Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2020., 15:35   #1
VW Touran ili Mercedes B klasa w246

Pozdrav svima.

U planu je kupovina automobila do 4 godine starosti.
Najvažnije mi je da se u autu povišeno sjedi, da nema više od 80.000 km.
U uži izbor su mi ušli VW Touran 2.0 tdi i Mercedes B klasa 180d/200d.
Godišnje radim oko 22-23.000 kilometara, dnevno u prosjeku 80 km u oba smjera zajedno, većinom autocesta.

Touran za isti novac je veći, ima više prostora, po meni spartansku unutrašnjost i papreno drži cijeni i čini se puno fleksibilniji. U obzir dolazi samo 2.0 tdi motor, manji 1.6 tdi ne razmatram niti pod razno. Znači od 2016.g. pa na dalje... Za spomenuti 2.0 tdi euro6 sa 150ks nisam ništa loše čuo...
Ručni mjenjač jedino dolazi u obzir.

Sa druge strane B klasa mi je iskreno ljepša, ima puno ugodniju unutrašnjost, kraća nekih 20-ak centimetra od Tourana, manje prostora,ali i puno
veći izbor vozila za isti novac u odnosu na Tourana.
Tu je dvojba između Renaultovog motora od 110 ks sa manjom
potrošnjom i Mercedesovog om651 motora sa 136 konja, koji je imao u prošlosti boljke poput otkazivanja dizni i problema sa lancem razvoda.
Ovdje je u igri ručni mjenjač i automatik naziva 7g-dct(meni totalno nepoznat).
Nisam nikada vozio automatik, kažu da su popravci papreno skupi. Kod Mercedesa je egzotika naći auto bez automatskog mjenjača. Dosta ljudi govori da Mercedes ima problema sa hrđom, ali mi je puno ljepši.

B klasa se čak i nešto nađe u HR, dok Touran naći sa manje od 80.000 km je dosta teško. Da li je pametnije auto uzeti iz HR ili uvoz DE? Kod Mercedesa mi je prijatelj preporučio Junge sterne garanciju, koja se može dobiti u DE.

Koji je od navedenih automobila jeftiniji za održavanje i da me služi slijedećih
6-7 godina bez većih kvarova.

Kada sam gledao cijene za kasko, za VW je dosta skuplji u odnosu na Mercedes.

Kada bi se radilo o kamionima (MAN u vlasništvu VW-a i Mercedes), dvojbe ne bi bilo. MB Actros i samo Actros!

Hvala!
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 17:42   #2
Quote:
gazda 04 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.



U planu je kupovina automobila do 4 godine starosti.

Najvažnije mi je da se u autu povišeno sjedi, da nema više od 80.000 km.

U uži izbor su mi ušli VW Touran 2.0 tdi i Mercedes B klasa 180d/200d.

Godišnje radim oko 22-23.000 kilometara, dnevno u prosjeku 80 km u oba smjera zajedno, većinom autocesta.



Touran za isti novac je veći, ima više prostora, po meni spartansku unutrašnjost i papreno drži cijeni i čini se puno fleksibilniji. U obzir dolazi samo 2.0 tdi motor, manji 1.6 tdi ne razmatram niti pod razno. Znači od 2016.g. pa na dalje... Za spomenuti 2.0 tdi euro6 sa 150ks nisam ništa loše čuo...

Ručni mjenjač jedino dolazi u obzir.



Sa druge strane B klasa mi je iskreno ljepša, ima puno ugodniju unutrašnjost, kraća nekih 20-ak centimetra od Tourana, manje prostora,ali i puno

veći izbor vozila za isti novac u odnosu na Tourana.

Tu je dvojba između Renaultovog motora od 110 ks sa manjom

potrošnjom i Mercedesovog om651 motora sa 136 konja, koji je imao u prošlosti boljke poput otkazivanja dizni i problema sa lancem razvoda.

Ovdje je u igri ručni mjenjač i automatik naziva 7g-dct(meni totalno nepoznat).

Nisam nikada vozio automatik, kažu da su popravci papreno skupi. Kod Mercedesa je egzotika naći auto bez automatskog mjenjača. Dosta ljudi govori da Mercedes ima problema sa hrđom, ali mi je puno ljepši.



B klasa se čak i nešto nađe u HR, dok Touran naći sa manje od 80.000 km je dosta teško. Da li je pametnije auto uzeti iz HR ili uvoz DE? Kod Mercedesa mi je prijatelj preporučio Junge sterne garanciju, koja se može dobiti u DE.



Koji je od navedenih automobila jeftiniji za održavanje i da me služi slijedećih

6-7 godina bez većih kvarova.



