Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2007., 19:50   #1
Izrada tvrdog sira

Surfam, googlam al nemrem naći neke resepte kako se radi tvrdi kravlji sir.
Volim slani tvrdi kravlji sir (Paški Dalmatinac) i htio bi ga probati sam izraditi.
Gdje bi mogao pronaći neke recepte?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 22:34   #2
Quote:
-haf- kaže: Pogledaj post
Surfam, googlam al nemrem naći neke resepte kako se radi tvrdi kravlji sir.
Volim slani tvrdi kravlji sir (Paški Dalmatinac) i htio bi ga probati sam izraditi.
Gdje bi mogao pronaći neke recepte?
Eh,iste me brige muče!Ja sam čak i onu tvar za sirenje kupila!
Ali ne mogu naći (a isto sam googlala) kako se pravi taj tvrdi sir.Samo,zar paški Dal. nije ovčiji sir?
Mammi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 08:33   #3
Ne isključivo. Pola ovčiji pola kravlji.

Jel imaš bar ugubo kak se radi?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:08   #4
Quote:
-haf- kaže: Pogledaj post
Ne isključivo. Pola ovčiji pola kravlji.

Jel imaš bar ugubo kak se radi?
pročitaj ovo. to što se govori o kozjem siru nije nikakova prepreka. s kravljim je čak lakše, jer se prije stvrdne.

http://www.hic.hr/vrt10.htm

ja sam proizvođač kozjeg sira, ali za moje susjede (imaju kravu) sam radila i samo sa kravljim mlijekom.
na 10 lit. kravljeg mlijeka od 37 stupnjeva C dodaj 1 jušnu žlicu sirila (možeš kupiti u ljekarni u pakiranju od 3 dl. provjereno dobro i sterilno) sirilo u prahu traži veći angažman i točnije vaganje, a za tako malu količinu mlijeka trebaš upravo apotekarsku vagu.
kad se skiseli radi kako je napisano. da bi sir postao tvrd moraš se malo strpiti. 2-3 tjedna.
ako još kakove informacije trebaš javi
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:10   #5
Quote:
-haf- kaže: Pogledaj post
Surfam, googlam al nemrem naći neke resepte kako se radi tvrdi kravlji sir.
Volim slani tvrdi kravlji sir (Paški Dalmatinac) i htio bi ga probati sam izraditi.
Gdje bi mogao pronaći neke recepte?
sad moram izreći moju zločestoću
i surfati i guglati treba znati
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:07   #6
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
sad moram izreći moju zločestoću
i surfati i guglati treba znati
Slažem se.
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:09   #7
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
pročitaj ovo. to što se govori o kozjem siru nije nikakova prepreka. s kravljim je čak lakše, jer se prije stvrdne.

http://www.hic.hr/vrt10.htm

ja sam proizvođač kozjeg sira, ali za moje susjede (imaju kravu) sam radila i samo sa kravljim mlijekom.
na 10 lit. kravljeg mlijeka od 37 stupnjeva C dodaj 1 jušnu žlicu sirila (možeš kupiti u ljekarni u pakiranju od 3 dl. provjereno dobro i sterilno) sirilo u prahu traži veći angažman i točnije vaganje, a za tako malu količinu mlijeka trebaš upravo apotekarsku vagu.
kad se skiseli radi kako je napisano. da bi sir postao tvrd moraš se malo strpiti. 2-3 tjedna.
ako još kakove informacije trebaš javi
Ovdje je odlično opisano kako se radi. Valjda je to to.
Nije mi samo jasno kako se kotrolira slanoća sira....
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:33   #8
Quote:
-haf- kaže: Pogledaj post
Ovdje je odlično opisano kako se radi. Valjda je to to.
Nije mi samo jasno kako se kotrolira slanoća sira....
to je već malo kompliciranije
ja u mojoj "proizvodnji" stavljam sol, nazovimo to, u redovima, kad stavljam masu u kalupe na cijeđenje. znaš ono red soli, red sira
ako netko prigovara preslano ili premalo slano, izjavim da sam upravo takovu slanoću htjela tako i tako nemaš dve osobe sa istim "smislom" za slano.

kad više puta radiš već dobiješ neki osjećaj, pa ti teško mogu reći točno koliko
kod soljenja možeš biti dosta izdašan, jer kod ocjeđivanja dosta soli ode.
može se sir savljati i u salamuru, ali mislim da ti je to za tvoj "pokus" dosta komplicirano, pa zato posoli u slojevima.
pravljenje sira kuhanjem mlijeka i onda stavljanjem octa i soli jest, s gurmanskog stajališta "primitivniji" način, ali ako nisi siguran u kvalitetu mlijeka, apsolutno preporučljiv.

