko znam.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 00:04   #23
Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Evo link gdje piše da su se udruge žalile, a i neke stvari su pojašnjene. Ispada da će se prvo od bruta oduzimati 30 ili 55% za autorske i umjetničke honorare, pa onda na preostali iznos plaćati doprinosi.

Hmm, ali još uvijek ne znam da li će se na prihode iz inozemstva plaćati zdravstveno, to se prije nije plaćalo ni na ugovor o djelu, koliko znam.
Hvala,
upravo sam došo zalijepiti isti link .
Hmmmm, ako je to stvarno točno da će se od bruta prvo oduzeti onaj neopoirezivi dio (30 ili 55 %) to bi svakako bolje bilo nego one prve najave..
agrarna_reforma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 11:31   #24
Da, nije tako strašno kako je na početku izgledalo. A i nije loše da ide staž. Ali svejedno, sve skupa ispadne oko 30% što je dosta, tako da još uvijek ne znam da li će se više isplatiti raditi na taj način ili otvoriti obrt.

A kad se već pozivaju na pravednost, ja sam bila uvjerena da će priznati izdatke i ljudima koji rade na ugovor o djelu, ali izgleda ništa od toga. Realno, svatko tko nešto radi, ima i izdatke koji bi mu se trebali priznati.

I HDNP piše nešto o svemu tome. I HND.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 12:03   #25
Sad se cini da je najbolje otvorit doo, stavit se na minimalac i vadit iz firme dobit sa porezom od 12%
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 12:25   #26
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Sad se cini da je najbolje otvorit doo, stavit se na minimalac i vadit iz firme dobit sa porezom od 12%
Mislim da je 12% ako je ne diraš, a još plus 20% ako digneš novce. Ali ne kužim se previše, nek me netko ispravi ako griješim.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:01   #27
Oboje ste u krivu
Prvo ide obračun poreza na dobit od 20%, a onda ako se vadi neto dobit, ide još porez na dohodak od kapitala 12% + prirez. Za vlasnika iz Zg pojednostavljeno ugrubo: državi sve skupa 31,3% vlasniku 68,7%. Doduše, omjer bi trebao biti povoljniji nakon THE reforme.

Po mom mišljenju, za neke djelatnosti je paušalni obrt izvrsno rješenje (npr. prevoditelji i sl), pogotovo za one koji se ne nadaju / ne žele stalni radni odnos za nekog drugog. Za razliku od autorskog daje kakvo takvo ulaganje u penziju, a i mogućnost fakturiranja poslova koji nisu nužno autorsko djelo!
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:47   #28
Ne mosh drzavu sjebat nikako
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 18:28   #29
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Oboje ste u krivu

Po mom mišljenju, za neke djelatnosti je paušalni obrt izvrsno rješenje (npr. prevoditelji i sl), pogotovo za one koji se ne nadaju / ne žele stalni radni odnos za nekog drugog. Za razliku od autorskog daje kakvo takvo ulaganje u penziju, a i mogućnost fakturiranja poslova koji nisu nužno autorsko djelo!
Pozdrav svima. Novi sam na ovom dijelu foruma, ali pratim vas već neko vrijeme. Hvala svima na korisnim informacijama.

Da se nadovežem na ovaj post: problem je u našoj nesređenoj državi što nema ujednačenog postupanja. Prema brošurama Porezne uprave i relevantnom zakonodavstvu prevoditelji i slične djelatnosti ne smiju biti paušalci pa im u nekim PU odbijaju zahtjeve za ulazak u paušal (bio je jedan slučaj iz Zadra na forumu), a u drugima ih odobravaju. Ovo je stvarno drastičan primjer malo šireg problema da masu stvari ovisi o tome na koga naletiš u državnoj upravi.

Mislim da je rasterećenje poreznog opterećenja poduzetnika više nego potrebno, ali bi po mom mišljenju sve trebalo dobro i temeljito pripremiti, a tek onda krenuti u provedbu. Ovako navrat-nanos će se samo napraviti još veća pravna nesigurnost, a o izmjenama i dopunama koje će još uslijediti da ne govorim.
Adriaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 18:32   #30
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Možda nisam jasno napisala...ajmo ovako...

Ako ne radiš, već samo imaš drugi dohodak - staž se utvrđuje za svaku kalendarsku godinu tako da se ukupno isplaćeni primici u toj godini podijele s prosječnom mjesečnom bruto plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istoj godini, s time da ne može iznositi više od 12 mjeseci.
Nisam znao za ovo jer sam dosad radio isključivo autorske na koje se ne plaćaju doprinosi. Kako to točno funkcionira? Radi li Porezna automatski taj obračun staža na kraju godine ili treba podnijeti negdje neki zahtjev. Imaš li možda negdje neki link s propisima ili detaljnijim objašnjenjima?
Moram priznati da nisam a priori protiv toga da i mi honorarci koji nismo nigdje zaposleni skupimo nešto staža (al bi, naravno, bilo dobro da nam ostane na kraju ipak nešto sredstava za život ).
Adriaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 20:22   #31
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Hmm, mislin da su meni drugacije rekli u poreznoj

Provjerit cu kad buden ic tamo

A i kod tvog objasnjenja mi nije jasno kako bi onda ispalo ako dio godine radis full time za domaceg poslodavca, a dio godine na ugovor o djelu.



Ne znan bas da ce obracun biti isti jer ce po tome ispasti da ce zaposlenik od onog sta mu ostane nakon oporezivanja morat platit zdravstveno. A to meni nikako nema smisla.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=3119

Evo ti link gdje piše kako računaju staž,

Nisam shvatila kako misliš zaposlenik bi plaćao zdravstveno ? Zaposleniku poslodavac plaća zdravstveno na bruto plaću ...

Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Mislim da je 12% ako je ne diraš, a još plus 20% ako digneš novce. Ali ne kužim se previše, nek me netko ispravi ako griješim.
Izmjenama će biti 12% porez na dobit ako ostaje u firmi (za one do 3 miliona prihoda), a ako je hoćeš isplatiti dodatnih 12%+prirez.

Quote:
Adriaan kaže: Pogledaj post
Nisam znao za ovo jer sam dosad radio isključivo autorske na koje se ne plaćaju doprinosi. Kako to točno funkcionira? Radi li Porezna automatski taj obračun staža na kraju godine ili treba podnijeti negdje neki zahtjev. Imaš li možda negdje neki link s propisima ili detaljnijim objašnjenjima?
Moram priznati da nisam a priori protiv toga da i mi honorarci koji nismo nigdje zaposleni skupimo nešto staža (al bi, naravno, bilo dobro da nam ostane na kraju ipak nešto sredstava za život ).
Vidi gornji link koji sam stavila...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 22:10   #32
Quote:
Adriaan kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem na ovaj post: problem je u našoj nesređenoj državi što nema ujednačenog postupanja. Prema brošurama Porezne uprave i relevantnom zakonodavstvu prevoditelji i slične djelatnosti ne smiju biti paušalci pa im u nekim PU odbijaju zahtjeve za ulazak u paušal (bio je jedan slučaj iz Zadra na forumu), a u drugima ih odobravaju. Ovo je stvarno drastičan primjer malo šireg problema da masu stvari ovisi o tome na koga naletiš u državnoj upravi.
Ovo mi je prvi glas. Znam mnoge prevoditelje-paušalce i nitko nije imao problema kod otvaranja obrta. Radi se o Zg i okolici. A da referenti često oprečne informacije daju, to stoji. Treba puno puno edukacije za neke, pogotovo za one koji se obrtnicima bave, to se slažem!
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 22:35   #33
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=3119

Evo ti link gdje piše kako računaju staž,
Fala, pogledat cu.

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nisam shvatila kako misliš zaposlenik bi plaćao zdravstveno ? Zaposleniku poslodavac plaća zdravstveno na bruto plaću ...
Pa ako po ugovoru o djelu radis za stranu firmu, nece ti ta firma platit zdravstveno, to je, mislin, nemoguce. Pa ako je nemoguce, na koga ce pasti obaveza nego na zaposlenika?
Dosad je zdravstveno bilo "besplatno" (to jest, zaposlenik strane firme po ugovoru o djelu je ima zdravstveno kao nezaposlena osoba, a kompenzira se iz placenih poreza ... tako su mi nesto rekli ). Kako ce po novom biti ne znan, ako zaposlenik bude morat placat zdravstveno to nikako nece biti dobro.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 22:50   #34
Ahaha, krivi termin, ti po ugovoru o djelu nisi zaposlenik, ti si izvođač,

Zaposlenici su oni koji su u radnom odnosu, zato se nismo razumjeli...

Za ino dohodak ćemo vidjeti što će biti sa zdravstvenim, nigdje nije napomenuto ništa...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 10:30   #35
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ovo mi je prvi glas. Znam mnoge prevoditelje-paušalce i nitko nije imao problema kod otvaranja obrta. Radi se o Zg i okolici. A da referenti često oprečne informacije daju, to stoji. Treba puno puno edukacije za neke, pogotovo za one koji se obrtnicima bave, to se slažem!
Vjerojatno zbog ovog (sa stranice PU):

"Djelatnostima slobodnih zanimanja osobito se smatraju:

samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, kao i druge slične djelatnosti"

Zahvaljujem devilgirl na linku o stažu od osiguranja.

U svakom slučaju, nadam se da će se, ako se usvoje predložene izmjene, mogućnost paušalnog plaćanja poreza na dohodak ujednačeno primjenjivati za sve u cijeloj RH.
Adriaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 13:03   #36
Da, za ove neke od nabrojanih znam da im ne dopuštaju paušalni obrt otvoriti, nego slobodno zanimanje - samostalnu djelatnost: odvjetnici, bilježnici, dio zdravstvenih djelatnika (npr liječnici) jer su obvezni doprinose obračunavati prema višoj osnovici nego za "klasične" obrtnike ili paušalce. Također, čula sam da sudskim tumačima ne daju, ali "običnim" prevoditeljima daju. Dosljednost nam je oduvijek jača strana
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 15:54   #37
Baš im jednod sudskog tumača kojem su odbili upis u obrtni registar, a isti takav tumač u Zadru otvorio normalno, poslali im i ispis iz registra ali ne fermaju u ZG ni pol posto, kažu ne može i ja bok...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 02:34   #38
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ahaha, krivi termin, ti po ugovoru o djelu nisi zaposlenik, ti si izvođač,

Zaposlenici su oni koji su u radnom odnosu, zato se nismo razumjeli...

Za ino dohodak ćemo vidjeti što će biti sa zdravstvenim, nigdje nije napomenuto ništa...
Ovo mene isto zanima za autorski ugovor.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 19:00   #39
Koliko vidim u prijedlogu izmjena nije predviđeno da bi se mijenjao čl.114 st.2 Zakona o doprinosima, pa bi prema tome ostalo da se zdravstveno na ino dohodak ne plaća, ako tako ostane.....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 19:08   #40
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Koliko vidim u prijedlogu izmjena nije predviđeno da bi se mijenjao čl.114 st.2 Zakona o doprinosima, pa bi prema tome ostalo da se zdravstveno na ino dohodak ne plaća, ako tako ostane.....
Jel pise sta o raspodjeli mirovinskog? Bilo je govora da ce se smanjit na 10%, ali nisan nigdi vidija kako ce to ic u prvi i drugi stup.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.