Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2013., 19:35   #1
Smrtna kazna ?

http://www.jutarnji.hr/dvojica-silov...jenje/1076967/

Smrtna kazna ?

Da, ona je prava stvar u pravom trenutku za prave nedvojbene slučajeve gdje je sve čisto i gdje je grubo povređeno ljudsko dostojanstvo sa posljedicama smrti.

DA smrtnoj kazni čak i bez posljedica smrti. Tada razmišljam o onom nedavnom događaju bacanja kiseline u lice jednoj lijepoj arapskoj djevojci nedavno koja se "drznula" reći ne na prosidbu jednog uobraženog i bogatog tatinog sina. Sigurno ga je poznavala kao nekog kretena koji nije dostojan njene blizine.

Prema zakonu "oko za oko" njemu je presuđeno da mu se lice uništi kiselinom ali patrijahalno arapsko društvo, gdje je muško čast, činilo je strašne duge pritiske da se djevojka odrekne svoga zahtjeva da se i njemu unakazi lice.

Zamislimo te uobražene tatine sinove koji misle da mogu lovom i silom sve. Gornji tip se je mogao poslužiti i nekim klošarom da to učini za dobru lovu. Što je lice klošara vrijedno ili koja godina zatvora. No kaznu najtežu zaslužuje onaj koji tako misli da može sve...da može uništavati tuđe živote i da mu niko ništa ne može za to.

Hipotetički primjer:

Koliko vrijedi život nitkova,razbojnika koji ti otima novčanik i stvari,ali mu to nije dovoljno nego te gura sa velike stijene u provaliju dok si nekoliko trenutaka prije kao turista uživao u prirodi, da te se riješi i kao svjedoka? I dogodi se da si se uhvatio za granu. On te hoće udariti nogom ali se spotiče,pada i hvata za granu. Visi. Ti se podigneš privi, a on te moli da mu spasiš život. Molim? Nogu mu u glavu i doviđenja... prije bi mu oprostio da kaže-tako mi i treba...sad ću završiti svoj yebeni život ! Zašto? Zato jer nema brzih kajanja...sve su to podli i zli tipovi koji bi za svoj život sve rekli da bi im se oprostilo.

Zadnje uređivanje Anonimni xy : 08.01.2013. at 19:42.
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:58   #2
Tek sada vidim ovu temu.

U prošlosti, bila sam veliki zagovornik smrtne kazne.
Međutim, kako vrijeme odmiče, shvatila sam da je za neke ljude, ta 'brza smrt', jednostavno prelagana kazna.

Sada vjerujem u prisilni rad, bez mogućnosti pomilovanja, ikada. I u zatvore koji će biti baš to -- zatvori, bez komoditeta, bez mehanizama kojima bi se zatvorenicima ugađalo u ovom ili onom; samo prostori u kojima će boraviti.

Quote:
Koliko vrijedi život nitkova,razbojnika koji ti otima novčanik i stvari,ali mu to nije dovoljno nego te gura sa velike stijene u provaliju dok si nekoliko trenutaka prije kao turista uživao u prirodi, da te se riješi i kao svjedoka?
Pravo je pitanje:
koliko vrijedi život onoga tko zlostavlja vlastitu djecu?
Koliko vrijedi život onoga tko se iživljava nad slabijima? Piromana, zlostavljača životinja, djecoubojice? To je pravo pitanje.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:22   #3
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post

U prošlosti, bila sam veliki zagovornik smrtne kazne.
Međutim, kako vrijeme odmiče, shvatila sam da je za neke ljude, ta 'brza smrt', jednostavno prelagana kazna.
Da,prisilan rad i teški uvjeti su prava stvar za one koje "treba ubiti". Problem je da čovjek sve zloupotrebi pa i mogućnost smrtne kazne...često se nevine ljude može osuditi na smrt.

Quote:
zatvori, bez komoditeta, bez mehanizama kojima bi se zatvorenicima ugađalo u ovom ili onom; samo prostori u kojima će boraviti.
da, humanizacija uvjeta života nitkovima...tek u zatvoru se pravi kriminalci obučavaju (utezi,borilačke vještine,teorija...)...jer se ne tjeraju na rad...a krv treba da pišaju...


Quote:
Pravo je pitanje:
koliko vrijedi život onoga tko zlostavlja vlastitu djecu?
Koliko vrijedi život onoga tko se iživljava nad slabijima? Piromana, zlostavljača životinja, djecoubojice? To je pravo pitanje.
ne vrijedi jednog metka...šteta metka a treba ga ubiti...
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:29   #4
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Tek sada vidim ovu temu.