Kada sam gledao cijene za kasko, za VW je dosta skuplji u odnosu na Mercedes.



Kada bi se radilo o kamionima (MAN u vlasništvu VW-a i Mercedes), dvojbe ne bi bilo. MB Actros i samo Actros!



Hvala!
Ne znam koliko onda košta kasko za tourana?
U croatia osigurannju za B200d 2017 Urban je kasko+obavezno cca 7500KN s 50% bonusa.
Mercedes je definitivno skuplji u svemu od Tourana, ljepši, kvalitetnija unutrašnjost, ima dosta manje mjesta. Ako ćeš kupovati B klasu sa Mecerdesovim motorom, sa bar nešto opreme, da nema 100.000+ km, da nije od turčina platit ćeš je definitivno više od Tourana. Redovni servis za Mercedes je također dosta skuplji (malo servis ulje+filter ulja 2250KN u jollya, sumnjm da bi za Tourana u ovlaštenom bio više od 1300KN).
Sada sebe izabereš prioritete te izabereš.

Poslano sa mog SM-J730F koristeći Tapatalk
MoreMoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 18:22   #3
7G - DCT je automatik s dvostrukom spojkom kao i DSG. Problemi s OM651 su već prije rješeni. MB ima garanciju od 2 ili 3 godine tak da ne mora svaki u ovlašteni.

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 18:27   #4
Kasko za tourana comfortline 2.0 tdi je oko 5.700 kuna u Allianzu, za b 200d style je oko 4.700 kuna sa obveznim osiguranjem uključenim.
U Allianzu već imam više polica, pa dobiješ i neki popust.

A što se tiče servisa, kolega je nedavno imao od Zubaka u Zagrebu ponudu za VW Pola 1.2 tdi 2017. na 60.000 km od 3.000 kuna za obični redovni servis, tako da teško da bi za Tourana bio jeftiniji, na kraju otišao u Karlovac za cca 800 kuna manje. Uglavnom sam u zadnje vrijeme se šokirao iznosima koje ljudi plaćaju za servis ovlašteni VW, ako govorimo o redovnom održavanju, a o Audiju da i ne govorimo, naročito ako još imaš izmjenu ulja u automatik getribi.

Ukoliko bih išao na uvoz auta iz DE, onda obavezno uz Junge Sterne garanciju od 2 godine, a takvi auti nisu ništa jeftiniji nego kod nas.
Budem još malo pričekao da vidim razvoj situacije s obzirom na koronu. Auto bi išao dio za gotovinu, dio na kredit+treba još prodati sadašnji auto.
U slučaju kupnje Mercedesa auto bi po isteku garancije išao na servis kod Gluića u Klinča Selu, to je blizu mene.

Gledao sam i BMW 218d Active/Grantourer, ali je dosta ljudi u mojoj blizini imalo problema sa tim B47 motorom, iako su vozila stara samo par godina. Prijatelju je na tom motoru u novom 520d kupljenom 2016, 4x puta otišao nekakav hladnjak EGR ventila u garanciji,
pa je totalno popizdio+ imali su puno slučajeva samozapaljenja u DE sa tim motorom.

Kum mi ima servis za aute i on jedino voli VW 2.0 tdi motor, kao dosta solidan, najviše voli BMW aute za koje kaže da su postali čista konfekcija po pitanju kvalitete. Mercedes naročito B klasa mi je dosta nepoznat, nema ga nitko u mojoj okolini. Imao sam se prilike voziti u jednoj od općenito prvih B klasa u Hrvatskoj, tamo 2006.g. i svidio mi se tada.

Za motor od Renaulta koji je pod oznakom 180d, nije navodno loš, samo mi se čini malo preslab za auto od cca 1.500 kg.
W246 se navodno proizvodio u Mađarskoj, koliko je to sad bitno...
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 18:31   #5
Izbor je tvoj, samo par informacija o mercedesu. Renaultovi su motori dobri ne treba ih izbjegavati. Kod om 651 injektori su bili problematični samo kod 220 i 250 cdi ne kod 200, a redizajnom iz 2012 su svi problemi riješeni s povratkom na Siemens. Znači nemaš brige. Lanac nije loš, bilo je intervencija na lancu i napinjačima ne moraš strahovati, Jedan mali postotak takvih auta i kombija je imao kvar, ali većina nije a om 651 je u a, b, c, glk, e i s klasi te kombijima ne moraš brinuti.
off roader is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 18:32   #6
Za 7G-DCT getribu nisam čuo ništa loše po pitanju trajnosti, dapače puno pohvala.
Dok za DSG po kumovom pričanju bolje ne uopće razmatrati.
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 19:23   #7
Ta b klasa je klaustrofobičan auto koji ne može u rečenicu sa Touranom.

