Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2008., 10:39   #41
Quote:
zdssh kaže: Pogledaj post
Drzavljanstvo – svaka zemlja / Drzava postavlja svoje propise po svom interesu.

U Americi, moras biti drzavljan prije nego mozes kupovati nekretnine i otvarati firme, u Australiji imas mogucnost dvojnog drzavljanstva ukolko si posvjedovao strano drzavljanstvo na samom pocetku, znaci da si emigrant, isto tako u Australiji u koliko dobijes strano drzavljansto a na samom pocetku si bio Australski drzavljan – gubish Australasko drzavljanstvo.

Nije mi jasno. Moja rodbina iz Aus je prvo imala Aus drzavljanstvo i sad imaju i HR drzavljanstvo i nisu izgubili Aus drazavljanstvo (cak i sestricna koja je rodjena tamo)

Bas ih moram pitati?

I da, kako Aus vlasti znaju da imas neko drugo drzavljanstvo?
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 10:46   #42
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno. Moja rodbina iz Aus je prvo imala Aus drzavljanstvo i sad imaju i HR drzavljanstvo i nisu izgubili Aus drazavljanstvo (cak i sestricna koja je rodjena tamo)

Bas ih moram pitati?

I da, kako Aus vlasti znaju da imas neko drugo drzavljanstvo?
Točno, i ja znam za obitelj koja je svojoj djeci tek nedavno uzela Hrvatsko državljanstvo, znaći, s rođenjem u AU su postali AU državljani, a nedavno su uzeli i Hrvatsko državljanstvo, a nisu izgubili AU državljanstvo.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 11:09   #43
Quote:
Kruška kaže: Pogledaj post
Neznas? Slovenija, Austrija, Italija, Francuska, Portugal, ..
Austija je jedna od rijetkih europski država koja ne dozvoljava dvojna državljanstva.

Inače dvojno državljanstvo je tekovina europskih civilizacijsiskih normi, i volio bih čuti bilo kakav argument zašt "NE" dvojno državljanstvo.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 11:22   #44
Ne ukidati dvojno državljanstvo,lijepo molim! Ja planiram uzeti BIH pasoš
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 13:15   #45
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Točno, i ja znam za obitelj koja je svojoj djeci tek nedavno uzela Hrvatsko državljanstvo, znaći, s rođenjem u AU su postali AU državljani, a nedavno su uzeli i Hrvatsko državljanstvo, a nisu izgubili AU državljanstvo.

Tocno, zato sto se radi o osobama koji su vec posjedovali drzavljanstvo Hrvatske (preko Jugoslavije), hrvatsk drzavljanstvo je samo produzetak.

Sto se tice djece rodene u Australiji oni isto imaju pravo na Hrvatsko drzavljanstvo preko nadsljedstva preko roditelja. Toje samo za prevo koljeno.

Isto to postoji u Hrvatskom zakonu tko moze dobiti Hrvatsk drzavljanstvo preko roditelja. Znaci rodom u Hrvatskoj ili preko roditelja.

U situaciji kao sto je Murdock (Australac) on nije imao nadsljedstvo na Americko drzavljanstvo vec ga je zatrazio i dobio ali sa tim cinom je izgubio Australsko drzavljanstvo.

Evo pronasao sam informaciju na Australskom uredu vanjskih poslova.

"Can I become a citizen of another country without losing my Australian citizenship?
Yes, provided the other citizenship is acquired after 4 April 2002.

Prior to 4 April 2002, Section 17 of the Australian Citizenship Act 1948 provided that adult Australians who did "any act or thing- the sole or dominant purpose of which, and the effect of which, is to acquire the nationality or citizenship of a foreign country shall upon acquisition cease to be an Australian citizen".

Any children under 18 also lost their citizenship, unless their other parent was an Australian citizen.

Section 17 did not apply to those who acquired another citizenship automatically or simply obtained a passport of a country of which they were already a citizen."

Znaci, poslje 4 Travnja 2002god. zakon se promjenio.

prije toga je bio vazeci zakon o kojem sam napisao.
zdssh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 19:49   #46
Quote:
Cro@tia kaže: Pogledaj post
Takvima kao ti uvijek su drugi krivi za probleme, pa pogledaj se u zrcalo... prestani jadikovati, obriši suzicu iz oka i napravi nešto od svog života ( i manje prduckaj po forumu).

