Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2012., 12:05   #21
slucajno sam naletila na ovu temu...
operirala sam donju celjust (vracena je 9,5 milimetara unatrag) prije par dana pa ako netko ima kakvo pitanje nek se javi
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 03:19   #22
bok,brz i uspješan oporavak ti želim!mene zanima kako se osjecas nakon operacije?jeli te boli puno?
__________________
u prolazu...
yabey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:41   #23
boli stvarno minimalno
kad sam vadila sedmice puuuuno me jace bolilo, u ovih 8 dana od operacije popila sam svega nekoliko tableta protiv bolova i to ako cemo iskreno nisam ni trebala ali me zivcirala ta neka konstantna sitna bol pa cisto da se malo psihicki odmorim
neki nakon operacije izgube osjet (npr kao da su dobili injekciju kod zubara) u licu pa uopce ne osjete nis, ja sam samo u donjoj usnici i bradi izgubila tako da me ipak nes boli jer su rane iza...

opcenito mi je prvi dan (i drugi ajd) dan bio najgori jer su mi bile vezane celjusti sto je katastrofa...ne mozes ih ni za milimetar pomaknuti a boli te jer su stvarno cvrsto stisnute, ne mozes jesti, piti, pricati, ma nis a usta su ti puna sline pomijesane sa krvi iz rana a ne mozes to ni pljuvati kako spada... a ako ti se kaslje ili nedaj boze kise doslovce imas osjecaj da ces se ili ugusiti ili polomiti sve kosti u ustima. hvala bogu pa su mi odmah drugi dan odvezali usta i zamjenili zice gumicama, tad sam bila ko nova

opcenito sam sad dobro, proslo je 8 dana od operacije i jos sam natecena (npr kao kad netko izvadi umnjak, cak i manje) ali nis strasno... cak sam isla u javnost jucer
jedem iskljucivo na slamku jer ne smijem jos 3 tjedna nista gristi da ne stvaram opterecenje na celjust tako da mi je vec pun k cokolina, kasica, juha i sl ali ok. pozitivno je da sam smrsavila 4 kg

ako netko ima kakvih pitanja slobodno nek napise..
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:00   #24
Pozdrav! Imam 19. Godina i jako primjetnu progeniju.. Htio bih ići na operaciju ali me moram priznati malo i strah. Zanima me koja je cijena? Da li si ju radila u KB Dubrava ili negdje drugdje? Koliko traje priprema prije operacije uglavnom svi detalji. Hvala!
Puno pitanja ali nadam se da vam nije problem odgovoriti . )
__________________
...::JA::... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:21   #25
@tina899
Aa, gotovo je dakle
Baš sam te se sjetila početkom ovog mjeseca, ali zaboravih ti poslati poruku. Jel vidiš da uopće nije tak strašno
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:32   #26
Quote:
...::JA::... kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Imam 19. Godina i jako primjetnu progeniju.. Htio bih ići na operaciju ali me moram priznati malo i strah. Zanima me koja je cijena? Da li si ju radila u KB Dubrava ili negdje drugdje? Koliko traje priprema prije operacije uglavnom svi detalji. Hvala!
Puno pitanja ali nadam se da vam nije problem odgovoriti . )
A evo nam još jednoga
Prvo i osnovno - prekini se bojat. Znam da se radi o operaciji i sve to, ali stvarno se nemaš čega bojati jer te neće apsolutno ništa boljeti nakon toga, ok možda malo prvih dan-dva, ali to je to. Ako ti mi cure kažemo da ništa ne boli, onda znaš da ne boli.

Cijena - nemam pojma, plaća osiguranje

Ja sam operirana u KB Dubrava

Priprema prije operacije - E sad... to ovisi od osobe do osobe, ja sam prvo morala godinu dana nositi aparatić za zube i izvaditi umnjak, to je bilo sve

Još nešto?
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 22:26   #27
Hvala na brzom odgovoru!
Znaci aparatic.. Onda moram sto prije ortodontu da se to krene realizirati,a koja je cijena aparatica jer kolko znam to ne pokriva dopunsko?!
__________________

