Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 15:54   #21
Reznice po xxx-i put?

Znam da negdje "dublje" u forumima ima puno postova o ovoj temi,ali imam opet taj problemčić jer u proljeće nisam uspio pa me zanima da li je jesen sad taj trenutak?
Naime, imam gdje, imam što, imam kad, imam s čim, ali ne znam kako pravilno da si razmnožim reznice za zelenu ogradu od neke vrste pogodne za živicu!
Molim Vas tko ima vremena da mi napiše "polako" na koji način da odrežem reznice(samo vrhove ili i odrvenjeli dio) koje veličine (dva lista ili 10ak cm.)?
Da li se mogu staviti u podrum bez direktne svijetlosti i u kakav supstrat (zemlja ili pijesak), u nekakvu posudu ili sve skupa u "nešto"?
Znam da je puno pitanja pa bi bio zahvalan i na nekom dobrom linku pa ću se malo potruditi!
Hvala svima!
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:44   #22
bilo je puno tema:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=178845
https://www.forum.hr/archive/index.php/t-187976.html
... sigurno ima još... malo potraži.

kako sam ja napravila živicu od ligustruma (ako ne znaš koji je to - to je ono što Zrinjevac sadi uz tramvajsku prugu): Uzela sam drvenaste stabljike (1-godišnje, dugačke 10 cm cca) i odrezala gornji dio koji je još zeljast, nekako imam osjećaj da taj dio samo guta energiju biljci, a niš koristi. U svakoj poljoapoteci i sličnim dućanima, ima supstrat za zakorjenjivanje drvenastih biljaka, to sam kupila. svaku reznicu sam umočila u taj supstrat i direktno u zemlju (napraviš malu rupu, tako da se supstrat ne obriše), nakon toga treba puno zalijevanja i na proljeće će izrasti! Naravno da će svo lišće otpasti, no tamo gdje počne rasti novo - ta se reznica primila. Sadi ih na gusto - svakih 15 cm, da bude lijepa ograda.
Ovo je meni upalilo za ligustrum, jer se on prima ko lud, a za ostale vjerojatno treba malo više pažnje i brige... sad ti je OK vrijeme, samo da potraje ovo sunce i kiša!
A na proljeće ponovi tamo gdje se reznice nisu primile.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 11:39   #23
kad orezuješ staru ogradu izdvoji zdrave grane a najbitnije je da ona na dnu ima SMEĐI dio, dakle već debelu stabljiku, nikako zelenu (mladu)!
tada to možeš staviti u vodu da se zakorjeni a možeš kupiti i hormone za rast korjenja , umočiš "ranu" biljke u prašak i zabodeš na mjesto gdje želiš da raste.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 12:35   #24
Zeke, koliko trebaš?
Ja bi trebao još o ho ho podrezati pa ne bi baš volio da svi navale :-)
deksonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:28   #25
Ja pripremio svojih 300 komada za zimu ;-)

Zeke, ako te jos zanima javi se pa ti posaljem koordinate.



http://img187.imageshack.us/img187/2460/dsc00416dc9.jpg
deksonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:23   #26
Cool
Deksonja, može, javi na pm. Hvala!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 17:51   #27
Lijeska - reznice

Pozdrav svima.

Molim vas za savjet kako bih mogao razmnoziti lijesku reznicama i kada je pravo vrijeme za to. U prilici sam nabaviti reznice lijeske koje radjaju zbilja lijepe ljesnjake, pa ih "piknuti" u dvoriste..a i sama biljka lijepo izgleda (formirana kao drvo).

Pretpostavljam da bi ih bilo dobro sada skoro uzeti.. Koliko je pupova na grancici dovoljno da se lijepo razvija? Hormonski prah da/ne?

Hvala!
Azri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 16:34   #28
Kako napraviti sadnicu?

Pozdrav,
Napravio bih sadnice od bijele trešnje i lipe.
Oba drveta su bacila mladice te bih pokušao od njih napraviti sadnice.
Ima li tko kakvih iskustava sa tim i da li je to uopće moguće?
Hvala
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 02:37   #29
Kako ne, imas dosta clanaka o tome pa proguglaj.. dosuse za bijelu tresnju jos nisam cuo..

tresnja
malolisna lipa
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 23:30   #30
plus, u Bauhausu i inim trgovinama imaš biljne hormone (tebi trebaju za polu-odrvenjele reznice, cca 80kn), a to ti sigurno bude povećalo šanse. sada samo trebaš proguglati reznice za biljke koje trebas (najcesce oko 10-15 cm duljine).
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 16:32   #31
Haj. Nisam siguran da ću dobiti odgovor ali nije teško natipkati. Dobio sam od prijatelja reznice vinove loze koja se ne šprica da posadim u novo formiranom vrtu. Kako sam totali luzer po tom pitanju sjetih se foruma i mogučeg savjeta od znalaca. Zemlja je izorana i isfrezana, reznice u pjesku i sad pitanje. Kako dalje , na koju dubinu, do koliko pupova, kako pripremiti podlogu i već što mislite da treba reči i znati. Podneblje Rijeka - Primorje. Loze sa kojih sam dobio rezanice su vrlo rodne i ukusne. Imam bijelo i crno grožđe /tj. bit će ako uspije radnja/. Pa znalci izvolite pomozite forumašu koji za mjesec dana ide u mirovinu i želi se rekreativno baviti sa svojim vrtom od 200tinjak kvadrata.
dragec52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 23:17   #32
Dragec imaš privatnu poruku
manticore2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 10:55   #33
http://pdfcast.org/pdf/vinova-loza
manticore2801 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.