Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2016., 23:06   #1
Domovinski vs Postjugoslavenski Rat

http://i.imgur.com/vTjOfgI.jpg


Zar Domovinski rat nije jedan od "ratova" nakon "raspada" SFRJ slovenskim proglašavanjem nezavisnosti i akcije savezne vojske JNA tamo ?

U čemu je razlika kada je to podiglo toliku frku i Nazor samo to čitav dan spominje na TV emisijama ?

Meni u dokumentima ne piše nigdje da sam sudjelovao u Domovinskom ratu, nego u "obrrani suvereniteta" i da sam to sukladno propozicijama (datumima) učinio dragovoljno.

Onda je odluka Vrhovnog suda u slučaju Glavaš proglasila mene i kolege iz MUPa koji smo od početka 91. već imali prilike biti u akcijama "obrane suvereniteta" Hrvatske, de jure proglašeni "ilegalnim pobunjenicima" jer je do veljače 1992. Hrvatska formalno bila dio SFRJ i njenih institucija.

E sad ako sve ozbiljno sagledamo, kako se sutra može učenicima konkretno oreči da je pravni pojam rata :

Rat je oružani sukob između dvije ili više država, uzrokovan voljom jedne od njih, uz potrebu prinudnih mjera kojim svaka zaraćena snaga pokušava nametnuti svoju volju protivniku.

Povelja UN iz 1945. konačno zabranjuje rat kao sredstvo rješavanja međunarodnih sporova i nacionalne politike ipak povelja UN ipak dopušta urođeno pravo na pojedinačnu i zajedničku samoobranu u slučaju oružanog napada protiv nekog člana Ujedinjenih naroda, dok Savjet sigurnosti ne poduzme mjere potrebne za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti.

E sad ako Hrvatska nije bila članica UNa onda je nije nitko formalno ni mogao napasti "iznutra"..

E sad postaje komplicirano.

Molim forumaše da mi pomognu (prof dr Nazor) argumentima na kojem pravnom osnovu počiva DOmovinski rat i kako je pravno definiran u skladu s međunarodnim pravom i ratnim pravom.

Hvala na kompetentnim odgovorima


PS: Niti jednom našem časniku koji je objavio CV (bio) u sklopu NATO i EU institucija nema navoda o sudjelovanju u Domovinskom ratu. Zašto ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 01.06.2016., 23:32   #2
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
http://i.imgur.com/vTjOfgI.jpg
Zar Domovinski rat nije jedan od "ratova" nakon "raspada" SFRJ slovenskim proglašavanjem nezavisnosti i akcije savezne vojske JNA tamo ?
to je bio rat za obranu naše domovine i s pravom se zove Domovinski rat.

Quote:
U čemu je razlika kada je to podiglo toliku frku i Nazor samo to čitav dan spominje na TV emisijama ?
u nazivu koji nije samo simbolika

Quote:
Meni u dokumentima ne piše nigdje da sam sudjelovao u Domovinskom ratu, nego u "obrrani suvereniteta" i da sam to sukladno propozicijama (datumima) učinio dragovoljno.
a to što ne piše ništa ne znači

Quote:
Onda je odluka Vrhovnog suda u slučaju Glavaš proglasila mene i kolege iz MUPa koji smo od početka 91. već imali prilike biti u akcijama "obrane suvereniteta" Hrvatske, de jure proglašeni "ilegalnim pobunjenicima" jer je do veljače 1992. Hrvatska formalno bila dio SFRJ i njenih institucija.
Vrhovni sud je prekoračio svoje ovlasti. dosad sam čuo gluposti da je Hrvatska do siječnja 1992. bila dio sfrj, no veljača je nešto novo. naravno nije ni jedno točno nego do 8.10.1991.

Quote:
E sad ako sve ozbiljno sagledamo, kako se sutra može učenicima konkretno oreči da je pravni pojam rata :

Rat je oružani sukob između dvije ili više država, uzrokovan voljom jedne od njih, uz potrebu prinudnih mjera kojim svaka zaraćena snaga pokušava nametnuti svoju volju protivniku.
rat može biti i oružani sukob unutar jedne države

Quote:
Povelja UN iz 1945. konačno zabranjuje rat kao sredstvo rješavanja međunarodnih sporova i nacionalne politike ipak povelja UN ipak dopušta urođeno pravo na pojedinačnu i zajedničku samoobranu u slučaju oružanog napada protiv nekog člana Ujedinjenih naroda, dok Savjet sigurnosti ne poduzme mjere potrebne za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti.
rat je faktično stanje(sa ili bez objave rata), ne ovisi o odlukama, rezolucijama međunarodne zajednice

Quote:
E sad ako Hrvatska nije bila članica UNa onda je nije nitko formalno ni mogao napasti "iznutra"..
zar je bitna forma, nije dovoljan sadržaj sravnjenih gradova i sela diljem Hrvatske?