Vozio 2.0 u touranima 4+4 godine, nikad problema imao sa ničime. Možda sam statistička greška ali meni su ti auti sa 2.0 bili sjajni. Auto kao auto je idealnih proporcija za grad a stane doista sve.

B klasu sam gledao kao zamjenu, odustao odmah. Prostora, nema.
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 19:39   #8
Touran kao i drugi modeli VW-a drže cijenu strahovito po godinama starosti u usporedbi sa ostalim proizvođačima, ako hoćeš par godina star
2.0 tdi sa comfortline paketom opreme do stvarnih 80-90.000 km, već si debelo iznad 20.000 eura, a unutrašnjost usporediva sa Daciom.
A i VW se dosta krade, pa je zato im i vjerojatno skup kasko.
Ne kažem da VW nije kvalitetan, daleko od toga, ali ako hoćeš malo bolji paket opreme tipa R-line/Highline, Mercedes onda uopće nije skup.

Supruga ima daljnju rodbinu u DE, i pitam ih jednom prilikom što preferiraju kod autiju, oni kažu Mercedes, kao VW im je dosta skup.
Vele da je cjenovno VW Golf slično pozicioniran kao MB A klasa, pa onda bolje uzeti Mercedesa...
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 19:52   #9
Već sam duže vremena gledao Tourana kao najbolju opciju, ali prije par dana se slučajno čovjek uz mene stao sa B 160d iz 2017., pa ga zamolio da se sjednem, ostao sam oduševljen interijerom iako ima manje prostora od multipraktika Tourana…
Iako ima najslabiji motor od Renaulta od svega 90ks, taj auto mi si učinio kao space shuttle po kvaliteti materijala u unutrašnjosti.
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2020., 20:00   #10
Kako bilo, uzimas auto star 3, 4 godine. Iluzorno je ocekivati da ce te sluziti iducih 7 bez problema, to ni kod novog ne mozes ocekivati.

Racunaj na sranja kod i jednog i drugog, laksi ce ti zivot biti.
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2020., 21:41   #11
W246 dobar, pouzdan, bez ikakvih problema, b200 malo potentniji motor iako i b180 sasvim lijepo ide, osim sto nije bas startan. Touran je kutija pa je logicno da ima vise mjesta, ali meni je to auto za dostavljati kruh i peciva, i po vanjskom dizajnu i po unutrasnjosti. Mercedes je miljama ispred, pogotovo unutra. Glede kvarova, b180, 7 godina, 130tkm - jedna zarulja i to je to. Razliciti auti, zavisi sto trazis. Nije mi jasna ova prica da je Touran skuplji, ako je tako netko je pobrkao loncice.

Poslano sa mog LYA-L29 koristeći Tapatalk
elf123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 09:59   #12
Elf 123...

Da li imaš u svom Mercedesu ručni ili automatski mjenjač?

Koji mjenjač odabrati po tvom mišljenju? Za model B 180d mi se čini da ima podjednako u ponudi sa ručnim i automatikom.

Kod modela B 200d su ručni mjenjači raritet. Da li ima smisla financijski gledano ići na B 200d sa automatikom u odnosu na 180d sa ručnim mjenjačem?

Vidio sam da taj 7G-DCT ima mogućnost sekvencijalnog mijenjanja brzina na volanu, kao u formuli 1, to mi se čini super, samo me strah skupih kvarova...


Hvala!
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 10:03   #13
Zašto skupi kvarovi? Sigurno ima interval zamjene ulja u mjenjaču. Jedino možda ova dvostruka spojka ili mehatronika.

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 13:03   #14
Vezano sa skupi popravak automatskog mjenjača...

Poznaniku je na godinu i pol starom Audiju A8 morao biti zamijenjen cijeli mjenjač(getriba), vrijednost popravka je bila oko 48.000 kuna, garancija je naravno to pokrila, pa me malo šokirao iznos moram priznati. Razumijem se u aute, ali u automatske mjenjače baš i ne, nemam iskustva s njima...
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 13:47   #15
Quote:
gazda 04 kaže: Pogledaj post
Vezano sa skupi popravak automatskog mjenjača...