Nazad na topic: Treba ukinuti dvojno državljanstvo?
Kakva gomila budalaština. Sine, knjigu u ruke i nazad u školu.
Hvala na savjetu, ali ja vec napravio veci dio sto sam planirao.
Ti ili nemas veze s "Croatia-om", ili bukvalno shvacas sarkazam.
Hrvatski komunisti su uvijek prednjacili - ne samo da ukidaju drzavljanstvo, nego i drzavu. (Marks je izgleda bio u pravu - u Hrvatskoj)!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 19:58   #47
Quote:
ravednik kaže: Pogledaj post
Ja neznam ni za jedan primjer osim Hrvatske da se svim građanima jedne nacionalnosti ili rasne pripadnosti itd, koji u drugim državama imaju državljanstvo daje i domaće državljanstvo.

Osim toga dvojno državljanstvo je negativno i to zna svaki pravnik. U svim državama postoje zakoni kojima se dvojno državljanstvo isključuje. To ukidanje dvojnog državljanstva je u interesu samog dvojnog državljana.

A ako ćemo pravo, možemo reći da smo neravnopravni građani jer mi koji živimo i radimo ovdje, nemožemo ići glasati u Ameriku ili Australiju itd, dok naši stranci mogu glasati kod nas.

Kad malo razmislimo vidjet ćemo da osim iste nacionalnosti i porijekla ti stranci nemaju ništa zajedničko sa nama. Kako oni sad iz inozemstva mogu određivati tko će meni biti predsjednik ili predstavnik u saboru.
Tesko ti ide pojam "demokracija", naime to sto ti smatras je u potpunosti nebitno(buduce da si gore naveo iskljucivo neka svoja misljenja koja s cinjenicama veze nemaju). Sto se broji tice.

Ukupno je glasalo 90.000 dijasporasa na zadnjim izborima, od oprilike 4 milijuna jedno 400.00 ima pravo glasati. Odaziv je nesto vise od 20%

Od domacih je glasalo 2.5 milijuna, sto se svodi na odaziv od 60%.

Ukupni udio dijsporskih glasova se svodi na 3.5 %. Jak im je utjecaj
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 15:22   #48
Dijaspora

Takozvana dijaspora jesu ustvari stalni Hrvatski Turisti
90% nas Hrvata koji zivimo u Dijaspori imamo i prbivaliste u RH!! i jeli opet nebi tebali imati pravo na glasanje mada jos nisam nikada isao na izbore glasati za nekoga. i takvih nas je 70% koji nedaju nikome glasa.i zasto bi onih 30% bilo uskraceno??? mozda zato sto vecina stavi X na HDZ???
Hrvatski izvozni proizvod broj 1 jeste Turizam.pa sada saberi koliko ima Hrvata koji dodju bar 3x godisnje manje vise kao turisti i potrose po par tisuca.
koliko je prihod novca iz dijaspore?? nitko nista ne poklanja.svaki od njih dodje i potrosi velike kolicine novca za kratko vrijeme kao i ti koji zivis i radis u HR.
Na kraju sve se vrti oko novca tako i izbori
negdinabrdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 15:28   #49
Quote:
zdssh kaže: Pogledaj post
Drzavljanstvo – svaka zemlja / Drzava postavlja svoje propise po svom interesu.

U Americi, moras biti drzavljan prije nego mozes kupovati nekretnine i otvarati firme, u Australiji imas mogucnost dvojnog drzavljanstva ukolko si posvjedovao strano drzavljanstvo na samom pocetku, znaci da si emigrant, isto tako u Australiji u koliko dobijes strano drzavljansto a na samom pocetku si bio Australski drzavljan – gubish Australasko drzavljanstvo.

Zasto spominjem Australiju i Ameriku? Bas je takav slucaj bio sa jednim vlasnikom novina i medija – Rupert Murdock – kupio je neke medije u Americi, stekao Americko drzavljanstvo ali izgubio Australsko drzavljanstvo. Po Australskom zakonu kao negradan Australije morao je prodati vecinski dio svog imanja u Australiji jer nedrzavljani nesmiju imati vise od 49% tvrdke.

