Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2013., 13:27   #361
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme čujem i čitam u feminističkim krugovima stalno neke spike (jer su doslovce spike) o "neplaćenom kućnom radu žena" itd. Razumijem potrebu za emancipacijom i podržavam je, ali ne razumijem dok takvo jadikovanje postane samo sebi svrhom i dok se ne promišlja stvar dalje od te njihove "emancipacije" (kao da se, osim po nekim zabitim selima, žene nisu odavno emancipirale - samo što još uvijek većina njih nije prihvatila sve odgovornosti koje idu uz građanski svijet). Ne kužim, tko bi trebao točno prati veš, kuhati i ostalo u obitelji? Ako je to muškarac (i dozvoljavam tu mogućnost, uopće ne kažem da ne), tko će njemu platiti taj rad? Kakve su to gluposti? Pa brineš se za svoje vlastito domaćinstvo, to je neotuđeni rad. Zašto bi meni itko platio što perem svoje gaće koje ću nositi i što perem gaće svojoj djeci? Ako ne možeš prati gaće svojoj djeci, za koga si vraga radila/radio tu nesretnu djecu onda? Ja to zaista ne razumijem ali vjerujem da postoji netko tko razumije i tko mi može objasniti.

Pretpostavljam da bi za te ekonomistički osvještene feministice (koje su zapravo najčešće infantilne osobe nespremne za suradnju i gotovo sociopatski sebično nastrojene samo za svoje privatne interese) željele da svako pere svoje. I to je u redu. Ali onda npr. dolazimo do sljedeće situacije: u domaćinstvu imamo jednu veš-mašinu npr. (ako imamo dvije, to nije ekonomski, a nismo pijani milijuneri; ako jesmo, onda ova cijela priča o "neplaćenom radu" gubi smisao jer nas baš briga). OK, ja ću onda koristiti veš-mašinu za svoj šareni veš, a žena će koristiti za svoj veš (recimo da nema djece još, da ne kompliciramo stvar dodatno još). Ali to opet nije ekonomično. Potrošit ćemo više vode zbog takvih hireva. Gdje je tu ekonomija i ekonomičnost? Ja tu vidim samo glupe liberalno-feminističke hireve... Nadalje, ako ćemo i skupa prati šareni veš, kako ćemo se onda dogovoriti, da svatko stavlja svoj veš iz korpe unutra? Npr. nađemo se jedan dan onako u predsoblju ispred kupaonice svaki ponedjeljak u 15 h recimo i onda uzmemo korpu i svatko stavlja u mašinu svoj dio rublja. Nije li to neracionalno racionaliziranje stvari? Nije li to također na neki način neekonomično, kad bih ja npr. mogao raditi u to vrijeme nešto za novac ili bi žena mogla raditi nešto za novac, a ja bih prao veš. Ne bih imao ništa protiv, dokle god je stvar stvarno racionalna, a ne dok su u pitanju ovakve budalaštine kojima pojedinci i grupe u trenucima kad su sociopatski nastrojeni (nekad im to postane životnim stilom) idu zajebavati poštene ljude i liječiti neke svoje hiperbolizirane "traume iz djetinjstva" ili to što su eto, oh, trebali živjeti u zlom patrijarhalnom svijetu... To sve potonje je IMO jedan običan psihološki mehanizam opravdanja njihovih vlastitih sociopatskih tendencija. I pod sociopatijom ovdje mislim nedostatak osjećaja za druge ljude u zajednici, a onda i šire u društvu.

Ja kao prvo ne shvaćam kako si kućanske poslove sveo samo oko vešmašine i pranja veša i kako si samo na tome podčinio cijelu temu o podjeli poslova
druga stvar, ovo tvoje percipiranje žena koje ne žele bit roblje svojim muževima i djeci da su zbog toga sebične feministrice bi možda držalo vodu da se radi o strogim kućanicama 60-ih godina koje nemaju posao nego sjede doma i kuhaju i peru, jer takve su za to i predviđene, da ne rade na poslu i ne rade doma bi bio pomalo smješan scenarij. ALI, pošto žene danas rade i imaju posao, mislim da je jako sebično od muškaraca pogotovo u 21. stoljeću očekivati da će radit sve i doma, zapravo takvo razmišljanje je sebično a ne ženska potreba da imaju muža koji će im zapravo u nečem pomagat u životu zamisli ti tu sebičnost baš smo sebične što očekujemo da od vlastitih muževa imamo neke pomoći i koristi a ne samo vi od nas.