Quote:
E sad postaje komplicirano.

Molim forumaše da mi pomognu (prof dr Nazor) argumentima na kojem pravnom osnovu počiva DOmovinski rat i kako je pravno definiran u skladu s međunarodnim pravom i ratnim pravom.

Hvala na kompetentnim odgovorima
nije nikako definiran, tužili smo Srbiju za genocid al je nekim retardiranim objašnjenjem Srbija kao SRJ postala međunarodni subjekt tek negdje u travnju 1992. kad je osnovana srj


Quote:
PS: Niti jednom našem časniku koji je objavio CV (bio) u sklopu NATO i EU institucija nema navoda o sudjelovanju u Domovinskom ratu. Zašto ?
možda se srame sudjelovanja u Domovinskom ratu. čudan smo mi narod

ps. mislim da su ti pitanja previše čudna za jednog dragovoljca, nemoj se ljutiti
juanpablom is offline  
Old 02.06.2016., 00:09   #3
.

Fala na trudu ali "opisne" forme sam i sam svjestan, zato sam i pitao ima li netko "kompetentan" da mi objasni pravni aspekt.

Naime tvrtka xx je tijekom ustrojavanja ZNG u svojim objektima imala smještene iste i izbjeglice koje su naoružani pobunjeni srbi istjerali.

Tijekom tog perioda je tvrtka ostvarila velike dugove prema komunalnim tvrtkama, meni "dioničar" objašnjava da su morali biti prodani stranom investirotu jer su bili u ogromnim dugovima i razrušeni. Strani investitor je otpustio, rasprodao .. itd.

E sad da je proglašen rat onda bi se toj društvenoj firmi otpisali dugovi za komunalne troškove i abnormalne kamate za likvidnost i plaće jer su se zaduživali a Država je plačala troškove vaučerima sa zakašnjenjem

Mislim da tu ima neka kvaka, meni netreba ideološko lamentiranje o ovima i onima jer ja vrlo dobro u detalje znam tko je kad i kako i čime koga prvi napao um om reonu djelovanja.

Zato me interesira zašto PP Franjo Tuđman nije nikad proglasio rat osim onog poziva 5.10.1991. "
Quote:
"U ovom teškom trenutku i na povijesnoj prekretnici, pozivam vas, braćo i sestre da ispunite svoju svetu dužnost u obrani domovine. Budimo složni u borbi za slobodu naše hrvatske zemlje, našega mora i neba nad jedinom i vječnom nam Hrvatskom"
Meni je granata dan ranije pogodila u stan i razorila, stoga sam ja 4.10 vrlo dobro znao što se događa.

E sada jel to negdje formalizirano kao poziv u rat, objava rata, početak rata ozbiljno pitam ?


Meni je Banka odobrila kredit temeljem dokumentacije o tome da ga je pogodila granata, isplatila prema troškovniku i taj smo kredit otplaćivali jedno vrijeme onda je Banka poslala obavijest da se taj kredit gasi i da nismo ništa dužni, ali opet nigdje ni spomena o ratu ?

Što se tiče ratova na prostoru ex SFRJ pa zar nisu to bili
"Slovensko TO vs JLA rat"

naš Domovinski rat
(koji je kažu završio mirnom reintegracijom)

Rat u BiH s podratovima
Rat Srbi vs Muslim i Hrvati
Rat HZHB vs ABiH
Rat Srbi vs HVO
Rat u posavini
Rat za koridor
RAT NATO vs avijacija RS i tkz Krajine

Rat u SRJ
Rat NATO vs Srbija
Rat Srbija vs albanci na Kosovu

Jesam koji zaboravio ?


Isto zanimljivo pitanje, poručnik JNA prešao na našu stranu proljeće 91. dobio postavljenje i čin, zadaće, vršio obuku naših dragovoljaca pa onda na jesen se pod čudnim okolnostima predomislio, iskazao želju da se vrati, JNA ga preuzela natrag svečano, onda ga pod nerazjašnjenim okolnostima ubili.