U prošlosti, bila sam veliki zagovornik smrtne kazne.
Međutim, kako vrijeme odmiče, shvatila sam da je za neke ljude, ta 'brza smrt', jednostavno prelagana kazna.

Sada vjerujem u prisilni rad, bez mogućnosti pomilovanja, ikada. I u zatvore koji će biti baš to -- zatvori, bez komoditeta, bez mehanizama kojima bi se zatvorenicima ugađalo u ovom ili onom; samo prostori u kojima će boraviti.


Pravo je pitanje:
koliko vrijedi život onoga tko zlostavlja vlastitu djecu?
Koliko vrijedi život onoga tko se iživljava nad slabijima? Piromana, zlostavljača životinja, djecoubojice? To je pravo pitanje.
Istina. U pravilu sam protiv smrtne kazne, no jedan slučaj mučenja vlastitog djeteta od strane roditelja me toliko šokirao da to prelazi ama baš sve granice ikakvog morala. Ne želim ni pričati detalje, recimo samo da je najtragičnije to što su susjedi zvali policiju 36 puta, tj. i više ali je toliko puta intervenirala - no nijednom se nisu potrudili odzeti dijete roditeljima, dok taj 36-i put nisu našli dijete - mrtvo, usmrćeno trganjem vratnog kralješka. I što onda učiniti s takvim ljudima?

Kako kaže Talmud: "Onaj tko je milosrdan prema okrutnima, taj je okrutan prema milosrdnima."
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:39   #5
Quote:
Anonimni xy kaže: Pogledaj post
Da,prisilan rad i teški uvjeti su prava stvar za one koje "treba ubiti".
Slažem se.
I ako osoba uistinu 'treba/može' reflektirati o počinjenom, to je pravo okruženje da se zamisli nad vlastitim djelima.

Problem je negdje drugo:
pacifistički nastojeni pravni mehanizmi europskog kulturnog kruga, kojemu i mi nastojimo pripadati. Pa je imperativ ići za humanizacijom i rehabilitacijom apsolutno svega, a zaboravlja se druga strana priče.

Ja prva jesam za pacifističke sisteme, ali sve treba imati svoju granicu.
Pacifizam za one koji zaslužuju, a s druge strane, totalitarizam u ovom pogedu. I to bez puno priče i pompe, bez puno propitivanja, samo sprovedba u djelo. Ovako imamo, prepune zatvorene, spor pravni mehanizam, nedovoljnu satisfakciju obitelji žrtve i dugoročno ulaganje sredstava (i to ne samo financijskih) u upitan rezultat rehabilitacije. I na kraju dobijemo, začarani krug recidivista.

Quote:
Problem je da čovjek sve zloupotrebi pa i mogućnost smrtne kazne...često se nevine ljude može osuditi na smrt.
Da, to jest jedna od mana.

Quote:
da, humanizacija uvjeta života nitkovima...tek u zatvoru se pravi kriminalci obučavaju (utezi,borilačke vještine,teorija...)...jer se ne tjeraju na rad...a krv treba da pišaju...
Da, baš tako. I još mogućnost dodatnog obrazovanja, internetizacija, učenje novih vještina... na kraju dobijemo još bolje potkovanog recidivista.

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
U pravilu sam protiv smrtne kazne, no jedan slučaj mučenja vlastitog djeteta od strane roditelja me toliko šokirao da to prelazi ama baš sve granice ikakvog morala.
Zato jer nam je to u prirodi. Mislim da nitko nije imun na patnje djece.
Quote:
I što onda učiniti s takvim ljudima?
Kineski model.

Quote:
Kako kaže Talmud: "Onaj tko je milosrdan prema okrutnima, taj je okrutan prema milosrdnima."
Citirat ću dva velikana:

"Until the men of action clear out the talkers, we who have social consciences are at the mercy of those who have none.", George B. Shaw.

"All the great things are simple, and many can be expressed in a single word: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.", Winston Churchill

Zadnje uređivanje Meadow : 14.01.2013. at 14:47.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:02   #6
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
U prošlosti, bila sam veliki zagovornik smrtne kazne.
Ja sam pak uvijek bila protivnik smrtne kazne, sad vise nisam tako sigurna.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:08   #7
Gledajući realno ljudi su nesavršeni ,zakoni su nesavršeni i može se samo vagati između dokaza "za ili protiv smrtne kazne"doživotnog zatvora itd...Nikad se nemože znat sa sigurnošću jel donesena kazna potpuno odgovarajuća ili nije.Nedavno sam čitala da kad su anketirali zatvorenike jednog zatvora svi su izjavili da su nevini i da im je nanesena nepravda. Naravno bez zakona ,zatvora ...se ne može. Utjeha nam je da je božji sud pravedan .

