Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2017., 16:10   #81
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa svi oni koji ne bi Frljića na prijeki sud, a potom odmah na lomaču.
a malo mučenja između?
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 16:14   #82
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Pa čarobni krug je stvoren zbog štetnog utjecaja političke klase i države na slobode i prava građana. Država je monopolist nad silom, jedina institucija s takvim ovlastima, s toga se moramo itekako paziti u koje svrhe ju koristimo kao društvo.

Jedini lijek je začaranom krugu političke netrpeljivosti je ograničenje ovlasti monopolista nad upotrebom sile. Dakle mala, fleksibilna pravna država koja omogućuje okvir za slobodno tržište i slobodan um, temeljena na individualnim pravima za svakog pojedinca (ne skupinu pojedinaca!), koja dopušta i potiče što više dobrovoljne suradnje među ljudima bez uplita prisile. U takvom sustavu nema mjesta za aktiviste koji bi koristili moć i nasilje države kako bi postigli svoje političke ciljeve nauštrb pravima i slobodama drugih ljudi, bili ti aktivisti lijevi, desni, centristi, socijalisti, nacionalni socijalisti, neofašisti ili što već.

Ako žele npr. samoupravljanje na poslu, neka otvore firmu po tim principima. Ako žele pomoći siromašnima, nitko im ne brani. Ako žele pomoći Srbima u Lici, neka kupuju njihove proizvode ili ulože u nekakav pogon tamo. Ako žele LGBT Udrugu, slobodno, samo se sam financiraj. Isto ide i za crkvu.

Glavni razlog podjela jest politička moć i trganje svih strana da se dočepaju sadržaja tuđeg novčanika ili da ozakone svoj svjetonazor ili svoja moralna uvjerenja. Da upravljaju drugima, njihovim izborom i njihovim životima, što je i primarna funkcija države s prevelikim ovlastima. Tako bi vjernici zabranili plakate koji ih vrijeđaju, desničari bi zabranili Frljića, ljevičari Markićku, gejevi govor koji im se ne sviđa, krkani gejeve, fašisti zvijezdu a komunisti grb s bijelim poljem, i tako u nedogled. Svi bi zabranili, ograničili, prisilili.

Ovo nisu odlike slobodnog društva.
Odgovoriti ću kasnije večeras, ali hvala ti na trudu. Izuzetan upis, jasno argumentiran i lišen suvišne akrobatike efekta radi. S guštom sam ga pročitao dva puta, s guštom odgovorim i kasnije večeras.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 16:15   #83
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Radije bi trunuo u zatvoru nego da ti se netko naruga?
Mislim da smo se promašili, pojasni.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:06   #84
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
imaš puno pravo bunit se protiv gay parade

Ali na ovakav način: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...s-hetero-pride

ili ovakav:

https://www.youtube.com/watch?v=NByS6vKX2mc

A ne ovako: http://www.24sata.hr/news/zrtva-napa...i-mirno-511246
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:11   #85
Za ogledni primjer muteža oko važnosti tobožnjih svjetonazorskih pitanja, tj. ljevice - desnice, te kome odgovara takvo stanje u hrvatskome društvu, uzmimo za primjer stranku HNS.
Mislim da nema odvratnije političke grupacije u Hrvatskoj, koja bi imala manju podršku među biračima, a toliki utjecaj na politiku (iako, eto, znanje i sposobnost Mrak Taritašice hvale i politički oponenti).
Oni će biti prvi koji će govoriti o nekakvome svome liberalno - lijevom svjetonazoru, prije nego SDP, iako među njihovim članstvom nema valjda nijednog fizičkog radnika, ili pak obrtnika ili poduzetnika koji ne bi imao ključne veze s javnom nabavom. A ono pak što sam imao prigode privatno čuti od pojedinih HNS-ovaca može se jedino nazvati najvulgarnijim socijalnim darvinizmom, koji već graniči s fašizmom.
Kao dosljednost u svemu tome, za (argumentirano) prozivanje za uhljebništvo svojih članova, Vrdoljak će za govornicom u Saboru grmjeti da je to... (pogoditi što?) - fašizam!

