Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2012., 11:37   #641
bolje da se pobrinu za ovakve(druga polovica osobito zanimljiva) stvari, a ne za rasprodaju...
__________________
pridruzite se akciji "Pedofilija", posaljite mail za prikazivanje dokumentarca "Deliver us from evil" na nekoj od HR TV postaja, HR titlovi. (Suma Sumarum)
slaven0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:21   #642
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Tko je najpovoljniji - odlučiti će se na javnom natječaju. Ukoliko taj natječaj nekoga preferira, to nije sukladno Ustavu, a i kažnjivo je po Zakonu o javnoj nabavi. A kako želimo provođenje prava, onda se time ne treba baviti. Takozvane "korisne malverzacije" su izmišljotina socijalizma.



Postoje javno-privatna partnerstva, postoji osim najjeftinije ponude i ekonomski najpovoljnija ponuda (koja uključuje i npr. višegodišnje troškove održavanja, i unutar toga se da - kupuje najpovoljnije. A na Končaru je da se tu radi prednosti koje ima na domaćem tržištu (jezik, blizina pogona, poznavanje lokalnih specifičnosti) uklopi bolje nego Siemens. A na državi je da postavi sustav javne nabave koji ne gleda samo trenutnu cijenu, nego sve, uključujući i brzinu održavanja, dostupnost dijelova i ostalo. A u sklopu tih pravila - svima su vrata otvorena.

A Končar je gubio dobrim dijelom i jer dosta gradova gdje se kandidirao imaju tramvaj normalnog kolosjeka. Naravno da je bilo i igara protiv njega, no to bi se trebalo promijeniti kada uđemo u EU.

Postoje djelatnosti u koje se država treba petljati svojim firmama - recimo izgradnja pruga ili plovnih kanala, ali tu ne spadaju police osiguranja vozila.



Pa, evo za nepune četiri godine su parlamentarni izbori, predlažem da se aktiviraš u nekoj stranci koja će se baviti "hlađenjem" slobodnog tržišta, ovako unaprijed - treba vam 101 zastupnik, jer bi trebalo promijeniti Ustav.
Jako lijepo napisano. Javni natječaj se lako "složi"tako da dobije onaj koga se preferira i to u Europi prolazi bez problema. ili se navedu specifikacije ili čak i postotak udjela domaćeg (ili europskog ako je u pitanju EU) udjela u prozvodu. Čak se natječaji i poništavaju ako se onaj koji se "slagao" uvjete malo za.ebao. Nikad nisi čuo za to?

I ovo je više nevjerojatno da spominješ aktiviviranje u nekoj stranci. Pa čovjek ti baš na ovoj temi (a obzirom da si supermoderator i aktivan si na temi, sumnjam da si to propustio vidjeti) dade link u kojem Milanović prije izbora kaže da nema prodaje državne imovine a onda samo par dana nakon dobijanja vlasti, imamo sasvim drugu priču. Pa što narodu nisu prije izbora najavili koje će poteze povlačiti?

I otkud to da je netko protiv slobodnog tržišta ako kaže: nemojmo prodavati ono što donosi ili može donijeti gotovo sigurnu dobit u uvjetima korektnog upravljanja. Ja sam npr. da se prodaju brodogradilišta. izmijenile su se sve moguće vlade i ni jedna nije bila u stanju ih dovesti u stanje pozitivne bilance. Nakon prodaje će brodogradnja vjerojatno preživjeti u nekom smanjenom obimu.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:32   #643
odgovor na pitanje što je strateški interes države mogao bi se potražiti u odgovoru na pitanje "što je javni interes".

ako je javni interes da imamo sigurne granice (a jest), onda ćemo imati vojsku bez obzira što je to samo trošak, i što u tome nema profita. ako je javni interes da ćemo imati obranu od poplave, ili službu spašavanja - bez obzira što to više košta nego donosi dobiti - onda će to biti u državnoj upravi ili javnom sektoru.

javni interes može se zadovoljiti i regulacijom određene djelatnosti, neovisno čiji kapital je iza nje. npr., poštanskih i TK djelatnosti, zaštite potrošača, poslovanja s hranom, otrovima i sl.

vidim da je jedan broj forumaša sklon proglasiti sve moguće javnim interesom. što je opasno. tako se netko može zaletiti i proglasiti javnim interesom i upravljanje nekretninama ili odgoj djece. pa će se posljedično za svako raspolaganje nekretninom morati ići u općinu da se pita je li to u redu da se proda neki vinograd. ili ako želiš da ti dijete ide u neku školu ili da se liječi od nečega - odi u centar za soc. rad po štambilj za to.