Zadnje uređivanje Perunika 70 : 14.01.2013. at 17:24.
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:11   #8
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Sada vjerujem u prisilni rad, bez mogućnosti pomilovanja, ikada. I u zatvore koji će biti baš to -- zatvori, bez komoditeta, bez mehanizama kojima bi se zatvorenicima ugađalo u ovom ili onom; samo prostori u kojima će boraviti.
Upravo to. Prisilan rad.

Ne vjerujem u smrtnu kaznu u smislu pravne odmazde jer mislim da oduzimanje ičijeg života treba svakako izbjegavati, makar se radilo i o najgorim monstrumima.
__________________
"….Take your protein pills and put your helmet on.."
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:12   #9
Smrtna kazna ne valja, doživotni zatvor da. To je već iskontemplirano milion puta.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:07   #10
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čitala da kad su anketirali zatvorenike jednog zatvora svi su izjavili da su nevini i da im je nanesena nepravda.
Ma to oni bezveze pričaju, ne treba ih uopće slušati.

Quote:
Naravno bez zakona ,zatvora ...se ne može. Utjeha nam je da je božji sud pravedan .
Meni to nekako nije utjeha, nimalo.
Sve kad bi 'viša sila' i postojala i kad bi bilo 150% sigurno da će biti pošteno kažnjeni, to mi opet ne bi bila nikakva satisfakcija.

Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Smrtna kazna ne valja, doživotni zatvor da. To je već iskontemplirano milion puta.
Samo, ne doživotni zatvor kao ovi danas.
Trebalo bi revidirati taj dio.

Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ja sam pak uvijek bila protivnik smrtne kazne, sad vise nisam tako sigurna.
Prisilan rad kao win-win?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:29   #11
U Kini ubiju godišnje 1000-1500 ljudi, ali za takve stvari, na kojima na Zapadu dobiješ ponekad najviše 5 godina.

Tko promovira Kineski model državnog uređenja, pa svaka mu čast, ali neka ode malo tamo, da vidi kakva represija ljudskih prava vlada tamo.

Smrtna kazna se uvodi tamo gdje je situacija očajna, ima toliko teških djela, da je to zadnje rješenje, često u očajnim državama.

A ima li ijedan psiholog među ovim pobornicima smrtne, i mučenja u zatvoru, pa da se upitaju zašto ljudi čine to što čine, kakvo je zapravo društvo u kojem se ljudi čine takve stvari da je jedino rješenje smrtna kazna. Nitko to ne pita za uzrok, nego samo za posljedicu, pogubite okrivljenog, i biće lakše svima, e to je razmišljanje srednjeg vijeka.

Pitate li se vi, zašto je u naprednim državama sve manje izvršenja smrtne kazne? Govori li to išta o sustavu, i standardu življenja i obrazovanju te zemlje? Ništa, a?

Ali srećom, sve je manje pobornika smrtne kazne u svijetu, kako civilizacija više napreduju, takvi, a i smrtna kazna izumiru polako ali sigurno.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:32   #12
Glavni argument protivnika smrtne kazne je uvijek postojeca sansa da se ona izvrsi na nekome nevinom, i ja se sa tim slazem!
Jednom civilizovanom, humanom drustvu nije potrebna takva rigorozna mjera bez obzira na okolnosti i vlastitu zelju da se neki zlocini kazne istom!
Cak sta vise u Americi je primjetna tendencija ka vecem nasilju prilikom izvrsavanja pojedinih krivicnih djela jer su svjesni da nemaju sta izgubiti ukoliko budu uhvaceni od strane policije, i nerijetko bas zbog toga i dolazi do krvavih obracuna sa predstavnicima zakona!
__________________
secret love
just curious is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:57   #13
Prisilni rad svima, osim za korupciju, korupcija je najteži zločin protiv naroda, i mora se kažnjavati smrću.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 18:22   #14
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Prisilni rad svima, osim za korupciju, korupcija je najteži zločin protiv naroda, i mora se kažnjavati smrću.
Problem je što prisilni rad za sobom povlači ulaganja u zatvorski sustav počev od povećanja sigurnosti pa nadalje.