I zbog toga, kad čujem da netko u Hrvatskoj počme govoriti o svjetonazoru, jedina mi je reakcija da dobijem proljev.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:13   #86
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ako žele npr. samoupravljanje na poslu, neka otvore firmu po tim principima. .
Slažem se. Ali pod jednim uvjetom: da ja platim svoju novu firmu u istom postotku tržišne koliko je to naš gazda platio !!
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:21   #87
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Mislim da smo se promašili, pojasni.
Pričamo o tome kako je na zapadu i kako je u ostatku svijeta. U ostatku svijeta možeš završit u zatvoru ili gore. Na zapadu ipak u pravilu ne možeš.
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 20:37   #88
Ovaj problem bi se mogao prenijeti na cijeli Balkan, nismo mi jedinstveni u tome. Može se spomenuti bilo kakva tema, svjedeno će se naći pojedinac koji će spomenuti bivši režim i pljuvati i težim i tu temu. Jednostavno je to do mentaliteta naroda.

Ja isto tvrdim da je to i do tvrdoglavosti. Jer katkad činjenice, koje su toliko očite i istinite, svejedno u očima našeg naroda su nešto drukčije (npr. Barišić i plagijat).

A i kad se ide na razrješavanje takvih problema preko obrazovne reforme, ona nikako da se ne upotpuni.

Govorim ja da je Hrvat Hrvatu neprijatelj. Isto tako nisu obrazovani ljudi za Balkan.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 21:40   #89
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Tako bi vjernici zabranili plakate koji ih vrijeđaju, desničari bi zabranili Frljića, ljevičari Markićku, gejevi govor koji im se ne sviđa, krkani gejeve, fašisti zvijezdu a komunisti grb s bijelim poljem, i tako u nedogled. Svi bi zabranili, ograničili, prisilili.

Ovo nisu odlike slobodnog društva.
Ako težimo slobodnom društvu, boljem društvu, nužno je da pojedinac odustane od jednog dijela svog komformiteta. I to prije svega mislim na stavove. Upravo jaka ideološka personalizacija i oživotvorenje stavova pojedinca čine nesposobnim za kritično promišljanje. Zato je i teško vidjet na forumu da netko usljed argumentacije promjeni mišljenje, a kamo li u javno političkom životu. Ta spoznaja je nužna da bi sve ove stvari koje si naveo koegzistirale tvoreći slobodno društvo.

Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Pričamo o tome kako je na zapadu i kako je u ostatku svijeta. U ostatku svijeta možeš završit u zatvoru ili gore. Na zapadu ipak u pravilu ne možeš.
Krivo smo se kliknuli. Ja sam zabrijao nešto drugo. Iako su SAD jako sklone manipulaciji tih sloboda.

Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Jednostavno je to do mentaliteta naroda.
Zato pojedinac može i mora održavati političku higijenu vlastitog mentaliteta kroz kritičko promišljanje.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 21:47   #90
Quote:
mojneinen kaže: Pogledaj post
Veće gluposti skoro nisam pročitao tu na forumu.Iz dana u dan se tu raspravlja i u tim raspravama je očita podijeljenost mišljenja diskutanata i onda ti uljećeš uz tvrdnju da ta podijeljenost zapravo ne postoji...
Ali to su, po meni, nebitne podjele izmedju etatisticke ljevice i desnice.

Svjetonazorno se ne razlikuju mnogo, mozda samo po nekim socijalnim pitanjima poput abortusa ili LGBT+ prava, pa i povijesno naslijedje ustasa i partizana, ali ekonomsko gledano su gotovo identicne. Radikalna ljevica RF i ekstremni desnicari HCSP imaju gotovo identican anti-kapitalisticki, intervenisticki manifest, doslovce mozes zamijeniti imena stranaka i razliku ne vidis, a Hrvati ih stavljaju na oprecne strane spektra. SDP/HDZ i njihovi sateliti takodjer, masovna drzava, ogromne ovlasti, visoki porezi i kumovanje s drzavom koja te zakonom stiti od konkurencije.