zamislite se ljudi koliko je dobar taj etatizam i ta "svetost" države za koju se zalažete. država, za sve praktične potrebe, znači neki branko brankić iz HSLS ili SDP ili HDZ-a koji radi neke poslove u nekom ministarstvu, općini, agenciji.

javni interes, strateški interes, ili kako to već želite nazvati - je nešto što je rijetko, što treba rijetko upotrebljavati i u tu može spadati samo ono najvažnije oko čega se svi u jednom društvu mogu dogovoriti. pretjerana upotreba ovih eufezama "javni interes", "strateška djelatnost" može dovesti samo do političkog, ekonomskog i svakog drugog nasilja od strane države prema pojedinicu i njegovim pravima da se udružuje i odlučuje sam za sebe.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:39   #644
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ja sam npr. da se prodaju brodogradilišta. izmijenile su se sve moguće vlade i ni jedna nije bila u stanju ih dovesti u stanje pozitivne bilance. Nakon prodaje će brodogradnja vjerojatno preživjeti u nekom smanjenom obimu.
a može li prodaja brodogradilišta, bez ovih uvjeta:
-moraš plaćati koncesiju u visini 50% dobiti, čak i kad dobiti nema
-moraš zadržati sve radnike, u roku od 5 godina,
-ne smiješ se baviti na onome što si kupio ničim drugim osim brodogradnje

tako kako su formulirani ti natječaji, samo idiot bi to kupio pod tim uvjetima, i preuzeo socijalnu funkciju države.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:42   #645
Točno je da je - možda - pametnije zadržati neko poduzeće koje dobro radi, nego ga pošto-poto prodavati. Ali eto, s brodogradilištima si dao dobar primjer!

Žalosna činjenica je ta da mi našim resursima loše upravljamo. Nekoliko postova ranije dat je primjer HPB-a, uredno su nanizani poslovni rezultati i kumulativni gubitak. I sad, imati jednu banku čiji je potencijal na tržištu nebitan, koja nije nikakav jači igrač, ali je držati zato da bi u javnosti mogli vrištati da imamo "našu banku"...Koja prži milijune...Oprostite na pitanju, ali - zašto?????

Croatia osiguranje - prilično mi je dobor poznato njihovo poslovanje, kao i naštimavanje bilanci putem revaloriziranja vrijednosti nekretnina itd. itd. Pa onda kad se još stavi u neki omjer dobiveno/uloženo, odnosno profitabilnost poslovanja CROSIGA, pa kada se to usporedi sa drugima, dolazi se do toga da se i tu "prži" lova.

Kod nas je, na žalost, kriterij uspješnosti poduzeća u vlasništvu države da ostvaruje dobit. Koliku? Nebitno! Pa još ako se o tom poduzeću (ili Upravi) lijepo piše u novinama, eto uspješnog poduzeća kojeg nikako ne treba prodavati!!!!! To što je povrat na kapital, recimo, 0,5% godišnje...Koga to još zanima?!?!?!?



Dakle, poduzećima u državnom vlasništvu bi se moglo i trebalo bolje upravljati, ali - eto, ne ide. I zato ih trebamo prodati. A onim što je STVARNO strateško - time bolje upravljati.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 16:09   #646
Quote:
KvaziProvokator kaže: Pogledaj post


SALDO: 1.018.210.000 kn BRUTO dobiti u od 2000-2010.

Inače, Hrvatska ima 80% dionica CO (tj. Hrvatski fond za privatizaciju) (253 961 dionica). Vrijednost tih dionica je ukupno 355 545 400 kn.
Znači, po mojoj logici, u suštini, mi ćemo prodati te dionice i novi vlasnik će za 5 godina isplatiti sve troškove i biti u dobitku.
Mislim da vlada ima 51 % dionica jer čini mi se da su 29% prodali za dug umirovljenicima, možda sam u krivu. Bez obzira na to mislim da bi vrijednost firme trebala biti 10X prosječna brutto dobit u zadnjih 5 godina, realno bi bilo da se postigne ta cijena, a ne ona knjigovotstvena ili sa burze. Nije loše uzet taj novac odmah ako ga dobro investiraju, ako ide u financiranje deficita onda je katastrofa. S druge strane definitivno je to sada krivo vrijeme za prodaju s obzirom na stanje na tržištu kapitala, ali satisfakcija bi bila kada bi dionice kupili naši mirovinski fondovi.
Sax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 16:14   #647
Može jedno proročanstvo, ako će HPB ić u prodaju na kraju će ju kupit Turci.
Sax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 13:30   #648
Idu Turci, vise im...