E sad jel on bio u Domovinskom ratu ? Jel dragovoljac ? Ima li ikakva prava kao mrtav prema Zakonu o našim HRVI, mrtvi poginuli nestali zarobljeni, pravima .. (koji sad opet mijenjaju) ??
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 02.06.2016. at 00:32.
AirBag is offline  
Old 02.06.2016., 10:51   #4
Rat u BiH je samo jedan, ovi podratovi su ti malo čudni.

Imaš srpsku agresiju na BiH u kojoj nastaje HVO kao legitimna i legalna vojska RBiH. Kasnije se tu pojavljuje i ABiH.
U međuvremenu i predsjedništvo gubi legitimnost i legalnost (manjak izbora na cijelom teritoriju, prestanak mandata i odlazak članova), a nastaje i rat (odnosno agresija) ABiH na HzHB i HVO kontrolirana područja.
Pod utjecajem Amerikanaca i Njemaca (a i s prvim ofenzivnim, iako malim, akcijama HVOa), ta agresija prestaje, te se stvaraju pravne osnove za vojnu intervenciju RH u BiH.
Početak te intervencije (dolazak iza leđa Kninu) omogućuje Oluju, a njen kraj (dolazak pred Banja Luku) omogućuje svršetak Domovinskog rata, rata u BiH, Daytonski sporazum i mirnu reintegraciju Podunavlja.

Mislim da je sve kristalno jasno, da nema nikakvih sivih zona tu.
Imaš vojnu akciju NATO pakta u okvirima UNa za bombardiranje VBSa (vojske Bosanskih Srba), koja je utjecala na njihove komunikacije, ali je manje-više simbolička.
Imaš i pobunu Kladuških Muslimana protiv nelegalne vlasti iz Sarajeva.
Imaš vojne akcije u Posavini, Jajcu, Poneretlju, Srebrenici itd. Ali one su sve dio srpske agresije.

Rat u SRJ je posljedica srpskog genocida na Kosovu i NATOove intervencije tamo.

Zajednički nazivnik bi mogao biti ratovi velikosrpske agresije, jer je osnovni cilj tih ratova bio ostvariti veliku Srbiju i etnički počistiti "krive" ljude i nacije...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 02.06.2016., 11:06   #5
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
http://i.imgur.com/vTjOfgI.jpg


Zar Domovinski rat nije jedan od "ratova" nakon "raspada" SFRJ slovenskim proglašavanjem nezavisnosti i akcije savezne vojske JNA tamo ?

U čemu je razlika kada je to podiglo toliku frku i Nazor samo to čitav dan spominje na TV emisijama ?

Meni u dokumentima ne piše nigdje da sam sudjelovao u Domovinskom ratu, nego u "obrrani suvereniteta" i da sam to sukladno propozicijama (datumima) učinio dragovoljno.

Onda je odluka Vrhovnog suda u slučaju Glavaš proglasila mene i kolege iz MUPa koji smo od početka 91. već imali prilike biti u akcijama "obrane suvereniteta" Hrvatske, de jure proglašeni "ilegalnim pobunjenicima" jer je do veljače 1992. Hrvatska formalno bila dio SFRJ i njenih institucija.

E sad ako sve ozbiljno sagledamo, kako se sutra može učenicima konkretno oreči da je pravni pojam rata :

Rat je oružani sukob između dvije ili više država, uzrokovan voljom jedne od njih, uz potrebu prinudnih mjera kojim svaka zaraćena snaga pokušava nametnuti svoju volju protivniku.

Povelja UN iz 1945. konačno zabranjuje rat kao sredstvo rješavanja međunarodnih sporova i nacionalne politike ipak povelja UN ipak dopušta urođeno pravo na pojedinačnu i zajedničku samoobranu u slučaju oružanog napada protiv nekog člana Ujedinjenih naroda, dok Savjet sigurnosti ne poduzme mjere potrebne za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti.

E sad ako Hrvatska nije bila članica UNa onda je nije nitko formalno ni mogao napasti "iznutra"..

E sad postaje komplicirano.

Molim forumaše da mi pomognu (prof dr Nazor) argumentima na kojem pravnom osnovu počiva DOmovinski rat i kako je pravno definiran u skladu s međunarodnim pravom i ratnim pravom.