Ljudima je najvazniji svakodnevni zivot i kvaliteta istog, podjele na ljevicare/desnicare postaju izrazenije kad se nema za kruh, a 25 godina ekonomskog ljevicarenja i tu smo di jesmo.

Ali politika prati kulturu, vidimo nekih pomaka s ovom peticijom protiv poreza na nekretnine i reakcijom puka na aferu Agrokor.

Zadnje uređivanje satnik : 27.04.2017. at 23:09.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 22:55   #91
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Odgovoriti ću kasnije večeras, ali hvala ti na trudu. Izuzetan upis, jasno argumentiran i lišen suvišne akrobatike efekta radi. S guštom sam ga pročitao dva puta, s guštom odgovorim i kasnije večeras.


Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ako težimo slobodnom društvu, boljem društvu, nužno je da pojedinac odustane od jednog dijela svog komformiteta. I to prije svega mislim na stavove.
Ja mislim da mi ne bi smetao nečiji stav o npr. gej braku ili vjeronauku u školi koje mu dijete pohađa, ukoliko svoje stavove ne može nametati ostalima legalnom prisilom. Neka misli što hoće, neka maše kojom zastavom hoće, neka vjeruje što želi, neka spava s kim mu je volja, neka promijeni spol i naka u svojoj kući i na svome radi što želi, sve dok ne ugrožava pravo na život ili imovinu ostalih.

Quote:
Upravo jaka ideološka personalizacija i oživotvorenje stavova pojedinca čine nesposobnim za kritično promišljanje. Zato je i teško vidjet na forumu da netko usljed argumentacije promjeni mišljenje, a kamo li u javno političkom životu. Ta spoznaja je nužna da bi sve ove stvari koje si naveo koegzistirale tvoreći slobodno društvo.
Slažem se, nekada imamo oprečne stavove o mnogim stvarima, i neka je tako, svijet bi bio dosadan da stalno čuješ vlastite stavove i da svi klimaju glavom na tvoje poglede. Zato je nužna sloboda govora i slobodno tržište ideja.

Ali opet, mislim da je ljudima lagodan i kvalitetan život za sebe i svoju obitelj prvi prioritet, hoće svi raditi i zaraditi dovoljno da si priušte godišnje odmore, ljepšu kuću, bolji život za djecu, da vide neku budućnost. Slobodnija društva nisu opsjednuta takvim podjelama, naročito ako su homogena kao što je Hrvatska. Imamo odličan potencijal i ljudski kapital, radišni smo i cijenjeni od Australije do Amerike, uspješni i konkurentni kad smo u meritokraciji koja ti ne dijeli plodove tuđeg rada već nagradi pošten rad, marljivost, odgovornost i pametne investicije vlastitim sredstvima.

Ali u Hrvatskoj nismo uspjeli stvoriti političku klimu koja (svojim odsustvom) potiče poduzetništvo i omogućuje konkurenciju i koja postavlja minimalne birokratske barijere pri stvaranju vrijednosti i zapošljavanju radne snage. Moderno tržište je dinamično, okretno, inovativno - a mi kao nekakav dinosaur gdje se čeka 3 sata na 4 različita šaltera s dokumentima prikupljenih s tri različite adrese a sve da bi neka brkata baba poštambiljala par papira. Sve ovo itekako destimulira moguće investicije i dizanje standarda.

A kad sam rekao "svi bi zabranili, ograničili, prisilili". Na ovo dolje sam mislio.
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ali pod jednim uvjetom: da ja platim svoju novu firmu u istom postotku tržišne koliko je to naš gazda platio !!
@krena - ne razumijem ovo, gazda ju je platio manje nego što je vrijedila kad su je partijaši njemu prodali, tj. podijelili u privatizaciji? To jeste problem, nije fer, i ja bih i i ja! Ali što drugo očekivat kad društvo dopusti jednoj partiji kontrolu nad tvornicama i cjelokupnim tržištem? Ja govorim o budućnosti, ne o prošlosti.