Sablje!!!!!
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 13:59   #649
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
a može li prodaja brodogradilišta, bez ovih uvjeta:
-moraš plaćati koncesiju u visini 50% dobiti, čak i kad dobiti nema
Sjajna konstrukcija. Koliko točno iznosi tih 50% od 0, a da bude veće od 0?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 14:55   #650
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Sjajna konstrukcija. Koliko točno iznosi tih 50% od 0, a da bude veće od 0?
koncesiju moraš plaćati uvijek. u dobrim godinama, kad ide i kad dobiti ima, koncesija pojede 1/2 otprilike
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 15:56   #651
Quote:
Sax kaže: Pogledaj post
Mislim da vlada ima 51 % dionica jer čini mi se da su 29% prodali za dug umirovljenicima, možda sam u krivu. Bez obzira na to mislim da bi vrijednost firme trebala biti 10X prosječna brutto dobit u zadnjih 5 godina, realno bi bilo da se postigne ta cijena, a ne ona knjigovotstvena ili sa burze. Nije loše uzet taj novac odmah ako ga dobro investiraju, ako ide u financiranje deficita onda je katastrofa. S druge strane definitivno je to sada krivo vrijeme za prodaju s obzirom na stanje na tržištu kapitala, ali satisfakcija bi bila kada bi dionice kupili naši mirovinski fondovi.
Svi gledate dobit, a zaboravljate da postoje i drugi pokazatelji. Pogledajte tržišni udio kako fino pada...

2000. 51,6
2001. 49,7
2002. 46
2003. 43,4
2004. 41,3
2005. 38,4
2006. 36,1
2007. 34,2
2008. 33,5
2009. 32,2
2010. 31,4

U 10 godina spržili 20% tržišnog udjela. Uistinu sjajno.

A pogledaj povrat na kapital:

2004. 13,2
2005. 11,9
2006. 11,8
2007. 11,0
2008. 5,6
2009. 4,5
2010. 2,6

Fantastičan uspjeh! Ovo se zove prženje vrijednosti dioničara.

I ne određuje se vrijednost neke firme po onome kako je poslovala u prošlosti, već po tome što se s tom firmom može napravati u budućnosti. Samo ova dva pokazatelja pokazuju da je nešto trulo u državi Danskoj. A vrlo je vjerojatno da se još koji skriveni kostur nalazi u bilancama.

Ovo jednostavno treba prodati, jer za koju godinu će biti kuku-lele.
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:09   #652
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Hrvatski građani imaju preko 120 milijardi kuna štednje. Dakle, ako samo svakog 10-tog ili 15-og štedišu uvjeriš da uloži svoje novce u profitabilno CO ili HPB (već sam predložio - otvoreni investicijski fond "Kupujmo hrvatskoj"), uredno hrvatski građani, ako žele, mogu to kupiti... Štednja građana je samo prošle godine narasla cca. 8 milijardi kuna.
Iliti "put your money where your mouth is". Ovi koji žele svojom lovom kupovati vlasničke udjele u firmama čak i ne moraju čekati prodaju od strane hrvatske vlade. Evo nedavno je prodavan hrvatski ogranak Volksbank-a. Sada se prodaje OMV Hrvatska, a uskoro će Austrijanci prodavati i Hypo. Pa tko voli nek u to uloži svoj novac.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 14:48   #653
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Kad u javnost izađu detalji o pljačkama i muljažama u CO bit će to najveća afera u Hrvatskoj do sada !

