Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2016., 21:52   #401
jednababaroga, imam isti problem (uz jos hrpu drugih ) i rekla bi da si sredila meniskus(e)
uzbrdo, nizbrdo koma, po stepenicama hodam tako da s obje noge stanem na jednu pa ne boli...
ne znam za sto si dobila uputnicu (RTG, CT, MR?), ako mozes svakako odi na MR
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 14:52   #402
Poslala me to snimit i da od toga moramo krenit. Sad ce se to razvuc na po godine, a ja planirala toliko trekinga kroz travanj.
Pepa, jesi se ti oporavila i koliko dugo oporavak traje.

Problem mi je sta me svakom danom sve jace boli
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 15:36   #403
moj oporavak ce trajati jos barem godinu dana...
ja sam strgala nogu, mjesta prijeloma su zarasla kako treba ali ostalo...
zbog strucne obrade u draskovicevoj jedva sam izvukla zivu glavu

nakon skidanja gipsa, ortoze, jedne ture fizikalne i bolova koji ne prestaju... napravila MR - strgani ligamenti i ruptura oba meniskusa (to je ono sto me smeta kod stepenica/uzbrdica/nizbrdica)
sve to skupa cu morati rjesavati operativno ali ne jos barem 6 mjeseci jer zbog drugih komplikacija koje sam imala nakon prijeloma ne smijem u anesteziju

nisam ti bas neka utjeha

stedi si koljeno koliko mozes - ja pazim da se ne preforsam, idem do granice boli, pazim kojom nogom radim iskorak kad se penjem a kojom kad silazim, radim na tome da se rijesim stake

nakon svih sranja grozim se operacije i oporavka
kad se sjetim kako je bilo... od atrofirane noge, ucenja hodanja, nemogucnosti ulaska u kadu...

edit: meni su prosla 4 mjeseca od loma, jos sam na jednoj staki
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:05   #404
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
moj oporavak ce trajati jos barem godinu dana...
ja sam strgala nogu, mjesta prijeloma su zarasla kako treba ali ostalo...
zbog strucne obrade u draskovicevoj jedva sam izvukla zivu glavu

nakon skidanja gipsa, ortoze, jedne ture fizikalne i bolova koji ne prestaju... napravila MR - strgani ligamenti i ruptura oba meniskusa (to je ono sto me smeta kod stepenica/uzbrdica/nizbrdica)
sve to skupa cu morati rjesavati operativno ali ne jos barem 6 mjeseci jer zbog drugih komplikacija koje sam imala nakon prijeloma ne smijem u anesteziju

nisam ti bas neka utjeha

stedi si koljeno koliko mozes - ja pazim da se ne preforsam, idem do granice boli, pazim kojom nogom radim iskorak kad se penjem a kojom kad silazim, radim na tome da se rijesim stake

nakon svih sranja grozim se operacije i oporavka
kad se sjetim kako je bilo... od atrofirane noge, ucenja hodanja, nemogucnosti ulaska u kadu...

edit: meni su prosla 4 mjeseca od loma, jos sam na jednoj staki
ti u Draškovićevoj su opća katastrofa, meni su fulali dijagnozu i tako dodatno pogoršali stanje i nisu me odmah uputili na operaciju iako mi je trebala, samo su mi puknuli longetu i zarast će kao

znam što proživljavaš, dva puta sam učila hodat (nakon ozljede i nakon operacije), sad ću morat i učit trčat
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:25   #405
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
ti u Draškovićevoj su opća katastrofa, meni su fulali dijagnozu i tako dodatno pogoršali stanje i nisu me odmah uputili na operaciju iako mi je trebala, samo su mi puknuli longetu i zarast će kao

znam što proživljavaš, dva puta sam učila hodat (nakon ozljede i nakon operacije), sad ću morat i učit trčat
slazem se, totalna su katastrofa
nakon svega mi je cak i draze da nisu skuzili ligamente i meniskuse i prtljali po tome, samo bi napravili stetu koju bi vjerojatno kasnije bilo teze popravljati nego raditi ispocetka