prošli tjedan sam bila u zg pa su mi na tržnici rekli da je taj sa octom, "pravi, prirodni način bez kemije"
velik dio ljudi misli da je sirilo nešto umjetno.
puno uspjeha
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 23:35   #9
Takav postupak (sličan) imam i ja.Samo meni nije jasno kako se mljieko ugrije baš na 37? Mislim,na električnom štednjaku?...Moram onda konstantno mjeriti temperaturu pa onda maknut..ili?
Mammi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 11:16   #10
Quote:
Mammi kaže: Pogledaj post
Takav postupak (sličan) imam i ja.Samo meni nije jasno kako se mljieko ugrije baš na 37? Mislim,na električnom štednjaku?...Moram onda konstantno mjeriti temperaturu pa onda maknut..ili?
a to je to kaj misliš zakaj su sirevi tak skupi
imaš i jadnostavniji način.
onako kako se proba da li je dječje mlijeko u bočici prave topline, a to znači kapneš malo mlijeka na unutarnji dio podlaktice i ako ne osjetiš da si kapnula, mlijeko je upravo kakovo treba biti. s malom žličicom uzmeš nakon nekog vremena i probaš. možeš i sa običnim toplomjerom, jer je to samo 37 stupnjeva. ne mora biti u milimetar točno. mala odstupanja su dozvoljena.
čak kažu od 35 -38 je u redu.
ne smije prijeći 40 jer onda sirilo ne djeluje. zato ti je najbolje 37 pa imaš i + i - u slučaju da "sfulaš".
kad imaš tu temperaturu mlijeka prekineš grijanje. isključiš plin ili makneš sa strujne ploče.
ako si vjernik još se i Bogu preporučiš jer nikad ne znaš kako će ispasti pa njegova pomoć dobro dođe. ja jesam pa mi to nije strano. ovdje na selu prekriže i kolač kad ga stave peći, pa zašto ne bi onda sir.

dodaš sirilo i dalje kako ide po receptu
javi rezultate
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 12:38   #11
ja sam tu negdje prepisao jednu ndh knjigu o proizvodnji sira

zaboravio sam naslov i pod kojim nickom sam pisao
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 23:17   #12
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
a to je to kaj misliš zakaj su sirevi tak skupi
imaš i jadnostavniji način.
onako kako se proba da li je dječje mlijeko u bočici prave topline, a to znači kapneš malo mlijeka na unutarnji dio podlaktice i ako ne osjetiš da si kapnula, mlijeko je upravo kakovo treba biti. s malom žličicom uzmeš nakon nekog vremena i probaš. možeš i sa običnim toplomjerom, jer je to samo 37 stupnjeva. ne mora biti u milimetar točno. mala odstupanja su dozvoljena.
čak kažu od 35 -38 je u redu.
ne smije prijeći 40 jer onda sirilo ne djeluje. zato ti je najbolje 37 pa imaš i + i - u slučaju da "sfulaš".
kad imaš tu temperaturu mlijeka prekineš grijanje. isključiš plin ili makneš sa strujne ploče.
ako si vjernik još se i Bogu preporučiš jer nikad ne znaš kako će ispasti pa njegova pomoć dobro dođe. ja jesam pa mi to nije strano. ovdje na selu prekriže i kolač kad ga stave peći, pa zašto ne bi onda sir.

dodaš sirilo i dalje kako ide po receptu
javi rezultate
O.K.!
Hvala puno za objašnjenje!Nije mi strano to isprobavanje topline mlijeka na unut.strani podl.! To sam bar ispraksirala!

A sir ću najvjerojatnije praviti poslije Nove,pa javim!

Nego,ja sam mislila praviti ovaj tvrdi ovčiji,samo su mi rekli da sada ovce nemaju mlijeka! Što bi to trebalo značiti?
Mammi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 14:57   #13
Quote:
Mammi kaže: Pogledaj post
O.K.!
Hvala puno za objašnjenje!Nije mi strano to isprobavanje topline mlijeka na unut.strani podl.! To sam bar ispraksirala!

A sir ću najvjerojatnije praviti poslije Nove,pa javim!