Hrvatska – problem sa Hrvatskom je sto su zakoni drzavljanstva zaista cudni jer Hrvatska zahtjeva domovnice – rodio si se u Hrvatskoj ali moras izvaditi Domovnicu – Glupost!
Znaci za sada Hrvatska je Drzava gradana a ne naroda tj. Hrvatskog naroda.

Po mom misljenju ta situacija u Hrvatskoj ce se morati rijesiti.
Moje misljenje kako bi trebalo biti je;

1. U koliko si roden u Hrvatskoj odma si Hrvat nije potrebna domovnica (nema tu narodnost Srbin, Istrijanac, Marsianac i druge gluposti)
2. U koliko dobivas drugo drzavljansto poslje Hrvatskog drzavljanstva odma gobis pravo na Hrvatsko drzavljanstvo ili obratno u koliko si se rodio u Hrvatskoj i prihvatis strano drzavljanstvo gubis Hrvatsko drzavljanstvo.
3. U koilko si useljenik (indijac, Arap, Srbin, Marsianac), poslje ispunjenja svih zahtjeva dobivas Domovnicu – zasto Domovnicu – jer nemas nikakve druge Hrvatske dokumente poput rodnog lista ili slicno.
4. Normalno, Hrvatski gradani imaju pravo na glasanje u koliko imaju pribivaliste u Hrvatskoj

Drugo sto je vazno za Hrvatsku

Zato sto Hrvatska zivi u podpuno drugim uvjetima nego druge evropske zemlje, Hrvatska mora priznati svoje iseljenistvo poput Iszraela. Ti iseljenici koji nemaju prebivaliste u Hrvatskoj nemaju pravo na lokalnim i drzavnim izborima jer su to stvari svakodnevnog zivota ali imaju pravo glasa u situacijama referenduma i slicnim situacijama jer su to stvari obstanka drzave i naroda, to su stvari koje odredivaju sudbinu Hrvata u Hrvatskoj i zivot Hrvata izvan Hrvatske.

U koliko se neuvede nesto slicno navedeno gore, realno se nemoze ocekivati da ce Hrvati izvan Hrvatske se sloziti sa nesto drugim, dapace da bi vlada Hrvatske probala odbaci Hrvate iseljenike onda bi ta vlada radila protiv svog naroda a Hrvatska kao takva bi ostala samo ime na papiru.

Sto mislite?
GLUPOST!!!!!

Sve drzave u svijetu imaju isto kao i mi DOMOVNICE!!!!bez koje nemozes dobiti putovnice.!!!
tako i sve ostalo sto si napisao nema nikakav smisao!!
negdinabrdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 15:31   #50
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Točno, i ja znam za obitelj koja je svojoj djeci tek nedavno uzela Hrvatsko državljanstvo, znaći, s rođenjem u AU su postali AU državljani, a nedavno su uzeli i Hrvatsko državljanstvo, a nisu izgubili AU državljanstvo.
Moj sin ima isto tako dvojno drzavljanstvo dok sa 19 g mora se odluciti hoce li biti Hrvat ili Austrijanac ukoliko se zakon u Austriji ne promijeni!
negdinabrdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 16:05   #51
Quote:
negdinabrdu kaže: Pogledaj post
Moj sin ima isto tako dvojno drzavljanstvo dok sa 19 g mora se odluciti hoce li biti Hrvat ili Austrijanac ukoliko se zakon u Austriji ne promijeni!
Ja sam pisao o Australiji.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 22:35   #52
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Ja sam pisao o Australiji.
oprosti.
negdinabrdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 22:52   #53
Quote:
negdinabrdu kaže: Pogledaj post
oprosti.
Nema frke.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 04:42   #54
Quote:
negdinabrdu kaže: Pogledaj post
GLUPOST!!!!!

Sve drzave u svijetu imaju isto kao i mi DOMOVNICE!!!!bez koje nemozes dobiti putovnice.!!!
tako i sve ostalo sto si napisao nema nikakav smisao!!
Glupost je okrutna rijec - da negovorim dalje.