Recimo sve kriminalce zaposliš na pošumljavanju obale i otoka - no moraš im onemogućit da zbrišu pa da ne ukokaju nekoga.
Oni sa smrtnom kaznom bi radili u rasadniku presađivali bi vječno borove i masline
a svi ostali bi sadili na terenu. Tko pokuša pobjeć - taj bi trajno zasadio svoje metke u zemlju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:39   #15
Anonimni xyz, pogrešno postavljaš stvari.
To o čemu ti pričaš u hipotetskoj situaciji bi tebi i dalje predstavljalo prijetnju da spasiš dotičnoga, a i ti si tada i u osvetoljubivom stanju jer gle.. netko te pokušao ubiti

Smrtna kazna nema veze sa time.
Smrtna kazna je kada nastojiš ubijanje izliječiti ubijanjem. To ti je isto kao jebanje za nevinost, a učinak je uvijek isti- nasilje rađa nasilje.

Nijedno moralno, niti normalno društvo ne smije imati smrtnu kaznu jer to nije izlika za išta. Na taj način se spuštamo na nivo ubojice i mislimo da smo bolji i da smo nešto postigli? Ne, ubojica je jedino nešto tako postigao.

Izmišljena krvna osveta u ime naroda. Nazadno i retardirano gledište. U takvom društvu nije više samo ubojica kriv već pitanje što ga je dovelo do toga. Koliko je svatko od nas imao udio u tome na ovaj ili onaj način da je on ubio? Da je i rođen zao tada ga se treba zatvoriti od društva, ali ne da ga se kazni, već i da se društvo zaštiti od njega. Tako se i sa svakim zločincem treba postupati.

Sada znam da bi mi tu netko došao sa pričom "ne bi ti tako pričao da netko siluje tvoje dijete i poslije mu odreže glavu". Naravno da ne bih jer bih se tada potrudio naći ga, mučiti ga i secirajući ga prije nego bi odapeo... možda bih pobio i cijelu njegovu obitelj prije da se on malo osjeti kao ja.

Ali ja nisam neutralan i nisam savršen i nisam zakon, a država bi trebala biti. Država je ta koja treba biti iznad toga kao i ljudi koji provode te zakone i sudstvo samo. Svaki život je svet.
Uostalom, sama rasprava je nepotrebna jer u Hrvatskoj nema smrtne kazne kao niti u ijednoj naprednijoj zemlji na svijetu, a gdje nema smrtnih kazni ima čak i manje zločina.
Smrtna kazna nije još nikada prepala ljude da se boje nekoga ubiti kao što niti religija i strah od pakla nije nikoga isprepadao da ne bude isto razbojnik i ubojica.

Smrtna kazna nije kazna, već obično ubijanje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:57   #16
ja sam za smrtnu kaznu al tako da ju osobno mora izvršit najbliža rodbina ako to želi, inače doživotni zatvor ako to rodbina ne želi.

egzekuciju bih dao da se izvrši po izboru vatrenim oružjem, kemijom ili na neki drugi brzi i bezbolan način.

to pravo bih dao u bilo kojem trenutku služenja kazne, dakle odmah po presudi ili za četrdeset godina.

Zadnje uređivanje ursamajor : 14.01.2013. at 20:31.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:02   #17
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
ja sam za smrtnu kaznu al tako da ju mora izvršit najbliža rodbina ako to želi, inače doživotni zatvor.

egzekuciju bih dao da se izvrši po izboru vatrenim oružjem, kemijom ili na neki drugi brzi i bezbolan način.

to pravo bih dao u bilo kojem trenutku služenja kazne, dakle odmah po presudi ili za četrdeset godina.
A da preseliš negdje u muslimanske zemlje?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:16   #18
Glavni je problem u pitanju smrtne kazne kako poimamo društvo i odnos pojedinac - društvo. Na temelju teorije tog odnosa mogu se definirati prava pojedinca prema društvu i obrnuto. Danas taj odnos više nije posve jasan. Osim toga, postmodernistička individualizacija subjekta, kao i pozitivni aspekt razvoja civilizacije svakako postavljaju u pitanje opravdanost smrtne kazne, točnije - njeno ukidanje logična je posljedica tih procesa.

Da li je to dobro, ne znam.

