Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2006., 18:55   #41
Znam nesto malo svedskog...zavrsio nekakav brzi tecaj.

cura=flicka
raditi=arbeta
jesti=ata(fale mi dvije tockice na prvom *a*)
piti=dricka
piva=ol(opet dvije tockice na *o*)....a i to mi je najmanje vazno!!!


Pozdrav!
magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 12:52   #42
Magnus-e,

Ja zivim u Danskoj pa ti mozda mogu dati neke relevantne informacije o Svedskoj.

Najprije, Svedska je jedna krasna i lijepo uredjena zemlja koja brizno njeguje demokratske tradicije vise od 100 godina. Nije nikakvo cudo sto je upravo Svedska primjer cesto spominjanog "Skandinavskog drustvenog uredjenja" o kojemu se s vremena na vrijeme moze ponesto procitati i u hrvatskome tisku.

Mogucnosti za ostvarenje pristojnoga zivota su doista dobre. Jednako tako, ako imas ambiciju obrazovati se i uciti cijeli zivot, Svedska je odlicna zemlja. Nivo sigurnosti obicnog gradjanina (kako materijalnog tako i fizickog) je doista visoka.

Na zalost, ostvarenje trajnog boravka u Svedskoj nije lako. Ako nemas putovnicu neke od zemalja EU-a, sanse su ti jako male, cak i za privremeni boravak, ili privremeno zaposlenje. Cinjenica da hrvatska putovnica nije putovnica EU-a je zalosna posljedica hrvatske naivnosti, zaostalosti, primitivizma i neznanja koja je pripadnost europskoj zajednici naroda podredila bizarnim vrijednostima tipa "vazniji nam je general osumnjicen za zlocine na sudu kojeg smo i sami osnivaci", ili "hrvatska je domovina svih njenih gradjana, pod uvjetom da si hrvat", i sl.

Ipak mogucnosti postoje, osobito ako imas visoko obrazovanje. Ako pak nemas, valja ti cekati da se i Hrvatska ukljuci u zajednicu europskih naroda, a to mozda i potraje, sve dok imamo gradonacelnike tipa "magistar Djapic" kojima je jasno da mogu prosperirati samo u izoliranoj i zatvorenoj zemlji kakva je Hrvatska uglavnom bila do sada.

Budes li imao nekakva konkretna pitanja, javi se.

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 16:17   #43
Hvala na odgovoru TomK.

Znam da je Svedska po kvaliteti zivota jedna od najjacih zemalja ne samo u Europi nego i u svijetu.Usporedba sa Hrvatskom bila bi suvisna.

Ja zivim u Zagrebu,imam stalan posao,rjeseno stambeno pitanje i po pricanjima vecine ljuDi trebao bih time biti zadovoljan.Ali eto...nisam.
Od malih nogu sanjam o preseljenju u Svedsku i vec godinama radim na tome ali neuspijesno.
Prvo sam pokusao potraziti pomoc preko Svedske ambasade ovdje u Zagrebu.Medutim,oni su mi rekli da mi ne mogu pomoci.Jedino bi bilo rjesenje naci nekoga u Svedskoj ko ce garantirati da ce mi dati stalan posao i minimalnu mjesecnu placu od 13000 kuna.
Posto tamo nemam nikoga,bacio sam se na potragu za poslom i preko Interneta.Posto sam zavrsio nekakav tecaj svedskog,nemam nekih vecih problema u snalazenju na njihovim stranicama...a i rijecnik mi je uvijek pri ruci.
Posalo sam na stotine mailova po firmama po cijeloj Svedskoj-od Malmo-a do Kirune.Na vecinu mailova sam i dobio odgovor,naravno negativan ili ...imamo vas u vidu.
Zanimljivo je da su se Svedi udostojili odgovoriti na te mailove bez obzira sto se ne radi o njihovim drzavljanima,....jer moji prijatelji ovdje u Zagrebu salju mailove u firme koje se nalaze u Zagrebu-pa nikad ne dobe nikakav odgovor.
Zalosno i jadno od "hrvatskih" poslodavaca,a frustrirajuce za mlade ljude koji su u potrazi za poslom.
Dva puta sam otisao i turisticki u Svedsku s nadom da cu na licu mjesta doci do nekakve prilike,ali moji posjeti su bili prekratki da bih uspio u svome naumu.
U pravu si sto se tice strucne spreme.Koliko sam skuzio,medicinske sestre,doktori i sl. zanimanja jako su trazena,pogotovo na sjeveru.

