Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 16:06   #41
Quote:
antetg kaže:
kutna vinkla po metru
ukupna duljina šlica, cijena po metru? ili ima veze s brojem vinklova u otvoru?

baš me zanima kolika je cijena u tebe "kutne vinkle po metru". napiši na privatne poruke ako nećeš pisat ovdje
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 16:16   #42
gle ja radim po cijeloj hrvatskoj ali znam da zagorci kažu špalete,ali u mene je špale.A najviše radim po zgu,rijeci zadru i splitu
antetg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 19:23   #43
a jeste navalili na čovjeka...
i uvijek tako bude kad se netko ponudi da bi pomogao i odgovorio na pitanja...
ali ne bi tako ovdje na stanovanju trebalo biti, jer smo svi tu, uglavnom, ozbiljni ljudi, koji imaju pametnijeg posla od besciljnog prepucavanja tipa "ti ništa ne znaš, ja znam sve"...

a što se tiče cijene... pa kad ste još vidjeli da neki majstor ili bilo tko u otvorenom forumu iznosi svoju cijenu? za to imate PM.

a sad pitanje za antu:
ne znam za druge, ali meni je već na vrh glave razgovora o stiroporu i koeficijentima toplinske provodljivosti ovdje na forumu , pa mi reci iz vlastitog iskustva, koliko se u postotku ljudi danas odlučuje za stiropor fasadu, i koliko centimetara uglavnom stavljaju?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 19:28   #44
Quote:
plimpi kaže:
a sad pitanje za antu:
ne znam za druge, ali meni je već na vrh glave razgovora o stiroporu i koeficijentima toplinske provodljivosti ovdje na forumu , pa mi reci iz vlastitog iskustva, koliko se u postotku ljudi danas odlučuje za stiropor fasadu, i koliko centimetara uglavnom stavljaju?
nakon tolko napisanog me cudi tvoje pitanje. NHF.
sta ako ti on sad kaze (a vjerovatno i hoce) da stavljaju 5cm. Hoces li ga poslusati?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 21:41   #45
Quote:
moja-kucica kaže:
nakon tolko napisanog me cudi tvoje pitanje. NHF.
sta ako ti on sad kaze (a vjerovatno i hoce) da stavljaju 5cm. Hoces li ga poslusati?
pitanje sam postavio čisto da vidim kakva je situacija na terenu. ne zaboravi da JAKO mali postatak ljudi čita forum ili slične stvari, i nije tako dobro informiran iz drugih izvora... pa me zanima koliko je stiropor zaživio na terenu.

a ja s tom informacijom neću ništa učiniti, jer mi osobno nije važna - problem fasade sam riješio u trenutku kad sam odlučio čime graditi. niti smatram da bi ta informacija ikome trebala poslužiti kao putokaz u odluci o vlastitoj fasadi.

a ako me netko baš povlači za mišljenje, rekao sam više puta - smatram da je 10cm nepotrebno, a i općenito imam negativno mišljenje o zidu koji "dihta" hermetički. ali to je samo mišljenje jednog laika.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 23:04   #46
Quote:
plimpi kaže:
a ako me netko baš povlači za mišljenje, rekao sam više puta - smatram da je 10cm nepotrebno, a i općenito imam negativno mišljenje o zidu koji "dihta" hermetički. ali to je samo mišljenje jednog laika.
kaze se svako ima pravo na svoje misljenje...ja tu uvjek dodam "da, ako se razumije u to"...ako se ne razumije onda ne znam o cemu ima razmisljati...

radi se o tome da su nasi ljudi prije imali "misljenje" da je i normalna cigla i vise nego dobra, pa su ipak dosli prije par godina na 5cm izolacije dok je razvijeni svijet stavljao i preko 12 a naravno ovi u pasivnim kucama i preko 20...
problem hermeticke zatvorenosti je realan i on postoji i tamo gdje nema stiropora...evo, ja sam najsveziji primjer...cak nije u pitanju pvc stolarija jer kako je to pogresno uvrijezeno to se moze desiti i sa drvenom jer i ona jako dobro brtvi...200m2 je samo cigla bez stiropora i vidis da to nije dovoljno da ta para izadje van kroz zidove...
treba gledati kako rijesiti taj realan problem (po meni je to rekuperator iako nema svoju ekonomsku racunicu) koji je rjesiv a ne gasiti vatru tamo gdje je nema..
nista neces postici staveci 5cm mjesto 10 glede paropropusnosti
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 23:30   #47
Quote:
moja-kucica kaže:
kaze se svako ima pravo na svoje misljenje...ja tu uvjek dodam "da, ako se razumije u to"...ako se ne razumije onda ne znam o cemu ima razmisljati...

