Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2015., 07:55   #2741
Quote:
Pikachuuu kaže: Pogledaj post
Diplomirala sam i trebam se ovih dana prijaviti na HZZO. Ima li netko da se u zadnje vrijeme išao prijaviti da mi kaže što je potrebno od dokumenata jer na njihovim stranicama to ne nalazim.

Također, moram li kopiju potvrde o završetku studija ovjeriti kod javnog bilježnika ili je dovoljna fotokopija?
trebate osobnu iskaznicu i kopiju potvrde o zavrsetku studija. ne morate kod javnog biljeznika.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 12:34   #2742
U srijedu mi je istekao radni odnos. Zanima me kako sad mogu steći pravo na zdravstveno. Prijavom HZZO-u kao nezaposlena osoba ili me može suprug prijaviti preko sebe (on radi)? Koja je razlika, ima li on kakve povlastice ako me prijavi preko sebe? Tko o tome odlučuje? Ako ima kakve veze, trudna sam.
malo prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 22:41   #2743
Quote:
malo prase kaže: Pogledaj post
U srijedu mi je istekao radni odnos. Zanima me kako sad mogu steći pravo na zdravstveno. Prijavom HZZO-u kao nezaposlena osoba ili me može suprug prijaviti preko sebe (on radi)? Koja je razlika, ima li on kakve povlastice ako me prijavi preko sebe? Tko o tome odlučuje? Ako ima kakve veze, trudna sam.
u roku 30 dana se prijavljujete kao nezaposlena osoba. preko supruga ne mozete ici dok imate rok za prijavu kao nezaposlena osoba.

takoder, nema smisla se prijavljivati preko supruga,ako imate pravo na vlastito osiguranje, pogotovo ako on bude odjavljen, odjavljujete se i Vi.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 13:40   #2744
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
u roku 30 dana se prijavljujete kao nezaposlena osoba. preko supruga ne mozete ici dok imate rok za prijavu kao nezaposlena osoba.

takoder, nema smisla se prijavljivati preko supruga,ako imate pravo na vlastito osiguranje, pogotovo ako on bude odjavljen, odjavljujete se i Vi.
jel to znači da moze se nakon što se suprug odjavi da kao supruga ostvarite vlastito zdravstven osiguranje i to sve u roku 30 dana
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 19:03   #2745
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
jel to znači da moze se nakon što se suprug odjavi da kao supruga ostvarite vlastito zdravstven osiguranje i to sve u roku 30 dana
ako budete prijavljeni preko supruznika, pa se on odjavi i ne stekne opet zdravtsveno osiguranje, ostajete oboje bez osiguranja.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 19:53   #2746
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
ako budete prijavljeni preko supruznika, pa se on odjavi i ne stekne opet zdravtsveno osiguranje, ostajete oboje bez osiguranja.
a svoje vlastito kako da imam jedino ako se zaposlim ?
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 13:24   #2747
pitanje

30.6 mi je prestao radni odnos (istekao ugovor) sa poslodavcem, ako sam dobro shvatio imam mjesec dana za prijavu na hzzo kao nezaposlena osoba? gdje točno u zagrebu moram to ići i koji mi papiri sve trebaju?

i još jedno pitanje, plaćao sam dopunsko do sada, mislim da mi je skidalo sa plaće nekih 70 kuna .. hoće li to skidanje se nastaviti i dalje, imam li pravo na neku umanjenu naknadu, trebam li šta poduzimati sada oko toga ili samo i dalje nastavim isto plaćati isti iznos ako želim dopunsko osiguranje, ne moram nikome ništa javljati?
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 19:16   #2748
Može li mi netko upućen pojasniti kategoriju F (osnova 00123) obveznog zdravstvenog osiguranja? Prvenstveno me zanima koliko dugo vrijedi?

Zadnje uređivanje Ashley06 : 07.07.2015. at 20:31.
Ashley06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:30   #2749
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
a svoje vlastito kako da imam jedino ako se zaposlim ?
ako se nakon toga zaposlite, opet ga stjecete.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:34   #2750
Quote:
lacalut kaže: Pogledaj post
pitanje

30.6 mi je prestao radni odnos (istekao ugovor) sa poslodavcem, ako sam dobro shvatio imam mjesec dana za prijavu na hzzo kao nezaposlena osoba? gdje točno u zagrebu moram to ići i koji mi papiri sve trebaju?