Jos jednom hvala na odgovoru i na iskazanoj zelji za pomoci.
Ja necu odustati i nadam se da ce se i meni negdje nesto otvoriti te da cu uspijeti u ispunjenu svoga sna.

Veliki pozdrav,
M.
magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 19:08   #44
nema teorije

ako oces fuska-t(varati) mozes otic tamo i trazit azil kojeg naravno neces dobit ali sam proces traje i do 2 godine(barem je tako bilo do prosle godine).
socijalnu pomoc dobijes,kao i tecaj jezika i osnovno zdravstveno osiguranje.u nekim komuna dobijes i buskartu do skole a to je obicno dovoljno i za vozanje po cjelom gradu.
smjestaj ti na jugu svedske tesko mogu dati(osim kolektivnog a to ne zelis vjeruj mi) ali vec na sjeveru(gdje nitko od sveda ne zeli zivjeti) postoji sansa i za to.Kiruna je dobar izbor.
Naravno sve to NIJE u skladu sa zakonom ali prolazi.Znam ljude koji su tako cak i ostali u Svedskoj.Istina veoma rijetki ali postoje.
Naravno na intervju kod svedskih vlasti moras lagati sto opet nije u skladu sa zakonom.

Drugi nacin je ozeniti se u Svedskoj,mozda cak bolje ukoliko nadjes kandidatkinju sve to obaviti u Hrvatskoj onda brze ide.

Treci nacin je znati nekog tamo otic turisticki i radit na crno.

Cetvrtog nema osim ako nisi akademski obrazovan sa dugogodisnjim iskustvom i znanjem engleskog.Onda postoje sanse.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 10:48   #45
Bok i hvala na odgovoru.

Znam,uzasno je tesko doci do tamo.
Kiruna je bila super mjesto za pocetak zivota u Svedskoj.Na zalost,ni to vise ne prolazi samo tako.Posto je Kiruna na samom sjeveru Svedske,Svedi nisu bas bili ludi da tamo zive,pa su sansu imali novopridoslice.Znam neke ljude koji su otisli tamo,bez problema nasli nekakav posao,izdrzali raditi tamo nekoliko godina dok nisu dobili *normalne papire*,a onda su se i oni poceli seliti prema sredisnjoj i juznoj Svedskoj.Ali,sada se vise ni to ne moze.
Ja bih pristao zivjeti tamo..samo ko ce mi od Sveda povjerovati da se za par godina necu i ja nekud odseliti.
Bio bih zadovoljan bilo kakvim poslom...nije mi tesko raditi...ali ko ce mi to od Sveda povjerovati.


Treba mi samo jedna prilika.....


M.
magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 11:02   #46
Kao prvo Švedska je u govnima. Sve (absolutno sve) ide prema gorem.
Hrpa nezaposlenih (naravno ne u državnoj statistici ali to je zato što se jako vara time).
Plaće su mizerne prema ostatku EU, porezi ogromni, dobiješ nazad gušt gledat kako premierova cijela obitelj ubire ogromne plaće od tvog poreza (baš ti drago bude oko srca).
Po zimi su svi u depri zbog mraka i tako dalje.
Nije švedska ono o čemu se priča i šta je na filmovima (ko što amerika nije baywatch). Bolje ti je da ostaješ di jesi nije ovdje trava niš više zelena nego u hrv.

Nego čime se ti baviš? Ako baš moraš doć i nešto si unutar medicine onda je već lakše za doć inače nemaš baš velike šanse (osim zavest kakvu harpiju A.K.A. šveđanku)
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 13:06   #47
a sta ja znam...ne bih se slozio ovo za place...place su im jos uvijek bolje nego u njemackoj kao standard(tu ne racunam bavarsku i baden w.).
kad vec nakupis staza i to onda nije problem raditi i samo 4 sata dnevno i dobiti oko 10000 seka.ono...mozda nije neka lova ali ni ne radis nista brate...

u malmou npr. nije tako lose ni zivjeti.nije nikad nesto posebno hladno(istina ni toplo),ima kina,ima brzog neta,ima vrtica,kebaba po 15 kuna,ima svega.

socijala je jos uvijek dostatna za troskove hrane,a sistem kreditiranja obrazovanja jos uvijek najbolji ikad i igdje(mozda ih norveska shisha).

samo zato se isplati otic zivjet u svedsku.

posto sam zivio i u munchenu nekih 5 godina znam koliki je tek tamo problem dobiti posao a i naci neki jeftiniji stan(to je vec nemoguce).
bez 2000 eura mjesecno po osobi tesko se moze normalno zivit u munchenu.