radi se o tome da su nasi ljudi prije imali "misljenje" da je i normalna cigla i vise nego dobra, pa su ipak dosli prije par godina na 5cm izolacije dok je razvijeni svijet stavljao i preko 12 a naravno ovi u pasivnim kucama i preko 20...
problem hermeticke zatvorenosti je realan i on postoji i tamo gdje nema stiropora...evo, ja sam najsveziji primjer...cak nije u pitanju pvc stolarija jer kako je to pogresno uvrijezeno to se moze desiti i sa drvenom jer i ona jako dobro brtvi...200m2 je samo cigla bez stiropora i vidis da to nije dovoljno da ta para izadje van kroz zidove...
treba gledati kako rijesiti taj realan problem (po meni je to rekuperator iako nema svoju ekonomsku racunicu) koji je rjesiv a ne gasiti vatru tamo gdje je nema..
nista neces postici staveci 5cm mjesto 10 glede paropropusnosti
gle, ne radi se o tome da li se ja dovoljno kužim u stiropor i koeficijente. to nije nikakva viša matematika.
radi se o osobnoj preferenciji, i rekao bih, karakteru čovjeka. ja sam uvijek, ali baš uvijek za to da uštedu treba ostvariti odmah, jer je novac znatno vrjedniji sada nego što će vrijediti u budućnosti. ako ćemo baš ekonomskim rječnikom, a to mi je struka, svi vi koji se razmećete desecima centimetara stiropora zaboravljate na oportunitetni trošak. naime, oportunitetni trošak ulaganja u jednu takvu toplinsku izolaciju je golem, posebice uzme li se u obzir da su neki parametri potpuno nepredvidivi (primjerice troškovi centralnog grijanja, cijena plina, i sl.)

ovo što kažeš za paropropusnost apsolutno stoji i nisam ni rekao suprotno. iskreno, ne znam kako kod cigle postić dobru toplisnku izolaciju i paropropusnost. ne razmišljam o tome jer me se ne tiče osobno, ali mi se čini kao nemoguća misija.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 23:43   #48
Quote:
plimpi kaže:
naime, oportunitetni trošak ulaganja u jednu takvu toplinsku izolaciju je golem, posebice uzme li se u obzir da su neki parametri potpuno nepredvidivi (primjerice troškovi centralnog grijanja, cijena plina, i sl.)
nisam neki ekonomski strucnjak i to bi bilo koda da sad pogadjam kolko ce biti cijena nafte u buducnosti..to bi bilo zbilja pretenciozno...ali o tome se i radi.ja sve sta sam racunao je za najgori slucaj po povrat investicije a to je grijanje najjeftinijim energentom, plinom (drva ne racunam zbog komocije)...nije za pretpostaviti da ce biti jeftiniji jer stalno pricaju da je najjeftiniji u europi, a i s tim niskim cjenama se isplati uzeti 10...al to je vec 100 put ispricana prica i posto nisam proizvodjac jedini mi je interes (mada i nije neki interes) predociti fizikalnu i matematicku stranu...sve drugo je vise stvar iracionalnog..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:16   #49
Quote:
moja-kucica kaže:
nisam neki ekonomski strucnjak i to bi bilo koda da sad pogadjam kolko ce biti cijena nafte u buducnosti..to bi bilo zbilja pretenciozno...ali o tome se i radi.ja sve sta sam racunao je za najgori slucaj po povrat investicije a to je grijanje najjeftinijim energentom, plinom (drva ne racunam zbog komocije)...nije za pretpostaviti da ce biti jeftiniji jer stalno pricaju da je najjeftiniji u europi, a i s tim niskim cjenama se isplati uzeti 10...al to je vec 100 put ispricana prica i posto nisam proizvodjac jedini mi je interes (mada i nije neki interes) predociti fizikalnu i matematicku stranu...sve drugo je vise stvar iracionalnog..
ne bi bilo loše i da dodaš ekonomsku stranu.
oportunitetni trošak je lako mjerljiv, ali je potrebno pretpostaviti konstantne parametre, a na to si ionako pristao pretpostavljaući konstatnost parametara u izračunu troška grijanja.
NPR. - varijanti A (fasada od 10cm) suprotstavljaš varijantu B (fasada od 5cm). Pretpostavimo, primjera radi, da varijanta B donosi uštedu od 1000€. Tih 1000€ koje imaš u rukama danas, možeš godinama (broj godina koji si pretpostaio kao rok otplate investicije u varijanti A) oplođivati kroz pametno ulaganje u neki od investicijskih instrumenata. Tih 1000€ uvećani za pretpostavljenu dobit predstavljaju oportunitetni trošak varijante A.