i još jedno pitanje, plaćao sam dopunsko do sada, mislim da mi je skidalo sa plaće nekih 70 kuna .. hoće li to skidanje se nastaviti i dalje, imam li pravo na neku umanjenu naknadu, trebam li šta poduzimati sada oko toga ili samo i dalje nastavim isto plaćati isti iznos ako želim dopunsko osiguranje, ne moram nikome ništa javljati?
prijavljujete se sa osobnom iskaznicom i odjavom od poslodavca (ako odjavu imate)u podrucni ured prema mjestu stanovanja.
sto se tice dopunskog, provjerite tko Vam je bio ugovaratelj.ako je to bio poslodavac, vjerojatno Vam je otkazao policu, ako ste si bili sami, onda se polica i dalje nastavlja. mozda imate u banci otvoren trajni nalog?!

nema nikakvog umanjena cijene.mozete prekinuti policu ili nastavljati placati.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:35   #2751
Quote:
Ashley06 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko upućen pojasniti kategoriju F (osnova 00123) obveznog zdravstvenog osiguranja? Prvenstveno me zanima koliko dugo vrijedi?
to je osnovna osiguranja za nezaposlene osobe po prekidu redovnog školovanja. traje do prijave u radni odnos.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:41   #2752
Quote:
malo prase kaže: Pogledaj post
U srijedu mi je istekao radni odnos. Zanima me kako sad mogu steći pravo na zdravstveno. Prijavom HZZO-u kao nezaposlena osoba ili me može suprug prijaviti preko sebe (on radi)? Koja je razlika, ima li on kakve povlastice ako me prijavi preko sebe? Tko o tome odlučuje? Ako ima kakve veze, trudna sam.
Za one koji ne znaju, možete biti prijavljeni i preko izvanbračnog supružnika.

Quote:
Ashley06 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko upućen pojasniti kategoriju F (osnova 00123) obveznog zdravstvenog osiguranja? Prvenstveno me zanima koliko dugo vrijedi?
Kat. F je "osobe privremeno nezaposlene i članovi njihovih obitelji".
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 00:53   #2753
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
prijavljujete se sa osobnom iskaznicom i odjavom od poslodavca (ako odjavu imate)u podrucni ured prema mjestu stanovanja.
sto se tice dopunskog, provjerite tko Vam je bio ugovaratelj.ako je to bio poslodavac, vjerojatno Vam je otkazao policu, ako ste si bili sami, onda se polica i dalje nastavlja. mozda imate u banci otvoren trajni nalog?!

nema nikakvog umanjena cijene.mozete prekinuti policu ili nastavljati placati.
ja sam sam svojevoljno uzeo to dopunsko osiguranje koje se skida preko trajnog naloga u banci (koje sam opet sam otvorio), znači ono i dalje ostaje nikome ništa ne moram javljati, ok.

hvala na odgovoru.
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 21:04   #2754
Evo ovako...danas sam bio u liječnika nakon ohoho vremena i utvrdio da nemam osnovno, primarno zdravstveno osiguranje (a imam dopunsko, policu uredno plaćam!). Naime, bio sam u radnom odnosu od 01. 03. 2013. do 17. 12. 2014. (kao zamjena za radnicu koja je bila na porodiljnom dopustu). Nakon toga, nastavio sam raditi kod istog poslodavca (jedno naše državno, javno sveučilište), ali na temelju ugovora o djelu, plaća tj. naknada mi je potpuno ista 4.300 kn (produžuju mi taj ugovor svakih mjesec dana, od tada pa sve do današnjeg dana, dakle svaki mjesec potpisujem novi ugovor o djelu, ovaj tekući mi traje do 31. 7. 2015.) Pogriješio sam jer se nisam nakon prestanka radnog odnosa prijavio na Zavod za zapošljavanje, računao sam da nemam pravo na novčanu naknadu pošto imam "velika" primanja na osnovu ugovora o djelu, pa me jednostavno nije bilo briga za prijavljivanje na Zavod za zapošljavanje...potpuno sam smetnuo s uma da mi prestaje pravo na primarno zdravstveno osiguranje na temelju radnog odnosa...idiot! Zanima me što moram napraviti kako bih stekao pravo na primarno zdravstveno osiguranje, moram li se obvezno prijaviti na Zavod za zapošljavanje kako bih ostvario isto, ili to mogu ostvariti po nekoj drugoj osnovi? Inače, hrvatski sam državljanin, s prebivalištem u RH, neoženjen i 80 % invalid (civilni, ne vojni!). U obitelji nitko ne radi, tj. oba roditelja su umirovljenici, da mogu riješio bih to preko njih! Ne prijavljuje mi se na Zavod za zapošljavanje samo zbog primarnog zdravstvenog osiguranja, ali ako moram...uff, već vidim da ću u ponedjeljak izgubiti cijeli dan po šalterima
__________________
blind heel pass
dr Socrates is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:37   #2755
Zavod za zaposljavanje nema odavno nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem, dakle ne moras se prijavljivati.
Mogucnosti su ti sljedece:
-mjesecno placanje doprinosa za zdravstveno osiguranje (cca 400kn/mj) do promjene statusa (zaposljavanje), s tim da ces morati platiti zaostatke za ovo razdoblje u kojem nisi bio osiguran (znaci pola god).
-fiktivno zaposljavanje- znaci netko te prijavi da radis kod njega, placas doprinose jedno dva mjeseca i nakon prestanka "radnog odnosa" prijavis se kao nezaposlena osoba na HZZO
-stvarno zaposljavanje