Nego,ja sam mislila praviti ovaj tvrdi ovčiji,samo su mi rekli da sada ovce nemaju mlijeka! Što bi to trebalo značiti?
uglavnom ovce (i koze) pare se u rujnu. njihov ciklus tjeranja je 21 dan, tako da ako ne uspije, parenje će biti ponovljeno za 21 dan pa eventualno opet za 21 dan.
od parenja do janjenja (jarenja) računaj 5 mjeseci (za koze od 147 - 155 dana).
mjesec dana prije janjenja (jarenja) treba životinju prestati musti, kako bi se pripremila za kolostrum, koji je od presudne važnosti za zdravo janje ili jare.
kako su i sve te životinje veliki individualci, ima ovaca i koza koje same smanje proizvodnju mlijeka (presuše) a kod drugih to čovjek treba regulirati drugačijom prehranom, smanjenom mužnjom. uglavnom to je prilično mukotrpno, jer mora se jako paziti da ne dođe do upale vimena (mastitis).

generalno se nikada ne može reći da li ima ili nema ovčjeg mlijeka u ovo doba (ne volim bilo kakovu generalizaciju) ali je moguće tamo gdje si ti pitala da ovce više ne daju mlijeko ili su suhe.

to je cijela priča. probaj pitati na drugom mjestu, možda tamo ima.
računaj još i da barem 2 mjeseca nakon janjenja (jarenja) nemožeš računati na mlijeko jer janjići sve pomlate.
mlijeka ima viška možda jedino nekih par dana nakon janjenja, jer janjići još ne popiju sve, ali to nije mlijeko koje bi trebalo upotrebljavati za prehranu, a za sir pogotovo.
bila sam malo opširna, ali ja volim puno toga znati, pa sam nešto i tebi napisala
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 22:09   #14
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
uglavnom ovce (i koze) pare se u rujnu. njihov ciklus tjeranja je 21 dan, tako da ako ne uspije, parenje će biti ponovljeno za 21 dan pa eventualno opet za 21 dan.
od parenja do janjenja (jarenja) računaj 5 mjeseci (za koze od 147 - 155 dana).
mjesec dana prije janjenja (jarenja) treba životinju prestati musti, kako bi se pripremila za kolostrum, koji je od presudne važnosti za zdravo janje ili jare.
kako su i sve te životinje veliki individualci, ima ovaca i koza koje same smanje proizvodnju mlijeka (presuše) a kod drugih to čovjek treba regulirati drugačijom prehranom, smanjenom mužnjom. uglavnom to je prilično mukotrpno, jer mora se jako paziti da ne dođe do upale vimena (mastitis).

generalno se nikada ne može reći da li ima ili nema ovčjeg mlijeka u ovo doba (ne volim bilo kakovu generalizaciju) ali je moguće tamo gdje si ti pitala da ovce više ne daju mlijeko ili su suhe.

to je cijela priča. probaj pitati na drugom mjestu, možda tamo ima.
računaj još i da barem 2 mjeseca nakon janjenja (jarenja) nemožeš računati na mlijeko jer janjići sve pomlate.
mlijeka ima viška možda jedino nekih par dana nakon janjenja, jer janjići još ne popiju sve, ali to nije mlijeko koje bi trebalo upotrebljavati za prehranu, a za sir pogotovo.
bila sam malo opširna, ali ja volim puno toga znati, pa sam nešto i tebi napisala
Hvala puno,shvatila sam!

P.S. Mojim frendicama je smiješno što ću praviti sir,kažu da ne poznam razliku čestito između koze i ovce,a idem praviti! Ali pokazat ću ja njima!
Mammi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 16:10   #15
Quote:
Mammi kaže: Pogledaj post
Hvala puno,shvatila sam!

P.S. Mojim frendicama je smiješno što ću praviti sir,kažu da ne poznam razliku čestito između koze i ovce,a idem praviti! Ali pokazat ću ja njima!

jedna veli beeeee
druga veli meeeee
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 03:01   #16
Kroz nekih tjedan dana idem kod bake. Pa ću upitati recept. Znam da ga je ona radila na tone za vrijeme Yuge. Za prodaju na placu. A čak je postojala neka prirodna zamjena za SIRILO samo se ne sjećam jer sam bio klinac.

Ja sam naumio izraditi sir sa Istarskim Tartufima. Probao sam ga i odmah se zaljubio. Koji je to specijalitet. Još da nađem nekog tko če trampati 1 domaći pršut za xxx komada istarskog sira sa tartufama. To bi bilo überCool.