Tek uz ovaj ekonomski aspekt dobivaš cjelovitu sliku.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:40   #50
Quote:
plimpi kaže:
ne bi bilo loše i da dodaš ekonomsku stranu.
oportunitetni trošak je lako mjerljiv, ali je potrebno pretpostaviti konstantne parametre, a na to si ionako pristao pretpostavljaući konstatnost parametara u izračunu troška grijanja.
NPR. - varijanti A (fasada od 10cm) suprotstavljaš varijantu B (fasada od 5cm). Pretpostavimo, primjera radi, da varijanta B donosi uštedu od 1000€. Tih 1000€ koje imaš u rukama danas, možeš godinama (broj godina koji si pretpostaio kao rok otplate investicije u varijanti A) oplođivati kroz pametno ulaganje u neki od investicijskih instrumenata. Tih 1000€ uvećani za pretpostavljenu dobit predstavljaju oportunitetni trošak varijante A.

Tek uz ovaj ekonomski aspekt dobivaš cjelovitu sliku.
ha, uloziti novce mozes uvjek. mozes imat orocenu stednju (male pare i neces ustedit bogzna sta), investijske fondove (mozes zaradit, mozes stagnirati a teoretski i spusit), dionice (mozes dosta zaradit ali i dosta spusit)...uglavnom ako tu ocekujes zaradu moras ocekivati i ono drugo.
nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce koje si ulozio pa kreni na ulaganje jer ces imati vise za ulagati nego sa varijantom B.
to bi sad vec odvuklo raspravu u of of of topic iako vec i je..isto tako mozes gledati da fasadu uopce ne stavis i ustedis si kakvih 45000 kuna na 200m2 jer je to vec suma..a razlika izmedju 10 i 5cm je samo 4000 kuna..to po meni ima puno vise smisla nego razmisljati dali ces staviti 5 ili 10cm.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:49   #51
Quote:
moja-kucica kaže:
ha, uloziti novce mozes uvjek. mozes imat orocenu stednju (male pare i neces ustedit bogzna sta), investijske fondove (mozes zaradit, mozes stagnirati a teoretski i spusit), dionice (mozes dosta zaradit ali i dosta spusit)...uglavnom ako tu ocekujes zaradu moras ocekivati i ono drugo.
nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce koje si ulozio pa kreni na ulaganje jer ces imati vise za ulagati nego sa varijantom B.
to bi sad vec odvuklo raspravu u of of of topic iako vec i je..isto tako mozes gledati da fasadu uopce ne stavis i ustedis si kakvih 45000 kuna na 200m2 jer je to vec suma..a razlika izmedju 10 i 5cm je samo 4000 kuna..to po meni ima puno vise smisla nego razmisljati dali ces staviti 5 ili 10cm.
ja niti ne tvrdim da je varijanta A lošija, nego ukazujem na potrebu da se obje varijante objektivno procijene. a varijantu C (nepostavljanje nikakve fasade nismo ni razmatrali).

no obrati pažnju na ove svoje riječi: "nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce"
dakle, fondovi će realno stagnirati (ili čak propasti), ali će se s varijantom A investicija sigurno vratiti u tom roku.

no, pristranost i nedosljednost u argumentiranju su stalna mjesta, kako na forumu tako i u životu... ali to je sve ok i čisto ljudski, svi smo slabi na to...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:50   #52
Quote:
plimpi kaže:
ne bi bilo loše i da dodaš ekonomsku stranu.
oportunitetni trošak je lako mjerljiv, ali je potrebno pretpostaviti konstantne parametre, a na to si ionako pristao pretpostavljaući konstatnost parametara u izračunu troška grijanja.
NPR. - varijanti A (fasada od 10cm) suprotstavljaš varijantu B (fasada od 5cm). Pretpostavimo, primjera radi, da varijanta B donosi uštedu od 1000€. Tih 1000€ koje imaš u rukama danas, možeš godinama (broj godina koji si pretpostaio kao rok otplate investicije u varijanti A) oplođivati kroz pametno ulaganje u neki od investicijskih instrumenata. Tih 1000€ uvećani za pretpostavljenu dobit predstavljaju oportunitetni trošak varijante A.