Neke su tvrtke tada možda i vrijedile nešto čak i onakvoj ekonomskoj klimi ali mnoge, valjda velika većina, su bile zastarjele, derutne bez modernih pogona, izgubile su tržište dok se socijalizam diljem Europe urušavao uz vrtoglavu inflaciju doma, poslovale su s ogromnim gubicima i radili s ogromnim viškom radnika (mnogi su se štancali ujutro pa kartali do podne itd., daj malom kancelariju) jer je partija manipulirala umjetnim tržištem da bi si kupila kakav takav socijalni mir. Nije joj uspjelo.

Ponavljanje istih grešaka, ili još veće doze otrova koji nas je i doveo u ovu gabulu će ubiti pacijenta. To bi možda čak i najbolje bilo jer ovako životarimo na dnu Europe dok nas planeri drže na aparatima toveraći dug na djecu koja će ga vraćati dok ovi smisle nove poreze, namete, dozvole, kazne i deranje radnog čovjeka kako bi, kao i partija prije njih, kupili socijalni mir. Nitko ne želi 200,000 državnih radnika na ulicama, lakše je iscijedit realni sektor za svaku kunu i tovarit mu sve veći teret da ispuni obećanja političara. No kad tad ponestane tuđeg novca. Englez bi rekao kicking the can down the street..
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 09:45   #92
Prvo, mislim da se ne može uspoređivati svjetonazor ili ideologija koja brani svačije pravo na izbor/mišljenje s ideologijom koja želi svima nametnuti svoj izbor/mišljenje.
Drugo, sveopće nepoštenje i korupcija, poklanjanje povlastica u zamjenu za glasove i sl. je veliki čimbenik podjele. Jedino smo mi još uvijek prevelike ovce da kažemo dosta.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 21:34   #93
meni je sve liberalno ogavno, ponosni sam rasist, homofob, mizogin, kučne ljubimce toleriram ako su visoki do koljena ( lako se šutnu ), gastronomiju i enologiju smatram podlim kapitalističkim prevarama ( uzeli su nam ljubav , poeziju, filozofiju, revoluciju a dali konzumentske pizdarije )...

Tobož, sloboda, tolerancija , nenasilje, a nikad gore fašizma na svijetu i na ovim prostorima..

Mislim da je čitavi sustav vrijednosti ( tzv. društveno prihvatljivo i politički korektno ) napravljen da bi se opravdali poremećeni, nakazni, bolesni i glupi....
Svaki drugi sustav vrijednosti je zatrt....

Radi za bagru imperjalističku, kupuj konzumentske pizdarije, i ne imaj nikakav čvrst sustav vrijednosti, a kamoli se bori za njega - sveto trojstvo današnjice...
__________________
.
Assange is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 05:39   #94
Danas je društvo puno netrpeljivosti gdje oni koji ne misle prema našim očekivanjima postaju predmet prezira. Ljudi se sve više zatvaraju u kružoke istomišljenika, ne žele se družiti sa ostalima koji ne misle kao oni i to se konačno prenaša i na politiku. Glavni uzrok tome su nerealna očekivanja i optimizam bez temelja koji kada stvarnost ide drugim smjerom uzrokuje ljutnju i prebacivanje krivnje na drugoga.

U politici gorući strukturni problemi koji koče napredak društva mogu se jedino riješiti konsenzusom a ne konfrontacijom, ali to je u sve više polariziranom društvu sve teže postići.

Rezultati takvog pristupa životu su vidljivi. Sve je manje veselja a sve više tuge. Sve manje je uspjeha a sve više neuspjeha.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 07:48   #95
Znači li to da promjena društa nužno proizlazi iz promjene samog pojedinca? Ako je tome tako postoji li neki drugi način implementacije višeg stupnja odgovornosti političkih elita osim revolucije, odnosno izlaska građana na ulice?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 08:41   #96
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
S ovim se potpuno slažem. I imam indentičan stav.
E sad, dvije stvari.