Hvala na kompetentnim odgovorima


PS: Niti jednom našem časniku koji je objavio CV (bio) u sklopu NATO i EU institucija nema navoda o sudjelovanju u Domovinskom ratu. Zašto ?
Kao branitelj imaš ISKAZNICU Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata....zatim okreni i pročitaj. Ponovno piše...pozzz
dominik01 is offline  
Old 02.06.2016., 12:05   #6
Odlična tema

Samo mala napomena autoru da je zaboravio jedan rat, izmedju makedonske vojske i etničkih Albanaca iz Makedonije.

Ja bi ovako podijelio ratove.....

Rat u Sloveniji izmedju Jna i Slovenske TO.

Rat u Hrvatskoj izmedju hrvatske vlasti i JNA potpomognute lokalnim srbima.

Rat izmedju hrvatske vlasti i etničkih Srba iz Hrvatske.

Rat izmedju Bosanskih Muslimana/Bošnjaka i Hrvata s jedne strane i Srba s druge strane.

Rat izmedju Bošnjaka i Hrvata iz BIH.

Rat izmedju Bošnjaka i Srba.

Rat izmedju ponovno združenih Hrvata i Bošnjaka s jedne strane i Srba s druge strane.

Rat izmedju NATO pakta i bosanskih srba.

Rat izmedju vlasti SRJ i Albanaca s Kosova.
Rat izmedju vlasti SRJ i NATO pakta koji je pomaga kosovskim albancima.

Rat izmedju makedonske vlasti i etničkih albanaca iz Makedonije.

Kao što vidimo, zapravo su svi ratovali protiv svakoga..

Ratovi su trajali u razdoblju od 10 godina, poginulo je oko 250000 ljudi, preko pola milijuna ranjenih, 5-6 milijuna izbjeglica. Izravna ratna šteta se procjenjuje na desetine milijardi dolara, neizravne štete se mogu procijeniti u bilijardama dolra...
Nosonja_ is offline  
Old 02.06.2016., 12:38   #7
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Mislim da tu ima neka kvaka, meni netreba ideološko lamentiranje o ovima i onima jer ja vrlo dobro u detalje znam tko je kad i kako i čime koga prvi napao um om reonu djelovanja.

Zato me interesira zašto PP Franjo Tuđman nije nikad proglasio rat osim onog poziva 5.10.1991.
Mislim da je, legalno, poanta u dvije stvari.

1) 1991. RH nije imala kome proglasiti rat jer je, pravno gledano, bila u sastavu SFRJ do 8. 10. '91, a međunarodno je priznata tek početkom '92. Naravno, to ne može spriječiti RH da proglasi rat (kome? ostatku SFRJ?) nakon 8. 10., ali mislim da to nije bilo politički oportuno, tj. izazivalo bi se vraga.

2) Objaviti rat RSK bi joj dalo neku vrstu legitimiteta, a službena linija RH je da su područja RSK pod ilegalnom pobunjeničkom okupacijom te nema nikakvog priznavanja njenog suvereniteta nad tim područjem. U građanskom ratu nema objave rata, a sukob na relaciji RH-RSK nakon Sarajevskog primirja ima sve odlike zamrznutog građanskog rata (u kojem je jedna strana proxy strane sile).

Sad, jesu li postojali i neki drugi, prikriveni razlozi, ne znam.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U međuvremenu i predsjedništvo gubi legitimnost i legalnost (manjak izbora na cijelom teritoriju, prestanak mandata i odlazak članova), a nastaje i rat (odnosno agresija) ABiH na HzHB i HVO kontrolirana područja.
Franjo dindu nuffin! He's a good boy.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Old 02.06.2016., 13:04   #8
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Domovinski rat je bio "Gradjanski rat"
https://sh.wikipedia.org/wiki/Gra%C4%91anski_rat
Još jednom, to je laž.
U trenutku početka Domovinskog rata, SFRJ (po rezultatima Badinterove komisije), nije više postojala.
Uništio ju je Milošević, ukidanjima raznih APova, provalama u narodnu banku...
Nije bilo nikakve secesije.