ono sto se na jednoj klinici NIJE SMJELO desiti je da mi nakon loma i imobilizacije kakvu sam imala nisu dali nikakvu antikoagulantnu terapiju (dobivala sam heparin dok sam bila kod njih, za doma nista - uzimala samoincijativno cardiopirin ali nije bilo dovoljno), dobila trombozu, masivnu plucnu emboliju, jedva ostala ziva
koljeno je sad u drugom planu, nadam se da ce netko dobar uspjeti to popraviti

meni noga (a i pluca ) trebaju za nekakav normalan zivot, ne bavim se sportom ali bi htjela ponovo normalno hodati, moci cucnuti itd

o odnosu lijecnika, sestara bi isto mogla dugo - prosla sam dosta bolnica, draskoviceva je dno
sorry na offu
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 23:35   #406
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
slazem se, totalna su katastrofa
nakon svega mi je cak i draze da nisu skuzili ligamente i meniskuse i prtljali po tome, samo bi napravili stetu koju bi vjerojatno kasnije bilo teze popravljati nego raditi ispocetka

ono sto se na jednoj klinici NIJE SMJELO desiti je da mi nakon loma i imobilizacije kakvu sam imala nisu dali nikakvu antikoagulantnu terapiju (dobivala sam heparin dok sam bila kod njih, za doma nista - uzimala samoincijativno cardiopirin ali nije bilo dovoljno), dobila trombozu, masivnu plucnu emboliju, jedva ostala ziva
koljeno je sad u drugom planu, nadam se da ce netko dobar uspjeti to popraviti

meni noga (a i pluca ) trebaju za nekakav normalan zivot, ne bavim se sportom ali bi htjela ponovo normalno hodati, moci cucnuti itd

o odnosu lijecnika, sestara bi isto mogla dugo - prosla sam dosta bolnica, draskoviceva je dno
sorry na offu
oćeš iskreno- bilo je dosta davno, pa se ne sjećam najbolje, ali mislim da meni nikakav antikoagulans nisu dali, čak ni heparin, stvarno se ne sjećam da su mi išta zabili u trbuh, no da sam išta kod njih popila, za doma mi isto nisu dali nikakav Andol Pro i sl.
na svu sreću, nikakvu trombozu ni emboliju nisam dobila u ta tri tjedna koliko sam imala longetu
mislim, meni je super što su oni mene pustili sa slobodnim fragmentima otrgnute hrskavice u koljenu i paralelno u prvi plan isticali parcijalnu rupturu ACL-a koja je zasigurno bila, no ona je bila samo popratna pojava koja se sa longetom sanirala, ovi fragmenti sa njom sigurno nisu izašli van tako su me i fizioterapeuti sukladno sa nalazima uvjeravali kako imam potrgani ACL, a hrskavicu nisu ni spominjali koliko su je ovi marginalizirali
i tako sam ja godinama sa tim fragmentima živjela koji su mi s vremenom počeli uništavati ostatak koljena i doveli me sa hondromalacije 2. na 4. stupanj
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 09:24   #407
mene su uvjeravali da je sve savrseno jasno i da nikakav MR nije potreban

kad sam nakon skoro dva mjeseca poslije loma pocela s fizikalnom skuzila sam da mi se koljeno kod nekih vjezbi "drobi" i da po stepenicama sa punim opterecenjem jednostavno ne ide
otisla ponovo ortopedu, napravila MR i vidjelo se pravo stanje

sto se tice antikoalugante terapije, svi lijecnici koje sam obisla kasnije (raznih specijalizacija) su se cudili kako mi nisu nista dali (radilo se o slozenom lomu i gipsu od noznih prstiju do prepone)
da ne kazem da su mi stavili toliko gipsa da su mi to (u drugoj bolnici gdje su mi gips skidali) jedva potrgali. komentar gipsera je bio da se vidi da nisu stedjeli..
kako su u draskovicevoj odradili jednostavno nije moglo proci bez problema

Zadnje uređivanje Peppa Pig : 21.03.2016. at 09:50.
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 15:24   #408
Ajme, sad ste me stvarno isprepadale.