Ono što je bitno - smrtna kazna je (donekle! s pravom) posve ukinuta, no kažnjavanje zločinaca općenito je nesrazmjerno s počinjenim zločinima. Pojedinac koji se okrši o zakon i teško povrijedi drugu osobu, i koji je već lišen slobode, jednostavno i dalje ima previše prava. Čak i kada je osuđen, društvo prema njemu postupa preblago. To treba promijeniti; brži procesi, oštre kazne uz rad, doživotni zatvori za najteže zločine.

Pao mi je odmah na pamet Protagora. Njegova teorija kazne je jedna od ranijih, no vrlo je domišljena i može poslužiti kao osnova. Odlomak je uzet iz Guthrie - Povijest grčke filozofije, sv.III, str. 64-65

''U kažnjavanju krivaca nitko se ne koncentrira na činjenicu da je čovjek griješio u prošlosti, ili ga kažnjava zbog toga, osim ako se slijepo ne osvećuje kao zvijer. No, racionalan čovjek ne dosuđuje kaznu zbog zločina koji se dogodio (uostalom, nitko ne može vratiti prošlost unatrag), već zbog budućnosti, da bi se spriječilo ili istog čovjeka, ili (zbog spektakla kazne) nekog drugog, da ponovno učini takav zločin. No, za održati takvo gledište potrebno je držati da se vrlina može steći obrazovanjem; u svakom slučaju, kazna se dosuđuje kao sredstvo odvraćanja.''

Ovdje je temeljnji problem urođenost / učenje 'vrline' (i Sokrat će reći da čovjek čini zlo iz neznanja, zato što ne zna!), no odlomak nije za baciti; pojednostavljeno, vrlina je ne učiniti težak zločin, a primjena oštra kazne obrazuje građane da takav zločin i ne čine; dakle, kazna obrazuje građane. Još jednostavnije - to je ono što većina ljudi zapravo podrazumijeva: oštre kazne kao preventiva, da se opameti svatko kome bi zločin pao na pamet.

Možda sam malo preozbiljno zabrijal Ali primijećujem da se danas teški zločinci izvlače s malim kaznama, procesi su dugotrajni i neizvjesnih ishoda - što zbog svakakvih olakotnih okolnosti, što zbog nedostatka volje, korupcije itd. - što prekršiteljima olakšava odluku za zločin. Siguran sam da nemali broj njih pomisli nešto poput 'pa što mi se u najgorem slučaju može dogoditi? Dvije, tri, pet, deset godina zatvora, ... a možda ni to ako nađem dobrog odvjetnika. A stvari se daju i na druge načine riješiti'.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:27   #19
Echoe,
samo što se ne čini da se ide za tim da se zatvorenicima ukidaju ove i one povlastice, već baš naprotiv: samo se gleda krše li im se možda neka 'prava'. To mi je apsurd nad apsurdima.


Nego, ima li netko podatke za stopu zločina i kategorije u muslimanskim zemljama, tipa Bliski istok i to posebno azijski dio? To me baš zanima.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:34   #20
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Echoe,
samo što se ne čini da se ide za tim da se zatvorenicima ukidaju ove i one povlastice, već baš naprotiv: samo se gleda krše li im se možda neka 'prava'. To mi je apsurd nad apsurdima.


Nego, ima li netko podatke za stopu zločina i kategorije u muslimanskim zemljama, tipa Bliski istok i to posebno azijski dio? To me baš zanima.
''Čak i kada je osuđen, društvo prema njemu postupa preblago. To treba promijeniti; brži procesi,...'' time sam mislio na to što kažeš, da se previše pazi na to krše li im se neka prava.

Nije uvijek točno, no zgodno zvuči; na ljudska prava najviše se pozivaju oni koji ih najmanje zaslužuju.


Edit: evo, npr. u članku iz uvodnog posta; dvojica silovatelja žele nastupiti kao pokajnici, da bi izbjegli smrtnu kaznu. Dakle, oni 'imaju pravo' na to, no sud odlučuje hoće li im to pravo omogućiti ili uskratiti. U ovom slučaju teško; no, koliko puta smo čuli ovaj pokajnik, onaj pokajnik... Kakav pokajnik? Naravno da se svima budi 'savjest' i kajanje kad im mač ili dugotrajna robija vise o glavi. Vjerojatno mnogima doista i jest žao zbog počinjenog zločina kada se osvijeste; no, oni više nisu bitni. Društvo ih mora iskoristiti za primjer; to je najmanje čime se mogu 'iskupiti'. Tu treba pooštriti stvari, a ne da svaki ološ na kraju ispada savjesni pokajnik.

Zadnje uređivanje Echoe : 14.01.2013. at 20:53.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.