Zadnje uređivanje ...::JA::... : 25.02.2012. at 22:35.
...::JA::... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 15:52   #28
Quote:
Isadora Cadaver kaže: Pogledaj post
@tina899
Aa, gotovo je dakle
Baš sam te se sjetila početkom ovog mjeseca, ali zaboravih ti poslati poruku. Jel vidiš da uopće nije tak strašno
gotovo je
imala si pravo

pripremila sam se na sve sto si mi rekla a na kraju su mene pustili iz bolnice vec 5. dan, osjecam sve osim same brade, a glavobolje i svrbez uopce nemam

kad god bi me uhvatila panika one zadnje dane pred operaciju sjetila bi se tvojih rijeci da uopce nije strasno kad pogledas sad na to tako da mi je bilo lakse
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 16:08   #29
Quote:
...::JA::... kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Imam 19. Godina i jako primjetnu progeniju.. Htio bih ići na operaciju ali me moram priznati malo i strah. Zanima me koja je cijena? Da li si ju radila u KB Dubrava ili negdje drugdje? Koliko traje priprema prije operacije uglavnom svi detalji. Hvala!
Puno pitanja ali nadam se da vam nije problem odgovoriti . )
ja sam je radila u rijeci
mislim da se u hr to radi samo u dubravi i rijeci

prije operacije sam nosila aparatic godinu i 2 mjeseca, ali zubi su mi bili stvarno koma...tako da pretpostavljam da se moze i krace ako su zubi ok

btw, imas 19 god tako da bez obzira na aparatic operaciju ionako jos ne mozes napraviti...celjust se razvija cak i do 25 godine i tad bi kao bilo najbolje operirati se, ali ja imam 23 za 5 mjeseci i rekli su mi da mogu svejedno jer da nebi trebalo biti vecih promjena vise...ali rekla mi je ortodontica da sam mladja da me nebi jos operirali

aparatic sam platila 2000 eura ali jos cu nesto morati dati,mozda 200 eura otprilike,ne znam tocno koliko...ali ima i jeftinijih, ja sam uzela skuplji da mi se sto manje vidi

a samu operaciju pokriva zdravstveno u potpunosti pod uvjetom da imas pravu progeniju

btw, ako si iz rijeke mogu ti preporuciti moju ortodonticu kojoj su ovakvi slucajevi uza specijalnost i ima nas dosta sa progenijom kod nje...ja sam cak u bolnici bila s jos jednom curom koja se operirala dan nakon mene a isto je njena pacijentica...

Zadnje uređivanje tina899 : 26.02.2012. at 16:13.
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 23:14   #30
Quote:
tina899 kaže: Pogledaj post
gotovo je
imala si pravo

pripremila sam se na sve sto si mi rekla a na kraju su mene pustili iz bolnice vec 5. dan, osjecam sve osim same brade, a glavobolje i svrbez uopce nemam