Tek uz ovaj ekonomski aspekt dobivaš cjelovitu sliku.
mislim da znam što mu želiš objasniti ali si to malo krivo objasnio.

mislim da bi priča išla ovako (pod pretpostavkom da je investicija u kešu plaćena, gotovinom a ne kreditom na koji plaćaš kta koja na npr. 10k € nije zanemariva)

A) 5cm - investicija npr. 25e/m2 * 400 m2= 10000€
B) 10cm - ivesticija npr 30e/m2*400m2 = 12000e

Razlika u početnoj investiciji (B-A)=2000€

Povrat investicije (dakle vraćanje uloženog kroz smanjene troškove grijanja, tek nakon povrata inv. nastupa razdoblje uštede)
npr:

A) 20g ili 500€/god
B) 15g ili 1000/god

e sad, to je pretpostavka da je cijena goriva nepromijenjena kroz tih 15-20g, a što vrlo vjerojatno neće biti s obzirom na trendove.

Početnu razliku od 2000€ uložiš u fond i moliš se Svevišnjem da će mu prinos biti poput ovogodišnjeg konstantno slijedećih 15-20g biti od 40-70% god ( a vjerojatno neće). Pod pretpostavkom da ipak hoće, za 15-20god tih početnih 2000€ prevoriti će se bar u jednu nulu više. Onda ti je trošak grijanja ionako nevažan kao i debljina stiropora.

uz prinos fonda od 50% na 2000e godišnje okreneš 1000e i +500e uštede od 5cm, to je 1500€ za prvu godinu, a na 10 cm si uštedio samo 1000€

no nitko ti normalan neće garantirati rast fondova od 50% konstantno kroz 20%, niti da će cijena nafte ostati konsntatno ista slijedećih 20g.

u oba slučaja, riziko. No s druge strane, nakon povrata investicije (15 ili 20g, svejedno) ti ćeš početi štedjeti i to konstanto..doživotno. u to vrijeme cijena nafte može biti i x2 ( na kvadrat) današnje cijene (lako moguće)

no bez obzira na cijenu nafte, jedini način uštede na grijanju je bolja izolacija, čim više to bolje, dakle manja potrošnja (litara nafte, kubika plina).ako će cijena goriva rasti, to bolje, prije će se povratiti iinvesticija.

Ako se ideš igrati s fondovima, izolacija ti ne treba, hebeš 500e godišnje, 3700Kn pih, sitnica....na uloženih 12000€ uz neki 'normalan' prinos od 20% ti imaš 2400€, to je 60% više nego u gore navednoj varijanti.

poanta? ili se kocakaj (investiraj u fondove) ili izoliraj dobro objekt da permanentno smanjiš utrošak goriva što će ti se doživotno vraćati. prinos od fondova neće doživotno biti 20-50%...može biti i -30%, taj riziko kod izolacije kuće nemaš.

tko voli nek izvoli
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:53   #53
hm, zaboravih napomenuti, gore navedni iznosi cijena fasad, vrijeme povrata investicije i prinosi fondova, su okvirni......da skužite poantu priče.....da ne bi sad bilo kako za 5cm povrat 20g a za 10 cm 15g a ne 10g.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:03   #54
Quote:
plimpi kaže:
ja niti ne tvrdim da je varijanta A lošija, nego ukazujem na potrebu da se obje varijante objektivno procijene. a varijantu C (nepostavljanje nikakve fasade nismo ni razmatrali).

no obrati pažnju na ove svoje riječi: "nakon odluke na varijantu B i X godina ti realno mozes biti na istom. a sa varijantom A si za to vrijeme sigurno povratio novce"
dakle, fondovi će realno stagnirati (ili čak propasti), ali će se s varijantom A investicija sigurno vratiti u tom roku.