Mozda uspijem nekako snimanje rjesiti sutra popodne. A oce li mi se uopce na snimanju ista vidit? Ili samo na magnetskoj.

Jel ima smisla ic na hitnu ili trpit i odradit jedno po jedno.

Koje je vase misljenje, da li smim ista trenirat? Inace sam 3xtjedno u teretani, a dva puta trcim
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 15:44   #409
ja bi izbacila treninge

na RTGu ce ti vidjeti ako imas kakav lom, za ligamente bi trebala napraviti MR

MR se, ako i dobijes uputnicu, u drzavnim bolnicama dugo ceka, ako mozes (financijski) napravi ga negdje privatno
cijena ti je oko 1000 kn
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 20:22   #410
Danas sam dobio slike sa RTG-a i nalaz radiologa i piše ovo (od riječi do riječi) pa ako netko zna malo više o čemu je riječ

"Na snimkama oba koljena desno koljeno je diskretno kaudalnije položeno u odnosu na lijevo. Održana širina femorotibijalnog i patelofemoralnog zgloba, zglobna tijela su sukladna. Blaga sklerozacija zglobne tibije u medijalnom dijelu. Paraartikularno ne vidi se kalcifikata."

Zna li netko, ima koji polu-doktor ovdje?
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 16:02   #411
Evo bila u radiologa jucer, danas dobila nalaz.

" ... Prikazani kostani dijelovi primjerenog su oblika i mineralnog sadrzaja. Na zglobnim tijelima tibiofemoralnog i pateloremoralnog zgloga vide se znaci pocetnih osteoartrotskih promjena, a zglobniprostor prvospomenutog zgloba, lako je suzen u medijalnom dijelu"

Poslalo me u ortopeda. Jel se iko razumi u ovo
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 19:15   #412
Danas bila u dr.
Kaze da ovo ne mora bit klasicna "babska" osteoartroza, i da moze bit od neke starije traume. A ovaj suzeni prostor da moze bit i meniskus i da bi bilo dobro otic u ortopeda sta prije, pogotovo jer mene i dalje boli. Zabranjeno trcanje do daljnjeg.
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 19:37   #413
U apoteci ima za kupiti steznik, a ima i onih sa šipkom samo je pitanje gdje. Jedan poznanik mi je davmo rekel da su mu popucali ligamenti i da bi trebao na operaciju i to odgađao dugo. Umjesto da je išao on je kupio steznik sa šipkom koji mu drzi nogu na mjestu i nisam primjetio da je šepao. Ali to je bilo davno, vjerujem da se oporavio tj otišao na operaciju. I ja sam si kupio steznik ali obican samo ga ne stavljam stalno. Ja imam staru ozlijedu tj bio davno na operaciji meniskusa sada naravno hodam normalno ali u rijetkim slucajevima ako napravin nagli pokret na stranu ili skocim nezgodno desi se da mi se u koljenu pomakne di ne treba i onda prokleto boli. Isprva malo šepam ali iduci dan sve prođe. Zato sam si kupio steznik koji ne nosim da mi drzi nogu skupa. Gle meni je doktor nakon operacije rekel da su mi u koljenu tj između dva kostiju ostranili nesto kostiju koje su mi se odvojile i da ce to popuniti hrskavica. na operaciji sam bio prije 9 godina i otad se trudim da pazim.