1. Da li ta većina zna za moguće posljedice koje si naveo?
2. Ako ne zna, na koji način intervenirati u društveni prostor da se na to skrene pažnja?
Ja mislim da se teško može bilo što učiniti jer sam primijetila da je to ljudima kao neka droga, taj koktel emocija koji ih ispunjava dok gledaju i sudjeluju u sukobima i podjelama. A i njihov identitet je čvrsto usađen u te identifikacije te ako bi kojim slučajem išli to mijenjati, ostali bi u nekom vakum prostoru bez osjećaja o tome tko su, kakvi su i koji im je smisao i cilj života. Tako da mislim da dosta teško.

Pomislila bih da se s vremenom stvari trebaju promijeniti tj. kod novih generacija, ali čini mi se da to uopće nije tako i da nove generacije preuzimaju iste podijele, što se može vidjeti i po određenom postotku odgovora na ovoj temi (oni koji su na tvoj uvodni post gdje si objasnio negativne posljedice i pogubnost tih podjela, odmah žustro reagirali kako neka i budemo ekonomski na dnu, ali oni svakako neće prihvatiti da postoje ljudi s ovim ili onim stajalištem o nekoj od tih tema koja se uvijek servira kada treba zabaviti narod dalje od važnih stvari i kako će se uvijek boriti protiv toga)

U tom smislu primjećujem jedino da kad se isele u inozemstvo da malo olabave tj. i dalje oni u sebi njeguju svoje stavove i individualno i kroz male zajednice, ali ih ne ističu toliko u javnom prostoru, nego su im ipak na prvom mjestu rad i neke druge "normalne" stvari (pod tim mislim na stvari koje doprinose ekonomskom i socijalnom boljitku države), ili se bar prave da jesu i ne zagađuju javni prostor negativnostima i netrpeljivostima. (A neki koji su otišli od novijih emigranata, otišli su baš jer su im smetale te podjele i zadrtosti koje prevladavaju u Hrvatskoj.)

Sad da li se iz toga može izvući neki zaključak kako intervenirati u javni prostor, ne znam.

Vjerujem da postoje obični ljudi, sretni, neopterećeni, koje ne zanima politika ni vijesti ni teme koje služe kao poligoni za svađe, nego životne stvari, vlastita obitelj, prijatelji, vlastiti vrt, kreativni hobiji i poslovi itd. samo što takvi ne dolaze do izražaja..

Možda ako će i kod nas biti sve više poslova koji su jako zahtjevni što se tiče vještina i znanja, a sve manje uhljebljivanja u državne službe, pa bi to možda premjestilo fokus na neke druge stvari i stvorilo drukčiji mentalitet i identitet... ne znam
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 09:44   #97
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Pomislila bih da se s vremenom stvari trebaju promijeniti tj. kod novih generacija, ali čini mi se da to uopće nije tako i da nove generacije preuzimaju iste podijele, što se može vidjeti i po određenom postotku odgovora na ovoj temi (oni koji su na tvoj uvodni post gdje si objasnio negativne posljedice i pogubnost tih podjela, odmah žustro reagirali kako neka i budemo ekonomski na dnu, ali oni svakako neće prihvatiti da postoje ljudi s ovim ili onim stajalištem o nekoj od tih tema koja se uvijek servira kada treba zabaviti narod dalje od važnih stvari i kako će se uvijek boriti protiv toga)
Da, vrlo lijepo si to primjetila. Ali evo neka i ova tema bude poligon da svaki novi upis teži dizati ljestvicu, a ne banalizirati stvari. Već se događa veliki pomak u kvaliteti upisa, bez obzira na zastupano mišljenje. Ovo za preuzimanje podjela novih generacija je nažalost točno, ali isto tako mislim da sve polazi iz obitelji i odgoja djece. Mislim da postoji kritična masa ljudi u društvu koja se slaže sa nama, ali problem je tišine. Ne znam, možda je previše uviđajnosti.

Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Vjerujem da postoje obični ljudi, sretni, neopterećeni, koje ne zanima politika ni vijesti ni teme koje služe kao poligoni za svađe, nego životne stvari, vlastita obitelj, prijatelji, vlastiti vrt, kreativni hobiji i poslovi itd. samo što takvi ne dolaze do izražaja..
Ja i vjerujem u te ljude i pozivam ih da za početak kažu što misle na ovoj temi. Upravo su oni ta razlika koja će naposljetku značiti razliku. Ta njihova tišina je ono što me zanima.

Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
vlastiti vrt, kreativni hobij
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:01   #98
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Danas je društvo puno netrpeljivosti gdje oni koji ne misle prema našim očekivanjima postaju predmet prezira. Ljudi se sve više zatvaraju u kružoke istomišljenika, ne žele se družiti sa ostalima koji ne misle kao oni i to se konačno prenaša i na politiku. Glavni uzrok tome su nerealna očekivanja i optimizam bez temelja koji kada stvarnost ide drugim smjerom uzrokuje ljutnju i prebacivanje krivnje na drugoga.

U politici gorući strukturni problemi koji koče napredak društva mogu se jedino riješiti konsenzusom a ne konfrontacijom, ali to je u sve više polariziranom društvu sve teže postići.

Rezultati takvog pristupa životu su vidljivi. Sve je manje veselja a sve više tuge. Sve manje je uspjeha a sve više neuspjeha.

Što fali preziru? Prezir je miroljubiv i zdrav, kao i trpljenje tj. tolerancija. Mržnja i agresija pak nisu, ni po koga.
Konačno, i političku arenu čine međusobno suprostavljeni kružoci istomišljenika, kako drugačije? Dogovora može biti tamo gdje dolazi do preklapanja interesa.



Čemu tolike žalopojke oko razjedinjenosti, kad su i prije jedinstvo i bratska solidarnost bili samo privid vladajuće politike, pa smo u Kraljevini Jugoslaviji bili tek tri plemena istog naroda - jugoslavenskog. Ta je ljubav završila 1941. u grčevitom zagrljaju ustaša, ljotićevaca, belogardejaca s komunistima. Nisu čak uspjevali ni prepoznati istog vanjskog neprijatelja. Da pričam dalje o bratstvu i jedinstvu svih naših naroda i narodnosti...

Hoću reći, nema te jedinice koja bi samo tako, na umjetan način postala zajednicom složnih ruku. Čak i sada kad imamo svoju Hrvatsku. Ako je vrhunac postojanja mnogih u tome "prestani voljeti što ja mrzim" i ako su u stanju to nametnuti, nikad sreće. U tom smislu, stvar nije u nedostatku sloge nego u nedostatku tolerancije.

I u egzotičnom doživljaju države kao nečeg "tuđeg", nepresušnog izvora blagostanja za svoje pleme.
Kad su od 18. stoljeća vojni inžinjeri Kajetan Knežić, Vinko Struppi, Vukasović i ostali uzeli graditi ceste prema moru (Karolina, Jozefina, Lujzijana), sebi su osigurali vječno mjesto heroja u imaginariju našeg puka, ali su ceste koje su sagradili doživljavane kao mjesto na kojem se slobodno pljačka i otima. Dakle, ceste nisu postale žila kucavica ekonomskog razvoja kako su graditelji namjeravali, nego neka vrst "plemenskog bankomata", a razvoj je odgođen za nekakvo stoljeće, stoljeće i pol.
Do danas takvo stanje stvari nije prepoznato kao uzorak, što u stvari jest, već se doživljava kao eksces.
Sjetimo se, uostalom, muške osobe koja je gnjevno upala u prostorije vrgoračke općine i htjela tući sve redom, da bi potom u kameru mrtva-hladna izjavila kako je "cijela obitelj glasala za načelnika, a ovaj mu ne želi sada maloga zaposlit". Plemenska posla, a opet, kako protiv toga kad je to tako po sebi razumljiv dio tradicije.