kad god bi me uhvatila panika one zadnje dane pred operaciju sjetila bi se tvojih rijeci da uopce nije strasno kad pogledas sad na to tako da mi je bilo lakse
Super, drago mi je da sam pomogla
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 15:26   #31
... hej ljudi ))
... 15.2.2012 sam operirana u KBD i posto sam prije dva tjedna i sama ko luda trazila po netu bilo sta o tuđim iskustvima i naletila na relativno malo informacija(zapravo i nje malo al kad te nesta jako jako zanima nista ti nije dosta xd), odlucila sam svoje iskustvo podijelit s vama
... uvukli su mi doljnju vilicu za nekoliko milimetara, a gornju izvukli za nekoliko
... operacija je trajala 5 i pol sati i kad sam se probudila nije me nista boljelo iako sam k sebi dosla tek nakon nekoliko sati pa ako je i boljelo nisam osjetila
... tokom operacije sam se nagutala puno krvi tak da sam taj ostatak dana povracala tu krv dok mi se zeludac nije iscistio, nisam smjela puno pit niti jest pa sam bila na infuziji
... prvi dan... totalno cudan osjecaj u faci.. nos, obrazi, usta, brada, sve je utrnjeno i nateknuto... i dalje sam bila na infuziji, imala sam mrezicu oko glave s ledom, dobilvala sam antibiotik, voltaren za bolove i neki ljek protiv oticanja... bol zapravo i nisam osjecala... vise mi je smeto taj cudan osjecaj na faci ... ko da sam bozicni odojak koji ima jabuku u ustima xd.. uz sve su mi i usta izmasakrirali jer su ih morali jako rastegnut pa su ispucala a okolo sam jos dobila neki osip il tak nekaj ... ja sam to mazala melemom
... drugi dan... zapravo vise manje sve isto ko i prvi dan... bez velike boli(ja sam trazila za bolove cisto iz razloga koji je vec jedna cura navela ... da se malo psihicki odmorim ))
... treci dan... dobila sam gumice koje stezu gornju i doljnju celjust i zapravo je to najgori dio svega..pocelo me uho boljet od njih al je doktor reko da je to normalno... mozes samo pit hranu, nemozes pricat, tesko ispires usta i tak to ... oteklina mi je puno manja nego prvi dan ... doljnja usna mi je malo splasnula pa vise nije bila objesena...
... sesti dan... pustili su me doma... sa gumicama u ustima iak su rekli da ce mi ih skinut pa ce mi moj ortodont stavit druge, labavije... bila sam totalno razocarana jer sam se veselila da cu moc pojest bar zgnjecenu bananu ... al nema veze...btw ... dosta sam slinila svih ovih dana i hranila sam se pred ogledalom(nabavite si ono malo ogledalce, trebat ce vam... a ni slinceki nebi bili na odmet xd)
... danas mi je 12 dan ... vec sam se navikla da hodam po kuci i da mi se slina tu i tam razvlaci zamnom ... oteklina je sve manja, jos uvjek mi je pol face utrnjeno i to mi najvise smeta... ne boli me nis... cak sam se i lupila nekoliko puta u bradu i nije bolilo ... cesto se ljudi zale da ih i dalje bole zubi kad ih peru al mene ni to ne boli...prije 2,3 dana sam pocela osjecat trnce u podrucju jabucica i usana )))... jos uvijek usne nemogu skroz skupit al i to se iz dana u dan popravlja.. uho me vise ne boli...zapravo bol se tu i tamo pojavi na tren al nis strasno...osip oko ustiju je skoro nestao ... najgore mi je ujutro kad se probudim sva slinava a usto jos utrnuta ... totalno mutav osjecaj -.- ....al sve u svemu puno se bolje osjecam nego npr prije 6 dana ...

... prvih dana sampsihicki bila ukomirana cisto iz razloga jer mislim da se nisam dovoljno dobro pripremila za sve sta me cekalo tako da je jako bitno da se za ovu operaciju(uz fizicki) sto bolje psihicki pripremite iz vise razloga...
1. lice je dugo utrnuto i lagano nateceno
2. svu hranu morate prvo dobro izmiksat a nakon toga jos i razrijedit vodom, mlijekom ili cim vas volja
3. neko vrijeme nemozete normalno govorit
4. neke jako dugo muci balavljenje svud okolo
... uglavnom.. treba se pripremit na dug oporavak (najmanje 4-6 tjedana ako ne i koji tjedan vise)... nije bolno, samo treba imat zivaca

... eto.. to bi bilo to od mene za sad ... nadam se da ce nekome pomoc ))) sretno svima
...btw evo link cure koja je na jubitou objavila svoj oporavak http://www.youtube.com/watch?v=LqMTJ...eature=related
MilkaCokolada87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 15:37   #32
vidis, ja uopce ne slinim pretpostavljam da je to zato sto rubove usnica osjetim pa bi osjetila i da slinim....a usnice i lice opcenito normalno micem tj kontroliram tako da ionako nebi slinila

meni je danas tocno 14 dana od operacije i krenuti cu na faks ove dane...mogla sam i danas ici ali mi se nije dalo natecena sam stvarno minimalno,jedva primjetno, govorim normalno a ne boli me aposlutno nista, ni rane ni zubi, ma nis...savove u ustima mi skidaju preksutra i jedva cekam da se i toga rjesim
jedino jos ne jedem kako treba, tj jedem na zlicu (slamka mi uopce vise nije potrebna jer i pit mogu normalno) sto me ne smeta jer sam ionako htjela smrsaviti

tako da sve u svemu moj oporavak nije trajao niti 3 tjedna (ako ne racunamo normalnu prehranu i utrnutnost brade na koju sam navikla sad vec)
doduse, ja sam operirala samo donju celjust, da sam i gornju pretpostavljm da bi bilo puno gore stanje...cura koja je bila samnom u bolnici operirala je obje celjusti i bila je puno sje*anija od mene...