Ovakvim razmišljanjem pokazuješ muškarce kao retardirane, nesposobne idiote koji si nisu sposobni sami prat veš, ni pospremat za sobom ili radit išta šta umanjuje njihovu muškost, izuzmimo djecu, djeca su nešto drugo i ne znam zašto uspoređuješ brigu o djeci sa brigom o mužu osim ako sebe smatraš mentalno, emocionalno i psihički razvijenim na razini djeteta od 3 godine

ovime ponovo dolazimo na žensku podređenost muškarcima, mislim da je vaša potreba za komotnosti usko povezana sa društvom kakvo je nekad bilo u kojem su žene bile prisiljene bit podređene, bit kućanice i majke bez prava na obrazovanje, posao, pravo glasa i samostalnog odlučivanja o svom vlastitom životu - što im je trebalo pripadati od samog početka a još su se morale borit za ta prava (razmisli koliko je to smješno i apsurdno)
protiv toga su se žene borile, a ne protiv nekih feminističkih hirova tako da je feminizam samo protureakcija na šovinizam i patrijarhalni odgoj
Carma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 16:43   #362
Ono što je meni zanimljivo jest činjenica da su današnji muškarci, napose intelektualci (uzorak mi jasno nije reprezentativan, ali ni beznačajan jerbo sam stara i iskusna) nekako uspjeli postići to da se za negdašnje tzv. muške poslove mrtvo-ladno angažiraju plaćeni profesionalci, a za tzv. ženske poslove se i dalje većma smatra da su valjda prebanalni da bi ih obavljali profesionalci, pa time i dalje ostaju u zoni tzv. neplaćenog rada.

Ali dobro, ipak se kreće. Muškarci su značajno napredovali u sudjelovanju u kućanskim poslovima, a žene su značajno napredovale u smjeru toga da dopuštaju muškarcima da napreduju.
Još kojih 50-tak godina i evo nama navlas ravnomjerne podjele.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 18:24   #363
U vezi uvodnoga posta: ne razumijem termin "spika" i kakva je razlika između "obične spike" i "doslovce spike".

Ne znam da li se stvarno ta tema ponovo pojačano pojavljuje "u zadnje vrijeme", ali tema "neplaćenog kućnog rada" potječe još iz 19. stoljeća. To je tema o kojoj se može ozbiljno raspravljati, ali ne na ovakav način nabacivanja napamet, gdje se konstatacija "ne kužim" (jer nisam nikad pročitao ništa od relevantne literature) pojavljuje kao neki argument.

Onda se ubace frustrirani muškarčine s tezom "žena namjerno rađa djecu, pa se razvede da može živjeti od alimentacije" - ma da, od 900 kuna mjesečno. (A ta rasprava očito ne spada na filozofiju - no ta grupa frustriranih je prilično aktivna na podforumu "politika").
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 10:26   #364
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
U vezi uvodnoga posta: ne razumijem termin "spika" i kakva je razlika između "obične spike" i "doslovce spike".

Ne znam da li se stvarno ta tema ponovo pojačano pojavljuje "u zadnje vrijeme", ali tema "neplaćenog kućnog rada" potječe još iz 19. stoljeća. To je tema o kojoj se može ozbiljno raspravljati, ali ne na ovakav način nabacivanja napamet, gdje se konstatacija "ne kužim" (jer nisam nikad pročitao ništa od relevantne literature) pojavljuje kao neki argument.