@Nosonja, nula bodova.
Vojna intervencija u nekom ratu ne znači novi rat. Neki rat može imati faze i to je to.
Npr. Domovinski rat je čista agresija Srbije (i CG) na RH.
To što ima i elemente terorizma i pobune u kojoj su sudjelovali lokalni kvislinzi (većinom srpske nacionalnisti) ne mijenja stanje stvari.
@Zami;
1) da bude građanski rat, trebaš imati državu u kojoj se građanski rat vodi. Jugoslavije nema, a lokalni Srbi su pijuni kojima se upravlja iz Beograda.
2) Francek je dobil rat. A u odnosu na BiH je bio prenaivan.
Pazi, HVO oslobodi Mostar, ABiH uopće nema tamo, HVO trenira lokalne muslimane (i izbjeglice), oni napadnu, pa je onda HVO agresor
Trebamo li proći ostatak fronti, od enklava središnje Bosne, do onih konjičkih sela koje su zeleni počistili ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 02.06.2016., 13:09   #9
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Kao branitelj imaš ISKAZNICU Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata....zatim okreni i pročitaj. Ponovno piše...pozzz
Da piše da ona dokazuje "status branitelja iz Domovinskog rata" uz predočenje osobne.. U rješenju HRVI mi fino piše "obrana suvereniteta" a ne "rat"

Ti mi dokumenti nigdje ne objašnjavaju traženo razjašnjenje.



Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Mislim da je, legalno, poanta u dvije stvari
Dva vrlo razumna razloga ..

Evo čitam Wiki kaže:

Definicija:

Domovinski rat bio je obrambeno-osloboditeljski rat za neovisnost i cjelovitost hrvatske države protiv agresije udruženih velikosrpskih snaga – ekstremista u Hrvatskoj, BiH (posebice Republike Srpske), JNA te Srbije i Crne Gore.

Za početak kaže: "više kriterija" !

17. kolovoz 1990. (1. izbijanje velikosrpske pobune i intervencija JNA prema MUP helikopterima) ili
1. ožujak 1991. (Bitka za Pakrac) ili
31, ožujak (Krvavi Uskrs)

Za kraj se kaže: "više kriterija"

12. studenog 1995. Erdutski sporazum ili
14. prosinac 1995. potpisivanje Daytonskog sporazuma ili
31. prosinca 1995. kad je obranu Du. zaleđa preuzeo HVO a HV se povukao ili
15. siječnja 1998. Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja


Evo vidim da se ova ista tema zanimljivo raspravljala 2008. ovdje na Forumu, pa ću malo pročitati diskusiju.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=385357&r=archive
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 02.06.2016., 13:18   #10
Zao mi je sto je doslo do toga rata. Taj rat je bio cista kupoprodaja. Totalno bezpotreban. Evo jedan primjer.

Brat mi je ratovao svojevremeno. Armija Republike srpske zauzima Drvar, teskom borbom. Nakon tri sata slijece helikopter. Zadrzava se dva sata i nakon toga naredjuju povlacenje. ljudima nije bilo jasno sto se povlace jer protivnicka vojska je bila razbijena, a prijetnja nije postojala.
Uglavnom mi Srbi smo ispali budale. Ili nemoj ratovati ili zivaj sve Srbe da ratuju.
Irineius is offline  
Old 02.06.2016., 14:00   #11
Domovinski vs Postjugoslavenski Rat

Diže se frka sa razlogom . Postjugoslavenski rat znači građanski rat , znači rat unutar jedne države .Znači da nema agresije a to nije točno i to je strašan revizionizam .

Domovinski rat je povijesna činjenica , oslobodilački rat i borba za slobodu protiv agresije serva.

I svaka čast Nazoru . Ovo je strašno u kakvom društvu živimo . Još nismo niti sahranili sve vitezove koji su položili život na oltar Domovine a razno razna govna pokušavaju izjednačiti krivnju i obezvrijediti njihovu žrtvu . Sramota . A sve fino upakirano u urbano/liberalno/humanistički paket koji im sa smiješkom najgori mrzitelji Hrvatske poklanjaju a mediji upumpavaju direktno u venu .
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 02.06.2016., 14:04   #12
Znači s međunarodnog stajališta kod nas je bila "kriza u Jugoslaviji", dakle "građanski rat" onda nekoliko fakata koje nas definiraju:

Krajem 1991. Badinterova komisija UNa donosi zaključke: SFRJ zadržala svoj međunarodni subjektivitet, naročito u međunarodnim organizacijama, republike su izjavile želju za nezavisnošću:

Hrvatska, referendumom održanim 19. svibnja 1991. Na referendum je izašlo 83,56 posto birača. Njih čak 94,17 posto izjasnilo potvrdno na prvo pitanje koje je glasilo:

Quote:
1. Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rješenje državne krize SFRJ)?”
Nakon referenduma, Hrvatska je objavila Deklaraciju o nezavisnosti, 25. lipnja 1991. koja je suspendirana na tri mjeseca i potvrđena je 8. 10. 1991. nakon "napada na Banske dvore"

U deklaraciji smo se pozvali na:

Quote:
Polazeći od trinaeststoljetne drevno-pravne tradicije na tlu izmedu Jadrana, Drave i Mure, hrvatski narod je sačuvao samosvijest o vIastitom identitetu i o pravu na samobitnost i neovisnost u samostalnoj i suverenoj državi Hrvatskoj. Stjecajem povijesnih okolnosti. nalazeći se na razmeđu istočnog i zapadnog kršćanstva dviju često suprotstavljenih civilizacija i kultura te različitih političkih, gospodarskih i inih interesa, hrvatski je narod stoljećima branio svoju narodnu državu, a time i narode zapadno od svojih domovinskih granica, Hrvatski je narod bio pod vlašću hrvatskih narodnih vladara te Hrvatskoga sabora samostalan ili pak u personalnim i ugovornim unijama i državno-pravnim savezima s drugim narodima, ali uvijek budno pazeći na očuvanje svoje drevne samobitnosti i suvereniteta Hrvatski narod sačuvao je i u najtežim potvijesnim uvjetima dio svoga nacionalnog prostora i glavni grad Zagreb sa svim obilježjima hrvatskoga drževnog suvereniteta čuvari i nositelji kojega bijahu - nakon narodnih vladara - Hrvatski sabor i hrvatski banovi koji imaju ovlasti podkraljeva u vrijeme kada je Kraljevina Hrvatska bila udružena s drugim državama Hrvatski je sabor očuvao predaje o hrvatskom povijesnom pravu i održao hrvatsku državnu samobitnost tijekom sveukupne povijesti. po čemu je hrvatski narod jedan od najstarijih državotvornih povijesnih naroda Europe
Onda se spominje "konflikt":

Quote:
Danas smo suočeni i s pokušajima da se organiziranim odmetništvom i terorizmom, poticanim izvan Republike Hrvatske narušava ustavni poredak i integritet Republike Hrvatske, štoviše. da se spriječi provedba volje hrvatskoga naroda i svih građana Republike Hrvatske koja je očitovana na izborima i ozakonjena u Ustavu Republike Hrvatske, a osobito na referendumu za suverenost, neovisnost i samostalnost u odnosu na druge republike SFRJ i ostale susjedne države. Hrvatski je narod zajedno sa svim građanima koji Republiku Hrvatsku smatraju svojom domovinom odlučan da svim snagama brani svoju samostalnost i teritorijalnu cjelovitost od bilo čije agresije.

I evo !!

Ja sam sada miran !

Pronašao sam temelj u rečenici " Hrvatski je narod zajedno sa svim građanima koji Republiku Hrvatsku smatraju svojom domovinom[B] odlučan da svim snagama brani svoju samostalnost i teritorijalnu cjelovitost od bilo čije agresije."

Eto temeljem toga sam sudjelovao u "obrani od agresije na samostalnost i teritorijalnu cjelovitost" od agresora, jer 1991/1992. nije bilo Zakona o pravima Branitelja..koji je definirao "dragovoljce i učesnike Domovinskog rata"

Badinterova je komisija 10.12.1991. zaključila:

1. Jugoslavija je u procesu raspadanja.
2. Da je na republikama da jrješe one probleme državne sukcesije koji proizilaze iz procesa
3. Da one republike koje žele zajednički u novu asocijaciju to naprave po svom izboru.

Doduše nisu zaključili da je u SFRJ "građanski rat" niti da je Republika Hrvatska "u ratu"
nego su to nazvali "proces raspadanja".

Temeljem toga je uslijedila rezolucija UN 753 kojom je Hrvatska (paralelno sa SLO) primljena u punopravno članstvo na sastanku 18. svibnja 1992.