Kod nas se to zajedništvo i ljudska solidarnost u pravilu brka s komunističkim "bratstvom i jedinstvom" i onda kao takvo odbacuje, a sasvim se zanemaruje djelovanje za opću stvar koje ima tradiciju u 18. i 19. stoljeću kad je bilo normalno da bogati prilažu u korist općeg boljitka. U Rijeci su primjerice industrijalci Whitehead ili Smith gradili radnička naselja, otvarali vrtiće za djecu svojih radnika, a danas recimo Todorić ili Horvatinčić ne da ne ulažu u opću stvar, nego još i pokradu.
__________________
Extra Croatiam non est vita, sed est vita, non est ita.
Medosaur Rex - prirodni vladar i tiran među zvijerima od četvrt mikrometra. Strah i trepet nanosvijeta.
nadzakbaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:29   #99
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
U tom smislu primjećujem jedino da kad se isele u inozemstvo da malo olabave tj. i dalje oni u sebi njeguju svoje stavove i individualno i kroz male zajednice, ali ih ne ističu toliko u javnom prostoru, nego su im ipak na prvom mjestu rad i neke druge "normalne" stvari (pod tim mislim na stvari koje doprinose ekonomskom i socijalnom boljitku države), ili se bar prave da jesu i ne zagađuju javni prostor negativnostima i netrpeljivostima. (A neki koji su otišli od novijih emigranata, otišli su baš jer su im smetale te podjele i zadrtosti koje prevladavaju u Hrvatskoj.)
Dobro si primijetila, zapravo, u stranoj sredini se gubi motiv za "pokazivanje plemenskih oznaka", tj. ideoloških obilježja.
Takvo ritualno iskazivanje pripadnosti "plemenu", a zapravo klijentelističkoj mreži, gubi smisao.

Quote:
Sad da li se iz toga može izvući neki zaključak kako intervenirati u javni prostor, ne znam.
Sve što smanjuje važnost rentne ekonomije i distributivne uloge državnog aparata jest ta željena intervencija u javni prostor... tako da ovo o čemu govori @satnik i @Templarski red, ima smisla po meni.

Quote:
Vjerujem da postoje obični ljudi, sretni, neopterećeni, koje ne zanima politika ni vijesti ni teme koje služe kao poligoni za svađe, nego životne stvari, vlastita obitelj, prijatelji, vlastiti vrt, kreativni hobiji i poslovi itd. samo što takvi ne dolaze do izražaja..
Svakako postoje... ali, oni i nemaju baš motiva za ideološka prepucavanja.

Quote:
Možda ako će i kod nas biti sve više poslova koji su jako zahtjevni što se tiče vještina i znanja, a sve manje uhljebljivanja u državne službe, pa bi to možda premjestilo fokus na neke druge stvari i stvorilo drukčiji mentalitet i identitet... ne znam
To je ono o čemu sam na početku govorio, poslovi sa niskom dodanom vrijednošću, malo značenje obrazovanja, pogotovo u STEM području na gospodarski sustav kod nas... a veliko značenje apartmanskog turizma i državne sinekure... doprinosi sadašnjem mentalitetu.

Također, u svom realnom okruženju ne vidim neko bitno značenje ideoloških podjela, veće značenje ima, recimo, klasna ili grupna stratifikacija na ljestvici "uspješnosti".
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 15:14   #100
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Ovaj problem bi se mogao prenijeti na cijeli Balkan, nismo mi jedinstveni u tome.
Nažalost nisi u pravu.

Razlike kod Hrvata su toliko o nekim stvarima, da smo doista rijedak primjer u svijetu.

Pogledaj Sloveniju, u odnosima prema Hrvatskoj ni za milimetar se nije mjenala politika ni sa lijevom ni sa desnom Vladom ni sa sada ovom centrističkom.đ
Zbog "par litara mora" su nas spremni blokirati još 100 godina u bilo čemu.

I javnost ih podržava, ako se ne varam u anketi na Delo.si u vrijeme pristupnih pregovora, 92% građana je podupiralo blokadu Hrvatske.

Hrvati takvo jedinstvo mogu samo sanjati.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.