no, pristranost i nedosljednost u argumentiranju su stalna mjesta, kako na forumu tako i u životu... ali to je sve ok i čisto ljudski, svi smo slabi na to...
nisam skuzio nedosljednost u toj recenici...samo sam mislio reci da ako odaberes varijantu sa ulaganjem novca u nesto drugo a ne u fasadu ( u ovom slucaju si ti rekao varijanta B), da mozes na kraju X godina biti na istom jer se moze desiti da novce ne povratis (npr. iz fondova) a jos si i spusio lovu koju si davao vise za grijanje, a ako si uzeo varijantu A (mislio sam samo na varijantu fasade bez ulaganja) ti ces za proracunati broj godina sigurno vratiti novce koje si ulozio preko grijanja...

ali, ovo je idealan primjer da tako ne treba razmisljati (barem za mene), jer u ekonomiji ima previse faktora koji su nepoznati...kad bi ja znao gdje uloziti novce da sigurno mogu izracunati kolko cu zaraditi (a negdje cu i ja ulagati) mozda ne bih fasadu radio uopce...mozda zato nisam jos dosao do prvog miliona..
ali kod fasade je stvar vise manje jasna i tu znam na cemu sam.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:14   #55
Edgar se pokušao nadovezati na mene, ali se ograđujem od toga... Ja sam namjerno izbjegavao konkretni primjer, a on je svojim unio samo dodatnu pomutnju. Primjerice, kuću s 5cm izolacije poistovjećuje s kućom bez ikakve izolacije, i slično...

Da bi se došlo do kakvog-takvog meritornog izračuna, potrebno je pretpostaviti izvjesnost parametara. ali onda se to mora odnositi na obje varijante.

no, nepredvidivost parametara je upravo najveća slabost cijele priče, i zapravo, cijele ekonomske znanosti, jer ekonomske zakonitosti vrijede samo na papiru.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:28   #56
Quote:
plimpi kaže:
Edgar se pokušao nadovezati na mene, ali se ograđujem od toga... Ja sam namjerno izbjegavao konkretni primjer, a on je svojim unio samo dodatnu pomutnju. Primjerice, kuću s 5cm izolacije poistovjećuje s kućom bez ikakve izolacije, i slično...

Da bi se došlo do kakvog-takvog meritornog izračuna, potrebno je pretpostaviti izvjesnost parametara. ali onda se to mora odnositi na obje varijante.

no, nepredvidivost parametara je upravo najveća slabost cijele priče, i zapravo, cijele ekonomske znanosti, jer ekonomske zakonitosti vrijede samo na papiru.
necu nista reci jer ce opet reci da ga napadam (edgar) ali ja tog covjeka ne razumijem ni rijec sta kaze....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:29   #57
Quote:
moja-kucica kaže:
nisam skuzio nedosljednost u toj recenici...samo sam mislio reci da ako odaberes varijantu sa ulaganjem novca u nesto drugo a ne u fasadu ( u ovom slucaju si ti rekao varijanta B), da mozes na kraju X godina biti na istom jer se moze desiti da novce ne povratis (npr. iz fondova) a jos si i spusio lovu koju si davao vise za grijanje, a ako si uzeo varijantu A (mislio sam samo na varijantu fasade bez ulaganja) ti ces za proracunati broj godina sigurno vratiti novce koje si ulozio preko grijanja...

ali, ovo je idealan primjer da tako ne treba razmisljati (barem za mene), jer u ekonomiji ima previse faktora koji su nepoznati...kad bi ja znao gdje uloziti novce da sigurno mogu izracunati kolko cu zaraditi (a negdje cu i ja ulagati) mozda ne bih fasadu radio uopce...mozda zato nisam jos dosao do prvog miliona..
ali kod fasade je stvar vise manje jasna i tu znam na cemu sam.
nedosljednost je u tome što po tebi kod varijante B ne ostvaruješ nikakvu uštedu na grijanju. a zapravo grijanje plaćaš tek nešto više nego s varijantom A.

nedosljednost je i to što po svom proračunu kod varijante A pretpostavljaš konstantne faktore, a kod varijante s ulaganjem pretpostavljaš mogućnost svih mogućih događaja, pa tako i potpunog gubitka novca. zašto onda kod varijante A ne pretpostaviš, npr., mogućnost potpune nedostupnosti plina kao energenta u određenom razdoblju, lošu izvedbu fasade, pucanja, trošak popravka...