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 00:50   #414
Pozdrav svima, ukratko ću vam opisati svoju ozljedu koljena i situaciju u kojoj se nalazim. Nogomet(rekreativni) mi je priuštio rupturu prednjeg roga medijalnog meniskusa što mi je pokazala magnetska u Draškovićevoj. Dr. Benčić (ortoped iz spomenute bolnice) mi je preporučio da prije nego što me pošalje na operaciju probam sa fizikalnom terapijom, pa da se vidi hoće li biti kakvih poboljšanja. Na pregledu za fizikalnu, fizijatrica je pri pregledu i na temelju MR nalaza zaključila da od fizikalne terapije neću imati skoro nikakve koristi pošto mi je muskulatura nogu već dovoljno razvijena i da je jedino riješenje operacija (da bih imao ikakve šanse za ponovno bavljenje nogometom). Dobio sam preporuku od treće osobe da odem po savjet kod dr. Miškulina, kod kojega pregled košta 400kn. Zanima me vaše mišljenje o tome, isplati li se ići kod njega pošto sam pročitao dosta komentara po forumima i internetima ili kod nekog drugog u privatnu polikliniku? Svaki savjet je dobrodošao. LP
momakipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 10:16   #415
Ja ti mogu reci svoje iskustvo. Takoder imam rupturu meniska, vise se ne sjecam kojeg. Takoder sam se povrijedio na nogometu. Prosao sam fizikalnu s malim poboljsanjem. Odlucio sam se ici na operaciju, no na kraju odustao. Zasto?
Zato sto sam saznao da u tom dijelu gdje ti ociste menisk se puno vise trosi hrskavica, znatno vise, te nakon 10-15g. se potpuno unisti i dolazi do osteoartritisa. Rekao sam da mi to ne treba, nogomet mi nije toliko bitan, nije da zivim od njega i odustao od svega.
Sad radim vjezbe za noge i ne boli me, no nisam isao vise na nogomet.
Sto se tice dr. Miskulina ne bih znao. Ja sam bio u Lovranu i rekli su mi da ako mi smeta da idem operirat. Bio sam kod 4 ortopeda, svi su mi rekli isto, prvo na fizikalnu a ako to ne pomaze na operaciju.
Po meni operacija je zadnja solucija.
Pogledaj si na podtemi rekreacija neku novu metodu lijecenja koljena, spominje se medu zadnjim postovima, neki dr. iz slovenije.
Poz
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 12:15   #416
Evo mene opet, bila u ortopeda s nalazima rtg i snimkama. Ispipa mi kolino, neke puste testove radija, mislim da je spomenija laihmanov il nesto slicno test. I napisa je da je minimalno pozitivan. Po njemu je ostecenje prednjeg kriznkg ligamenta i moguce meniskusa. Bez MR ne moze nista tocno rec jer zbog toga sta su mi kvadricepsi jaki, mene ne boli "previse" pa ne moze rec koliko bi moglo biti ostecenje. Do daljnjega ne smim trcat
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 10:40   #417
Da li neko ima Artrozu koljena? Kako smiriti ono pucketanje pri hodu?
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 20:18   #418
mikrofrakture lateralnog kondura femora

Pozdrav svima,
Prvi puta sam na forumu i previše je postova da čitam sve iako sam vidio da je bilo razgovora na moju temu,pa bio molio sve koji mogu odvojiti vrijeme da daju svoje misljenje na moj problem.
18.11. prošle godine operiran sam na merkuru prvi puta ( dr.japjec) dijagnoza MR je bila Horizontalna ruptura prednjeg roga i radijalna ruptura korpusa lateralnog meniska koja doseze do donje plohe meniska. Fisure hrskavice unutarnjeg dijela medijalnog kondila i trohleje femura te obje fasete patele(hondromalacija 1.B do 2 stupnja )
Na toj operaciji učinjeno je sljedeće: Subtotalna lateralna menisektomija.
Nakon operacije pocinju prave muke sa konstantnim otekom ali bez boli. Poceo sam i trenirati ( nogomet ) nakon rehabilitacije koja je bila kvalitetna ali naravno oteklina nije otisla.
Potrazio sam drugo misljenje i obavio drugu operaciju 21.3. kod profesora Haspla na kojoj su učinjene mikrofrakture lateralnog kondila femura. Postupak bi trebao biti sljedeći 6 tj na stakama pa nakon toga 6 tj rehabilitacija i normalno se bi nakon tih 12 tj trebao vratiti sportu. E sad mene zanimaju Vaša iskustva sa istom ili sličnom operacijom? Sutra će mi biti 3 tjedna od operacije,pa me zanima koliko je Vama trajala oteklina nakon operacije,posto je meni jos uvijek naoteceno (manje nakon operacije,ali je ). Koja je vjerojatnost da se te mikrofrakture oštete,pošto sam prije par dana pao po stepenicama,i nagazio na tu nogu pa skoro cijelom težinom ( a rečeno mi je da prvih mj dana operečenje noge 5-10 kg)
Dali je ta oteklina normalna itd itd. ?
Jednostavno sam vise psihicno dotucen sa tom nogom od prve operacije do danas konstantni otek,nema boli( naravno nekad se osjeti malo sto je pretpostavljam i normalno nakon takve operacije ), a pošto živim od tog sporta nervoza je sve veća i veća svakog dana,možda se i previše operećujem ali eto.
Zato bih zamolio.sve dobre duše za savjet ili bilo kakvu pomoć.
Hvala unaprijed
miro 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 11:17   #419
Imam zezanciju s desnim koljenom već 6 mjeseci. Star sam 23 godine i bavim se rekreativno bodyweight vježbama (sklekovi, zgibovi, trbušnjaci itd.) i krajem studenog prošle godine sam za vrijeme čučnja primjetio pritisak u stražnjem dijelu koljena. Teško mi je reći da li je bila riječ o akutnoj povredi budući da nisam osjećao nikakvu bol, ali mogu se jasno sjetiti da sam tada prvi put osjetio nešto. Pričekao sam mjesec dana, radeći sve manje i manje čučnjeva i čekajući da osjećaj zategnusti prođe. U međuvremenu sam također primjetio da osjećam veći pritisak silaženjem niz stepenice te da mijenjanje smjera hoda teže pratim desnom nogom.