Da sam na tvom mjestu raspitala bih se jos imam li kakvih prava kao invalid .
Uglavnom zaputi se u podrucni ured HZZO (dakle samo i iskljucivo HZZO, nikakva burza), objasni situaciju i oni ce ti reci koje su opcije.

Sretno
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 15:09   #2756
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Zavod za zaposljavanje nema odavno nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem, dakle ne moras se prijavljivati.
Mogucnosti su ti sljedece:
-mjesecno placanje doprinosa za zdravstveno osiguranje (cca 400kn/mj) do promjene statusa (zaposljavanje), s tim da ces morati platiti zaostatke za ovo razdoblje u kojem nisi bio osiguran (znaci pola god).
-fiktivno zaposljavanje- znaci netko te prijavi da radis kod njega, placas doprinose jedno dva mjeseca i nakon prestanka "radnog odnosa" prijavis se kao nezaposlena osoba na HZZO
-stvarno zaposljavanje

Da sam na tvom mjestu raspitala bih se jos imam li kakvih prava kao invalid .
Uglavnom zaputi se u podrucni ured HZZO (dakle samo i iskljucivo HZZO, nikakva burza), objasni situaciju i oni ce ti reci koje su opcije.

Sretno
Hvala na odgovoru! A ovo kao invalid...gledao sam malo, da sam ratni invalid imao bih pravo na primarno zdravstveno osiguranje, ovako kad sam civilni...ko te šiša. Od tog mog invaliditeta, imam pravo samo na besplatan parking i autocestu...
__________________
blind heel pass
dr Socrates is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 13:36   #2757
bok ljudi imam pitanje u vezi dopunskog zdrastvenogoove godine sam zavrsio srednju skolu i ne planiram dalje na fax, i danas bio u hzzo-u da prebacim zdrastveno al veli mi zenska da imam zdrastveno al nemam dopunsko. pa me zanima kako dobit i dopunsko bez placanja
unaprijed hvala
bobyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 18:50   #2758
što se sve od papira mora imat da se odjavi zdravstveno osiguranje?
osobna i zdravstvena?
i jel ga se moze odjavit u bilo kojem gradu u hrv?
npr da sam iz zagreba,ali posto nezivim vise u zg da ga odjavim u rijeci?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 20:39   #2759
Probni rok i otkaz

Pozdrav! Dakle stvar je slijedeća radila sam 18 dana kod jednog privatnika i danas dala otkaz zbog puno stvari. Dakle potpisala sam s 1.7.ugovor o radu na određeno s probnim rokom od mjesec dana,sto znaci da sam radila 18dana (da svih 18). Zanima me kako to sad sa hzzo-om funkcionira. Procitala sam na njihovoj stranici da je potrebno u roku od 8 dana od promjene doci tamo i prijaviti se/odjaviti ili sto god. U ponedjeljak cu dobiti papire o potvrđenom otkazu. Pa dal bi ja bez problema se mogla prijaviti u hzzo i nastaviti imati normalno zdravstveno. S obzirom da su me prijavili na svoju firmu prije 10dana,a prije toga nisam imala zdravstveno neko vrijeme jer sam ga izgubila. Hvala
Pep12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 11:10   #2760
Imam pitanje. Molim za razumijevanje, svjestan sam svoje gluposti i nemara.
Također, potpuni sam idiot za administrativne stvari i ne znam apsolutno ništa ni gdje, ni što, ni zašto trebam zbog čega i jesam u toj situaciji.

Želio bih se zdravstveno osigurati i zaposliti. Prije pola godine dobio sam izvanredni otkaz u firmi. Dobio sam sve papire od firme, ali od tada nisam bio ni u mirovinskom ni u zdravstvenom ni na HZZ-u.

Što ja trebam napraviti da bi se mogao zdravstveno osigurati? Pružila mi se prilika za posao i poslodavac mi je javio da mogu početi s radom već danas, samo trebam donesti papire. A ja nemam ništa sređeno.
zbunjglup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.