Povodom prijama 22. svibnja na skupštini UNa, naš predsjednik je među ostalim tada izjavio:

Quote:
Današnjim danom Hrvatska je zadobila svoj međunarodni legitimitet. Njezina zastava, koja je svetost svakom hrvatskom čovjeku, jer je zbog nje bio osuđivan i proganjan u tuđinu, vijorit će se odsada slobodno pred zgradom OUN-a, i svuda po svijetu, s posvetom i međunarodnoga priznanja
Zatim po prvi puta službeno se spominje RAT ali u ovakovom obliku i nazivu:
Quote:

Hrvatskoj je bio nametnut rat jugo-komunističke armije i srpskog imperijalizma za restauraciju komunizma i osvajanje hrvatskih područja
. U tom ratu, u kojem se hrvatski narod našao goloruk naspram tehnički nadmoćne oružane sile JA, Hrvatska je, obranivši svoju slobodu i demokraciju, stekla i međunarodno priznanje na putu u punopravno članstvo u KESS-u i u OUN-a. Taj rat, međutim, još nije posve okončan, osobito stoga što su ga izazivači proširili i na susjednu Bosnu i Hercegovinu, usprkos angažiranju EZ-a i Vijeća sigurnosti OUN-a.
Taj dio završava:

Quote:
Osim toga, Hrvatska apelira na najviša tijela svjetske organizacije, da zajedno s EZ-om i KESS-om, poduzmu odlučnije i djelotvornije korake radi neodložnog okončanja rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, radi uspostave mira i stabilnog međunarodnog poretka u ovom dijelu svijeta.
U završnom dijelu kaže, zanimljivo za današnju političku situaciju i stav Hasanbegovića koji kao "štuje" Tuđmana:

Quote:
"Hrvatski je narod i sam u Drugom svjetskom ratu dao znatan prinos borbi protiv naci-fašizma koji je ugrozio demokratski poredak Europe i svijeta. (S ponosom mogu pripomenuti da sam i sam kao mlad čovjek i sudjelovao u tom ratu protiv fašizma). "
Evo koga zanima čitav govor PHP FT

Onda ne vidim razlog osim pravnih "začkoljica" da se i formalno nije nikad u Hrvatskoj proglasio rat i ratno stanje .. !?!

Dok su ove druge pravne stvari oko naknade štete koja se dogodila u to vrijeme dosta "tricky" i tu nisam na svom terenu pa ima dosta pravnih mišljenja koja ozbiljno uzimaju status Republike Hrvatske od SFRJ do samostalnosti.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 02.06.2016., 14:32   #13
Nema sumnje da je na Hrvatsku bila izvršena vanjska agresija. Pitanje je samo je li agresor bila Srbija ili Jugoslavija. To je važno pitanje za Hrvatsku jer mi se čini da u tom pogledu u glavama dijela naših političara, koji su si uzeli za pravo da budu ekskluzivni tumači nacionalne povijesti, vlada popriličan kaos.
Liudewitus is offline  
Old 02.06.2016., 14:39   #14
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post


Franjo dindu nuffin! He's a good boy.
He did something that is for sure..

Primjerice obuka i naoruzavanje u Rijeci i Zagrebu 17 slavne krajiske,koja je dolaskom u BiH krenula na Hrvate Lasvanske doline..

Pustio oruzje TO,kasnije Armiji BiH..
Zbrinuo Bosnjacke izbjeglice..
Lijecio ranjenike Armije BiH u Hr bolnicama..

But then again he also did nothing,for example..

Nije hermeticki zatvorio granicu prema Armiji..
Nije poslao pomoc u sukobu sa Armijom..
Nije sprijecio dolazak dobrovoljaca sa bliskog istoka..
Nije sprijecio dotur oruzja..

Sad ovisi kak gledas na sve to..Ako di za Armiju Franjo is a good boy
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Old 02.06.2016., 15:10   #15
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Odlična tema

Samo mala napomena autoru da je zaboravio jedan rat, izmedju makedonske vojske i etničkih Albanaca iz Makedonije.

Ja bi ovako podijelio ratove.....

Rat u Sloveniji izmedju Jna i Slovenske TO.

Rat u Hrvatskoj izmedju hrvatske vlasti i JNA potpomognute lokalnim srbima.
....
Ratovi su trajali u razdoblju od 10 godina, poginulo je oko 250000 ljudi, preko pola milijuna ranjenih, 5-6 milijuna izbjeglica. Izravna ratna šteta se procjenjuje na desetine milijardi dolara, neizravne štete se mogu procijeniti u bilijardama dolra...
što se tiče boldanog zaboravio si dodati srbijansku TO u kooperaciji sa jna i razne srpske paramilitarne postrojbe (razni šešeljvci, orlušine tigrići i sl).
poginulih je vjerojatno upola manje od 250 000.
i zaboravio si dodati rat između Hrvata i Srba u BiH, dok su Muslimani još nosili titine slike i kleli se u jna

Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
...
Onda ne vidim razlog osim pravnih "začkoljica" da se i formalno nije nikad u Hrvatskoj proglasio rat i ratno stanje .. !?!