Quote:
porezi ogromni, dobiješ nazad gušt gledat kako premierova cijela obitelj ubire ogromne plaće od tvog poreza
kao da je drukcije u njemackoj ili nedajboze kod nas...
porezi su ogromni ali se i vecinom trose na prave stvari.
isto tako tamo te policija nece odma stavit u lisicine za bilo kakav pa i minorni prekrsaj,a o azilu ili papirima se moze samo sanjati.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 23:40   #48
A dobro je da znaš o čemu pričaš.
Da mi je vidjet di ćeš dobit radit 4 sata? A socijala se sve više kreše jer dolaze "genijalci" koji žive od nje i kriminala.

U minhenu ja sada živim na 1000€ i ide sasvim ok. Tako da 2000€ ako nemisliš živjet sam u nekom 3 sobnom stanu nikako nije obavezo.

Porezi se troše na socijalu da. Između hrpe stranca i hrpe šveđana koji se šlepaju (naravno ima i onih kojima za prave treba ali njih je nekako sve manje) i ta socijala će ili otjerat državu u stečaj ili se reže i to dobro (ovo drugo se već dešava).

Jedino je školovanje bolje. Ali na drugu stranu dobit vizu za školovanje je praktički nemoguće. Tako da ostane ili da si jebeno dobar u nečem i da firma može dokazat da nigdje u EU nema neko kao ti ili da se ženiš kakvom rošpijom odozgora.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 20:20   #49
K vragu.... Svi hoce u Svedsku a nemaju pojma koliko je tamo dosadno. Pa to nije Europa.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 21:48   #50
Joj ,ja ne bi u Svedsku. TO mi je ko da sma u Canadi, Bez uvrede molim, ali mislim da naj bolje imaju ovi koji su na par sati voznje do HR. AU,I,D(BAvarska),SLO...
Ja da sad recimo biram di bi zivjela,osim tu di jesam a da bude dijaspora ili bi isla negdje tak blizu ili jos puno dalje di jesam ali da je klima kak mi pase. Sveriege jemeni too much. Hladno i daleko.
Ja sam ko Rujanka isto nis ne pricam dok me bas ne pitaju. Vise sam se bunila i pricala kad sam zivjela doma i putovala nego sad kad vise tam ne zivim.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 22:12   #51
Quote:
Secundo kaže:
Međutim, čuvam se usporedbi CH i HR koje za Lijepu Našu obično završavaju velikom blamažom, i kad već kritiziram domaće uvjete, činim to bez CH konteksta. Jer, tko sam ja da ispravljam krive Drine, i šta bi ja nabijao mojim voljenim u HR neke komplekse zato što stvari tamo ne šljakaju kao ovdje u CH. Pa nisu ni oni krivi, niti precjednik ni neki utjecajni političari nisu u krugu mojih poznanika.
upravo tako..idu mi na jetra ti "iskusni" dijasporasi koji uvijek svima pametuju
i koji sve kritiziraju..lako je pametovati na daljinu..osim toga sve je relativno..
i razne zemlje imaju razne prdnosti i probleme..
npr. uvijek mi je smijesno kako se zapadna europa navodi kao primjer "nebirokracije" i "lakog ostvarivanja svojih prava"kad se svi mogu sakriti pred NZ ...
sto se tice svedske, ja tamo imam isto dosta prijatelja i poznanika i fakat se
hvale u prosjeku vise nego ostali dijasporasi ko bi znao zasto
ja bi tamo umrla od zime , tuge , depresije i nedostatka svjetlosti..
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 02:42   #52
jedna gospodja, inace poznanica moje svekrve, cak ne kaze Svedska, nego SveCka
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 09:36   #53
Sto vise svijet upoznajem, sve mi se manje svidja.
Nebitno, radi li se o nasim, njihovim postoje samo dobri i losi ljudi, nema sredine. Konverzacija se ponekad moze iskoristit i na onaj drugi nacin, kako mi kazemo, uvalit nekomu da je nesto rekao a da uopce nije mislio da to moze tako da ispadne na kraju.
I samim tim konverzaciske usporedbe i osobine diasporasa nebih bas ozbiljno shvatio.
Sad se mislim, dali se meni nekad otelo da kazem kod nas u CH jer u CH zivim duze nego u HR.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 19:09   #54
Tako pocinjem i ja. Ne kad idem, nego kad pisem.
Odma im stavim do znanja da je to kod mene u Kanadi, a ne kod nas u Kanadi. Tako da odma skontaju da mi je bolje nego njima. I to im kazem. Doduse, ne direktno, da se nebi ko uvrijedio, vec onako, naokolo.