Poznaniku je na godinu i pol starom Audiju A8 morao biti zamijenjen cijeli mjenjač(getriba), vrijednost popravka je bila oko 48.000 kuna, garancija je naravno to pokrila, pa me malo šokirao iznos moram priznati. Razumijem se u aute, ali u automatske mjenjače baš i ne, nemam iskustva s njima...
Prijatelju se raspao mjenjac 6 brzina na Opel Astri iz 2006. pa mu je ponuda za novi mjenjač u opelu bila 50.000 kn. naravno nabavio je polovan za 700 eura......
Rucni mjenjac za Golfa 6 je sito kostao 38.000 kn novi u servisu jednom kolegi ali mu je tada to pokrila grancija. Original mjenjaci u servisu su skupi, automatik ili rucni.
Meni osobno je u garanciji se raspao Hondin mjenjac pa sam dobio novi, cijena 55.000 kn. Pokrila grancija.
No da se razumijemo u ovlastenom se mjenjac mijenja samo u granciji inace se popravlja
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2020., 20:16   #16
Približniji od tourana B klasi bi bio golf sportsvan.

Ta B klasa mi je totalno nono auto, skup za održavanje priličito nastojim da ne radim ništa oko motora jer do ničeg ne možeš soći....

Mercedes i prednji pogon ne idu u isti koš bar ne još, BMW me iznenadio s serijom 2 po tom pogledu.
Neno2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2020., 22:15   #17
Ako želiš automatik, uzmi ozbiljno u obzir Mercedes. Ako ne, onda VW. Mercedes s mjenjačem je kao žena s k.

Ali ako ćeš gledati svaku kunu, onda uzmi VW, ako ćeš zažmiriti na 50% skuplje servise i dijelove uzmi Mercedes.

Ako hoćeš pare i jare, mislim da znaš da ne ide.

Mercedes, om651 obvezno, kvarovi su stvar sreće. Dct 7g je mercedesov dsg. Ni blizu mjenjačima u c i e klasi, ali je ok. Nakon 5g ili 100t km svakako ide promjena ulja u mjenjacu, trošak 300-600€.

U svakom slučaju, probna vožnja će odgovoriti na puno pitanja.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2020., 22:24   #18
Troškovi održavanja B klase su mi totalna enigma.
Koliko sam gledao po netu, neka solidna B klasa sa cca 60.000 km i par godina stara bi ispala oko cca 20.000 eura i to mi je neki maksimum za izdvojiti za auto.

Koliko se isplati uvoz iz Njemačke ne znam, vidim da ih Emil Frey ima dosta na njuškalu starih u prosjeku 3 godine, ne znam odakle ih nabavljaju.

Prvi auto mi je bila nova Ford fiesta 1.4 tdci, za koju su mi rekli da ima male troškove održavanja. Nakon što sam 2x mijenjao dizne, ne bih se složio s tim. One priče tipa za 100.000 kuna kupi Daciju, u stilu novo je novo, više mi ne vrijede nakon igrokaza sa Fiestom. Imamo na poslu i Dacije, pa znam o čemu govorim...

Trenutno imam Nissan Note benzinac, za koji dan će napuniti 11 godina, tako kvalitetan auto više neću sigurno kupiti po pitanju mehanike, ali s obzirom na godine i kilometre, morat ću ga zamijeniti. Treba mi prije svega pouzdan auto, za posao i prijevoz bolesnog djeteta.

Meni je bitno da me auto posluži do nekih 8-9 godina starosti/cca 180.000 km, onda ide u zamjenu.
Kod Mercedesa mi se jako sviđa unutrašnjost, i povišen položaj sjedenja, a i općenito ih smatram uz VW kvalitetnijim autima, iako svim proizvođačima pada kvaliteta iz godine u godinu.
Općenito me zanimaju monovolumeni…
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2020., 22:33   #19
B klasa je polumonovolumen. Dosta je skučeno i ima mali gepek za svoje dimenzije. U usporedbi s touranom je tu puno lošija. Ali kvalitetom materijala je klasu iznad. Kao i sama vožnja ukoliko uzmeš automatik.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2020., 22:41   #20
Imamo na poslu Mercedesove kombije, kod kuće smo ih u prošlosti imali, sa motorima nikada problema, limarija je druga stvar...

B klasa se proizvodila u Njemačkoj i Mađarskoj, preko VIN broja se može utvrditi zemlja podrijetla, vidio sam na njemačkom forumu.

Znam da ima i novih vozila za iznos do 20.000 eura, ali Mercedes je ipak Mercedes.

A što se tiče VW-a, dovoljan je dokaz koliko ih ima punoljetnih na našim cestama, da ne valjaju ne bi ih bilo baš toliko, a kad ga kasnije prodaješ i ne prodaš ga u roku od par dana od objave oglasa, to je već katastrofa biblijskih razmjera. Poznanik stavio Golfa na njuškalo i prodao ga 2 sata nakon objave oglasa...
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.