Dok su ove druge pravne stvari oko naknade štete koja se dogodila u to vrijeme dosta "tricky" i tu nisam na svom terenu pa ima dosta pravnih mišljenja koja ozbiljno uzimaju status Republike Hrvatske od SFRJ do samostalnosti.
zašto si toliko zapeo za objavu rata?pa nije rat objava nego faktično stanje

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.06.2016. at 17:28. Reason: spajanje
juanpablom is offline  
Old 02.06.2016., 16:19   #16
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nema sumnje da je na Hrvatsku bila izvršena vanjska agresija. Pitanje je samo je li agresor bila Srbija ili Jugoslavija. To je važno pitanje za Hrvatsku jer mi se čini da u tom pogledu u glavama dijela naših političara, koji su si uzeli za pravo da budu ekskluzivni tumači nacionalne povijesti, vlada popriličan kaos.
Jugoslavija izvršila agresiju na Hrvatsku
Nosonja_ is offline  
Old 02.06.2016., 17:46   #17
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Jugoslavija izvršila agresiju na Hrvatsku
Kako djeci u školi objasniti tko je napao Hrvatsku?
Liudewitus is offline  
Old 02.06.2016., 17:49   #18
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
1) da bude građanski rat, trebaš imati državu u kojoj se građanski rat vodi. Jugoslavije nema, a lokalni Srbi su pijuni kojima se upravlja iz Beograda.
Em imaš Jugoslaviju '91, em imaš Hrvatsku u kojoj se vodi rat. Hrvatski Srbi su bili građani SR Hrvatske, čija je RH pravna sljednica, i pobunili su se protiv vlasti te iste države - građanski rat. To što su bili pijuni (proxy, rekao sam to) nije bitno. 1991. rat ima elemente otvorene agresije, što je najočitije na istočnoslavonskom bojištu, ali nakon Sarajevskog primirja i povlačenja JNA ostaju samo snage lokalnih Srba (i ponekad VRS, koja doleti tu i tamo).

Quote:
2) Francek je dobil rat. A u odnosu na BiH je bio prenaivan.
Pazi, HVO oslobodi Mostar, ABiH uopće nema tamo, HVO trenira lokalne muslimane (i izbjeglice), oni napadnu, pa je onda HVO agresor
Trebamo li proći ostatak fronti, od enklava središnje Bosne, do onih konjičkih sela koje su zeleni počistili ?
Stvarno mi se ne da ulaziti u te nacionalističke mitomanije jer mi cilj nije braniti Armiju, pa mi je sasvim svejedno tko je prvi upucao koga, a bilo je svejedno i tadašnjim akterima. Međutim, tvrditi da Hrvatska (elem Franjo & Gojko) nije imala prste u čerečenju BiH može samo netko tko je slijep pored zdravih očiju Mislim, sama činjenica da je postojalo nešto što se zvalo Hrvatska Republika Herceg-Bosna...

Što se čišćenja tiče, spomenuo bih samo Ahmiće i Heliodrom, da ne moram dalje. Ćao.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Old 02.06.2016., 18:32   #19
Ah, vidim i dalje sustavne pokusaje omalovazavanja DR. Nazor je u pravu.

Mozemo i analogno: zasto onda balkanske ratove ne zovemo "postosmanski ratovi" ?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 02.06.2016., 19:13   #20
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ah, vidim i dalje sustavne pokusaje omalovazavanja DR. Nazor je u pravu.

Mozemo i analogno: zasto onda balkanske ratove ne zovemo "postosmanski ratovi" ?
evo i ustaške moderatorice kojoj smeta i sam spomen Jugoslavije, ne da je antijugoslavenski nastrojena nego želi zabraniti njen spomen i tako je izbrisati iz povijesti, barem na ovom forumu

Zašto se balkanski ratovi ne zovu postotomanski? Pa valjda zato zato jer su MEDJUNARODNO PRIZNATE države Grčka, C.Gora, Srbija i Bugarska ratovale protiv Osmanskog carstva
Nosonja_ is offline  
Received Infraction
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.