Onda se ubace frustrirani muškarčine s tezom "žena namjerno rađa djecu, pa se razvede da može živjeti od alimentacije" - ma da, od 900 kuna mjesečno. (A ta rasprava očito ne spada na filozofiju - no ta grupa frustriranih je prilično aktivna na podforumu "politika").
Slažem se-tema spada u sociološke...Pak...Granična znanja svake nauke su filozofska,pa tako i nauke o društvu...Ovdje bi ,vjerojatno,trebalo uvažiti
razvojnu komponentu rodnih odnosa u tranzitirajućim krajevima,tako da se
to pre odnosi na krajeve gdje sam ja,a manje na kraj iz kog je pokretač topika...
Ja imam kaj filozofirat,a pokretač nema-jednostavna konkluzija...
Varadinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 23:40   #365
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
U vezi uvodnoga posta: ne razumijem termin "spika" i kakva je razlika između "obične spike" i "doslovce spike".
Poštovani Zorane,
u uvodnom postu kako je napisan, "spika" ima značenje nečeg nedovoljno reflektiranog (to ne znači da uvijek ima to značenje), nečeg što se papagari bez dodatne refleksije i, čak i ako je u početku imalo neke snage (a mislim da ima i još ako dolazi s refleksiranog mjesta), zbog takvih "spika" nerijetko se stvar svodi tek toliko na to da bi NGO udruge imale od čega živjeti. Njima piše u opisu mjesta (a i ti si sam "ponešto" u NGO vodama pa to znaš) - idite okolo i tražite probleme koji su na toj i toj liniji. Naravno da to ne PIŠE doslovce, ali znaš i sam tu priču, a barem jednom si se ozbiljno razočarao u NGO vodama pa tako da vjerujem da znaš i bolje od mene neke stvari tog tipa.
U uvodnom postu riječ "doslovce" služi da dodatno naglasi da su to doslovce nereflektirani stavovi koji se samo perpetuiraju u stanovitim krugovima. Neki jako dobro žive od "borbe za potlačene", pa tako i mnoge feministice; također, mnoge feministice nije briga za sve žene nego samo za one slučajeve gdje se žena može instrumentalizirati kao žrtva (što ne kažem da nije, ja sam prvi protiv svakog oblika nasilja nad ženama i nepravde te vrste) i u tom su slučaju nedovoljno inkluzivne za SVE žene. Ne radi se samo o nekim Romkinjama i sličnim manjinama, iako se radi i o njima nego npr. slučaj koji smo imali nedavno u Kninu, naime slučaj primalje Jage Stojak koja se odlučila pozvati na svoj zakonom (ali i puno fundamentalnije od toga) zagarantirani PRIGOVOR SAVJESTI kad nije htjela asistirati u pobačaju, a ženi koja je išla pobaciti nije bio ugrožen život. Ona je dobila otkaz. Jesi li čuo igdje da su se Rada Borić, Sanja Sarnavka ili bilo tko s portala poput libele ili voxfeminae išle boriti za PRAVO TE ŽENE NA RAD? Ta žena je radila tamo preko 20 godina i u tim godinama da joj netko da otkaz samo zato što je "višak" je tragično, a kamoli kad joj da otkaz kad nije višak nego je politički nepodobna i poziva se na svoju savjest. Na kraju krajeva, ona nije ginekologinja, ona je PRIMALJA. Ali i ginekolozi imaju to pravo i to pravo im jamči zakon. Nekima je to pitanje previše banalno, ali postoje inteligentni sekularisti koji su se bavili s tim pitanjem čak i u Hrvatskoj dovoljno da znaju da to uopće nije banalno. Dakle, dokle god život osobe koja se odlučila na čin pobačaja nije ugrožen, po zakonu svaki medicinski radnik ima pravo na priziv savjesti. Za one koji nisu pratili priču, žena se vratila na posao zahvaljujući građanskom pritisku i to je u redu.