naravno, NE KAŽEM DA TREBA UZETI SVE TE MOGUĆNOSTI U OBZIR, pa to bi bilo potpuno bespredmetno... ali ponavljam posljednji put - obje varijante treba procijeniti objektivno, a ne jednu optimistično, a drugu pesimistično.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:45   #58
Quote:
plimpi kaže:
nedosljednost je u tome što po tebi kod varijante B ne ostvaruješ nikakvu uštedu na grijanju. a zapravo grijanje plaćaš tek nešto više nego s varijantom A.
ne. nisam rekao da ne ostvarujes ustedu nego da ustedu koji si ostvario ulazes u nesto sta nije sigurno da ce na kraju biti i 1000E (ako si tolko ulozio)..

ako bas hocemo uzeti taj primjer sa izolacijom, razlika izmedju 10 i 5cm je 4000 kn za 200m2. razlika u grijanju godisnje je barem 300kn i to ako se grijes na najjeftiniji energent a moze biti i 600kn..u rijetko kojem fondu ces dobiti tolko..mozda u onim najrizicnijima koji ulazu u srbiju i skacu ko ludi. ali i prema dole nekad.

al kao sta smo zakljucili ako uzmemo u obzir i taj ekonomski aspekt to vec unosi dosta komplikacija za koje nisam dovoljno strucan da se ovdje istrcavam ali dojma sam da bi i najbolji ekonomski strucnjak tesko to sve upario i dao tocan odgovor sta je bolje...zato se drzim ovoga sta mogu sigurno izracunati a ko se razumije u ekonomiju neka si ubaci i to...iz svog znanja ja svakom mogu reci da ce i 10cm na porotermu povratiti u razumnom roku (a kamoli ne na obicnoj opeci) a za sve drugo ne bih stavio ruku u vatru...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:45   #59
Zaboravili ste na ekološku osviještenost. Ja ću staviti 25 cm kamene vune i sve to obložiti s dodatnim zidom od 10 cm. I onda običnu žbuku. I napraviću ventilaciju s rekuperatorom a cijevi ću također ukopati u zemlju na 2 metra dubine gdje je temperatura konstantno 12 C. I staviti ću solarno grijanje i par vjetrenjača. Imaću obnovljive izvore energije, kuća će biti ugodna za život i lijepo ću se osjećati što spašavam prirodu. I trošiti ću 0 kuna.

Jesam li ja lud ili što???

I šta da napravim sa tih 15k kuna šta ću uštedjeti godišnje??

Imate li kakav pametan savjet??
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 01:52   #60
Quote:
moja-kucica kaže:
ne. nisam rekao da ne ostvarujes ustedu nego da ustedu koji si ostvario ulazes u nesto sta nije sigurno da ce na kraju biti i 1000E (ako si tolko ulozio)..

ako bas hocemo uzeti taj primjer sa izolacijom, razlika izmedju 10 i 5cm je 4000 kn za 200m2. razlika u grijanju godisnje je barem 300kn i to ako se grijes na najjeftiniji energent a moze biti i 600kn..u rijetko kojem fondu ces dobiti tolko..mozda u onim najrizicnijima koji ulazu u srbiju i skacu ko ludi. ali i prema dole nekad.

al kao sta smo zakljucili ako uzmemo u obzir i taj ekonomski aspekt to vec unosi dosta komplikacija za koje nisam dovoljno strucan da se ovdje istrcavam ali dojma sam da bi i najbolji ekonomski strucnjak tesko to sve upario i dao tocan odgovor sta je bolje...zato se drzim ovoga sta mogu sigurno izracunati a ko se razumije u ekonomiju neka si ubaci i to...iz svog znanja ja svakom mogu reci da ce i 10cm na porotermu povratiti u razumnom roku (a kamoli ne na obicnoj opeci) a za sve drugo ne bih stavio ruku u vatru...
imaš pravo. ako misliš da na tih 4000 kuna ne možeš nigdje dobiti 10% godišnje (400kn), onda je za tebe najbolje da staviš fasadu sa što više cm stiropora.
bez obzira kako ti ovo gore zazvučalo, kažem ti to najiskrenije, bez imalo cinizma.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.