Dao sam cinjenice i odlomke iz drzavnih web stranica.
Sve drzave NEMAJU domovnice poput Hrvatske.
Moze biti da bi tebe interesiralo da saznas da u mnogim drzavama, konkretno cu tebi dati primjer o Australiji jer sam tu zemlju i prije spomenio je sljedece.
1. Rodis se u Australiju - odma si drzavljan - nema nikakvih domovnica.
2. Emigriras u Australiju - u koliko ispunis propise primas "Perminant Residency" tj. pravo na stalni borava - te negubis drzavljanstvo od drzave od kuda si, jer neke drzave automatski ukidaju svoje drzavljanstvo.
3. Emigriras u Australiju - u ukoliko ispunis propise zelis biti Australski Drzavljan sa svim pravima - primas "Australian Citizenship" poslje prisege - toje nesto slicno "Domovnici" samo uz domovnicu (u Hrvatskoj) nedajes prisegu.

procitaj malo, prodi malo po drzavnim web stranicama da se nedi zavaravao.
zdssh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 04:53   #55
Quote:
negdinabrdu kaže: Pogledaj post
GLUPOST!!!!!

Sve drzave u svijetu imaju isto kao i mi DOMOVNICE!!!!bez koje nemozes dobiti putovnice.!!!
tako i sve ostalo sto si napisao nema nikakav smisao!!
Evo da ti malo pomognem. Shvacam da si iz Austrije.
Evo ti zakoni Austrije u vezi drzavljanstva - kako nebi se zavaravao.

http://eucitizenship.blogspot.com/20...tizenship.html
zdssh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 06:04   #56
Quote:
zdssh kaže: Pogledaj post
Glupost je okrutna rijec - da negovorim dalje.

Dao sam cinjenice i odlomke iz drzavnih web stranica.
Sve drzave NEMAJU domovnice poput Hrvatske.
Moze biti da bi tebe interesiralo da saznas da u mnogim drzavama, konkretno cu tebi dati primjer o Australiji jer sam tu zemlju i prije spomenio je sljedece.
1. Rodis se u Australiju - odma si drzavljan - nema nikakvih domovnica.
2. Emigriras u Australiju - u koliko ispunis propise primas "Perminant Residency" tj. pravo na stalni borava - te negubis drzavljanstvo od drzave od kuda si, jer neke drzave automatski ukidaju svoje drzavljanstvo.
3. Emigriras u Australiju - u ukoliko ispunis propise zelis biti Australski Drzavljan sa svim pravima - primas "Australian Citizenship" poslje prisege - toje nesto slicno "Domovnici" samo uz domovnicu (u Hrvatskoj) nedajes prisegu.

procitaj malo, prodi malo po drzavnim web stranicama da se nedi zavaravao.
točno...

samo za saku vrstu buduće dokumentacije ti je potrebno ili krstni list ili ''australian citizenship certificate''(domovnica)...
ni u jednom slučaju ne gubiš državljanstvo niti se može opozvati odluka za državljanstvo...
Apple cut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 06:25   #57
Quote:
Apple cut kaže: Pogledaj post
točno...

samo za saku vrstu buduće dokumentacije ti je potrebno ili krstni list ili ''australian citizenship certificate''(domovnica)...
ni u jednom slučaju ne gubiš državljanstvo niti se može opozvati odluka za državljanstvo...
Hvala Apple cut - vazno je da ljudi shvate da drzavljanstvo, pravo na stalni boravak, rodenje u zemlji / drzavi (rodni ili krsni list), ukid ili oduzimanje drzavljanstva, te u situaciji u Hrvatskoj- Domovnica, drzave odlucivaju svoje propise i nikako nisu slicne drugoj drzavi.


Australia - nema domovnicu tj. australski citizenship (drzavljanstvo) je prisega da si Australac, nemas pravo kazati Hrvat Australac nego samo Australac, hrvat je tvoje "kulturno pravo" ali nije vezano uz "citizenship", u samoj putovnici pise Nationality - Australian, znaci narodnost Australac. To nije isto poput nase Domovnice gdje se izjavis kao istrijanin, srbin, marsianac a primis Domovnicu.

Domovnica - meni osobno nije poznato niti u jednoj drugoj drzavi situacija Domovnice te stvari vezana uz domovnicu, dali se varam - dali ima i drugih drzava sto imaju sistem nase domovnice??
zdssh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 12:13   #58
Koja je vise tvoja poanta glede natezanja oko domovnice?
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 12:27   #59
Quote:
einfach kaže: Pogledaj post
....upravo se vidi kakvog si si precednika izabrao..to sigurno nisu oni koji imaju dvojno drzavljanstvo.

sto se tice dvojnog drzavljanstva, kako bi ti sredio da se na primjer jedna hrvatica udaje za srbina , udajom stjece pravo na srpsko drzavljanstva, i ti bi toj osobi uduzeo hrvatsko drzavljanstvo.

ajd protegni malo vijuge u glavi.
Ajde i ti malo protegni te vijuge... pročitaj zakon i prekini sa politikom otkrivanja tople vode, toliko tipično za naše političare... kako je to riješeno u svim ostalim zemljama, bilo bi i kod nas.