Javim vam se kroz par dana (max 10). A do tada raspišite se i dodajte neke korisne linkove. A bilo bi zgodno potražiti i neke stranice sa receprima. (kao što su i kolaci.net).

BTW:
1. KRAVLJI SIR - nema masnoće - pa škripi u zubima
2. OVČJI SIR - je prepun kvalitetnih masti (koje su zdrave i organizmu neophodne umjesto onog industrijskog smeća).

Tako da ću vjerojatno miješati mlijeko. Kod nas u susjedstvu ljudi imaju krave, a i ovaca ne fali. Pa ću kupiti nekoliko litara.. :-)

Nebi bilo loše registrirati se i objaviti recept ovdje http://www.coolinarika.com, kako se informacije nebi izgubile. Jer starije generacije odumiru i nama ostane jedino ovisiti o industriji koja u većini slučajeva prodaje muda pod bubrege pa umjesto zdrave hrane jedemo industrijski opad i toksične, nezdrave sastojke (neću spominjati MARGARIN - naftni otpadak):
__________________
Moj Gun @ Glazbenik profil.
Fakin` Gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 04:22   #17
koliko se sira dobije od 10 lit mlijeka?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 09:40   #18
A jel radi netko svjezi kozji sir kao francuski "chevre"?
Ako da...neka mi javi da se dogovorimo
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 23:50   #19
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
stupnjeva. ne mora biti u milimetar točno. mala odstupanja su dozvoljena.
čak kažu od 35 -38 je u redu.
ne smije prijeći 40 jer onda sirilo ne djeluje. zato ti je najbolje 37 pa imaš i + i - u slučaju da "sfulaš".
javi rezultate
Prije svega svježe mlijeko treba zagrijat na temp od 90-95 stupnjeva i onda ga ohladit na 37....tada se dodaje sirište ( inaće koncentrat tkzv Lab kojeg ima u prahu ili tabletama ili tekučina) ....i treba ga pustit da odvoji sirutka od sira.....potom se tvrdi dio izrezuje na što manje komade a sirutka se odvaja....za tvrdi se tempertura onda podiže na ca 50 stupnjeva....i redovito mješa...jer viša temp omogućava više odvajanja sirutke!.....potom se ubacje u kalup i preša.....prvi puta ca 2x u satu pa onda svaki sat po jednom....daljnja 3 sata....time se još više ocjeđuje sirutka....nakon toga je sir već prilično čvrst te se ostavlja u slanu otopinu 2-3 dana pri ćemu se redovito okreće....i onda slijedi sušenje i dozrijevanje...kućnoj radinosti dobro je čeće ga okretat i očetkat....i premazat masću kako se nebi isušivao.....može se i podimit....s vremenom dobija svoju prirodnu kožicu i to je to

Quote:
Fakin` Gun kaže: Pogledaj post

BTW:
1. KRAVLJI SIR - nema masnoće - pa škripi u zubima
Kravlji tvrdi sir ima najmanje 40% masnoće i ko kaže da nema masnoće?

Quote:
morino kaže: Pogledaj post
koliko se sira dobije od 10 lit mlijeka?
omjer je otprilike za 4l mlijeka 1 kg sira ..kod tvrdih može i manje biti.....

Lab tableta ( sirište) ima u pakovanju od 12 tableta i 1 tableta je za 2l mlijeka...ca 8€ pakiranje!

Isto tako ima za kupiti i "kulture" za pojedine vrste sireva ( camembert, ementaler, rockfort...)
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 15:59   #20
Izrada tvrdog sira

Naslov sve govori. Pišite, raspravljajte o temi izrade tvrdog sira.
Ako ima netko tko zna i radi sam svoj sir a voljan je pokazat, bit ću zahvalna do neba, i naravno platila bi instrukcije.
Bila je tema o tome 2007 pa nema smisla dizati ali evo link: https://www.forum.hr/showthread.php?p=15565165
Znam neke osnovne stvari ali nedovoljno da se sama upustim u to. Konkretno pokušala bi napraviti kozji sir jer mogu nabaviti domaće i provjereno mlijeko, ali to isto ne treba ograničiti raspravu samo na kozji sir.
Dobrodošli su svi savjeti, a i google rezultati ...ali ipak mislim da je bolje saznati nešto iz prve ruke.
Isto me jako zanima kako se stavljaju dodaci u sir(tartufi, biljke...), kako ih se mora obraditi prethodno?
Čuvanje sira?
Gdje kupiti kalup, sirište..?

Hvala unaprijed.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.