Kako se ništa nije dogodilo otišao sam u privatnu kliniku gdje sam obavio pregled s ultrazvukom i dobio dijagnozu, chondromalacia patele prvog stupnja. Dijagnoza je postavljena detekcijom odljeva na ultrazvuku i palpacijom koljena dok sam imao stisnutu nogu. Preporučene su mi vježbe i autologna plazma, vježbe sam probao, plazmu nisam, zbog cijene od skoro 10 000 kuna i činjenice da ne garantira poboljšanje.

Vježbe nisu puno pomogle te sam u travnju odlučio napraviti MRI koji nije pokazao nikakve akutne povrede. Također nije našao nikakvo "signifikantno" (pretpostavljam da ova riječ znači da je sve ok) oštečenje hrskavice koljena, ligamenata ili patele, dovodeći u pitanje prvu dijagnozu. Nije bilo lezija meniskusa, ali je nađen viši signal na korpusu i stražnjem rogu medijalnog meniskusa, što je opisano kao početna degeneracija (degeneracija samo u stražnjem rogu). To mi nije reklo puno, budući da tu degeneraciju ima preko 60% ljudi starijih od 20 godina, a i kasnije sam našao da je asimptotska. Sljedeće simptome koje sam primjetio su lagani pritisak u kuku i ojećaj krckanja, krckanje i tu i tamo bol u prednjem dijelu koljena, što je vjerojatno nastalo kao uzrok mojeg podsvjesnog izbjegavanja korištenja desne noge u nekim situacijama.

Sada znam da ima sto mogućih uzroka mojih problema, od probavnih bolesti do lošeg hoda. Nisam siguran što mi je idući korak, ideja mi je bila otići nekom ortopedu (dr. Žugaj mi je trenutni izbor) i vidjeti što on/ona kaže na sve to. Ima li netko na forumu ideja/iskustava/prijedloga za podijeliti?
Adanos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 16:12   #420
Imamo sličan problem druže, ja isto imam nalaz od specijalista koji kaže pozitivni znakovi za hondromalaciju patelle više desno nego lijevo. On mi je preporučio fizikalnu terapiju (mogu stic na red tek u 11 mjesecu ) i aksijalno snimanje patelle pod kutem od 30 i 60 stupnjeva sto sam i ucinio neki dan. Ja iskreno čisto sumnjam da ce ova fizikalna ista pomoc jer radim redovno sve kvalittene vjezbe za donji dio tijela i imam jake i flexibilne misice (mogu napravit špagu, istezem hamstringe redovno, kvadriceps itd).


Iskreno jedva čekam da to sve prodje sto prije da me konačno posalje na tu magnetnu i da se onda tamo vidi prava slika jer ovaj rtg je po meni bezveze.
MaurS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.