Ne pisem im kako sam ostvario skoro sve svoje snove, vec napisem kako mi je dobro krenulo. Da sam se zaposlio, i da puno putujem. Taki mi poso. Da sam placen svaki dan (e to im posebno natakarim na nos), i to kesom. A drzava ne zna koliko zaradim. Niti joj to prijavljujem. Usput im navedem da je kod mene u Kanadi svak zna svoj poso.
I to postuje. Musterija naruci proizvod, ja mu/joj donesem, dobijem lovu. Jos mi socijala kapne redovno. I oni znaju svoj poso. Znaju da Kokuzu stave na racun odredjenu sumu koju ja kasnije raspodijelim. Na mjesec dana.
U nastavku pisma im kazem kako sam do sada promijenio nekoliko auta, dok se oni jos i danas guzvaju po autobusima. Opet to ne kazem direktno, nego vako:" Dragi Meho, kod mene u Kanadi je obicaj da svak ima svoj auto. I ja, kao postovatelj tradicije sam se brzo i lako priviko na to. Autobusi idu, ali ja kao novoispeceni Kanadjanin ne koristim ih. Ispod casti mi je da se kao Kanadjanin guzvam sa Arapima, Pakistancima i onim Kanadjanima koji mi ne daju baksis kad im donesem picu.

Ovdje drzava ocekuje da se sto brze naviknes na nju. A ja, da bih opsto u Kanadi, moro sam se navic na ovdje obicaj. A obicaj ti je da svakog prvog dobijes lovu od drzave koju kasnije ne moras vratit. To ti je moj Meho nesto kao pomoc dok ne nadjes poso. A kad vidis koliko si para dobio, izgubis zelju da trazis poso. Posto ti mene poznajes kao osobu nemirnog duha, odlucih da nadjem gore napisani poso. Koji ne prijavljujem drzavi. A oni me ne ganjaju. Dupla lova moj Meho!"

Zavrsim pismo sa zeljom da se ubrzo cujem njihovu kuknjavu o tome kako nemaju para, kako su bubrezi otkazali, kako oni odazgo ne mare za njih na dnu.

Ali, opet ne kazem to direktno, nego napisem:"Pisi o svemu."
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 04:01   #55
Pa, jebo te vjetar, dje's ti, fukaro nijedna?

Nije valjda da je pica navalila, pa nemas vremena ni protaberiti koju s rajom?

Dajmo malo napretka!
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 05:32   #56
Quote:
Tvrtko1995 kaže:
Pa, jebo te vjetar, dje's ti, fukaro nijedna?

Nije valjda da je pica navalila, pa nemas vremena ni protaberiti koju s rajom?

Dajmo malo napretka!

Navalila raja ko luda. Valjda im hladno, a oni bi nesto toplo da jedu. Pa zovu nonstop.

Ma ova dijaspora skroz zamrla. Niko vise ni da se posvadja kako treba. E dobra stara vremena
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 05:42   #57
Zavladala globalna Nirvana i moderacija. Ne meres se vise ni popickarati k'o co'ek.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 05:56   #58
Quote:
Tvrtko1995 kaže:
Zavladala globalna Nirvana i moderacija. Ne meres se vise ni popickarati k'o co'ek.

Ja ba. Skroz bezveze. Pravo mrtvilo zavladalo otkad su kokicu otjerali.
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 06:40   #59
Quote:
KokuZ kaže:
Ja ba. Skroz bezveze. Pravo mrtvilo zavladalo otkad su kokicu otjerali.

A zasto je zapravo kokica banovana?!
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2006., 05:06   #60
Quote:
Una67 kaže:
A zasto je zapravo kokica banovana?!
Izbila frka izmedju kokica i Hobta. Dobro obavijesteni izvori tvrde da je kokica razvalila ne samo Hobta nego i ostalu konkurenciju (vidi Svjetsko prvenstvo u svadjanju slobodnim stilom). Na SP-u kokica je pomela konkurenciju i osvojila prvo mjesto. Shvativsi da joj niko nije do koljena, kokica napusta dijasporu u potrazi za novim izazovima. Od tada dijaspora pada u zabokrecinu.
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.