Ovdje je dakle pitanje ne samo njezino pravo na priziv savjesti (koje je vrlo važno pitanje i važno pravo) nego i njezino PRAVO NA RAD. Pogotovo nakon što je više od 20 godina radila u toj bolnici/klinci. Dakle, dvostruki standardi te vrste su upravo licemjerni.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ne znam da li se stvarno ta tema ponovo pojačano pojavljuje "u zadnje vrijeme", ali tema "neplaćenog kućnog rada" potječe još iz 19. stoljeća. To je tema o kojoj se može ozbiljno raspravljati, ali ne na ovakav način nabacivanja napamet, gdje se konstatacija "ne kužim" (jer nisam nikad pročitao ništa od relevantne literature) pojavljuje kao neki argument.
Slažem se da je to ozbiljno pitanje i da se o njemu može (i mora) puno ozbiljno razgovarati. Ne znam na koga se referiraš na ovo "ne kužim", ali ja sam htio da mi netko objasni tekst koji sam linkao i one neke parole, ne cijelu situaciju oko toga, ali dapače - rasprava je uvijek dobrodošla i bilo je dosta i dobrih postova. Ovaj dodatak u zagradu o "relevantnoj literaturi", ne znam na koga se referiraš i nije mi pretjerano stalo što misliš o tome što sam ja čitao, a što nisam, čime sam se bavio, a čime nisam, ali recimo samo radi pravde da sam čitao dosta stvari na tu temu, dakle daleko više od prosječne osobe. Nemam MA iz gender studiesa, ali ako me samo MA iz GS-a i pohađanje ženskih studija čini kompetentnim za ovakvu raspravu, onda uopće ne želim na toj razini razgovarati. Na kraju krajeva ja ovdje isključivo govorim s pozicija građanina i laika, kao što smo svi na ovoj razini. Ne postoje "stručnjaci za odnose u društvu" koliko god se neki željeli nametnuti kao isti. Postoje intelektualci ovakvi i onakvi, postoje manje i više pametni i informirani građani i postoji konstantna potreba za raspravom. Tako da svaki progresivistički napad na nekog "nisi pročitao to i to", bez da znaš što je taj netko pročitao, smatram lupanjem napamet i zapravo jednom vrstom uvjetovanog refleksa kvazi-progresivnih članova raznih udruga. Ne kažem da si ti kvazi-progresivan, ali vjerujem da si se družio s dovoljno takvih ljudi da razviješ takav "uvjetovani refleks" (doslovce ili ne, ti prosudi). Osim toga tko kaže da ja na momente ne zauzimam dijalektičku poziciju "đavoljeg advokata"? To je dio filozofije i tako se nekad mora. Naravno, intelektualno je pošteno odvojiti što je što. Dobar čitač mislim da to može, ali ako i ne može, rasprava je proces pa ćemo vidjeti na kraju (ako uopće "kraj" postoji, u što ja osobno sumnjam, ali to sad nije toliko važno) kakvim će plodovima uroditi.


Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Onda se ubace frustrirani muškarčine s tezom "žena namjerno rađa djecu, pa se razvede da može živjeti od alimentacije" - ma da, od 900 kuna mjesečno. (A ta rasprava očito ne spada na filozofiju - no ta grupa frustriranih je prilično aktivna na podforumu "politika").
To se mene osobno ne tiče, ali i oni imaju pravo izreći što misle. Kao što uostalom mislim da je izraz "muškarčine" ovdje vrlo pejorativan i uvredljiv. Mislim da prosječnoj pametnoj osobi takve uvrede doduše ne smetaju, ali opet govorim kako su dvostruki kriteriji u tom PC diskursu.

Što se tiče ove osobe gore pod nickom Carma, niti ja znam tko je (tj. prvi post koji vidim je ovaj), niti mi se sviđa što piše u boldu, niti mislim da je išta shvatila od mog inicijalnog posta (ne zato jer bi bila glupa nego jer ne shvaća kontekst i govori napamet i htjela bi se svađati kako mi čini), a također sam i u žurbi, ali sve da i nisam odbijam ulaziti u raspravu s nekim tko se apriori želi svađati, a pogotovo s nekim tko je upao u raspravu kao padobranac (a da ga/ju prvi put vidim) i omašio/la je ceo fudbal, što se mene tiče. Za raspravu je potrebno dvoje, a ja stvarno ne vidim što "raspravljati" s nekim takvim kad već u startu vidim da to ide prema "communication breakdown" ili barem "failure". Ali lijepo da se javila da nam kaže svoje mišljenje. Neka cvijeta tisuću cvjetova.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 23:48   #366
Quote:
Varadinski kaže: Pogledaj post
Slažem se-tema spada u sociološke...Pak...Granična znanja svake nauke su filozofska,pa tako i nauke o društvu...
Postoje područja kao što su tzv. socijalna filozofija, filozofija roda, feministička kritika itd. i sve su legitimne filozofske teorije. Ovdje imamo i plodno tlo za filozofiju politike i sve tome slično.

Quote:
Varadinski kaže: Pogledaj post
Ovdje bi ,vjerojatno,trebalo uvažiti
razvojnu komponentu rodnih odnosa u tranzitirajućim krajevima,tako da se
to pre odnosi na krajeve gdje sam ja,a manje na kraj iz kog je pokretač topika...
Ja imam kaj filozofirat,a pokretač nema-jednostavna konkluzija...
Ne shvaćam, zašto? Hrvatska je "završila svoju tranziciju"? I tranziciju u što? Previše površnih pretpostavki, sorry. Pojmovi poput "tranzicije", "napretka" i ostalog bismo barem na ovom podforumu uzimati sa zrnom soli. I zašto misliš da netko iz kraja koji je prošao tranziciju nema što filozofirati na tu temu (pod pretpostavkom da je tvoja pretpostavka točna, a ja mislim da nije, mada što se tiče područja o kojem govorimo je možda i prošao neku kritičnu liniju na koju misliš odavno)? Pa filozofirati o nekoj temi se može u bilo kojoj fazi "objekta" o kojem filozofiramo. Objekta naše filozofije. Svako vrijeme, svako društveno uređenje, svaki odnos nosi u sebi mogućnost (pa i potrebu) da se o tome - filozofira, da se promišlja i reflektira. Nećemo se valjda praviti da smo u "Vrlom novom svijetu", prešli preko kraja povijesti (čak i mi iz "naprednih društava") i sad nam nije do ničeg nego samo do održavanja postojećeg sustava i sretnom razonodom i zabavom?