Ukoliko netko na nešto stječe pravo, ne znači da to pravo treba ili mora i iskoristiti.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 12:54   #60
Quote:
Apple cut kaže: Pogledaj post
još jedan bijedan pokušaj odstranivanja dijaspore, ehhh....kako bi bilo da se malo angažirate u vezi tih ljudi pa da i njih pridobijete kao svoje glasače,.
ništa neobično od strane koja je navikla na jedno partijsko vođenje zemlje.

dvojno državljanstvo je sve prisutnije u svim zemljama, najviše radi obostrane irporuke penzija itd...
Upravo je glupo stalno kokodakati da je ukidanje dvojnog državljanstva "pokušaj odstranjivanja dijaspore", jer to nije... dijasporu ne čini dvojno državljanstvo, već pripadnost hrvatskom državljanstvu, a ukoliko je ta dijaspora toliko odana i sljubljena sa Hrvatskom, onda nema dvojbi kome i čemu bi se priklonila...

Činjenica je da su dvojna državljanstva vrlo štetna za ekonomsku ravnopravnost sa ostalim državljanima, od poreznih i carinskih davanja pa nadalje... jasno je kao dan da je glavni argument nositelja dvojnih državljanstava mogućnost izbjegavanja carinskih i ostalih davanja zemlji koju "obožavaju", jer pri dolasku u Hrvatsku pokazuju isprave zemlje iz koje dolaze, a ista je procedura i pri povratku u zemlju gdje imaju to drugo državljanstvo. Tako se svugdje deklariraju kao stranci, a sukladno tome i izbjegavaju pravila ponašanja važeća za domicilno stanovništvo. Vjerujem da je upravo to glavni poriv posezanja za dvojnim državljastvom, dok su sve ostalo - busanje u nekakav nacionalni osjećaj, ponos i pripadnost - samo floskule da bi se prikrivao osobni interes i materijalna korist. To su prepoznale mnoge napredne zemlje i to jednostavno - ukinule.

Dijaspora kao glasačko tijelo je za matičnu zemlju, pogotovo za građane koji dijele sudbinu pogrešaka aktualne vlasti, debelo precijenjena kategorija (i po brojnosti i po smislu), i ne ovisi o stvarnoj sklonosti i potrebama ljudi koji žive u matičnoj zemlji (konkretno Hrvatskoj), već ovise o zastupljenosti političkih deputata aktualnih stranaka, a ti "gastarbajteri" ne dijele sudbinu stanovništva u najvažnijim stvarima, pa stoga i njihovi stavovi više štete nego koriste Hrvatskoj. Oni su materijalno osigurani, pa ih živo boli neka stvar za penzionere koji kopaju po kontejnerima ili pitanje otkupa plastične ambalaže od koje preživljavaju mnogi u Hrvatskoj.

Njima je, kao politička opcija, važan jedino onaj koji će podilaziliti njihovim stavovima iz neke druge vremenske ili političke sfere, što je neusporedivo manje važno od ekonomsko-gospodarstveno-socijalne problematike ljudi koji plaćaju porez u Hrvatskoj.

Penzije i sve ostale stvari tog kalibra su puno manje važne od činjenice da bi ta dijaspora mogla odlučivati, kao što već i je na zadnjim izborima, o političkim opcijama koje se uopće ne odnose na tu dijasporu, ali itekako (štetno) utječu na sadašnji i budući unutarnji i vanjski život zemlje. Sve te stvari se lako dogovore bilateralnim sporazumima, pa za dobivanje i podizanje penzija dvojno državljanstvo uopće nije bitan čimbenik.

Naš je problem što hrvatsku politiku u velikom broju vode i ljudi porijeklom iz (danas) drugih, stranih zemalja, pa je hrvatsko zakonodavstvo i talac njihovih osobnih sklonosti, negativne posljedice kojih osjećamo svi mi.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.