http://www.mojnovac.net/forumi/showp...postcount=9530
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 14:30   #654
Da, ovo je dobar post. Nažalost, misli da je situacija u Croatia osiguranju upravo takva. Zato se kupci baš i nisu polomili za zadnje privatizacije - ili bolje rečeno za zadnjeg pokušaja privatizacije.
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 14:42   #655
Quote:
Sax kaže: Pogledaj post
Bez obzira na to mislim da bi vrijednost firme trebala biti 10X prosječna brutto dobit u zadnjih 5 godina, realno bi bilo da se postigne ta cijena, a ne ona knjigovotstvena ili sa burze.
Da povrat investiranog ce doci iz proslosti i to 10x uvecane BRUTTO proslosti.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 23:46   #656
Bez obzira na sve HPB i CO se ne smije prodavati. Ako nešto u državnoj tvrtci ne štima i rade se gubitci nek maknu gubitaše i stave nove, sposobne ljude da vode te tvrtke. Čemu kupiti samo poreze kad možeš dobiti puni kolač? A puni kolač bi teoretski trebao puniti proračun što za posljedicu ima manje troškova, poreza i drugih nameta za ostale tvrtke i pučanstvo.
llepu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 01:29   #657
Novi i sposobni ljudi ne ide u istu rečenicu s političarima. Profit firme nije nikad primarni cilj državnih firmi, i to nije samo hrvatski specifikum. Jedini način da dođu novi i sposobni ljudi je da se firma makne od države i da joj vodstvo i politiku više ne postavlja Vlada. A to će se dogoditi jedino prodajom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 09:57   #658
Imamo plann 21!
1.Croatia osiguranje
2.Hpb
3.HAC
4.Janaf
5.HEP
....nastavi nabrajat do 21! ( ako ih uopće ima više)
maligni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 10:30   #659
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Novi i sposobni ljudi ne ide u istu rečenicu s političarima. Profit firme nije nikad primarni cilj državnih firmi, i to nije samo hrvatski specifikum. Jedini način da dođu novi i sposobni ljudi je da se firma makne od države i da joj vodstvo i politiku više ne postavlja Vlada. A to će se dogoditi jedino prodajom.
Slažem se sa većinom od Vaše rečenice, međutim.... Ako je nemoguće da se dovedu novi i stručni ljudi (bezobrazna laž) u tako obećavajuće profitabilne tvrtke dali možemo doći do zaključka da nas je trenutna vlada odmah u startu prevarila (s obzirom na obećanja prema prodaji DT) jer očito da od gospodarskog oporavka tj. pravih koraka nema ništa.

Dali to povlači sa sobom i da su velika većina građana RH koji su glasali sa Koaliciju ili HDZ naivne, mazohistične i zatupljene osobe?

Dali se nekome tko se ne drži svog programa na temelju kojeg je izabran može dati otkaz i tražiti odgovornost?

Mislim, u mojoj struci se to traži.

Znam sve, znam odgovore na pitanja ali i dalje mi nisu jasni ovi izbori i naši ljudi pa nije da ovaj put nisu imali glasati za koga.

HPB je nacionalni strateški interes, koliko ograničen možeš biti da to ne vidiš?!?

Pa čak i naši susjedi otkupljuju nazad svoj telekom

6. Hrvatske šume
7. Aerodromi
8. Željeznice
9. Privatizacija zdravstva
10. Privatizacija školstva
11. ..
llepu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 10:55   #660
Quote:
llepu kaže: Pogledaj post
Bez obzira na sve HPB i CO se ne smije prodavati. Ako nešto u državnoj tvrtci ne štima i rade se gubitci nek maknu gubitaše i stave nove, sposobne ljude da vode te tvrtke. Čemu kupiti samo poreze kad možeš dobiti puni kolač? A puni kolač bi teoretski trebao puniti proračun što za posljedicu ima manje troškova, poreza i drugih nameta za ostale tvrtke i pučanstvo.
Ja ne znam koje podatke treba staviti ovdje da se pokaže da je CO mačak u vreći i da iskazana računovodstvena dobit je vrlo varljiva kategorija!

Pogledajmo činjenice koje su postane ovdje na forumu:

- tržišni udio u 10 godina gotovo prepolovljen
- povrat na kapital se smanjuje iz godine u godinu
- kosturi u bilanci ( neotpisana potraživanja po premijama, nenaplativi krediti i neutržive nekretnine )
- zapošljavanje po babi, stričevima i Adlešički
- novi stroži uvjeti iskazivanja rizika i rezervacija po Solvency II
- vrlo vjerojatno brdo namještenih poslova sa državom
- neizvjesnost kretanja tržišta osiguranja zbog gospodarstva koje je u banani

Pa ovdje budući kupac će morati minimalno uz kupovnu cijenu uložiti još toliko u dokapitalizaciju sa vrlo neizvjesnom projekcijom ikakve dobiti ( ako je uopće i bude )!

Sad zamislimo si da i država odluči zadržati vlasništvo nad CO. Kako bi ste reagirali kad bi novi management krenuo čistiti sva ova sranja i kad bi rekao da mu treba minimalno milijardu kuna dokapitalizacije?
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.