No dobro, sad žurim stvarno. Pozdrav.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 17:59   #367
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Onda se ubace frustrirani muškarčine s tezom "žena namjerno rađa djecu, pa se razvede da može živjeti od alimentacije" - ma da, od 900 kuna mjesečno. (A ta rasprava očito ne spada na filozofiju - no ta grupa frustriranih je prilično aktivna na podforumu "politika").
A frustrirane ženetine? E, moj Zorane Oštriću, pa jasno je da to neće napraviti zbog 900 kuna mjesečno. Potrebno je odabrati odgovarajuću žrtvu.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 00:32   #368
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Jesi li čuo igdje da su se Rada Borić, Sanja Sarnavka ili bilo tko s portala poput libele ili voxfeminae išle boriti za PRAVO TE ŽENE NA RAD?
Iako i dalje stoji da se nijedna od navedenih nije oglasila da se bori za pravo navedene primalje na rad (oglasile su se samo ideološki suprotno nastrojene građanske udruge poput "Vigilare" koje su upoznale/suočile ministra zdravlja (tako se to zove u ovoj vlasti) Ostojića sa situacijom detaljnije pa je netko iz njegovog resora apelirao da se vrati na svoj posao (što je i učinjeno)), pravednosti radi valja reći da je Sarnavka ipak nešto rekla na dotičnu temu, tek danas doduše vidim to u javnim medijima. I nema veze s pravom na rad te žene, a i kad bi imalo, ideološki je simptomatično da govori tek sada o tome, nakon što je već vraćena na posao. Obratite pažnju da je ovo novinski članak od danas (17.8.2013.), dok je gospođa Stojak dobila otkaz prije više od dva tjedna. Također je zanimljivo da su od hrvatskih dnevnih novina o tome prvi izvjestili "večernjakovci" (pod vlasništvom Styria media grupe koja je pak svojevrsna medijska ispostava RKC), dok Jutarnji sa svojom paraliberalnom uvijek-režimskom (tko god da je na vlasti) o tome nije izvjestio, barem ne na vrijeme; zanimljivo je kako je Jutarnji izvjestio da su je vratili na posao jer ipak to pokazuje koliko je ministar dobar, a tako jedna mala stvar koja ne izgleda kao veliko veličanje, uvijek može dobro proći u očima onih na vlasti. Oni umeju da cene takav lepi gest.

Jutarnji je oduvijek bio presmiješan i providan sa selekcijom koje će vijesti objaviti, a koje ne...

Inače, Sarnavka nije zaboravila dodati, čak i kad je već bila primorana komentirati ovaj slučaj, da joj se čini da je "to postalo moderno". LOL. Za razliku od kabinetskog selektivnog feminizma, pretpostavljam...

EDIT: zaboravo sam dodati link na današnji članak. Čini mi se da je u tiskanom izdanju za par rečenica duži, ali nisam sto posto siguran. Nije ni tako važno. Link:

http://www.vecernji.hr/vijesti/prizi...-clanak-599595
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 10:49   #369
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ne znam da li se stvarno ta tema ponovo pojačano pojavljuje "u zadnje vrijeme", ali tema "neplaćenog kućnog rada" potječe još iz 19. stoljeća. To je tema o kojoj se može ozbiljno raspravljati, ali ne na ovakav način nabacivanja napamet, gdje se konstatacija "ne kužim" (jer nisam nikad pročitao ništa od relevantne literature) pojavljuje kao neki argument.
Pa ako mislimo na kućanstvo u kojem samo jedan partner ima sve finansije, onda i možemo pričati o neplaćenom radu, ali ako oba partnera imaju jednake finansije, nema se o čemu više raspravljati.
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.