Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2008., 18:16   #1
kako napraviti agregat za proizvodnju struje??

neznam jesam li naslov smjestio u odgovarajući podforum, ali kako naslov kaže kako napraviti agregat? što mi sve treba?
Pimperlajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 19:57   #2
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
neznam jesam li naslov smjestio u odgovarajući podforum, ali kako naslov kaže kako napraviti agregat? što mi sve treba?
Ako smijem pitat,zašto bi izrađivao vlastiti agregat kad ti je jednostavnije kupiti jedan?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 20:17   #3
a kaj ima agregat koji samo radi struju iz ničeg ili ja ne kužim značenje riječi agregat?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 20:30   #4
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
a kaj ima agregat koji samo radi struju iz ničeg ili ja ne kužim značenje riječi agregat?
Agregat se sastoji se od klipnog motora koji pogoni generator i tako proizvodi struju.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 21:56   #5
Agregat za struju 850W, Hasta 950DC, 599,90 kn (Pevec)

Inače za pravljenje treba ti motor i generator.
Na primjer motor od starog Tomosa (mopeda) i alternator (dinamo) iz auta.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 22:14   #6
@Pimperlajz

Na ovako postavljeno pitanje, Lem13 ti je odgovorio najbolje i najpreciznije.

Kakav koćeš generator: parni, vodeni, vjetrogenerator, diesel, benzin, vodik temperatura....?
Što se tiče definicije agregata M3NT4L je dobro rekao. Dakle, ostaje diesel, benzin, vodik i razlika temperature.
I na kraju, jel ti treba za ciklotron ili kao punjač mobitela?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 22:19   #7
meni je stari govorio da je skup uređaj koji prebacuje na agregat kada nema struje... npr ako je u podrumu.. idi ti sa svijecom dolje :creepy:
fps_games is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 23:11   #8
ma oću napravit da mi prozvodi 220 V. našao sam nešto na internetu na engleskom gdje kaže da mi treba alternator (kojega imam), motor od kosilice, ili motor od tomosa ili puha (to mogu lako nabaviti) i još par jeftinih djelova. kužite?
Pimperlajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 02:03   #9
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
neznam jesam li naslov smjestio u odgovarajući podforum, ali kako naslov kaže kako napraviti agregat? što mi sve treba?
pa kako motor može raditi kao generator jednostavno će poslužiti bilo koji motor koji radi na 230V 50 Hz.. kako kod motora snaga na osovini se dobije pretvorbom električne u mehaničku energ, tako uzmeš goriva, neki sustav kojim ćeš mu povezati za osovinu i pokrenuti ga, i obrnuto dobiješ na izlazu struju..

međutim kako tim grubim postupkom nemaš automatsku regulaciju brzine niti mnogo toga, lako se dogodi da pod većim opterećenjem povučeš više struje te napon padne.. kao i mnogo drugih stvari..

stoga ako već pitaš KAKO napraviti agregat to je i dovoljno da se ipak odlučiš za kupovinu već gotovog..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 05:29   #10
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
ma oću napravit da mi prozvodi 220 V. našao sam nešto na internetu na engleskom gdje kaže da mi treba alternator (kojega imam), motor od kosilice, ili motor od tomosa ili puha (to mogu lako nabaviti) i još par jeftinih djelova. kužite?
Evo ti par linkova pa si pronjuškaj ...

http://www.dar.hr/endress/agregati_z...u/default.aspx

http://www.hongoldonia.hr/industrija.../agregati.html

http://www.kuner.hr/agregati.asp

Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
stoga ako već pitaš KAKO napraviti agregat to je i dovoljno da se ipak odlučiš za kupovinu već gotovog..
Tako si trebao reći i onom koji je pitao "kako napraviti raketu"....
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 11:11   #11
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
pa kako motor može raditi kao generator jednostavno će poslužiti bilo koji motor koji radi na 230V 50 Hz.. kako kod motora snaga na osovini se dobije pretvorbom električne u mehaničku energ, tako uzmeš goriva, neki sustav kojim ćeš mu povezati za osovinu i pokrenuti ga, i obrnuto dobiješ na izlazu struju..

međutim kako tim grubim postupkom nemaš automatsku regulaciju brzine niti mnogo toga, lako se dogodi da pod većim opterećenjem povučeš više struje te napon padne.. kao i mnogo drugih stvari..