btw, hvala bogu da nisam povracala niti mi je dolazilo na to, mislim da bi me to dokrajcilo onaj prvi uzasni dan
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 16:21   #33
Nisam ni ja slinila, ali se zato sjećam jedenja pred ogledalom Drugačije nisam nikako mogla naciljati kad nisam ništa osjetila. A vi sve nešto brzo doma iz bolnice, mene su duže držali.... valjda zato što su mi operirane obadvije čeljusti i nos Trebala bih sad uskoro već i na kontrolu, mislim da ću idući tjedan
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 22:11   #34
bas sad gledam, ovoj curi s youtubea su usnice bas jako natekle
ne znam kako je bilo vama ali meni nisu natekle uopce jednostavno sam bila natecena s obje strane kao kad se umnjak vadi...i imala sam podbradak ali usnice su bile iste kao i inace...
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 09:12   #35
.. ma to sve ovisi od osobe do osobe ... ima nas stvarno svakakvih xd ... ti si imala mozda malo vise srece ))
... isidora... su tebi mozda vjesali gumice na zube??? .. meni su zafitiljili sarafe iznad zubiju, tocnije u zubno meso (i gore i dolje u kutevima) i na to su okacili gumice pa me sad muci kak se vade ti sarafi... nova operacija ili?
MilkaCokolada87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 22:47   #36
Meni su isto usnice bile jako natečene, zvale su me sestre Severina
A što se tiče gumica, stavili su i meni nekakve, ali nisam imala šarafe nego su mi omotali žice oko zubiju gore i dolje i zato zakačili gumice.... jesi sigurna da nemaš to, jer malo mi je čudno da bi ti šarafe stavljali, šarafi koliko ja znam idu samo na kost čeljusti da to sve drže na mjestu
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 09:20   #37
... meni nisu stavljali zicu a ovo su bas sarafi -.- ... u pon idem na kontrolu pa cu pitat ... mrc:
... prije kolko si ti operirana? su ti se usne brzo oporavile il??
MilkaCokolada87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 23:13   #38
Ma sve se to oporavilo, jedino što još uvijek ne osjetim bradu i donju usnicu, ali što se mene tiče, niti ne moram, jer, ako uzmemo u obzir kakva je situacija bila prije operacije (gornja čeljust uvučena unutra, donja previše izbočena van, dakle progenija i još je bila par milimetara u krivo) ovo je ništa, totalno nebitno, uopće se neću brinuti oko toga. Sad u travnju će biti godina dana od moje operacije
Isadora Cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 08:56   #39
... ajmeeee .. godina dana ... kaj nije tomalo predugo
... al dobro zapravo ti brada nicem ni ne koristi pa je svejedno ...
... se sjecas mozda kad si pocela jest normalno ... ak nis bar da si mogla pojest znjecenu bananu sa zlicom bez da si ju razrijedila mlijekom il cim vec?

... sori ak te davim pitanjima al sva sam u tome pa sad imam sto muka
MilkaCokolada87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:07   #40
bila sam jucer na pregledu i rekao mi je kirurg da 6 tjedana nakon operacije (meni su prosla 2 i pol) smijem samo mekano..znaci, ili uopce ne gristi ili gristi nesto mekano...cak mi je rekao da mogu spagete jesti (sto sam jucer i napravila )
i ne moram vise stalno nostiti gumice koje mi spajaju celjusti nego samo po noci

za 3 mjeseca imam opet pregled kad cemo vidjeti dal mi se vratio osjet u bradi, ako se ne vrati uopce moram ici vaditi vijke iz celjusti...ali vec sad osjetim da mi se pomalo vraca i usnicu lagano pocinjem osjetit tako da pretpostvaljam da to nece biti potrebno

ali ono najvaznije, sto nisam znala, rekao mi je da 5 do 6 mjeseci ne smijem jesti nista bas jako tvrdo jer da toliko treba da kost u potpunosti zaraste. npr ne smijem jesti sendvic, tj koru od kruha ni cokoladu s ljesnjacima, orahe i sl...ugl, sve sto je potrebno bas jako zagristi
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.