stoga ako već pitaš KAKO napraviti agregat to je i dovoljno da se ipak odlučiš za kupovinu već gotovog..
znači, može poslužiti i običan motor? samo okrenem postupak, spojim benzinski motor da mi pokreće elektromotor i on će mi davati struju? mislim da imam jedan asinhroni monofazni, mislim da je od perilice rublja... a pročitao sam da je alternator bolje koristiti u tu svrhu... imam jedan od golfa 1...
Pimperlajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 11:38   #12
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
ma oću napravit da mi prozvodi 220 V. našao sam nešto na internetu na engleskom gdje kaže da mi treba alternator (kojega imam), motor od kosilice, ili motor od tomosa ili puha (to mogu lako nabaviti) i još par jeftinih djelova. kužite?

Kužimo. Ali nemoj kramati. Ionako nećeš ništa napraviti. A i zašto?
Odi u bauhaus, i biraj koji hoćeš. Neki su nevjerojatno jeftini (oni slabiji) a neki su malo skuplji ali daju prilično snage. Neke čak možeš prenositi, jer nisu niti osobito veliki, niti osobito teški.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 12:12   #13
da sam mislio kupiti cijeli agregat već bih ga kupio, ali imam ja razloga sam složiti jedan... eh, ja sam si to ovako zamislio: neki motor pokreće alternator (pošto na alternatoru imam ugrađen pretvarač u istosmjernu, namjeravao sam samo zaobići sklop koji pretvara), on mi daje nekih 15 V, slijedi tranformator koji će tih 12 - 15 V dići na 220 - 230 V. i to je to, u teoriji. znam da ima dosta zafrkavanja s tim, ali da li je moguće?
Pimperlajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 12:18   #14
Koliko sam razumio taj alternator ti daje istosmjernu struju i onda bi ti to dizao na 220V. To je nemoguće jer istosmjernu nemožeš transformirati.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 12:35   #15
alternator ima pretvarač koji izmjeničnu pretvara i istosmjernu, ali ja bih ga zaobišao, ne bih spojio tranformator na pretvarač nego direkt na žice koje mi idu iz polova alternatora, tamo gdje je izmjenična struja. to bih spojio na transformator pa da digne na 220 V. kužiš?
Pimperlajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:07   #16
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
alternator ima pretvarač koji izmjeničnu pretvara i istosmjernu, ali ja bih ga zaobišao, ne bih spojio tranformator na pretvarač nego direkt na žice koje mi idu iz polova alternatora, tamo gdje je izmjenična struja. to bih spojio na transformator pa da digne na 220 V. kužiš?
Imaš kakve podatke o tom alternatoru? Potreban broj okretaja ili moment ili štogod...?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:11   #17
pitaj ekipu sto ce narucit nukleraku. oni su ti za to prva liga. oni ce ti odgovorit: da ti samo znas kako to funkcionira u praksi? ha ha

eh moji ljudi od krvi i mesa ali preliveni s smolon
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:16   #18
Quote:
Pimperlajz kaže: Pogledaj post
alternator ima pretvarač koji izmjeničnu pretvara i istosmjernu, ali ja bih ga zaobišao, ne bih spojio tranformator na pretvarač nego direkt na žice koje mi idu iz polova alternatora, tamo gdje je izmjenična struja. to bih spojio na transformator pa da digne na 220 V. kužiš?
dobar si ti? ako iskoristis taj namot za tu ulogu, koji namot ces iskoristiti za pobudu tog 'alternatora'

i ps. kako ces nastela 3 izlaza da ti budu u istoj fazi? znas kakvu sinusoidu i frekvenciju ce ti taj transformator poslije davati?

spoji osciloskop pa ces vidjeti...

--------------------------------------
zapadni svijet pun amatera koji zaraduju pare iste kao i rodeni profesionalci

napredna civilizacija?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:24   #19
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Imaš kakve podatke o tom alternatoru? Potreban broj okretaja ili moment ili štogod...?
dokaz da nema pojma sta prica...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:30   #20
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
meni je stari govorio da je skup uređaj koji prebacuje na agregat kada nema struje... npr ako je u podrumu.. idi ti sa svijecom dolje :creepy:
sto je ovo sad?

ako je s starterom vjerovatno ima i tu opciju... ali opet ne mozes ti njega samo tako spojit na el instalaciju.. opet trebas doci i rucno sve prebaciti ili ukljuciti..

a da se izvesti automatki da se instalacija odvoji od gradskom napajanja...

samo jel ovo vetano za topik?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.